Mráz a elektromobil. Porovnali jsme zimní spotřebu elektrického vozu s dieselem
Nabíjení elektromobilu v zimě. Foto: Radek Šindel
Ve srovnání se ukázala jako klíčová délka trasy. Přesto jsou naměřené hodnoty překvapující.
Je sice hezké, že porovnáváte spotřebu, jenže to je jen taková hra s čísly, která má význam, pokud porovnáváte vozy stejné kategorie mezi sebou, tj. benzín vs benzín, nafta vs nafta, elektrika vs elektrika. V okamžiku, kdy porovnáváte mezi kategoriemi, to musíte přepočítat na peníze. A tam vám vyjde, že za cenový rozdíl mezi pořizovací cenou elektrovozu a spalováku s tím spalovákem najezdíte nějakých 200 000 km. A pro většinu lidí je podstatné, jestli ty budoucí provozní náklady bude dávat postupně v budoucnu, nebo je musí dát teď hned (a k tomu si na to případně brát půjčku).
Nebojte, přijde pokračování článku, kde spočítám i ty náklady. Už jsem to v diskuzi mnohokrát vysvětloval. Ta tématika je komplexní a článek může mít pouze nějakou rozumnou délku. Proto nejde dopodrobna vysvětlit všechno najednou.
Chci se jen zeptat, těch 15 % energie ztracené při nabíjení vám dá někdo zadarmo, že je nepočítáte?
Nedá, proto je ta hodnota započítána.
To jsou pro ev vynikající výsledky spotřeby! Jen je škoda, že má tak malou a především nesmyslně drahou nádrž. Tak až nádrž pro ev nebude stát pul milionu, ale řádově tisicikoruny jako u spalovaku, pak budou spalovaky na odpis
Výborný článek, klobouk dolů před autorem který si s tím dá takovou práci. Nicméně ekonomika provozu je samozřejmě včetně pořizovací ceny a tady nám ceny elektro aut silně pokulhávají za cenami spalovacích vozidel. Publikované zkušenosti vydrží baterie sice naznačují že například šestiletá životnost nemá nějaký významný vliv na kapacitu, ale stále mám pocit že další životnost baterie je tak trochu loterie ve vztahu k ceně nové baterie. I přesto jsem fanda BEV, protože jsem měl možnost si to vyzkoušet a předpokládám že další vývoj přinese snížení cen a rozšíření sítě nabíjecích stanic.
EV proti spalovacím nejsou zas o tolik drahé, ekonomika provozu (spotřeba energie a servis) mluví jasně pro EV, za roky a km si to EV na tu případnou baterku i vydělá.
Autor by měl taky udělat pro férové porovnání přepočet spotřeby elektromobilu a spalováku v energetickém mixu ČR na kg uhlí/100km. U nafťáku 0,84×5,7 = 4,8kg uhlí/100km. Pro elektromobil v energetickém mixu ČR platí výroba 1kWh = 1kg uhlí (započítány jaderky FVE, atd.). Při spotřebě 17kWh/100km = spotřeba elektromobilu 17kg uhlí na 100km. Nevidím důvod, proč v Čechách používat elektromobily. Pěkně sviní vzduch.
Pokud budeme chtít porovnat celkovou energetickou stopu jednotlivých prostředků, je samozřejmě potřeba započítat i primární energii na výrobu paliva, nicméně zde se jedná o porovnání spotřeby energie naftového ICV a BEV. Energetický mix je v tomto porovnání irelevantní, protože tato spotřeba bude stejná za stejných podmínek kdekoli na světe bez ohledu na energetický mix. Stejná metodika se roky používá u všech spalovacích motorů. Spotřeba paliva se uvádí „na tankovací hadici“ a nikdy se nepřepočítává výroba paliva v té či oné rafinerii, protože by to vedlo k různým hodnotám podle dané země. Zkrátka pokud chceme porovnat energetickou náročnost vozidel jako takovou,… Číst vice »
Ucel techto clanku opravdu nechapu. Dnes je davno jasne, ze elektromobilita ve velkem je mrtva – neproveditelna z mnoha duvodu. A take neekologiky – tedy nesmyslna. Donedavna si to mohla poscitat kady s trojclenkou za 2 minuty, dnes uz je to videt v praxi a nemuze to ignorovat nikdo, kdo tvrdi, ze se o vec alespon zbezne zajima.
A individulne je preci kazdeho vec. Pro mne je e-auto logicky nepouzitelne absolutne, jiny ma zcela jine podminky a je pro nej vhodne. Ale kolem toho neni co k reseni – to ma kazdy vyrezeno ex ante.
https://ev-volumes.com/news/ev/global-ev-sales-for-2023/
Dekuji za potvrzeni mych slov.
V diskuzi se velice často objevuje argumentační faul na téma ceny aut. BEV jsou zatím opravdu dražší, protože automobilku logicky s novou věcí začínají u dražších modelů (tak to vždycky bylo, je a bude bez ohledu na pohon). nicméně fakt není úplně košér srovnávat nového Enyaqa s 10 let starou Dacii. I BEV se dají koupit ojeté a pak je opravdu potřeba srovnávat totožný, nebo podobný model v elektrické a spalovací verzi. Pak už ten rozdíl opravdu velký není a pokud má někdo barák se zásuvkou na cirkuli a nepotřebuje zrovna týdně jezdit na Gibraltar a zpět (samozřejmě bez zastávky… Číst vice »
Vám evidentně někdo progresivně ekologicky vymyl mozek, já třeba teď kupoval (mám obj.) nové auto. A rozdíl mezi verzí toho samého auta mezi verzí benzín + lpg a ev je cca 400tis. Což dvojnásobek vozů co mám obj. (Renault captur 426tis 1.oT + lpg) o spotřebě a ekologii na lpg vs ev také není potřeba mluvit lpg 1,2 /km , takže nikdy bych nedal a nedám za stejné auto dvakrát tolik peněz nemám zeleně progresivně vymytý mozek, ale myslím ekonomicky a racionálně za ušetřené peníze radši letím s manželkou na dovolenou a celkově na Green deal a ekologii ser… doma… Číst vice »
No nejdříve jsem to četl, pak jsem ale v závěru zjistil, že jste prase a ještě se tím chlubíte. Kromě toho u přiznání se k nezákonné činnosti na sebe předáte kontakt na sebe, bravo.
Jste asi hodně naivní a ovlivnitelná ovce prosgresivního stáda že ?
Jestli je odsouzení pálení plastu v kotli něco s v ovcovstvím, ovlivněním nebo čím, tak to už fakt nevím.
Pro mě je to chování nejhoršího kalibru a nezaslouží si slitování.
U vás v obci nemáte žluté kontejnery na plast?
A vyjetý olej lijete také do krbu, nebo do potoka?
Pokud jste neslyšel o rakovině, tak s tím uváděným domácím spalováním se k ní nenápadně blížíte.
Captur se dělá jako EV? Takže další lež a jen ukázka toho jaké jste hovado v dalších částech..bohužel i tací jsou mezi námi…
Vy jste zase progresivistické arogantni prase, než tady něco začnete s vaším dementnim IQ tykve tak si to ověřte, jinak pak jako to HOVADO vypadáte vy. https://www.renault.cz/osobni-vozy/captur/konfigurator.html
a kde tam vidíte elektro?
Ten článek není o nákladech. Porovnává spotřebu dvou typů vozidel. Jak se pořízení vozidla komu vyplatí si každý může spočítat sám. Pokud někdo jezdí výhradně dlouhé trasy a nemá kde nabíjet, tak si samozřejmě ponechá úsporný diesel. Kdo jezdí kolem komína a ma na střeše vlastní FVE, tak může jít do BEV. Nic víc v tom nehledejte.
Tak tos udělal velkou chybu že sis nekoupil BEV. Asi jenom netušíš, jak dobře pak v krbu hoří články z baterie BEV po skončení její životnosti ~
Jeden protiargument zbytkové hodnoty EV, pokud nabijete z FVE nebo zadarmo v práci tak jsem počítal nákup ojetiny za 500tis a ročním nájezdu 30tis se vytratily veškeré výhody spalováku.
Po cca 4 letech už spalovák náklady převyšoval a dále navyšoval.
Prakticky nakladová křivka u spalováku jde nahoru naproti tomu EV dolů.
Jediný důvod je dojezd, ale víc než 300km jedu jednou za rok, tak spalovák pro mě nemá význam.
Jen pro mě překvapivé je, že nikdo z automobilek nezavedl rekuperační výměník vzduchu v kabině vozidla, snížilo by to energetické nároky na o 0-80% podle délky trasy a režimu topení/chlazení.
A teď si představte že za nějakých 400tis kupuji nové auto benzín + lpg (Renaultcaptur426tis1.oT+lpg 1kč/km provoz), který ojetinu se sníženou kapacitou baterie těsně před výměnou strčí do kapsy ono vůbec stejný model nového vozu stejné značky napříč značek je vždy cca 300-400tis plus což je naprostá blbost k nákupu takto předraženého vozu, když evidentně jde ev vůz vyrobit i levně, jak nám názorně ukazuje Čína která v Evropě postupně přebírá výrobu a trh automobilů jak spalovacích, tak Elektro aut.
„pokud nabijete z FVE“
FVE prostě je, investici do ní netřeba počítat.
„nebo zadarmo v práci“
pokud bych zadarmo v práci dostával palivo do svého spalováku, tak mě cena paliva taky nebude muset zajímat.
„pokud nabijete z FVE“
Tak investici samozřejmě musíte, ale i tak vás vyjde km na pár desítek halířů. Nehledě na to, že zhruba 200 000 domácností už FVE má. Z pohledu těchto lidí je pak jízda v létě opravdu de facto zdarma.
Pokud jde o nabíjení v práci, tak některé firmy toto opravdu mají jako benefit, nicméně firma nemusí nutně dávat nabíjení zdarma, ale zpravidla dává nabíjení za nějakou rozumnou cenu např. okolo 5Kč/kWh, což znamená km pod 1Kč. Myslím, že za takovou cenu nebudou jezdit ani zaměstnanci nějaké ropzné společnosti se slevovou tankovací kartou.
jsou EV drahé? Felicie v úplným základu stála 210k při průměrné mzdě okolo 7-8k, v dnešních cenách by takové auto v základu stálo tedy přes milion.. Dacia Spring začíná dnes na 420k..
Většina jízd (počtem i celkovým nájezdem) autem je u Běžného Franty Uživatele Auta po městě a okolí, pár desítek km na jízdu – tam se více hodí a vyplatí EV. Jednou za čas delší štreka, tam se může víc hodit spalovací motor.
Tedy pokud nechci mít dvě auta (pro většinu rodin ve městě imho zbytečnost, MHD funguje dobře, ale každého volba), nebude lepší volbou EV na každodenní použití a občas si půjčit spalovák na výlety apod.?
Na moje použití by se EV hodilo téměř ideálně, za předpokladu elementární spolehlivosti klidně i s dojezdem jen 100 km. Spolehlivost a servis(ovatelnost) je ovšem velká neznámá a cena je stále naprosto nesmyslná. Navíc současné auto v ceně kolem 20 000,-Kč a s náklady nula nula nic stále bez problémů projde STK i SME a na současné využití bohatě stačí. A protože je bez koroze, téměř bez elektroniky a má najeto necelých 81 000 km, tak může sloužit ještě dlouhá léta.
To je ten problém, v civilizovaném městě, např. Londýn, by byla nutná minimálně Euro 4 na vjezd do města u benzíňáku… Euro 6 u dieselu. Jinak nemalý poplatek.
Euro 4 plní i moje 15 let stará benzínová Mazda. Minimálně v případě benzínu by to nějaký zásadní omezení nebylo.
No tady lidi argumentují, jak je supr 20 let starý nafťák :D. Dýchat to evidentně nemusí.
Vubec nechapu to mysleni toho Franty s mesta ,proc by mel kupovat auto za cca 1milion na jizdu do kauflandu kdyz doma kouka na letakky se slevou na jidlo a jeste si mysli ze je to pronej vyhodne a usporne, to musi byt uplny idiot a blazen . Kdyz mu vlastne staci male auto se spalovakem za minimalne polovicni cenu (to nebudu brat v potaz ojetinu) a za ten rozdil min 500tis v cene vozu muze koupit za vuz nakladni vozik a jezdit nekolik roku pro obrovsky nakup jidla nebo trvit kazde vanoce v karibiku na dovolene tak na 10let… Číst vice »
Já fakt nerozumím tomu, proč pořád zmiňujete auto za milion. Pokud budu potřebovat na vesnici auto na ježdění do práce a na výlety, tak si taky nebudu kupovat nového Kodiaqa, ale sáhnu po nějaké rozumné ojetině. Těch zatím tolik není, nicméně i zde se dá vybrat za rozumnou cenu vhodný model. Třeba e-golf lze pořídit za velice podobné peníze jako spalovací variantu. Pokud vezmu váš příklad, tak Franta asi nebude potřebovat jezdit 4x za léto k moři a 3x za zimu do alp. Bude auto potřebovat hlavně na ježdění do práce, na nákupy a na výlety a na to mu… Číst vice »
Celkem podstatnou roli hrají taky požadavky na přepravní kapacitu auta. Třeba já najezdím poměrně málo kolem 10 tisíc ročně, ale většina je v obsazení dva dospělí plus dvě menší děcka a bagáž pro všechny minimálně na víkend. Pár let zpět jsem řešil obnovu auta a nakonec jsem skončil u benzínové ojetiny. Hodně jsem zvažoval nějaký HEV od Toyoty, jenže Prius III měl kvůli baterce v kufru prostě malý kufr, a Auris kombi byl zase výrazně dražší než čistě benzínová konkurence. Situace s ojetými BEV je zatím víceméně ještě horší.
