Zprávy

Narozeniny: Deník Zdopravy.cz vydal první článek před rokem, dnes jich je 2400

Fanoušek dopravy, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Fanoušek dopravy, ilustrační foto. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Deník Zdopravy.cz dnes slaví první narozeniny, když přesně před rokem vstoupil na mediální scénu článkem Zelení proti žlutým. FlixBus spouští pět nových linek po Česku, zatopí RegioJetu. Od té doby vydal dalších téměř 2400 zpráv a stal se nejcitovanějším médiem v oboru dopravy.

Za to, že žije (a nikoliv pouze přežívá), ale vděčí především čtenářům, kterých každý měsíc přibývá. Díky svým čtenářům se deník Zdopravy.cz stal nejen vyhledávaným zpravodajským webem, ale i diskusní platformou pro všechny, které doprava zajímá.

Redakce děkuje všem čtenářům za dosavadní přízeň.

Výběr z nejčtenějších článků a rozhovorů na Zdopravy.cz v uplynulém roce:

Inzerát ČSA? Myslela jsem, že je to apríl, říká nejmladší česká pilotka Airbusu A330 

Děčínský šífák: Topiči, když vylezli po týdnu a uviděli hospodu, tak museli být namol

Historik Milan Hlavačka: Koněspřežka byla velká škola železničního podnikání 

Majitel unikátního simulátoru DC-9 Petr Bílý: Stačí si dát jedno pivo a už nepřistaneme

Rudiš: Cesta vlakem není nikdy ztracený čas. Jízdní řády mám i na záchodě

České dráhy nabídnou přímý noční rychlík k polskému Baltu, ceny začnou na 624 Kč

Dráhy se mění. Po dvaceti letech zruší depa i přednosty

Chtěli, abych zezelenal, říká Jančura. Z autobusů kvůli konkurenci odstraní 4 sedačky

Travel Service ovládne ČSA, vykoupí podíl Korean Air i státu

České dráhy zúží park historických vozidel, desítky jich nabídnou k prodeji

35 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • Čtu Zdopravy.cz téměř od prvního dne. Články máte dobré, jsou tu přesně ty informace, kterým se jiní moc nevěnovali (nebo věnovali jen příležitostně a ne systematicky). Dostali jste všechny druhy informací z dopravy pod jednu střechu a diskuze pod články na vcelku přijatelnou úroveň.
  Líbí se mi i ten vcelku otevřený a férový přístup autorů článků k diskuzi, kterou si hlídají, příležitostně se zapojují a reagují na podněty k opravě překlepů a jiných chyb. Navíc autoři hrají čestně, chybu přiznají a komentář s upozorněním na opravu tam nechají, přestože občas sám komentátor si po opravě přeje smazání komentáře. Díky tomu přístupu a díky čtenářům je tohle jeden z mála zpravodajských webů, kde diskuze víceméně fungují a mají smysl.
  Pravidelnému čtenáři by k pohodlí pomohlo ještě důslednější a systematičtější řazení článků do rubrik (např. poslední článek o autobusech v Hradci Králové k nalezení skoro jen přes vyhledávací podle) a kvalitnější zásoba ilustračních fotek (hlavně u článků pana Sůry).
  Dokázal bych si tu představit i opravdu top kvalitní žurnalistiku, ke které mi tu schází zejména toto:

  1) U každého článku bych si dovedl představit nějaký infobox, ve kterém by byl kontext s nejdůležitějšími informacemi.

  Dobře je to vidět třeba na nedávném článku o nahrazení přejedu ve Studénce, kde by se hodilo takto bokem shrnout předchozí vývoj, tedy původní uvažované varianty, jejich ceny a problémy, které nakonec vedly k tomu mega projektu za 700 milionů.
  Nebo u článku o přestavbě nádraží v Břeclavi, kde by se hodilo uvést, že nejstarší nádraží v česku ztratilo původní zdobnou fasádu již dávno, pak se při přestavbě kolejiště sundalo i historické zastřešení, které se klidně mohlo repasovat jako v Brně, Plzni, Přerově nebo Bohumíně a když už nezbylo nic původního, pak teprve si Břeclavská radnice vzpomněla, že by chtěla vrátit budově historický vzhled (Sehnat názor externího architekta by u článků takového typu vůbec nebylo marné, SŽDC tyhle přestavby moc neumí a trocha osvěty čtenářům i SŽDC neuškodí).

  2) Články, které dotýkají podivného/nezdravého fungovaní většinou státních společností (např. článek o formálním úbytku pomalých jízd převodem na trvalé omezení, nebo článek o novém měřícím voze SŽDC za čtvrt miliardy od pochybného dodavatele) pojmout trochu investigativněji, detailněji a po párdenní exkluzivitě přeposlat dalším mediím, ať se zpráva rozšíří jak to jde.

  Pochopitelně tohle stojí úsilí, úsilí vyžaduje čas a čas jsou peníze a proto se chci zeptat, zda neplánuje možnost, že by Vám čtenáři mohli poslat pár korun na nějaký účet? Pokud by bylo vidět, že to jde skutečně na Vaši trojici autorů a na kvalitnější žurnalistiku, nevidím v tom problém.

  Děkuji Vám za Vaši práci, těším se na další články a držím palce do příštích let.

  • Reagujete pozdě, tak je pravděpodobné, že si to si už málokdo někdo přečte.

