Doprava ve městě Tramvaje

Praha získala klíčové pozemky pro tramvajovou trať Modřany – Libuš

Výstavba tramvajové trati na Pankrác. Foto: Ropid
Výstavba tramvajové trati na Pankrác. Foto: Ropid

Praha udělal další krok k prodloužení tramvaje z Modřan na Libuš. S majiteli pozemků nutných pro stavbu tratě se dohodla na směně pozemků a doplacení rozdílu ceny ve výši 677 tisíc korun.

Bez uvedení detailů, o jaké pozemky jde, to uvedlo hlavní město v tiskové zprávě. Podle materiálu neměl Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vhodné pozemky pro směnu, proto je dodalo město. Nyní zbývá získat do vlastnictví ještě dva poslední pozemky, potřebná jednání o nich již začala.

Tramvaj z Modřan do Libuše je jedním z projektů, o kterém se mluví v Praze už desítky let. Praha tvrdí, že příprava ale finišuje. I díky výkupu pozemků. „Praha se postupně blíží do cílové rovinky před zahájením stavby tramvajové trati Modřany – Libuš. Plánovaná trať má územní rozhodnutí a probíhá stavební řízení, přičemž k dokončení přípravy chybí právě několik posledních pozemků. Proto je každý krok v této oblasti významným posunem směrem k realizaci stavby, na kterou hledáme prostředky z fondů Evropské unie,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek pro dopravu.

Plán prodloužení tratě z Modřan do Libuše. Foto: DPP
Plán prodloužení tratě z Modřan na Libuš. Foto: DPP

Trasa povede z obratiště Sídliště Modřany podél ulice Generála Šišky a dále ulicí Novodvorskou do koncové zastávky Libuš, která bude v blízkosti budoucí stanice metra D. Nová tramvajová trať Modřany – Libuš nabídne obyvatelům sídliště Libuš více možností spojení do centra města tramvajovou linkou přes Braník a Podolí, rovněž zajistí lepší dopravní obslužnost v městské části Praze 12, například k úřadu městské části či zdravotnickým zařízením. Nový úsek bude 1,9 kilometrů dlouhý, budou na něm čtyři zastávky.

Pražští radní na začátku roku schválili ještě pokračování tramvaje dál z Libuše na Nové Dvory, půjde o samostatný projekt.

15 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirka

Takže ještě nemají ani všechny a co metro D, už mají všechny pozemky? Hřib už vede Prahu dva roky a výsledky jsou tristní.

Bob

Praha není nějaká vesnice, aby všechno řídil jeden starosta.

robert

Čekal bych, že jsou pozemky už vyřešeny, protože trať už mám vyprojektovanou. Ale teď si uvědomuju, že to na tom není závislé.

T.Pal

Byl to něčím specifický projekt? 🙂

robert

To se uvidí až během stavby. 🙂 Ale při rýsování tam moc zádrhelů nebylo. Ta trať má smysl, takže jsem projekt dělal fakt s radostí. 🙂 Což se o trolejbusu na letiště říct nedá.

Kamui

Vždyť na tuhle trať už má někdy od začátku roku DPP stavební povolení, tak jsem měl za to že pozemky jsou dávno vyřešené. Nebo si to s něčím pletu?

Radek

SP bylo nepravomocné a někdo se samozřejmě odvolal.

mirek

– SP nemá
– Mít všechny pozemky není nutnou podmínkou pro vydání SP.

Martin

Dle te mapky, II. etapy, tam se neuvazuje o zastavce u Domyna centra nebo v Libusske ulici?
Kdyby jeste mohli protahnout trat na Nove Dvory/Novodvorskou, Kamyk a Nem. Krc…

Grossák

Mapka však neplatí. Smyčka v této podobě nebude, ale bude vytvořena smyčka bloková až do Durychovy. To až později. Dočasně bude úvrať.

Ano, tramvaj Novodvorskou dolů by smysl dávala. Podle mne ale spíše až k Popovu a dále k Nádraží Krč či do Braníka.

Martin

No, ja bych ji propojil s trati na Budejovickou, kdyby byla vule…
Ale mel jsem na mysli toto: https://en.mapy.cz/s/cerunalehe

dopravák

Nic z té vaší rozsáhlé vize ovšem nejen není součástí této akce, ale ani s ní fakticky nesouvisí, protože vy svoji „páteřní“ trasu navrhujete vést úplně jinam a jinudy – je to úplně jiná záležitost, než jakou řeší prodloužení TT do Libuše (byť by to nesporně užitečné bylo).

Martin

To ja prece vim, ze to neni soucasti teto akce ani jine planovane…
Pouze by to vyresilo radu autobusovych linek v oblasti a mj. castecne (mozna uplne) nahradilo i vetev decka na sofijak…
Jizda tramvaji je komfortnejsi a take kapacitnejsi nez autobusy…

Napadlo me i reseni v ulicich Durychova a Sturova misto primeho propojeni na novodvorskou ul. nebo od Durychovy kolem parku do Videnske a odtud k nem. Krc a UAV… nicmene zalesi a marianska je hlavni smer…

Jižan

Nejsem si jist, které pozemky má tisková zpráva na mysli, bylo by možné zjistit?

Přijde mi, že se popisuje starší stav, protože podle katastru město již asi měsíc vlastní všechny pozemky
pro 1.etapu s výjimkou 873/80 KÚ Libuš a u toho probíhá vyvlastnění.

Jan

To by byla dobrá zpráva. Snad se to konečně pohne po desetiletích neschopnosti.