Jo tak s tou užitností máte jednoznačně pravdu. Pokud mám něco Koně opravdu vytknout, tak je to malý kufr. Bohužel zatím chybí modely typu Octavie, nebo různých kombíků. Snad se v tomto automobilky polepší.
tak takovy kombi od ID.7 vypada moc hezky, ze jo, akorat bohuzel 1.5M holt neni uplna lace…
nedávno jsem zkoušel Teslu a úplně mi to nesedělo. Ta ID7 by mi asi vyhovovala více, ale ta cena je zatím hodně vysoko. ale pokud by byla nějaká rozumně ojetá, tak bych o ni určitě uvažoval. Jako když si nakonfigurujete slušného Superba, tak se taky protáčejí panenky 🙂
Tak to bud neumíte číst nebo nechcete pochopit tu realitu dnešního prodeje jak nových vozů tak ojetých. Můžete kdokoli sami vyhledat bud jakoukoli značku vozu a porovnat ceníky dnes již pouze benzín,případně +lpg vs hybrid vs čistě Elektro dá se říct skokově mezi po 200tis plus nahoru rozdíl mezi tím nejlevnějším spalovakem benzin a elektro je ale vždy dvojnásobek ceny noveho vozu. Ojeté tam je to vždy o takové ruské ruletě na jak hodně oježděný a poškozený vůz narazíte , s tím že u elektroauta máte vždy jistotu že je snížená kapacita baterie a má pořizovací cenu v hodnotě spalovacího… Číst vice »
vy jste fakt vidlák a s tím demagogem Turkem jste tomu dal jen korunu.. ale jestli chcete z evropy udělat skanzen, tak prosím.. evropa už je tak v greendealu a elektromobilitě pozadu a celej svět nás převálcuje, ale budem to dělat s Turkem ještě horší a zrušíme greendeal a budeme si tu hrát s benzínem a naftou do nekonečna..a ty vaše ceny taky moc nesedí..některé auta stojí dost podobně jak spalovací, tak elektro
Jenom připomínám staší článek ohledně závislosti na dovozu ropy. Ono je jednoducé všchno kritizovat, ale když pak tihle demagogové mají přijít s řešením, tak už jim to moc nejde. Leda, že by nasadili taktiku „chcimír“.
https://zdopravy.cz/zavislost-na-rope-a-elektromobilita-v-cesku-kolik-energie-skutecne-stoji-fosilni-paliva-a-zvladneme-prechod-191542/
„Pokud budu potřebovat na vesnici auto na ježdění do práce a na výlety, tak si taky nebudu kupovat nového Kodiaqa, ale sáhnu po nějaké rozumné ojetině. Třeba e-golf lze pořídit za velice podobné peníze jako spalovací variantu.“
Máte na mysli ojeté elektro za cenu nového spalováku? Cenové rozdíly ojeté elektro vs ojetý spalovák jsou ještě větší.
Pokud se dívám na ceny spalovacích a elektrických golfů, tak tam nějaký zásadní rozdíl opravdu není.
Co porad mate stim ojetym e golfem strcte si ho do prd…. Nemci se ho evidentne rychle zbavuji a cpou tyhle drahe ojete e kramy k nam . Cela EU je banda magoru, napred zakaze vysavace s vetsim vykonem kvuli setreni el. energie a ted nam nasilne cpe tyhle ojete elektro-sracky. Jdete s elektromobilitou do hazlu idioti.
A co temperování baterie? V zimě je potřeba zmrzlou baterku zahřát?
Bude i letní test? Vysoké teploty, klimatizace, chlazení, vliv vysokých teplot na baterku, chlazení baterie?
V létě je i zvýšené riziko samovolného vzplanutí baterie vlivem vysokých teplot a to jak při nabíjení tak i při jízdě. V létě EV rádi hoří.
Máte nějaké statistiky toho, kolik EV shořelo, ideálně k porovnání se spalováky, takže vztaženo na ujeté kilometry?
Samovolné vzplanutí baterie hrozí jedině při vnitřním zkratu, což je podobný typ závady jako vzplanutí auta při úniku paliva v motorovém prostoru. Extrémně vzácný (nicméně nenulový).
Vysoké teploty nejsou ideální z hlediska účinnosti, ale jinak to problém není. Vliv klimatizace bude podobný jako topení, je to to samé tepelné čerpadlo, pracuje v tom či onom směru se stejným příkonem.
S tím tvrzením o hoření bych byl velice opatrný. Je to asi jako byste argumentoval hořlavostí benzínu. čistě statisticky jsou požáry BEV asi 10x méně pravděpodobné, než u spalováků. https://www.youtube.com/watch?v=kC7QS2fakZI&t=84s
Spíš 100x méně, ale když to začne, tak to shoří opravdu celé.
Ano, hoří to jinak, hůř se to hasí a pak se to musí ještě dát do karanetény. NIcméně technicky to hasiči hasit umí, stejně jako se naučili hasit FVE. Tohle je asi jako debata, že benzín je špatný, protože hoří více, než nafta. Nebo co LPG, CNG?
A navíc, chvíli to trvá než to začne opravdu hořet, takže se z toho zpravidla dá zavčas bez újmy zmizet.
Jen nikdo nějak nechce mluvit a řešit ty ceny. Jak samotných vozů tak pohonnych hmot diesel /nabijeni kw, dale cenu servisu po najeti 100tis+ a zbytkova cena ojeteho vozu a realna šance prodeje za dobrou cenu takoveho vozu el auto vs diesel auto. Zrovna nove auto jsem nucen koupit a pokud se mam rozhodovat mezi poměrem cena vozu/dojezd/na co bude jezdit/ jak velky prostor vozu potrebuji (pro jednohonebo 2 v aute / rodina 4+pes) tak urcite to nebude auto za 1milion+ s nic moc dojezdem spotrebou a prostorem, ale za 500tis benzin +LPG nebo diesel , bez dotaci a levnych… Číst vice »
Tak Octavia není žádná láce. Můžete mi prosím vysvětlit, jakto, že je to nejběžnější auto na našich silnicích?
Ze by odpocet dph pro podnikatele a ojete vraky ktere skupuje AAA auto a dale prodava ubozakum ze stredni tridy za levnejsi cenu. Vlastně to same co se deje ted s eletroauty jen cilena dotacemi tlacena auta pokud by nemohl podnikatel odecis auto s dani tak by auto pravidelne nemenil za nove a jezdil by s nim dokud by neumrelo prirozenou smrti tak jako to dela precujici ze stredni tridy a u elektroauta je to jeste zrudnejsi tam se dotaci tlaci pomatena zelena politika , ktera se nejak kopodivu vztahuje jen na osobni auta ale treba zemedelske stroje, nakladni doprava… Číst vice »
Tak auto je pro podnikatele prostředek pro činnost, tak jej pak logicky kupuje bez DPH jako ostatní věci. Já jsem takto měl už dvě auta a jako ubožák si opravdu nepřipadám, stejně jako si tak nepřipadají lidé, kteří si takto koupí auto z firmy po uplynutí leasingu. Ono to dává logiku. Firemní auta mají zpravidla vysoké nájezdy, třeba naše poolová auta mívají běžně 50tkm ročně. Po nějakých 100-150tkm se pak auta prodávají dále. V čem je problém. auto se ve firmě řádně využije a následný kupující získá zachovalé auto za rozumnou cenu. Pokud jde o ostatní poznámky, tak ten graf… Číst vice »
Presne tak, a ted to same co rikate uvedte v praxi s ojetinou elektroauta, tak jak si to prestavuji nekteri pomateni politici u nas,. Co myslite prumerny clovek co pracuje a vydela kez by alespon prumerny plat, myslite ze pokud bude potrebovat jeho rodina vuz , pujde do bazaru a koupi ojety s nizkou kapacitou baterie za 600-800 tis elektroauto nebo novy /ojety 500-600 tis diesel/benzin,lpg co myslite. Jinak pokud by nebyl pro podnikatele odpocet dph (nevim proc vlastne ho musi mit pri jeho zisku) tak by automobilky nemeli pravydelny odbyt ale zaroven by nebylo tolik ojetin a nejezdilo by… Číst vice »
vy fakt verite, ze si firmy kupuji auta kvuli odpoctu DPH? 😀 a jinak si myslite, ze jsou zadarmo?
Malinko mi to pripomina internetovy experty, co si mysli (a ze jich je fakt hodne), ze kdyz si firma neco koupi a (tzv lidove) si to da do dani, ze se porizovaci cena odecte z dane 😀
O daních se s vámi bavit nebudu, s tím běžte na novinky. Nicméně k tématu. Pokud potřebujete opravdu auto kolem komína a máte v garáži zásuvku, tak je spíše hloupé jít do jetého spalováku, když za cenu o něco málo vyšší můžete mít BEV. https://www.tipcars.com/volkswagen-e-golf/
Tady ještě něco k těm ojetinám. https://www.obnovitelne.cz/clanek/3132/trh-s-elektromobilitou-je-na-vzestupu-strach-z-degradace-baterii-se-nepotvrdil
To je jednoduché. Většinu těch aut kupují firmy, které mají trošku jiné možnosti i kritéria při výběru vozu.
Takže EV na vzdálenosti do řekněme 150 km od domova, abych se dovedl bez nabíjení i vrátit (v cíli třeba není kde nabít).
No a na zbytek spalovák. Proč se vlastně hybridy ocitají v nemilosti a tlačí se čistě BEV? Hybrid mi dovolí dojet kamkoliv, na dálnici nesmrdím nikomu pod nos a v cíli zase popojíždím na baterku. Přitom nepotřebuju vozit baterku tak těžkou = nižší spotřeba celkově. Při současných kapacitách baterií mi to přijde jako nejlepší řešení.
Tak dneska už jsou běžná auta s 60-70kWh baterií, které mají dojezd 400-500km. Některá se dostanou i přes 600km. Veřejných nabíječek je už dneska plno a v cílové stanici je zpravidla k dispozici zásuvka 230/400V, ze které se dá dobíjet palubní nabíječkou.
Pokud jde o HEV, tak tam se jedná o kombinaci elektropohonu s nějakým jednodušším benzínem, kde je jeho nižší účinnost kompenzována rekuperací. Ve městě to funguje dobře, ale po dálnici bude spotřeba určitě hodně přes 7l/100km, což znamená hodně přes 60kWh/100km.
U nás v práci není kde nabíjet a ani to fabrika neumožňuje, už vidím jak v každý průmyslovy zóně budují parkoviště pro EV, tady jsem to ještě neviděl.
Takže na každodenní dojíždění do prace to není.
A tak zřídit nabíjení pro zaměstnance opravdu problém není. Mě trošku mrzí, kolik úsilí dokážou češi dát do hledání důvodů, proč to nejde. Kdybychom napli stejné úsilí do způsobů, tak jsme úplně někde jinde. Tady je krásný příklad z Holandska. https://www.youtube.com/watch?v=0EZIlwAsepk
Kolik do tý práce jezdíte? 100km daleko?
Tak to ale snad není důvod, ale současný smutný stav, který se chtě nechtě bude muset změnit.
Byly doby kdy neexistovala ani ta parkoviště, že jo.
U mě to přemýšlením nakonec vyhrál plug in hybrid.
Teď vylezl konečně ceník nového Superba s baterií 25 kWh. To už je super velikost, dá se s tím ujet cca 130 km na baterii (moje tři cesty do práce) a nemá omezení pro dlouhé cesty, kterých nemám moc (1 – 3 měsíčně), ale jsou to destinace typu Koper, Vídeň, Dunajská Strela nebo třeba Hamburk.
A dvě auta opravdu nepotřebuji.
Blbé je, že naše leasingovka vozy s baterií z principu nenakupuje…
Pro mě je hybrid spojení dvou nejvíce nežádoucích handicapů v jednom.
Hmotnost a servisní cyklus.
Pokud chci šetřit, tak hybrid je ta nejhorší cesta.
Podivejte se na hybridy od Toyoty, tam to neplati, jejich hybrid napr. nema klasickou prevodovku se spojkou, atd. Take jsem si to myslel, ze je to kombinace nevyhod, ale fakt neni, takova Corolla dnes v hybridu vychazi lepe a spolehliveji a levneji, nez oblibena Octavia.
Srovnání hezké, ale problém jsou ty krajní případy. Mám možnost vybrat mezi EV a TDI, ale občas potřebuju jet i +500km + kola na nosiči (to docela rozbíjí aerodynamiku). Doma dobíjet nemůžu, v práci jo, když je volná nabíječka. Šéf co má teslu, tak říkal že 80% jízd je s EV a na zbytek má ještě ICE co bere na těch zbývajících 20%. Já mám jen jedno auto, takže zatím zůstanu u TDI, možná za x let se rozhodnu jinak, ale zatím mi to úplně nedává smysl.
Škoda, možná byste zjistil že těch 500+ už dneska není takový problém. Absence nabíjení doma je opruz, ale koukněte na chargemap.com, pokud nebydlíte někde v Orlové, tak možná budete překvapený že kolem vás někde nějaké ACčko je. Každopádně jestli teď vybíráte, přeji ať vyberete co nejlépe.
No těch 500km je v reálu spíš zbožné přání než realita. Nabíjet někde ze zásuvky 230V AC, tak hotel Vás k tomu běžně nepustí, pokud to není určené k nabíjení elektromobilů (kolega takhle párkrát narazil). Budget na auto mám nějak nastavený a pokud bych bral Enyaqa (tesla a hyundai se mi nelíbí), tak bych musel sakra seškrtat výbavu. Takže EV možná v budoucnu ano, ale průkopníka tomu dělat nebudu. Nevadilo mi jezdit s tím měsíc, jízda příjemná, tichá, ale už jsem cítil že se podřizuji já autu, co se týče dobíjení.
Za mě je to racionální rozhodnutí. V současných podmínkách je opravdu možnost pomalého nabíjení za rozumné ceny nutností, jinak BEV ekononomicky opravdu smysl nedává.A nemusí to být nutně doma. Pokud firma zřídí dostupné nabíjení za rozumné ceny v práci, tak je to taky dobře použitelné řešení. Část nabíjení je možné nechat na veřejných nabíječkách, ať už u supermarketů, nebo u běžných distributorů, ale prakticky nelze spoléhat jenom na to. Ať už z ekonomických, nebo praktických důvodů. Každopádně bych ale řekl zatím. Ono se pomalu zvyšuje dojezd aut, rychlost nabíjení a k tomu přibývá i infrastruktura. Jakmile budou mít distributoři dostatečnou… Číst vice »
Ano měl jsem možnost skoro měsíc jezdit Enyaqem a týden teslu (nakonec jsem to zkrátil, tesla mi fakt nevyhovuje co se interiéru a ovládání týče). Pokud bude síť hustší a ceny nižší, tak pak ano. Bohužel EV díky své vysové účinnosti jsou strašně náchylné na všechny externality (déšť, sníh, vozík, kola na nosiči) a pak jde spotřeba dost nahoru. Uvidíme čím nás vědci a inženýři překvapí v oblasti mobility a pohonů. Za mě bych dneska bral kombinaci s TDI+PHEV (100km dojezd a rychlonabíjením).