   K tomu přispívání: To by sice mohlo být, ale rozhodně by je to v podmínkách ČR neuživilo a obávám se, že by to nemělo úspěch. Daleko více je podpoříte, pokud občas kliknete na nějakou zdejší reklamu…

   Investigativní žurnalistika mi také trochu chybí, ale ta opravdu vyžaduje čas a zřejmě by museli najmout dalšího redaktora, aby neutrpělo pokrytí „běžných“ událostí. A takhle výdělečný ten projekt asi nikdy nebude, aby uživil tři lidi…

   • To přispívání jsem myslel navíc k reklamě, ne buď jedno nebo druhé.
    Třeba si to někdo přečte, mají wordpress, tak snad dostanou upozornění.

 • Díky za Vaši práci, čtu Vás moc rád. Těším se z přehledné, moderní, ale zase ne „hype“ grafiky příjemné na dtp i mobilu, kvalitního výběru témat, jejich přiměřeného, stručného zpracování a v neposlední řadě i z pěkného, kultivovaného jazyka bez chyb. Myslím, že leckterý, i mnohem větší portál, se má od Vás co učit. Držím palec, máte ve mně trvalého příznivce!

 • Díky za parádní dopravní web, ať se daří a ať to finančně vychází!

 • Gratulace, dobrá práce, jen tak dál. Do diskusí obvykle nepíšu, zde občas ano. Registrovat by se mi asi nechtělo 🙂

 • Také gratuluji a přeji mnoho úspěšných let. A hlavně ať se vám daří ekonomicky.

  Jste jeden z mála webů, kde mám vypnutý blokovač reklam (a občas i na nějakou reklamu kliknu), tak si to prosím nepokažte nějakou agresivní flashovou (nejlépe ještě se zvukem) reklamou.

  Co se týče diskuzí, vyhovuje mi jaká je teď a také se nechci nikde registrovat. Otázkou je, jestli její moderování už nezabírá moc času… Ale snad jsou tu kultivovaní diskutéři :-).

  • Flash, videa, celostránkové tapetování… asi bychom se na naši stránku nemohli sami ani dívat, takže o tom ani neuvažujeme. 🙂 Děkujeme za podporu!

 • Též se přidávám ke gratulaci a přeji, ať to funguje minimálně tak dobře jako doposud.

 • máte tu drobnou chybu – odkaz na článek s koněspřežkou nejde prokliknout

 • Gartuluji! Chodím sem rád… Návrhy na zlepšení: úplně předělat diskuzi. Buď využít Disgus a nebo udělat svůj systém, kde by byla povinná registrace a kdy by bylo upozornění na odpovědi v diskuzi… 🙂 Zkuste o tom popřemýšlet.

   • Zatím jsme laborovali s interními diskusemi pod WordPressem. To je asi na anketu, jaké diskuse by komu vyhovovaly. Nemáme jasnou preferenci. Díky za tip.

    • Disqus byl jeden čas na webu Hospodářských novin a jako uživateli mi docela vyhovoval.

    • Disquis sem raději netahejte, existuje spousta super webů které se bez té potvornosti s registrací obejdou, je to sice někdy náročné číst tam diskusi, ale zkušenosti z jiných webů jen ukazují že to odradí mnohdy právě ty, které odradit nechcete, zatímco ty které to odradit má to moc neodrazuje. Spíše naopak.

     Když už registrace, tak to udělejte raději ve své vlastní režii.

  • Dobrý den,

   mně osobně Disqus nevyhovuje (je třeba na aktualne.cz), např. že se při jakékoliv slabší konektivitě natahuje dlouho a pak, místo aby to konečně vše dotáhl, data zahodí a řekne mi, ať znovu nahraji stránku.

   Pokud zde začne být povinná registrace, s vysokou pravděpodobností se nezaregistruji a tedy nebudu přispívat. A občasným nesmyslným příspěvkům to stejně nezabrání, jak ukazují diskuse s tzv. povinnou registrací.

   Zato bych uvítal, jak už jsem kdysi psal, možnost nahlásit drobné chyby netýkající se tématu (překlepy, chybějící slova, špatné pády a tak podobně) mimo diskusi, aby tak zůstala určena pro samotné téma a nezabývala se formou.

   Přeji hezký den.

   • Souhlasím, registrace v zásadě nic neřeší a jsou kontraproduktivní, stejně tak různé diskusní systémy nejsou příliš optimalizovány a zbytečně žerou data.
    Jinak na reportování chyb má wordpress možná utilitku.

 • jo je to tady vše na jednom místě a nejvíce se mně líbí diskuze, kde se diskutuje o RJ.

 • Gratuluji a krásné narozeniny přeji! 😉 Děkuji Vám za vaši dosavadní skvělou práci a přeji Vám, ať vás tento projekt i nadále baví a naplňuje! Těším se na další zajímavé články! 😉

 • Díky za ten rok a těším se na ty další! Do nich přeji hodně spokojených čtenářů a hlavně inzerentů 🙂

 • Gratuluji a do dalších let přeji hodně kvalitních článků a spokojených čtenářů!

 • Taky se připojuji ke gratulantům. Krátké věcné zprávy – ideální. Přeji další pracovní úspěchy a nám čtenářům pěkné počteníčko.

 • Blahopřeji, něco takového české mediální scéně chybělo.

 • A jak si stojí portál ekonomicky? Už se blížíte letos k zisku nebo k nule?
  Gratulace a mnoho úspěchů do dalších let.

Newsletter

Partneři