A spotřebu EV počítate z hodnot nabíjení, nebo z hodnot které vám ukazuje EV jako spotřebu?
Beru to z obou. Porovnávám dlouhodobě veškerou nabitou energii (počítadlo wallboxu+faktury) a ty pak srovnávám se spotřebou, kterou ukazuje palubní počítač. Z toho mi vychází účinnost nabíjení okolo 85%. Abych pak férově porovnal spotřebu metodikou TTW, započítávám ješte ke spotřebě podle palubního počítače ještě tuto účinnost nabíjení. Porovnával jsem to i s testy ADACu a vychází to podobně.
Mě by naopak zajímalo, jak je to u elektromobilu s přívěsným vozíkem. Podobných článků o zkušenostech s provozem elektromobilu jsem četl více, ale zatím nic o jízdě s přívěsem. Má někdo nějakou zkušenost? Protože často něco převážím, je to pro mne dost důležité.
Vaculík vydal 3 měsíce dozadu video Enyaq + vozík s plachtou:
https://www.youtube.com/watch?v=tx84SBiDYFM
Horší by bylo kdyby jste měl elektrickou dodávku do 3.5t. Byl pořad ve slovenské tv, kdy si majitel takové ev dodavky stěžoval, že s dieslem naložil 1.6 t a zavoz zboží zvladnul na jeden zátah. S ev diky váze baterek naloží jen 800 kg a dojezd má jen 250 km což pro závod zboží po blavě nestačí.
Prodal by to, ale nikdo to nechce
Jako chápu nespokojenost toho zákazníka, ale tohle jsou přeci elementární věci, co si zjistim předem..
Ono to záleží na podmínkách užití. Pokud jezdíte s podvalem do Německa pro auta, tak si kupte diesela. Pokud máte barák a jde vám o to, jestli si párkrát za rok dovezete něco na vozíku z Obi, tak s tim žádnej problém neni.
Spotřeba „spalováku“ v kWh je zajímavé číslo do statistiky, ale pro normální život má relevanci limitně blízkou nule…
Vydělte 10 (10,1).
Jako nějak to srovnat musíte a přece nebudu přepočítávat kWh elektřiny na litry benzínu/nafty.
Na koruny? To by snad bylo nejlogičtější…
Spotřeba energie bohužel v korunách měřit nejde. Pokud jde o náklady, tak to je na samostatný článek. Ony ceny paliv a energií značně kolísají. Třeba nafta byla v posledních letech za 30 i za 50. Když jsem se nedávno s někým bavil o nákladech a vzal pro orientační výpočet 40Kč/l, tak se se mnou do krve hádal, že jsem manipulátor, že tak vysokou cenu brát nemůžu. U elektřiny je to ještě složitější, každý má jiný tarif, jiné návyky, jiný podíl rychlonabíjení. Článek je o porovnání spotřeby jako takové, ne o nákladech. Jako beru vás za slovo a o nákladech něco… Číst vice »
Férovější by byl přepočet spotřeby na kila čistýho uhlíku co vypustí do ovzduší, u elektromobilů je to cca 3 víc CO2 než u spalováků. To ale zelená lobby nechce slyšet
Pokud budeme chtít porovnat celkovou energetickou stopu jednotlivých prostředků, je samozřejmě potřeba započítat i primární energii na výrobu paliva, nicméně zde se jedná o porovnání spotřeby energie naftového ICV a BEV. Energetický mix je v tomto porovnání irelevantní, protože tato spotřeba bude stejná za stejných podmínek kdekoli na světe bez ohledu na energetický mix. Stejná metodika se roky používá u všech spalovacích motorů. Spotřeba paliva se uvádí „na tankovací hadici“ a nikdy se nepřepočítává výroba paliva v té či oné rafinerii, protože by to vedlo k různým hodnotám podle dané země. Zkrátka pokud chceme porovnat energetickou náročnost vozidel jako takovou,… Číst vice »
Ano, chápu, většina motoristů jednotku „kWh“ nechápe. Každopádně spotřebu BEV lze přepočítat na litry paliva a pak zjistíte, že po městě se dá jezdit z 1L a mimo město 1,5L a na dálnici za 2L nafty…
Poznámka k Vašemu komentáři „normální život“: co je dnes normální život? Asi to, že lidi natankují u benzinky 30L (1200,-) nafty, z toho 10L (400,-) použijí na pohyb vozidla a 20L (800,-) vyletí výfukem a chladičem.
Jako tohle téma je ale potřeba zvedat. Pamatuju si to prozření u kámoše, kterému jsem ten převod vysvětloval u piva. Tam jsem teda volil opačnou cestu. 15kWh je jako bys jezdil za 1,5l nafty. Reakce: Tvl proč to tak politici nevysvětlují? to pak dává úplně jiný smysl.
Jenže to neplatí ani v případě, že jste elektřinu získal z FVE nebo větrníku. Přece jen tam jsou ztráty.
Tak samozřejmě nikdo nerozporuje, že jsou tam další ztráty, nicméně ty jsou i na straně spalováku. Pokud byste to chtěl porovnávat metodikou WTW, tak musíte zahrnou těžbu ropy, dopravu tankerem, dopravu potrubím, energeticky velice náročnou rafinaci (každý, kdo byl někdy v palírně ví, kolik energie je potřeba pro destilaci), pak logistika z rafinerie a nějakým způsobem je potřeba zohlednit i provoz čerpacích stanic. Oproti tomu je pár ztracených procent ve střídači celkem sranda.
U výroby elektřiny jinde je to samozřejmě horší, poměr mezi BEV a spalovákem bude trošku jiný, ale pořád vyjde BEV i touhle metodikou mnohem lepší.
Jasně, že jsou. Nejde o to, že jsou, jde o to co je na začátku a co na konci. Když bych celý řetězec zpracování a spotřeby ropy/nafty utnul upistole benzinky, tak můžu 1L nalít do spalováku – efektivnost je dána reálnou spotřebou. Nebo mohu nalít do kogenerační jednotky, vyrobit elektřinu a nabít EV – nicméně ztrátové teplo vytopí budovu a ohřeje vodu. Doporučuji se na parametry kogeneračních jednotek podívat. A najednou zjistím, že za stejné palivo jak jezdím, tak topím… a to není teorie – to je praxe. Navíc to lze udělat na plyn (obvykle to funguje na plyn).
Za ropu není náhrada ve strojích, kde je potřeba výkon a výdrž, aniž by bylo možné ho napojit na stálý přívod energie. Traktor v lese nebo na poli, bagry, stroje pro úpravu kolejového lože, jelikož trolej pro jejich práci musí být vypnutá … a mnoho dalších příkladů, záložní zdroje elektřiny nevyjímaje.
Jinak pohony až do 325 MW* byly v ČR realizovány elektricky, jsou ale trvale připojené k rozvodné síti.
*) Dlouhé stráně v čerpadlovém režimu
Tam to bude ještě veselé. Rafinerie mají obrovské fixní náklady. Že je cena litru nafty taková, jsme schopni ji zaplatit, je dáno tím, že se tyto náklady rozpočítávají do obrovských objemů vyráběné nafty.
Když zbydou jen ti, kteří naftu opravdu potřebují, tak jim cena nafty vyletí vzhůru. Aby pak nebylo levnější se v lesích vrátit ke koním.
O změnách v těžké chemii v souvislosti s GD se mluví relativně málo, ale podle mě tam dojde k zemětřesení.
To taky samozřejmě netvrdím.
Ale když rafinériím vvypadne poptávka po takovém objemu jednoho jejich produktu, tak si mylsím, že to bude docela rána.
No spíše by pak byl benzín a nafta odpad, kterého se budou muset zbavovat. Většina plastu je z ropy.
Tak zavřou jednu rafinérii a jinou si nechají, určitě nebudou udržovat několik provozů které pojedou na čtvrtinu nebo polovinu kapacity. Za zavírání rafinerií bysme měli být rádi, bude to znamenat, že jsme konečně našli náhradu za fosilní paliva a nedevastujeme planetu.
Myšlenka hezká, ale kolega Pavel naráží na to, že z rafinace ropy je několik produktů. PHM jsou jednou z nich, takže když vyrábíte plast, druhotným výrobkem je i třeba nafta.
Podíl plastů z ropy je poměrně malý. Nějaká nafta i benzín se stejně využijí, jen celková spotřeba bude menší.
Já bych ani to netvrdil. To, co my si myslíme, že na elektriku nejde, číňan už má a používá. Myslim, že to vámi zmíněné bude elektrifikované jako poslední, protože emise někde v lese, nebo na stavbě nikoho moc netíží, ale netvrdil bych, že za to neni náhrada. Elektrický tahače koneckonců fungují i u nás (samozřejmě ne na MKD, ale vnitro, rozvoz), je to otázka času, vývoje a větší dostupnosti baterií, než to pronikne i do těchto odvětví.
S rozvojem baterií se rozvine elektrifikace, je to prostě výhodnější.
Nicméně pracovních strojů není zdaleka tolik jako kamionů a osobních aut, je to v podstatě zanedbatelné procento.
Možna jen poznámka, že MKD je nahraditelná jinými módy dopravy. Ty stroje samozřejmě ne. Nicméně orat velké lány těžkým traktorem je špatně – možná i v tomto oboru by to chtělo změnu – ne?
Průměrná vzdálenost na jednu cestu dosahovala 22,4 km, median 17,8 km. Takové popojížďky 2l Octavii akurát bezpečně zakarbonujete motor.
Mohlo by být i hůř… někdo dojíždí do zaměstnání okolo 10km a třeba zrovna nic jiného nemá…
Ano, diesel jsem si kupoval původně na trošku jiné využití a dnes jej mám více méně jako druhé auto do rodiny, protože má přece jenom velký kufr, tažné apod.
Máte nepochybně pravdu, že to pro daný motor ideální není, ale to je bohužel realita aut kupovaných z firemních leasingů, po kterých spousta lidí sáhne.
Já bych měl poněkud jiný dotaz, jakou kapacitu bude mít baterie BEV po 15 letech provozu a nájezdu řekněme kolem 450000km. Děkuji.
To už jsem se ptal taky, ale Vaše čísla jsou přehnaná. Auto s nájezdem 450k km je vrak bez ohledu na způsob pohonu.
Dovolte abych vás vyvedl z omylu. Je spousta aut o které se pořádně staráte bez problémů najedou stovky tisíc km. Pro nemálo 500 kkm automaticky ještě neznamená že auto je vrak který se každou chvíli rozpadne.
Teď je otázka, kolik peněz je zahrnuto v tom „staráte se“. Ono jaksi ty spalováky to neujedou bezservisně a není od věci to odečíst od případných nákladů na výměnu baterie.
Reagoval jsem na pána jež tvrdí že auto s půl milionem km je vrak. Dle mého soudu není. Co se týče nákladů to je věc jiná a značně individuální záleží jak na konkrétním autě tak i servise. Ještě bych dodal že v ČR jezdí spousty aut se statisíci km jen o tom jejich majitelé neví.
Udržovat funkční se dá téměř všechno, viz. např. parní lokomotivy…
Pred casem jsem videl v inzerci Subaru Impreza, stari 15 let, najezd pres 750k km a chteli za to snad 60-70k Kc? Skutecny nestoceny auto, jezdil jako referencni vuz tipcars. Samozrejme zplynovanej (LPG), nejaky to tesneni pod hlavou a GO motoru uz v minulosti neprilis prekvapive probehlo taky, ale cena za kilometr jim musela vychazet vskutku skvele, stejne jako skutecna uhlikova stopa (vcetne vyroby a servisu). Nejvetsi prusvih stran nakladu v CR je hlavne zdejsi pocasi, potazmo soleni, vytluky a soleni. Takze bez vcasnyho provedeni nastriku vyfuku, podvozku a dutin se clovek muze divit hodne brzo. Pritom stav silnic a… Číst vice »
Teď jsem měnil při 140.000 km komplet motor. Pořizovací cena nového auta cca 450.000 Kč, v bazaru by se dalo prodat tak za 160.000 Kč (stáří 8 let). Bez motoru tak za 10.000 Kč. Sehnal jsem firmu, co se specializuje na repase motorů a za 80.000 to vyměnili. V normalnim servise, za to chteli 110.000 Kč (a 160.000 Kč za nový motor). Takže zcela realne od toho, abych auto poslal po 8 letech na vrakoviště, ho zachranilo, ze jsem sehnal levnejsi opravnu. Takze ano, muzete jezdit s autem dele, ale ekonomicky to prestane vychazet a dost lidi to udrzuje kvuli… Číst vice »
Co to máte za motor? Jaké jste měl intervaly výměny oleje? A co se vlastně stalo?
Fůra té údržby je na podvozku, vč. výměn dílů zavěšení, odpružení, pneumatik, apod, což u elektromobilu děláte taky.
Tlumičům rozhodně víc vadí rozbitá cesta než vibrace od motoru.
na motoru za 450tisíc km neuděláte žádný servis? Tak to pak platí, že je to vrak, pokud by to ten motor vůbec přežil
Tlumičům a pneu vadí především větší váha EV a jejich větší výkon (pokud ho řidič využívá). Ale stejně je na tom EV daleko lépe. Představte si, že nemusíte každých 30/15t km na servis. To je za mě ohromná výhoda.
Ono se to nezdá, ale ten servis taky pěkně skáče. Jde to postupně, tak se to tolik nezdá, ale ty oleje, filtry, rozvody, čidla, EGR, DPF taky něco stojí. Na té konkrétní Octavii už kromě pravidelných výměn olejů taky odešel EGR, čidlo polohy klikovky, dělaly se rozvody a co nevidět přijde spojka, dvouhmoťák, výfuk…
Tak to samozřejmě nepočítám. Jde hlavně o servis na motoru a převodovce, což je to nejkomlexnější a nejdražší v případě zásahů. EV tohle nemá, ale zase má baterii s limitovanou životností.
Přesně tak, pokud bychom měli spalovák s takovými kilometry udržovat tak, aby splňoval podmínky za kterých byl schválený, tak je to ekonomická sebevražda. Vím to, ve firmě se tak snažím držet dodávku :D. Jenže lidi na to dlabou, je jim buřt že auto čoudí, brzdí napůl, nebo je zrezlý ze všech stran. Hlavně, že jede.
Tak ono k těm „nízkým“ nákladům na spalováky je nutné připomenout neskutečnou benevolentnost místních emisí na STK. Ono je krásné argumentovat levným provozem starých ojetin, které ale zákonné limity často nesplňují. Kdyby je měli majitelé udržovat tak, jak mají, tak by byl ten servis zase někde jinde.
Pohon, brzdy, to vše může být fajn při dobré péči. Ale vše brutálně vrže, v pohyblivých částech jsou vůle, vnitřní vybavení je ošuntělé, prodřené a špinavé a i morálně je obvykle auto za hranicí životnosti.
Neuvažuju veterány, které zase nemají takový nájezd.
Pozor, tyhle kilometry může mít dnes i relativně nový auto (třeba klidně čtyřletý). U takovýho pak hoří hlavně ten motor a podvozek, ale je to všechno o provozních podmínkách a zacházení.
No může, kámoš najezdí s Enyaqem 35tkm ročně.
On je trosku problem, ze se v tech novych autech neda prijemne jezdit. Ty novy povinny bezpecnostni a asistencni prvky jsou pro moji jizdu bezpecnost ohrozujici, stejne jako vychytavky typu matlaciho displeje pro ovladani radia a klimosky, coz skutecne odvadi pozornost. Byl bych maximalne spokojenej, mit moznost sehnat neco jako neshnilej Outback III H6, kteryzto by mel jednu jedinou vec navic – LED svetla s dobre fungujicim sablonovanim, jak ma treba BMW. Posun ve svetlech je asi jedina oblast, kde bych neco oproti stavu pred dvaceti lety menil, nakolik je to skutecne bezpecnostne relevantni prvek. Ale nesmysly jako, ze pokud… Číst vice »
presne, tvar kastle pro ochranu chodcu, kdo by to resil, vzdyt prece sedim uvnitr a po me potopa. Je mi z Vaseho pristupu smutno a doufam, ze se Vam zadna nehoda nestane.
To je zas otazka, jestli resit prevenci, nebo nasledky. Ta carka pro vylucovaci zpusob je tam spravne. Pro prevenci je nutno dobre videt (svetla, tenkej A-sloupek). Pro prevenci je potreba mit podvozek, kterej drzi v zatackach. O stavu gum a brzd se netreba bavit. Jenze ten design kvuli „potencialne mirnejsim nasledkum“ ty jizdni vlastnosti zhorsuje, za A-sloupek se dokaze schovat cyklista i s celym bicyklem, podvozek drzi hur, teziste je vys, vsechno spatne, ve vysledku je takovej stroj min bezpecnej pro vsechny (uvnitr i venku). Vzdycky je to neco za neco a dokud mi telo a reflexy nejak slouzi, budu… Číst vice »
Budete se divit ale je dost vozů co po absolvování kkm jsou ve velice dobrém stavu. Hodně záleží jak na konkrétním voze tak hlavně na tom jak kdo s tím jezdil a jak se o to auto staral. A vrzat Vám může i zánovní Tesla.
Ono záleží na chování k té baterii. Pokud ji budete nabíjet na 100% tak zdaleka tolik nevydrží. Pokud ji budete nabíjet do 80-90% a na 100% jen těsně před cestou tak potom údaje od Tesly jsou, že kapacita baterky po 50 Mm bude 95%, potom se to trochu srovná takže po 250 Mm bude okolo 90% a po 500 Mm 80%. Zkušenosti Teslistů toto cca potvrzují, ale nelichotivě u nich naopak vypadá počet výměn motorů. Tam se asi něco konstrukčně nepovedlo…
Jaj, tak to je zlé, snad jim to ale mění v rámci záruky. Jinak by to byla dost značná facka majiteli.
Nutno dodat, že ty motory jsou hodně zatěžovaný a jejich výměna není tak nákladná. Slyšel jsem něco kolem 4k€, což ve spalováku stojí cca vstřiky + turbo..
Kapacitu bude mít zcela určitě nižší, nicméně podle vyjádření výrobců by baterie měla být dimenzována na celý život auta. Já jsem podobné auto měl. Zbavoval jsem se před lety jedničkové Octavie s 424 000km. Motor byl jakž takž v pořádku, ale auto bylo už za tu dobu značně vyžilé a poruchové. Roky sloužilo jako druhé auto a nikam dále jsem s ním nejezdil. Podobné to bude se starými BEV – použití si i s menší baterií najdou, protože s takovými auty už na pravidelné dálkové trasy opravdu jezdí málokdo. Pořád je potřeba si uvědomit, že spalovací auta tady s námi… Číst vice »
Checht, pamatuju si prvni rady aut s CVT prevodovkama, kde vyrobce zpocatku deklaroval, ze olejova napln je dozivotni.
A mel pravdu! Po 80-100k km nastaval u lidi, kteri olej nemenili stejne jako u drivejsich hydromenicu po 60kkm, konec zivotnosti…
Zakratko doslo k aktualizaci dokumentace s tim, ze pravidelna vymena oleje u CVT je rozhodne nutna… 😉
V zahraničních diskuzích se objevují vozy Hyundai Kona s nájezdy 350tis i více a degradace baterie není zásadně znatelná. Jedná se o 5 let staré vozy. Na baterii je garance 160tis nebo 8 let (co nastane dříve). Výrobce totiž do aut dává trošičku větší baterii než je deklarovaná kapacita. Tedy degradace probíhá v tomto „bufferu“ – navíc je to nelineární proces, takže na začátku rychleji, pak neznatelně a na konci opět zrychluje. Navíc konec životnosti baterie = 70% kapacity. Není to o tom, že baterie umře, ale, že má menší kapacitu. Existuje aplikace, kterou lze proces zaznamenávat a data se… Číst vice »
Jako u elektropohonu považuji v zimě za skvělou možnost natopit auto na kabelu před odjezdem a umí to snad všechny. Ano, nezávislé topení ve spalováku to umí taky a za nějaký 2 deci nafty, ale komu ho do služebáku koupí leasingovka, nedej bože ve firmách kde si auta specifikují sami, tam často vídám takový bizáry, až se směju…
V klimaticky nepříznivějších oblastech (např. Kanada) mívají elektrické předtápění i spalováky…
Nebo v Rusku ty motory na zimu vůbec nevypínají (údajně).
To se dělo dříve zvláště u nákladních automobilů. Nyní buď bufik nebo předehřev. Ono startovat při -40 – 50 není sranda.
V našich podmínkách začíná být více aktuální chlazení než topení. Hm, to už spalovák neumí. Tedy nechat si auto vychladit v létě a to ještě v podmínkách přebytků z FVE je daleko užitečnější.
Jinak to topení splováků v zimě je opravdu chuťovka – soused tu má dva a ráno jeden nastartuje a u druhého pustí Webasto – pak jde snídat a po půl hodině zamořování okolí se vydájí s manželkou do práce… a to chceme?
Myslím, že spíše než zobrazovat v grafu spotřebu energie TTW různých pohonů by bylo zajímavější zobrazit pro každý pohon graf spotřeby pro různé teploty. Klidně by mohl být přidán i graf zobrazující procentuální nárůst nebo nárůst nákladů na km v CZK. Kromě teploty by pak bylo vhodné diskutovat i průběh cest – vyšší spotřeba spalovacího auta na krátkých trasách může být ovlivněna i tím, že krátké cesty mají často charakter popojíždění ve městě, zatímco na delších cestách je vyšší podíl konstatní jízdy. Zajímavé by bylo i srovnání s hybridem (pokud ho ale autor nemá k dispozici, tak to pochopitelně dost… Číst vice »
Známý mi jako kuriozitu předváděl služebního hybrida s EL značkou, jezdí dlouhé trasy, průměrná spotřeba 13 l benzinu. Elektro část je holt těžká, tak to něco sežere…
Přínos hybridu je právě na dlouhých dálničních trasách nejmenší. To je už dlouho známý fakt, který poměrně logicky plyne z koncepce hybridního pohonu.
13l a kolik Wh? (Pokud je to plugin, předpokládám že ho i dobíjí) Co je to za auto, minicooper/suv/kamion?
Těch 13 litrů právě ukazuje, že ho nedobíjí vůbec.
To je nějaké podivné číslo. Co to je za auto? Hmotnost vozu při dlouhé jízdě nemá žádný vliv. U hybridu by neměla mít až takový vliv při dlouhé jízdě relativně konstatní rychlostí.
Taky dost záleží jak s tím kdo jede a kolik na dálnici.
U poddimenzovaného turbobenzínu a středně těžkého auta není problém jet 13l / 100km i při vcelku klidné jízdě (cca 150km/h GPS).
150 km/h není klidná jízda a rozhodně to není rychlost, při které auta moc nežerou. To je tak cca 120 km/h, pak to prostě roste.
Za mě to na dálnici klidná jízda je 🙂
Ale to je jedno, chtěl jsem srovnat svoje auto – benzínový třílitr, který žere i při této rychlosti okolo 7,5-8 litrů a poddimenzovaný turbomotor, který se hravě dostane na těch 13-15.
Ale no tak, to co uvádíte je trochu mimo. I v Německu, kde je neozemená rychlost se jezdí tak 130-140, přes 150 už moc aut dlouhodobě nejede. A 3l benzín také není úplně běžné auto co jezdí po silnicích. Jinak hodnoty nezpochybňuji.
Je videt, ze se na dalnici v SRN nepohybujete. Najezdim rocne po nem. dalnici kolem 40.000 km a rychlosti 150 – 270 km/h jsou tam zcela bezne a caste.
Tak to nebyl zrovna uvedený typ (ať se bavíme konkrétně), ale něco obecného. 150 km/h není klidná jízda, nad 120 km/h spotřeba stoupá dost významně u všeho s každou desítkou nahoru. A opakuji, že při konstantní rychlosti má hmotnost vozu nulový vliv na spotřebu, malý výkon motoru, to jistě. Má to snad být plug-in hybrid? Tam se tak nějak počítá, že se s tím jezdí drtivě elektricky a ten motor je jen na dojetí na větší vzdálenost a záměrně slabší a podle toho se k tomu lidi musí chovat.
To je právě to. Chybí dieselektrické auto.
Dieselelektrické osobní auto nikdo nevyrábí, protože by jej nikdo nezaplatil. Ono vyrobit TDi s EURO6 není žádná sranda a ty motory jsou už samy o sobě drahé a co do hmotnosti to taky není zrovna ideál. Dávat k tomu ještě celý elektrický pohon by znamenalo další vysoké náklady a hmotnost. Ve výsledku by to byl drahý, těžký krám, který by nebyl provozně nijak levný. Hybridy jsou dobrá auta do města, kdy se zpravidla spojuje nějaký jednodušší benzínový motor často bez turba a spotřeba se dožene rekuperací. Funguje to dobře až do té doby, než s tím vyjedete na dálnici. Zkrátka… Číst vice »
150kmh není u mně „klidná jízda“… spotřeba za takovýchto podmínek mě osobně prakticky nezajímá. A námitka předřečníka platí, chcete mi říct že když řekněme Fabii 1,2TSi při jízdě okolo 140kmh spotřebou 7-8l/100 zatížím dodatečnou řekněme čtvrt tunou (hybrid nebude mít půltunovou baterku) tak se o 50% zvýší spotřeba?? To není reálné ani na horské dálnici (nehodláte propagovat jízdu 140-150kmh na nějaké okresce doufám??).
To nebude Fabie, ale spíš něco velkého.
Pro srovnání: Spotřeba Tatry 613 V8
http://t613.wz.cz/popis613.html
Nějaké japonské SUV, model si nepamatuju. Na dálnici říkal 150, řekl bych, že v kopcích (D1) bude vliv hmotnosti výrazný, na rovině asi ne.
článek je : elektromobilita je na ho..o, ale přece to není tak špatné. Zkrátka takové lakování na marketing.
Tak jsem byl zvědav na výsledky, jenže jsem narazil u toho mediánu. Oceňuji, že to autor uvedl. Můj medián je někde kolem 200 km, průměrná rychlost 110, takže by tam asi dost věcí vycházelo jinak.
JO, jo. Při cestách do 20 km nebude elektroauto špatné. Ale zkuste s tím jen v zimě na Šumavu (200 km) nebo nedej Bože do Rakouska. To je pak utrpení.
a kolikrát jste to jel, když je to takové utrpení?
Jeli jsme s Hyundai Kona z Pardubic do Vídně na letiště, 4 osoby, rakev na střeše a 5°C venku… bylo to docela svižným tempem, protože ráno se děckam nechtělo vstávat a dojeli jsme a dojeli jsme včas. Běžně jezdíme Praha, Ústí nad Labem, Ostrava, Brno – nějaké další otázky?
POZN: Kona není zrovna BEV na dálkové trasy, s teslou by se jelo lépe…
To jsou teda hllody, přečetl si to ten borec po sobě?
A vy?
Drobná poznámka: Tank-to-wheels je dobrá metrika pokud potřebujete znát náklady na pohon vozu a ujeté kilometry.
Vysoká účinnost elektrického pohonu je dána tím, že část technologie s nízkou účinností je umístěna mimo vozidlo.
Na odlehčení: Ad absurdum bychom mohli za jednotku 471 přivěsit loko 754 v generátorovém režimu a říkat, že jednotka 471 má vysokou účinnost, zatímto 754 nikoliv. 🙂
https://www.flickr.com/photos/jirka-zapalka/6448165649
Z principu máte pravdu, nicméně pak je potřeba si uvědomit pár souvislostí. Pokud budeme chtít porovnat celkovou energetickou stopu jednotlivých prostředků, je samozřejmě potřeba započítat i primární energii na výrobu paliva, nicméně zde se jedná o porovnání spotřeby energie naftového ICV a BEV. Energetický mix je v tomto porovnání irelevantní, protože tato spotřeba bude stejná za stejných podmínek kdekoli na světe bez ohledu na energetický mix. Stejná metodika se roky používá u všech spalovacích motorů. Spotřeba paliva se uvádí „na tankovací hadici“ a nikdy se nepřepočítává výroba paliva v té či oné rafinerii, protože by to vedlo k různým hodnotám… Číst vice »
Nabíjení aut probíhá zpravidla v noci, přebytky energie budeme mít, až se zvýší počet větrných elektráren – a to nikoli u nás, kde je vhodných míst málo. V kotlince holt nefouká.
Osobně do budoucna věřím víc syntetickému benzínu vyrobeného z přebytku energie přes den, ale k tomu je ještě dlouhá cesta. Nejdříve se musí zhruba 5x zvýšit instalovaný výkon solárů.
Jenže přebytky energie jsou právě v noci. Je to tím, že síť je nadimenzovaná na vysoký odběr a v noci kdy průmysl spí, metro spí, železnice také nemá mnoho spojů je obrovský propad odběrů a musí se odpojovat zdroje. Proto je v noci elekřina levná, protože spousta zdrojů se odpojuje blbě a je lepší prodat energii levně než řešit jak na noc dostavit elektrárnu co má dlouhý rozjezd.
Teď ano, ale až bude v ČR nikoliv 22 tisíc elektromobilů, ale 200-300 tisíc, přebytky přes noc nebudou.
Jestli nebudou tím lépe. Pro síť je i nákladově nejlepší relativně konstantní zátěž oproti obrovským výkyvům mezi špičkami a „nezájmem“.
Jenže počet se na 200-300 tisíc nezastaví, stejně jako se nazastavil u mobilů.
Ono je spíše důležité kolik EV denně projedou energie, protože většina se nebude každou noc nabíjet, resp nepotřebují celou kapacitu.
Každopádně, ano, je to něco co by stát a distribuční společnosti měly včas sledovat, protože to přijde.
Budou, ale nebude možné říct, že budou v noci nebo ve dne. Což je na tom to nejhorší – budou v době, kdy si příroda řekne. Tahle nepředpověditelnost je horší, než znalost cyklů spotřeby.
V Německu už měli slunečnou větrnou sobotu, kdy nevěděli, co s elektřinou z OZE.
A zase jednou za pár let nastává meteorologická situace, že se zimě na týden zastaví vítr. Což je pro energetiku založenou na OZE noční můra.
No a právě pro tyto účely se velká kapacita baterií hodí. Pro srovnání Dlouhé strán mají 3,5GWh. https://mobility-charts.rwth-aachen.de/#Kapazit%C3%A4t
dojmológia vs matematika:
podľa článku to vyzerá, že 10kWh spotreba je eqivalent cca 3 litre nafty.
Pre výpočet zoberme dennú spotrebu 20kWh (cca 6 litrov nafty denne), nabíjanú každú noc, pre účinnosti 85%, tj. nabíjanie zhltne cca 24 kWh
Ročná spotreba ČR je cca 60 TWh ročne (rok 2022), čo je cca 164 GWh denne.
Nabíjanie 200 000 elektroáut, 24 kWh denne každé by zvýšilo dennú spotrebu o 4.8GWh denne, tj. cca o 3%
24kWh za den je nájezd větší než 100km – průměrný nájezd aut v ČR je do 30km… takže tento výpočet je ještě dost konzervativní…
No právě kvůli FVE už dnes bývají přebytky spíš přes den…
a spotové ceny pak motivují lidi ty auta nabíjet právě v tuto dobu :o)
Elektroauta co jezdí větší nájezd kilometrů nevystačí s „domácím nabíjením“ přes noc, ty musí docela často nabíjet na stanicích v rámci cesty… a to bývá naopak uprostřed dne.
Přes den v budoucnu problém nebude. Jak říkám, jestli poroste výstavba FVE jako dosud, denní produkce se za 15-20 let zvládne v pohodě.
co je větší nájezd KM? Průměrné auto najede v ČR 30km/den a z 230V 1f 16A zásuvky nabijete 200km za noc…
Tedy DC nabíjení je (v mém případě) hlavně pro případ, kdy jedu dál než cca 300km za den (dálnice).
Jen bych se zeptal, proč tedy v noci jedou plynové elektrárny, když má být přebytek?
To může být pořád stejný důvod. Když máte silný zdroj, který je na noc moc silný a nemůžete jej připojit, tak holt síť rovnáte plynem. Protože síť musí být v přísném ekvilibriu odběr = výroba. Nelze vyrábět více nebo méně. Proto je v noci energie levná, motivující připojit co nejvíce zdrojů, protože výroba potřebuje zátěž pro ty zdroje na špičky, jinak je musí odpojit.
Mířil jsem k té věci: Analýza Well to wheels, kde se samozřejmě započítává i výroba elektřiny i energetické náklady na rafinaci nafty.
A pro dlouhodobý provoz elektromobilu je vcelku dost rozhodující, jak je vyrobená elektřina v daném místě a jeho okolí. Jedna věc je Norsko, druhá věc je provoz BEV tam, kde mají 100 % elektřiny z ropy.
Jasně, nemá emise z výfuku a i v elektrárně na mazut mají lepší odsíření, to chápu. Jen prostě elektřina s 90 % účinností je leda tak v tom Norsku a Quebecu, vodní turbína jde před 95 %.
Nedávno bylo v jednom pořadu s Martinem Vaculíkem , který platí za velkého obhájce elektromobility, zmíněno , že údolní nádrže jsou významným zdrojem metanu ale nikdo s nim záměrně nepočítá . Takže Norsko zdaleka není tak emisně čisťoučké jak se uvádí
O tom vůbec není sporu, že energie i palivo nějak vznikají. Nicméně pokud chci srovnat dva pohony nezávisle na zemi použití, tak je potřeba použít TTW. Navíce celý evropský mix směřuje ke kombinaci jádra a OZE. V Německu za poslední rok vyrobily OZE každý měsíc přes 50% elektřiny a jejich podíl neustále roste.
Takže z principu souhlas, z principu je potřeba posuzovat celý řetězec, ale zas ten podíl zavírajících se uhelných elektráren příliš nezveličujme. https://www.agora-energiewende.org/data-tools/agorameter/chart/today/matrix/01.04.2023/31.03.2024/monthly
Děláte si srandu, ale jeden kámoš, co dělal ve vývoji v jedné anší automobilce (a k elmobilitě se stavěl dost kriticky) říkal, že nejsnazší cesta, jak splnit požadavky na bezemisnost automobilů, je za elektromobil připojit vozík a na něj posadit elektrocentrálu poháněnou naftovým motorem. 🙂
sám tomu nevěříte, že? Nebo ano?
To jsou ti kámoši v hospodě po sedmém pivu.
Schválně, proč je na konci smajlík?
Člověk nikdy neví ! :o)
By mě zajímalo, neměl jsem příležitost jak to ověřit, jak dlouho bych jel na výlet z Čech do Holandska elektromobilem 😁😁. Teď jsem jel cca 860km po dálnici, pohodovým tempem, 110 – 140 km/hod, zajel kam jsem potřeboval. Vyjel jsem s plnou nádrží, 2x tankoval za cestu tam i zpět a v nádrži mi dobře přes 1/4 i zbylo. Na benzínce jsem zastavil, vylulal se, natankoval, protáhl, dal kafíčko a do 15″ frčel dál. Proto by mě zajímalo, jak bych takovou cestu absolvoval s elektroautem a poměr dob jízdy, stání, času stráveného na benzínce tankovaním X dobijením. Jak ceny paliv,… Číst vice »
S tou FV by to chtělo více dat. Spotřebovat méně a zaplatit více je divné.
S EV nie je žiadny problém jazdiť ani dlhšie vzdialenosti. Napríklad Praha – Amsterdam stráviš pri nabíjaní asi hodinu (celkom 3 zastávky), ak vyrazíš z Prahy s plnou baterkou. Ak by si chcel minimalizovať počet zastávok, tak to dáš na 2 nabitia, ale doba zastávok sa tým pretiahne na hodinu a pol. Chce to plánovať. Napríklad ak sa chceš niekde zastaviť na obed, tak tomu prispôsobíš nabíjanie. Na takéto modelovanie doporučujem: https://abetterrouteplanner.com/ Počíta to velmi realisticky. Dôležité ale je, či pôjdeš v lete alebo v zime. Myslím, že ten rozdiel v zime je ešte horší ako sa uvádza v článku.… Číst vice »
V létě plánujeme Pardubice – Dánsko, plné auto a rakev. Tak potom napíšu :o)
Proč se neudělá klasická jízda ve 4 lidech do Chorvatska a zpět v létě? Srovnání benzín, diesel, elektro. 1. ideálně vzít auto, kde jsou všechny 3 možnosti – myslím typ auta, nesrovnávat jabko s hruškami, za 2. pořizovací cenu srovnat, 3. jak dlouho mi bude trvat cesta do Chorvatska s plně naloženým autem, za 4. celkové náklady na cestu, atd. Prostě EL auta jsou vhodné dle mě max. s dojezdovou vzdáleností cca 50 – 100 km, víc ani omylem, na druhou stranu, ať to neskončí jako v Holandsku nebo Německu, kde omezují jejich nabíjení – síť je přetížená. PS: dle… Číst vice »
zas další blázen.. jasně ono lidi nic jinýho s autem nedělají, než jezdí do Chorvatska a zpátky.. Ale budete překvapen, i to Chorvatsko je s EV naprosto v pohodě zvládnutelný a to, že by EV bylo jen na 50 -100 km to je fakt úlet..soused s EV dojíždí denně 110 km do práce..takže v pohodě dává 220km denně, nabíjí to „zadarmo“ v práci a vyjde mu to v pohodě ještě i na ježdění soukromé, nemá problém s tím dojet v pátek z práce a jezdit celý víkend na nákupy/výlety a zase pak v pondělí dojet do práce..má enyaq a dojezd… Číst vice »
Dobíjení zadarmo v práci? 😁😁, to chceme všichni, rovné podmínky 👌.
Pořizovací cena toho vozu?
Jel jste s ním, nebo to je z vyprávění u pivka, aby to nevypadalo tak, že je to krám 🙈.
Doporučuji shlédnout videa od lidí na YouTube, jak s autem jezdí, dálky… a třeba i od Kubrta, jak pár elektroaut veze po ose z Německa 😁😁
ano jel jsem s tím několikrát jak vedle tak i jako řidič a to i tu dálku, tak on má komplet to auto jako služebák, takže dobíjení v práci je pomalu ten „menší“ bonus, ale to mu myslím ani nedaní, takže to má fakt úplně zdarma, auto jako takové mu klasicky daní.pořizovačku přesnou netuším, tak nechci cucat z prstu viz právě ten služebák, takže to neplatil, má enyaqa s tou větší baterií, ale cena levná není, ale mít ty prachy tak s koupí neváhám ani minutu. Není to má jediná zkušenost s EV, ale tuhle mám v podstatě velice přehlednou… Číst vice »
Nabíjení zadarmo v práci by bylo v rozporu s daňovými zákony – nepeněžní benefit. Tohle si žádná větší firma nelajzne. Nicméně není absolutně žádný problém nastavit na firemních wallboxech nějakou slušnou cenu „za náklady“ a minimálně u nás v práci to spousta lidí s oblibou využívá.
na rovinu nevím jak to řeší, ale myslím, že to fakt nedaní, ale i kdyby jo, tak to je stejně pakatel, taky daníte když si v práci nabíjíte firemní ntb? Nebo nedej bože soukromý mobil?
No někdo to neřeší, ale pak to nějaký „uvědomělý“ zaměstnanec nahlásí na finančák a firma má problém.
Nabíjení mobilů a ntb nikdo řešit nebude, ale to jsme řádově v úplně jiných částkách. V práci jste schopen na nějaký běžný nájezd nabít jednotky MWh ročně, což by byl nedaněný příjem ve čtyřmístných číslech. Tohle už finančák řešit rozhodně bude.
https://fdrive.cz/clanky/test-vyrazili-jsme-do-chorvatska-ctyrmi-ruznymi-elektromobily-o-kolik-se-cesta-protahne-temi-levnejsimi-neni-to-drazsi-nez-spalovacim-autem-7795
Třeba tady je příklad. Použitelné to je. Zábavné nikoliv.
Auto budu nabíjet kabelem z třetího patra nebo budu čekat u Kauflandu, než na mne přijde řada. Zajet pár kilometrů dál, třeba 150 km a 150 km zpět s dětmi, je totální hazard. Uvědomí si to někdo z těch, co nemají snad základní vzdělání, co je účelem elektromobilů? Městská a příměstská doprava, pokud mají možnost prioritního nabíjení. Já s volvem ujedu na jednu nádrž v zimě 1400 km. Když si vezmu do zahraničí povolený kanystr 20 litrů, zvyšuji dojezd na 1800 km ( ale je to více ). Se současnými cenami energie 8 – 14 Kč za kWh, nevychází provoz… Číst vice »
Něco v tom duchu jsem psal níže, ale ty ceny elektřiny pro EV jsou dost mimo.
Vodík je problém. Prchá přes stěny nádrže a kromě Toyoty Mirai a Hyundai Nexo tím směrem moc nikdo nejde.
Spíš bych viděl budoucnost v syntetických palivech, benzín/bioethanol, vyráběné přes den ve třech čtvrtinách roku, kdy bude solární energie přebytek (má-li být instalovaný výkon FVE takový, aby zvládl i zimu, bude přebytky generovat).
jako bez základního vzdělání se tu projevujete spíše vy
Vodík není lepší než spalovák. Je to asi stejné. Víte o tom, že vodík se vyrábí z elektřiny? A že chemicky vyrobený vodík (odpadní) nelze použít v autech z důvodu požadavků na čistotu vodíku? Víte, že Volvo už přestalo vyrábět spalovací auta? Jaký hazard je zajet 150km s dětmi v EV? Jak se můžete bavit o městské dopravě? Víte jak lidi dnes využívají auta? Přez z města do města nebo z vesnice do města. Tedy největší emise ve městech dělají ti, co tam nebydlí. Protože místní vyrazí na kole, MHD, pěšky… atd atd PS: běžně jezdíme s dětmi v BEV… Číst vice »
se spalovákem jezdíte s plínkou a přídavným kanystrem? Já běžně prozastávkuju se spalovákem do chorvatska klidně i 3h a i v tom článku bylo zmíněno, že slabším místem je spíše člověk než dojezd elektromobilu a klidně by stavěli i častěji než bylo vůbec nutné
Do Chorvatska moc nejezdím, ale do Itálie vcelku často a cestu Praha – Milano zvládám s jednou zastávkou zvící 20 minut (kafe, natankovat).
Když je volný obchvat Mnichova a Brenner, tak i za 7 hodin, při zácpě na jednom z těch úseků naskakují hodiny rychle. 🙂
asi nemáte sebou děti a vozíte si PETku co? :o)
za 7hodin s přestávkou 20minut tj za 6:40, to se divím, že ještě máte papíry, tak pro vás EV není, při vašem stylu jízdy by to bylo min na 3 nabíjení spíš na 4, pro normální lidi to je zvládnutelný na 2 nabíjení po 20-30min
Tři roky staré.
Toyota deokáže vyrobit elektro za 400 s dojezdem 100. OK, za pár let se to stejně vvyhodí.
v Německu prodeje elewktro klesají dost silně. Zrušili dotace 😀
Srovnávat se mají typické scénáře a ne extrémní. Jestli někdo jezdí jen do Chorvatska, tak pro něj EV není. Ale to asi není zrovna typický příklad využívání aut co se nám denně prohánějí po městech a v jejich okolí.
Tady nejde zas tak o to kam se jede, ale že se naloží auto lidma věcma a vyrazí se na cestu. Při takovém scénáři se opravdu ukáže jak který pohon je úsporný a výhodný.
Sice vás to stojí na palivu nejméně 2x tolik, ale je úsporný. 🙂 Přestávky také netřeba. Já teda nikomu EV nenutím, ale některé vývody mě nepřestávají fascinovat.
Trošku si nerozumíme. Mě jde o srovnání spotřeby při zátěži. Tj. plné auto lidí i věcí. A hurá na dálnici tachomertových 10 – 150 ideálně s rakví na střeše. To by mě zajímalo jaky který druh pohonu má spotřebu, dojezd a za jak dlouho naplním nádrž.
Jinak dnes nabíjet také není nejlevnější záležitost a ono i domácí fve není zdarma.
Pokud děláte většinu cest na té dálnici s rakví na střeše, tak pro vás EV není ideální. Pokud jsou to jednotky cest za rok a jiné cesty jsou kratší a po okolí, tak se vyplatí zvážit jestli se na tu dlouho cestu s EV nepřizpůsobit (tedy plánované nabíjení rychlonabíječkama po cestě, delší pauzy). Samozřejmě vliv má dostupnost nabíjení v dennodením životě. Zatím je to velmi slabé, ale kdo má dům, tedy možnost nabíjet na svém, ten na kilometru dost podstatně ušetří i s klasickým tarifem a bez FVE. Provozování auta holt není, jedu jednou do Chorvatska a jednou nevím kam… Číst vice »
A to jádro provozu je popsáno v článku. Já se někdy musím fakt smát, jak lidi v hospodě řeší dlouhé trasy a pak z nich vyleze, že jedou delší trasu jednou do roka.
Pořád je cesta v trvání řádově 12h abnormální.
Samozřejmě, že abnormální pro drtivou většinu lidí je. Ale auto je jen jedno a tedy musí zvládnout všechny cesty, i tenhle extrém. I když pak po zbytek roku je de facto nevyužité. Když to vezmu podle sebe v jiné situaci – já bych se teoreticky bez auta obešel, a kdyby byla z Prahy do Podkrkonoší lepší železniční doprava, tak o to víc (přece je, 2h dveře-dveře vs. 4h nádraží-nádraží je rozdíl). Nojo, ale občas jsou potřeba takové věci, jako k rodinnému domku přivézt dva pytle cementu (a to i operativně během víkendu) – to žádné stavebniny nepřivezou (jó, až tam… Číst vice »
i po dálnici ev dá při 130 min 350km na plné nabití a pak od 80% po dalších 300km..nabití na 80% je většinou cca půl hodiny..těch 1000km se dá zvládnout na dvě nabití, když člověk nejede jako prase, stejně se většinou na trase staví tak jako tak, tak si pořizovat auto co na trase 1x ročně ušetří pár minut? to je fakt důvod, když po zbytek roku je to šumák..nebo se dá udělat pár kratších třeba jen 15-20 minut zastávek, ono ty delší nabíjení zase tolik nepřidávají a pak už to začíná nabíjet pomaleji..já teda osobně prozástavkuju stejně víc času,… Číst vice »
Asi tak nějak. Když jedu služebně Ostrava – Norimberk, tak stejně 1-2x stavím i se spalovákem. Potřebuju se najíst, protáhnout se apod. Pokud má auto dojezd 400-500km a 100kW+ nabíjení, tak to opravdu žádné dramatické zdržení není. Přece jenom mám pro svoji vlastní bezpečnost dodržovat bezpečnostní přestávky.
A co když stojan bude obsazený? Co pak budete dělat? Ono němečtí soudruzi jistě na vás rádi počkají….
A co když bude zácpa na dálnici? Ne, fakt tohle už vymýšlíte nějaké absurdní situace. Pokud pojedu služebně takto daleko, tak budu plánovat nabíjení na nějakých nabíjecích hubech, kde je těch stojanů více a tam se nějaký volný vždycky najde.
V čem by taková delší cesta k moři měla být abnormální?
Abnormální je v tom, že netvoří většinu provozu auta. A je trochu nelogické přizpůsobovat každodenní provoz výjimečným situacím.
nezlobte se, ale ty cesty k moři jsou opravdu přeceňované. Pokud jedete s dětmi, tak stejně nějak stavět musíte. Pokud máte třeba dneska běžnou 60kWh baterii, tak to vychází stavět co 300km. I kdyby vám cesta v tomto případě zabrala o 1-2 hodiny déle, tak je to jednou, dvakrát ročně, Fakt je to tak zásadní téma?
Když už budu někde řešit dojezd, tak to bude u firemních aut na dlouhé trasy, kde zaměstnance na služebce nechcete na cestě zdržovat, ale řešit furt dokola dovolenou v Chorvatsku už začíná být trošku trapné.
I kdyby se elektro auto nabíjelo jen v domácích podmínkách, tedy bez předražených dobíjecích stanic, tak se pro zatím nemůže s vozidlem na spalovací motor rovnat. Jízda s autem se spalovacím motorem nakonec stejně vyjde mnohem levněji, než s elektro autem. Je nutné brát v potaz průměrné stáří vozidel u nás, což je 16 let. Spalovací auto bez problému 16 let vydrží, kdež to elektro auta budete na dobu 16 let potřebovat minimálně 2, protože baterie májí svou životnost, což je cca. 8 let, i méně podle toho, kolik se jezdí!!. Výměna baterie v elektro autě nedává ekonomicky smysl, je… Číst vice »
Zjistěte si prosím rozdíl mezi zárukou a životností. Na baterie výrobci poskytují zpravidla záruku 8let, nebo 160tkm. Za tuto dobu nesmí kapacita klesnout pod 70% kapacity. Pokud toto výrobci garantují, tak si jsou vcelku jistí, že to baterie i při nejhorších scénářích zvládnout. Po uplynutí této doby/nájezdu mají baterie zpravidla kapacitu ještě vyšší. Nicméně záruka neznamená to, že se další den baterie rozsype.
jasně ono samo vydrží spalovací auto 16let bez servisu.. 250tis s EV v domácích podmínkách bez FVE při čistém nabíjení ze sítě vyjde na 131 000 Kč v elektrice..to stejné auto v naftě při spotřebě 6l vyjde palivo na 570 000 Kč, v benzínu to je ještě více..takže po 16letech je ten rozdíl jen na palivu 440 tisíc..k tomu si přidejte servis okolo motoru, který se za těch 16let a 250tkm docela nakupí..tj pravidelná výměna oleje, filtru, svíček, rozvody min 2x, spojka min 1x to i když se budu držet při zemi, tak to do půl milonu rozdílu se v… Číst vice »
Když se na to budete dívat omezeně v horizontu roku, možná dvou tak ano. Nicméně ten scénář bude do budoucna trošku jiný. – cena paliv už jen poroste, od roku 27 navíc přibudou emisní povolenky i na paliva (v elektrice už jsou) – posuzovat životnost dnešních BEV je dost předčasné, zatím vím o nájezdech 5let za 500tiskm – starší BEV měly horší baterie, nové BEV mají lepší baterie. Nicméně nájezdy 100tis za rok jsou opravdu extrém (pro soukromé osoby) – zapomněl jste započítat náklady, které zpusobíte provozem vozidla – lokální emise a hluk mají vliv na zdarí obyvatel ve městech… Číst vice »
8 let není životnost, ale typicky garantovaná kapacita baterie. Jistě bude po 8 letech nižší, ale taky ne rovnou na výměnu.
Lidi si vůbec neuvědomují kolik prolijí nádrží peněz, což s náklady v průběhu času dělá docela věci.
Řekněme proběh 500 000 km. Při optimistické trvale průměrné spotřebě 6 l / 100 km a ceně 40 kč za litr nádrží proteklo 30 000 litrů za 1 200 000 Kč (slovy: milion dvěstě).
Pokud jak třeba v článku máte náklady na elektřinu třetinové až poloviční, tak jste ušetřil nejméně 600 000 jen na „palivu“. Za to by baterka být mohla. Možná nejen baterka.
za 20 let do toho dieselu nasypete tolik peněz, že vám to dá na novou baterku do ev naprosto v pohodě, naopak ev jsou pro automotive pohromou, protože ten servis je mnohem menší..nejvíc se vydělává na dílech, výroba aut samotná není moc ziskovou oblastí
Jako že za 15 let mě nestojí nic a pak za 5 let tam nasypu půl mega? Proč???
že by ev 15let nic nestálo je nesmysl, což stojí i auto se spalovacím motorem a to mnohem více, ale půl mega to klidně dokáže ušetřit, viz. výpočet co jsem dělal pár komentárů výše
tak zrovna brzdy u EV vydrží skoro věčnost, naopak je problém spíše s degradací než s ojetím..a předpokládám, že jezdila 25let i na původní olej, původní rozvody a původní spojku, původní chladící kapalinu s původním chladičem atd…při troše štěstí bude i EV za 25let jezdit na původní baterku
Radku, prosím Vás, považuju elektromobily za do budoucna perspektivní a už dnes jako druhé auto do rodiny možné, nejsem zatvrzelý petrolhead, ale: 1) Neuvažovat v zimě vozidlo s nákladem (lyže) či vozíkem odporuje běžné praxi. 2) Trasa 200km jako nejdelší (tedy v podstatě 100km akční rádius) strašně favorizuje elektromobil; i ve Vašem srovnání (bez nákladu) v zimě byl dojezd něco přes 200km (40kW / 18,7). Hodně řidičů by rádo dojelo do vzdálenosti více než 100km, aniž by bylo závislých na nabíječce. U typického spalovacího auta je to 300km. 3) Ojetý deseti až patnáctiletý klasický automobil má stále stejně velkou nádrž… Číst vice »
Naprosto souhlasím. Jen bych dodal, že diesel na krátké trasy je ta nejméně vhodná aplikace tohoto pohonu.
Týdně najezdím cca 300 km ve třech dnech. Zdá se mi, že diesel je pro mě ideální pohon, navíc v horském prostředí. V létě se spotřebou dostanu na cca 5,6 l/100 Km, v zimě je to více.
Rád bych porovnal s elektromobilem, ale nemám k dispozici.
1. tažné a zahrádku mám bohužel jenom na Oktávce. Přece nemůžu jednomu auto započítávat jízdy s lyžemi a vozíkem a druhému ne. 2. Mix jízd ale vystihuje běžné chování obyvatel. Velice podobný mix cest vychází i z oficiálních statistik. 3. degradace baterie nějaká přijde, nicméně článek popisuje spotřebu energie dvou vozidel. Už tak je to dlouhé, tak do toho nejde míchat 150 dalších věcí. 4. viz.bod 3 Ve svých článcích se snažím být maximálně objektivní a pokud někdo bydlí v paneláku a opravdu jezdí dlouhé trasy, tak mu vždycky řeknu „kup si úsporný diesel“. Hybrid je dobrý na popojíždění po… Číst vice »
1. Právě. Náklad významně snižuje dojezd elektromobilu, u spalováku nezáleží tolik na aerodynamičnosti. Proto srovnání zvýhodnilo EV. 2. Pochybuju, že by běžný občan nejezdil jednou týdně na chatu nebo za příbuznými. A tam se obvykle do potřeby 100+ km akčního radia dostaneme. 3. + 4. Ano. Ale zajímavé je, že veškeré pro jednoduchost opomenuté aspekty jsou zrovna náhodou „proti elektromobilní“ Pořád mi přijde, že nedoceňujete rozdíl mezi ekonomickou úsporností v ideálních provozních režimech na jedné straně, a spolehlivostí a použitelností na straně druhé. Dojde-li mi baterie při dlouhé cestě, ještě rád bych měl auto se spotřebou i 10l/100km. 8l /… Číst vice »
Dobře, ale opět je potřeba nějak zohlednit četnost těch jízd. Pokud zůstaneme u nějakého běžného používání, tak těch jízd s lyžemi zas tolik nebude, takže byste u obou pohonů zvýšil o pár desetin spotřebu. Já jsem prostě jezdil v zimě dost s vozíkem pouze s jedním autem, tak přece nebudu navyšovat spotřebu u jednoho auta, když na druhém to tažné prostě nemám. těch cest okolo 100km je tam poměrně hodně. Jenom zdůrazním, že cesta se bere jako jednosměrná v kuse, aby nebyla spotřeba ovlivněna zahříváním v průběhu cesty. článek nehodnotí vozidla z pohledu nákladů, uhlíkové stopy, pohodlnosti užívání atd. a… Číst vice »
Budu otravný, ale četnost těch jízd je lhostejná, pokud uvažuju pořízení elektromobilu jako primárního auta (tedy toho, které je v domácnosti jediné nebo s kterým se jezdí delší cesty). Budu-li vědět, že s vozíkem/rakví/koly můj akční rádius klesne pod 100km a na chalupu / hory, kde není kde nabíjet, se nedostanu, aniž bych musel po cestě složitě shánět dobíjení, je pro mě nákup elektromobilu nemožný bez ohledu na to, že ve většině krátkých jízd by se vyplatil.
Tak pokud si koupíte něco s 60-80kWh baterií, tak to pod 100km rozhodně neklesne. Já třeba na chaty jezdím docela dost a zpravidla nejedu hned zpátky, tak si prostě na místě nabiju auto palubní nabíječkou.
ale opět, tohle je článek o spotřebě. Není možné v něm zohlednit veškeré souvislosti s užíváním, náklady a energetikou. To je na x samostatných článků.
Jistě. Auta typu Porsche Taycan, Mercedes EQS, Polestar Long Range, nebo Tesla S už reálně použitelná jsou. Jenže to jsme na 1,5 – 2,5 mega za auto. Měl bych na to, ale přijde mi to jako zhůvěřilost, když v benzínu jsem na polovině.
Proto děkuji za vás průkopníky, ale běžná použitelnost elektromobility až na výjimky viz výše, ještě nenastala.
Tak Enyaq, Tesla Y není o moc dražší, než Kodiaq, Tesla 3 není o moc dražší, než dieslová Oktávka. Menší auta už jsou hodně pod milionem. Je to zatím více, než u srovnatelných spalovacích modelů, ale ten rozdíl se velice rychle zmenšuje.
Naprostý souhlas s oběma odrážkami, ruzní lidé maí ůzné potřeby.
Ostatně u veřejné dopravy to platí taky, trolejbus vs. autobus vs eketrobus. Každý je vhodný na do jiných podmínek.
ten, kdo umí číst si závěr udělá.
To ale přeci není merit článku. Tam je prostě srovnání dvou vozidel při STEJNÝCH PODMÍNKÁCH“. Jinak by to nemělo žádnou srovnávací hodnotu.
Pokud někdo chce udělat srovnání provozu s lyžemi a vozíkem, musí mít nejdříve srovnatelně provozovatelná vozidla, což evidentně autor nemá a tak tento faktor vyloučil.
Je víceméně zbytečné studovat dojezd spalovacího auta, protože končin kde nemáte k dispozici v okolí 300-500km vůbec žádnou benzínku je minimum (aspoň těch které zajímají 99% našinců).
Keď si kúpite EV, tak zistíte, že to není druhé a prvé auto do rodiny. I na dlhé trasy je to bez problémov, akurát je nutné plánovať.
Myslím, že úplne nevhodné je EV v prípade, že doma nemáte vlastnú nabíjačku.
… ALE prvé …
V ČR někdy byla v posledních 5ti letech zima? :o) Hyundai KONA: roční průměr 14,5kWh/100km v zimě se to blíží 20 v létě se to blíží 10 kWh. Nejlepší spotřeba je někdy jaro a podzim, kdy nemusíte ani topit ani chladit. Typická spotřeba 10kWh město, 13kWh meziměsto, 17kWh dálnice. Když přidám rakev, tak město 10, meziměsto 15, dálnice 20. V zimě je to podle toho jak moc velká ta zima je … ale ještě se mi nestalo, abych přijel se spotřebou nad 22. Z toho plyne dojezd z 64kWh baterie. Tedy dálnice asi 300km, město asi 600km. Možná jedna poznámka,… Číst vice »
Také je důležité vzít v úvahu vysokou daň na naftu,až se jednou ty EV rozšíří,tak pochybuji že se stát si ty peníze nevezme třeba s daně na ujetý km.Rozdíl ceny auta na naftu a elektřinu také není málo.
Korunove vyjadreni dle cenniku nabijeni Cez pro registrovane. 11,13, nebo 18 korun za kW podle rychlosti. Nikoliv tedy 8 Kc vazane na to, ze vlastnim barak s nabijeckou. Pokud vezmu stred, vychazi mi cena 17×13+10% ztrat 2,43 Kc za Km. Nafta 5,6×40 na 2,24. Hyundai Czech s zivotnosti 10 let stoji 1,1 milionu, oktavka tdi s zivotnosti 20 let 0,7 mil. Takze toto je rec cisel na zaklade cenniku, ne dojmologie.
životnost 20let u nových motorů? Vážně? To není nesmrtelná 1.9TDi 66kW – ty doby už jsou pryč :o)
Sorry, ale jsou i jiné nabíječky než ČEZ a třeba my nabíjíme za 7kč DC během nákupu.
Co ale více nechápu je to, že 1L nafty (10kWh) stojí 40kč, ale 10kWh elekřiny na DC stojí 120kč (EU cena cca 0,5EUR) – je to náhoda, nebo záměr, když nafta je 3x levnější a spalovací motor má 1/3 účinnost?
No nevím… Porovnávat Octavii 2, jejíž výroba skončila před deseti lety s moderním autem ..
To porovnání údržby by mě zajímalo. U dieselu jsem kromě každoroční výměny filtrů řešil jednou výfuk, jednou nějakou kladku na klínovém řemenu a pak zase výměnu oleje v převodovce. Pak se mi ta automatická převodovka rozsypala a musel jsem rozbít prasátko. Nic z toho EV v sobě nemá.
Učinnost u elektromobilu že je vyšší. No záleží jak si chci statistiku zfalšovat. U nabíječky když zastavím je už sotva 30% (Výrova eektřiny a ztráty distribucí) pak z toho 15%ztráta při dobíjení a že motor má přes 90% účinnost to už nezachrání. Dieesel má 40% a novější více, takže je to naopak. Pokud bude z elektřina doma z FVE panelů tak můžeme říci že je vysoká účinnost, ale taky naopak pokud budeme řešit účinnost panelů, která je cca 21%. U Diesselu zase můžeme řešit taky výrobu, ale tam je to složité, neb nafta je vlastně „odpad“ neb z ropy se… Číst vice »
Účinnost dieselu že je 40 a více procent? Leda v laboratorních podmínkách a v optimálních otáčkách. Reálný provoz s brzděním, zrychlováním, řazením atd. znamená něco kolem 25 %. Na 40 % se dostane v praxi dieselový generátor, ale určitě ne motor automobilu.
Ano, 40 % i více při jízdě po dálnici ustálenou rychlostí. Nebo u hybridního autobusu, popřípadě u rychlíkové jednotky. Nikoliv při poskakování po městě jako trolejbus.
Mimochodem v laboratoři (= uzavřený okruh) tahají reálnou účinnost benzínového motoru k 50 %.
Extrém jsou lodě se 165 g paliva na 1 kWh. 40 MJ/kg na litr paliva: 6,6 MJ energie v palivu pro 1 kW na hřídeli. Neboli 1,83 kWh na vstupu a 1 kW na hřídeli lodního šroubu, což je účinnost 55 %, pokud počítám správně.
Copak někdo chce jezdit po městě? Navíc s naftou? Proč proboha? Ano, občas do města musím, ale i přes stání v kolonách ta spotřeba moc neroste a to zásadně vypínám start /stop.
40 % je termodynamická účinnost motoru (přeměna paliva na energii), tedy v tom není žádná další mechanická práce. Na kola se dostane tuším kolem 13 %.
Říká se, že k pohonu na dálnici po rovině je potřeba cca 16-20 kW výkonu na krytí jízdních odporů.
Pokud bych měl uvažovat vašich 13 % na kolech, tak při 100-130 km/h bylo potřeba na klikové hřídeli 120 až 150 kW výkonu.
Škoda Favorit má výkon 44-55 kW a těch 130 km/h dokáže. Někde v tom tušení bude chyba.
Ostatně spočítejte si to přes dálniční spotřebu vozu, tu termodynamiku.
Problém bude v tom, že výkon na hřídeli motoru není čistý termodynamický výkon. Je to mechanický výkon. Termodynamická účinnost těch nějakých +-40 % je kolik energie paliva se dokáže dostat na hřídel (40 % tlačí na píst, cca 19 % je vyzářené teplo a zbytek je ztráta do výfuku. Jenže chod motoru má značné mechanické ztráty, viskozita oleje, mechanické odpory na pístech v rozvodech, pneumatické odpory na sání a ve výfuku. Není to čistý tepelný stroj, je to složité mechanické zařízení. Mechanický výkon na hřídeli je tedy už se spoustou dalších ztrát a měří se většinou na dynamické stolici. Kolik… Číst vice »
Prosím o vysvětlení v této účinnosti kde je topení dieselového motoru a elektromotoru. 🙂
Pokud se u efektivity elektráků počítá účinnost od výroby (solarní panel) tak by se měla počítat i u ropáků. Těžba, rafinerka, transport tankerem který něco žere.
Well to wheels.
Blbé je, že atomová elektrárna vyjde účinností hůř než uhelka na lignit. není to jednoduché řešení popatelné ve 130 znacích.
Ano, je to 40% v reálném provozu, ale jistě pokud je řidič řekněme spíše neřidič, pak to klidně může být jen 10%.
Tohle už jsem popisoval zde. https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7185390047318220800/
Jak jste přišel na ty ztráty v síti? A účinnost dieslu? Hele tady nejste v hospodě ale na internetu, tady je velmi jednoduché si hned ověřit co píšete, tak si laskavě přestaňte cucat ty čísla z prsty, je to trapné
Ztráty v sítě má vč. ztrát samotné nabíječky resp. by to mělo dělat celkem něco kolem 17-18%.
Zaprvé kroutíte fakt dost divným způsobem a za druhé to není to co autor chtěl říci. Tam jde o to, že systémy s vysokou účinností pohonu se velice ciltivě zrcadlí ve spotřebě. naopak pohony s vysokými ztrátami až tak citlivé nejsou, protože převážná spotřeba jede na ztráty a změny podmínek se zrcadlí méně agresivně.
Jinak diesel má termodynamickou účinnost cca 40 %, tedy to jak se uvnitř motoru mění palivo na energii. Účinnost spalovacího auta na obvodu kol je kolem 13 %.
Moment. Spalovák má převodovku (93 % účinnost je normou) a diferenciál.
Podle toho, co píšete by znamenalo, že se na kola dostane 32,5 % výstupního výkonu motoru.
Elekromobil převodovku nemá. Diferenciál, ložiska, pneu jsou +- stejná. Účinnosti se násobí, takže odebráním převodovky se dostaneme ke 34,9 % výstupního výkonu elektromotoru na kolech.
Když si člověk vezme, jaké výkony se uvažují, tak mám problém tomu uvěřit, jelikož to by jednotlivé komponenty dosahovaly tak vysokých teplot… nemají ten chladič, co má motor…
Účinnost využití energie v palivu není to samé, jako % MECHANICKÉGHO výkonu motoru se dostane na kola. Výkon na hřídeli motoru už je plný velkých ztrát. Je to kolik energie z paliva celý řetězec dokáže dodat na kola.
Proč by mne měla zajímat účinnost solárních panelů? Podstatná je vyrobená elektřina za jednotku času. Kolik dopadne slunečního záření, je irelevantní.
https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/autokatalog/ecotest/ecotest-ranking-sauberste-autos-2020/ odkaz na zdroj testů CNG zbytek si tam přečtěte sami nebo dohledejte. Přechodné období od běžných benzínů a nafty si myslím se mělo ubírat přes auta na CNG. Zajímavé je, že byla dána přednost naftě například u Fiatu.
Vezmu chrochtu myšlena naftové auto tedy v zásadě to nejhorší a jdu srovnávat s elektro autem. Tak a jako domácí úkol bych si dovolil doporučit vyzkoušet srovnat elektroauto a auto na cng a to včetně nákladů na 1 km a hlavně uhlíkové stopy. dle studie ADAC je legrace, že auto na CNG vychází lépe a ekologičtěji než elektroauto.
tisic informaci. Me zajima korunova cena na 100km v testu. Proc tato informace se stale nezverejnuje??
Protože by to byl další hřebíček do rakve BEV … Byznys řídí poptávka, takže nechme to na trhu, místo toho masírování, jak je BEV TOP řešení pro všechny 😉
proč by to měl být hřebíček do rakve? Jste asi EV viděl jen na obrázku předpokládám, na 100km je to levnější jak úsporný nafťák, servis je tam také tak třetinový, takže EV je naopak na provoz velice ekonomické vozidlo, nejhorší jsou pořižovací náklady, ale ty se časem amortizují levnějším provozem a servisem..samozřejmě provoz z čístě veřejných stanic není nic extra, ale i tak je to pod naftou, kdo má možnost nabíjet i jinde, tak je třetině, kdo má fve, tak je vůbec vysmátej
S prominutím to jsou blbé kecy, provoz BEV bude cenově srovnatelný se spalovákem pouze pokud bude řidič nabíjet vehementně na ultrarychlých stanicích. V domácích podmínkách, které platí pro valnou většinu aktuálních uživatelů elektroaut je cena za provoz řádově nižší. Přestaňte si hrát na pštrosa se zabořenou hlavou v písku, vypadá to hloupě.
Ach jo stupidní komentáře bez kontextu. Jednoduchým výpočtem mi vyšlo, že jste plácnul nesmysl a sám si to nezkusil spočítat.
Důvod proč neuvádět cenu je jedině v tom, že každý má jinou smlouvu na odběr a jiné ceny. Uvedené kWh / 100 km ale snad umí vynásobit u žák základní školy číslem co má co si přečte ve smlouvě s dodavatelem energií.
To záleží na:
1. Cena nafty a ta kolísá (v poslední době je poměrně dobrá, i když bylo i lépe).
2. Cena elektřiny. Tady hodně (ale hodně) záleží na tom, jestli nabijete z veřejné rychlonabíječky nebo z domácí nabíječky nebo optimálně z přebytků domácí fotovoltaiky.
Když budu počítat např. 8 Kč/kWh (což je dnes poměrně nadnesená cena), tak 8*17= 136 Kč/100 km.
Diesel 5,7*36 = 205 Kč/100 km.
výpočet máte špatně. U diesselu co nalijete to tam máte u EL to tak není. Ztráty jen při nabíjení jsou cca 15% a to není vše
Těch 17 kWh/100km už zohledňuje nabíjecí ztráty.
i kdyby se tam započítaly ztráty, tak ta cena je tak šíleně nadnesená za kWh, že to pro naftu nemůže nikdy vyjít..doma to nabijete ze sítě za 3,5-4 Kč/kwh..takže 100km vyjde i se ztrátami při nabíjení nějakých 75Kč..což je třetina, kdo má FV tak to má vůbec lepší (zase musí počítat návratnost investice, protože pro dům se FV nikdy nezaplatí, „zaplatí“ jí právě až ten EV)
Zapoměl jste ještě na cenu na rychlo nabíječce,to se vám asi nehodí že??
jestli doma provozujete rychlonabíječku a budete si jí i sám sobě účtovat, tak ano zapomněl..vy jste zase zapomněl, že jsem se mluvil o domácím dobíjení, máte to tam i přímo napsáno
A vy jste zapomněl na doručení nafty v kanystru až domů, ale to se vám tam nehodí, že?
Většinou není důvod auto nabíjet na rychlonabíječce, stejně jako není nutné si objednávat naftu v kanystru domů..
1) aktuální cena elektrické energie včetně regulovaných složek rozhodně není 3,50 až 4 Kč za kWh. Většina populace to má aktuálně tak za 5,50 až 6. 2) vysvětlete mi prosím, jak nabíjet elektromobil z domácí fotovoltaické elektrárny, když slunce svítí přes den a auto je přes den v práci. Nebo počítáte s 20 kWh baterkou v domácí instalaci navíc na přelévání energie do auta? Nebo je správnou odpovědí vlastnictví dvou elektromobilů, kdy tyto střídáte v sudé a liché dny? Argument s tím že si elektromobil během víkendu nabijete na celý týden si prosím odpusťte, uvažuji (svůj) příklad denním nájezdem 100… Číst vice »
Tak těch možností je hromada. Kromě víkendů svátky, dovolené, spousta lidí má home office, spousta dělá na směny. Pokud někdo jezdí dříve z práce, tak se západní orientací nabije ještě něco odpoledne, částečně jde využít uložiště. Osobně někdy jedu MHD, nebo na kole. Ne proto, že bych musel dobíjet, ale proto že jdu na pivo s kolegy, nebo se chci projet. MI to vychází na 50%, vám by to vyšlo třeba o něco méně. https://zdopravy.cz/prakticke-zkusenosti-s-pouzitim-elektromobilu-a-domaci-fotovoltaiky-rocni-zhodnoceni-184462/
Takže argument je, že místo klasického auta, kterým jezdím 2x 55km denně mohu v případě elektromobilu využít kolo a elektromobil se zatím nabije? Promiňte, ale to je zhruba jako stejný argument, že místo cesty na hory do Alp s jednou jednou desetiminutovou zastávku na tankování mohu zastavit dvakrát na půl hodiny na kafe a jak si ho užiju… Argumenty BEV příznivců mi bohužel stále připomínají poněkud sektu. Většinou vysvětlí, že elektromobil je báječný, hlavně když se mu člověk přizpůsobí. Problém je, že klasickému autu se není nutné přizpůsobovat. BEV+FEV dává smysl pokud jezdíte občas či opravdu krátké trasy. Ale to… Číst vice »
Proč to hrotíte do absurdna? Můžete si nabít ze sítě, něco to stojí, ve špičce více (ale pořád polovinu co nafta) v noci mnohem méně. A pokud to chcete mít zdarma (pokud tedy nepočítáme investici do FVE), tak holt uděláte i nějakou bláznivinu, jako že třeba pojedete na kole nebo MHD. Rozhodně to ale není nutnost. Stejně jako není nutnost tankovat u jedné specifické značky.
Tak fajn – „kupte si BEV a můžete jezdit na kole místo autem“. Tak teď jste to opravdu rozsekl.
„POKUD to chcete mít zdarma, tak X“ a vy tam čtete „budete mít X“.
Zkuste ten text pochopit tak jak je psaný 😉
To jsem opravdu nenapsal.
Jestli nerozumíte podmiňovacímu slovnímu spojení „pokud“ něco „tak“, tak to je holt těžké.
mě teda spíše sektu připomínají zastánci spalováků, co vymýšlí obstrukce, kdy EV propadá, přitom chování většiny řidičů tomu naprosto neodpovídá, což je tedy i váš případ, kdy jen do práce projezdíte cca 25tis km ročně + soukromé trasy. soused má ev i na dojíždění 220km (110+110) a neměnil by, já si to auto odzkoušel, několikrát jsem se vezl i s ním a vidím jak to reálně používá a rozhodně s tím nemá žádné problémy vašeho typu. Každé má svoje, ale jestli pro někoho je rozhodující, jestli do alp stojí na pumpě 10 či 30 minut (nevím proč 2x, tak daleko… Číst vice »
Jenom připomenu, že pokud něco dělat můžete neznamená, že to dělat musíte. Já jsem uvedl pár příkladů, co jde použít a co mi osobně funguje. A opravdu jsem nikde nezmínil, že bych MUSEL někdy jezdit MHD nebo na kole, abych mohl nabíjet. Já třeba s kolegy jednou za čas chodím na pivo a tak prostě jedu busem, nebo v létě sem tam jezdím na kole. A oboje nedělám kvůli nabíjení, ale ze zcela jiných důvodů. Nicméně pokud už to auto jednou za slunečného dne doma stojí, tak jej prostě můžu nabít. A ono se běžně podobných příležitostí najde poměrně dost.… Číst vice »
Tak Vám do té rovnice hodím ještě trochu vidle… Nejezdím naftou, ale velkým SUV 4×4 na LPG. Spotřeba cca 12L/100, tedy cca 2Kč/km. Autu je 20 let, koupil jsem ho před 12 lety (za 125.000 Kč + 25 za přestavbu na LPG), nyní 360 tisíc najeto, stále ve slušné kondici, roční servisní náklady do 50.000 ročně (s dosti velkou rezervou, některé roky je to spíš půlka částky – většinou 2x ročně olej plus 1 větší oprava (typu alternátor, spojka, rozvodový řemen)). Servisák i já si myslíme, že by to ještě tak 150-200 tisíc mohlo dát. To je v mém nájezdu… Číst vice »
A on se BEV nedá koupit ojetý? Jako chápu, že třeba pro vaše použití se třeba zatím nenajde vhodný model, ale srovnávat nové BEV s 8 let starou ojetinou taky není úplně košér.
Upřímně, s mým nájezdem by se mi nový BEV také nevyplatil. Auto jsem kupoval lehce ojeté a nedal jsem za něj o moc více, než známý za podobný model v hybridu.
do servisu vrážíte 50tis ročně, jezdíte za 200 Kč/100km ale hlavně že EV je drahej, to mě vždycky fakt dojímá. a ty vaše argumenty..A) EV se dá koupit i jako ojetý a za pár let jich bude na výběr dost, B) blbost, C) i to je z EV zvládnutelný i když je fakt, že na dálky to není úplně ono, ale zlepšuje se, už jsou auta na 800 a dobití na dalších 500 za 15minut, což už přestává být omezující a nejslabší článek bude stejně únava a wc řidiče, ale rychlá jízda je v pohodě, naopak EV jsou svižnější, pokud… Číst vice »
1) akutální cena energie je 3,50-4, kdo má víc, to je jen jeho mínus a nemá cenu s takovou cenou počítat..bavím se o NT pro tarify D56/D57 (20h denně) a nebo NT pro D25/D26 (8hodin denně), tam pak celková cena takto včetně distribuce, všech daní, poze, systémových služeb atd. vychází, silovka je akutálně 1,90-2,20 bez daně 2) i při denní nájezdu 100km by to na ten víkend vyšlo, to rozhodně není na denní dobíjení (to by zbytečně i té baterce škodilo), ale jinak tady předpokládám do budoucna, že většina EV se bude nabíjet na parkovištích v práci a právě se… Číst vice »
Já mám roční nájezd 8000 km, auto vlastně nepotřebuju. Tenhle měsíc jsem ho vytáhl 3x, 2x na výlet a 1x na velký nákup. Takže a nabíjením by problém nebyl, až na poslední dny měla FV přebytky. A za týden se to výlet nabije.
Ajéje, tady už zase jen někdo demonstruje kognitivní disonanci…
Já velmi, ale velmi dlohodobě 4,4 x 37=162,8Kc/100km.
Rozdíl na PHM tedy zanedbatelný. Náklady na běžný servis, budou ale určitě vyšší. Asi mám štěstí, ale můj služební Passat B8, téměř žádné opravy nad rámec běžného servisu a spotřebního materiálu na 260 000 km nevyžadoval.
1. Cena nafta je nyní pouze o kousek vyšší než před par měsíci, kdy byla její relativní cena druhá nejnižší v historii (po covidu). Navíc se za necelé 3 roky automaticky zvedne kvůli uhlíkové dani, cca o 2 Kč.
2. Aktuální tarif od ČEZu na domácí nabíjení (tarif D27d) se pohybuje 6 Kč vč. DPH.
Těžko můžu vyčíslovat náklady na km, když neznám váš tarif a další návyky. Stejně tak nikdo nezveřejňuje cenu na km u spalovacího auta, protože neví, kde a jak budete tankovat.
Společnost CDV proto udělala kalkulačku. Jinak spotřebu máte v kWh. Podívejte se na fakturu, za kolik ji máte a cenu na km si tak spočítáte.
https://www.cistadoprava.cz/palivova-kalkulacka/
Navic je u domaciho nabijeni jeste moznost, ze si poridite dvoutarifni sazbu. Staci dolozit vlastnictvi EV a muzete mit nabijeni nocnim proudem.
Zajímavé. Náklady na „palivo“ jsou tedy u EV i tak něco mezi třetinou a polovičními, i když záleží na tarifu (ale i při vysoké jednotarifní sazbě by byly poloviční). To mi přijde jako dost zajímavá hodnota.
Velice záleží na tarifu. Pokud beru v úvahu, že v zimě moc nejde nabíjet z FVE, tak je pak velice výhodné využívat spotových tarifů a nabíjet v noci, kdy je elektřina všeobecně levnější. https://www.prosolar.cz/novinky-blog/ai-flexibilita-dil-c2-trvala-sluzba-klientum
To je jasné. Jen mi není úplně zřejmé, jak se dá automatizovat nabíjení EV podle úrovně spotových cen, myslel jsem že si spouštění nabíjení EV řídí samo pokud „je v zásuvce“. Je to ve zmíněném případě naopak „inteligentní spínání“ na straně wallboxu?
Ano, ty systémy řizení nějakou automatizaci mají, ale ono se stačí podívat třeba na portál POZE a tam jsou ceny vždycky den dopředu. Nicméně o víkendech v noci je velice často cena poměrně nizká, tak si zas z toho není potřeba dělat těžkou hlavu.
Jenom si rýpnu. 🙂
V noci to nebude nějaká echt zelená elektrika, pokud teda nebude hodně foukat.
A takový dotaz: Jaké budou ceny elektriky na spotu až si bude každý (většina) takhle v noci dobíjet auto?
A co teprv až to zdaní. Stát vybere na spotřební dani z paliv cca 90 miliard ročně. Pokud se začne masově přecházet na elektromobily, tak ty peníze budou chybět.
Nielen spotrebne dane. Od 1.1.2027 budu CO2 dane aj na dopravu. Momentalne je stanovena sadza 40 euro/tonu CO2. Co znamenana dalsie 2 Kc dane na litry paliva.
ano přechod na daň za ujetý km je nevyhnutelná, s tím se ale tak nějak počítá
Tam ale bude asi taky rozdil v sazbach dle lokalnich emisi. Takze EV bude platit mene a stary naftak EURO3 nasobne vic.
Už jenom asi 75 miliard ročně. Nechybí vám ty peníze?
V noci je spotřeba o dost nižší, než přes den. Navíc často v noci i více fouká. Mix tak tvoří z vyšší části mix větru a jádra, tím pádem je ten noční mix často lepší, než denní. https://app.electricitymaps.com/zone/CZ
Plus bych do té „noční zelenosti“ zahrnul i to, že přečerpávací elektrárny jedou na energii z uhelných (které tak nemusejí tolik regulovat výkon), aby pak přes den mohly více té zelené energie dodat.
Přečerpávačky jedou na tu samou energii, na kterou se budou dobíjet auta. Bude dostatek energie i pro ty přečerpávačky, aby pak přes den doregulovali přenosovou soustavu?
O ničem takovém jsem nepsal, reagoval jsem jen na to, jak je noční elektřina zelená.
To ale píšete o stavu „teď“, kdy procento elektroaut je v zastoupení mizivé. Já se ptal na dobu, kdy se to procento naopak bude blížit 100 %? Jaký bude potřeba výkon a jaká práce na dobití tolika aut? Ano, i já předpokládám nejaké „inteligentní“ nabíjení, kdy se to pro všechny auta nezapne najednou.
Jenomže to zase bude v síti násobně vyšší podíl OZE. Cena bude skákat zřejmě jiným způsobem, ale výkyvy cen zcela jistě zůstanou. Kapacita baterií v autech se tak bude velice hodit na vyrovnávání energetiky viz tento graf. Pro informaci. Dlouhé stráně mají zhruba 3,5GWh. https://mobility-charts.rwth-aachen.de/#Kapazit%C3%A4t
To jsem zvědavej na to řízení stability sítě. A taky to bude znamenat, aby nejlépe každé elektroauto bylo v podstatě v době čekání na výkon napojené na elektrosíť, aby se dalo čerpat z aut. pak to bude taky chtít kompenzaci pro majitele aut za opotřebení baterie vy/nabíjením.
Tak ono se hodně mluví o V2G, ale to je zatím trošku hudba budoucnosti. NMC baterku bych takhle rozhodne necykloval. Ono bohatě stačí pracovat s odloženým nabíjením ,případně s regulací nabíjecího výkonu. Nicméně jakmile se rozšíří LFP chemie, která je co se cyklů týče v aute v podstatě nezničitelná, tak to hned bude jiné kafe.
Průměrné auto denně přes 23 hodin stojí, takže to s tím připojením zas takový problém není. https://www.youtube.com/watch?v=0EZIlwAsepk
Pokud jste v dosahu JETE nebo JEDU, tak v noci berete z nich, vč. ohřívače TUV, je-li napojen na noční proud.
Ikdyž ani v noci neklesá spotřeba celé ČR pod 6,5 GW, takže furt to živí i uhlí, jádro dodá jen asi 4,1 GW výkonu.
A bude v tu dobu ta elektrika „zelená“, když je teda z čísti z uhlí?
P.S.: „Noční proud“ mi do bojleru jde i přes den, samozřejmě mimo odběrovou špičku.
Je to hlavně tím, že v noci není odběr. Kancly vypnou, továrny vypnou, vlaků jede jen pár, HMD taky moc nejede. Odstavené GW odběrů. Lidí také moc neponocuje. V noci je obrovský převis nabídky oproti poptávce.
Zajímavé je, že nikdo neřeší ekologii u bojleru, ale u EV se to vytáhne vždycky. 🙂
A bude ten převis i po tom, co si všichni budou dobíjet auta?
A cena bude stejná? Podle ekonomických zákonů cena stoupne, proč by se prodával proud za levno, když je o něj i v noci zájem?
Tak počítejte se mnou. Střední zatížení počítám zhruba 8GW, což dělá nějakých 190GWh denně. Průměrné auto najede 30km denně, na což spotřebuje zhruba 6kWh. Milion aut tak denně spotřebuje okolo 6GWh, což jsou 3% celkové spotřeby. Abyste s tím nějak více hnul, tak byste potřeboval těch aut ještě mnohem více, takže mluvit o nějakém srovnání nočních cen v důsledku nabíjení stovek tisíc vozidel je pořád hodně, hodně předčasné.
Dík, mě se to nějak počítat nechtělo.
Zajímal by mě test elektromobilu táhnoucí obytný přívěs
Copak obytňáček. Ale co teprve dvoukoňák o hmotnosti 2000kg. A nebo plato s balíkama či vlek s hnojem o hmotnosti 3000kg. Když se člověk nedrží ve městě, je až překvapující, kolik lidí používá přívěsný vozík. Jinak Eniaq má legálně na kouli 1500kg. To je spíš dobrý vtip.