egoe-plus
Cestovní ruch

Nové impérium mezi cestovkami. Majitel Billy přidává k Exim Tours i CK Fischer

Dovolená na pláži. Foto: CK Fischer
Dovolená na pláži. Foto: CK Fischer

Německá společnost Rewe Group výrazně posílí  svůj byznys v českém cestovním ruchu. Od finanční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka kupuje cestovní kancelář Fischer. Pokud transakci schválí antimonopolní úřad, dojde ke spojení dvou největších cestovek na českém trhu.

Rewe už v Česku vlastní kromě supermarketů Billa a Penny Market cestovní kancelář Exim Tours. O prodeji stoprocentního podílu informovala společnost KKCG v tiskové zprávě. Komárkova skupiny prodává CK Fischer po 16 letech, kdy do firmy vstoupila při potížích po předchozím majiteli, Václavovi Fischerovi. O chystané transakci informoval jako první tento týden iDnes.cz.

Spojením vznikne skupina se zhruba třetinovým podílem. Takový podíl je už dostatečně velký na to, aby přilákal zejména do Prahy i například konkurenci Smartwings, která si vybudovala na letech do Středomoří téměř monopol. O snaze přilákat do Prahy větší konkurenci dopravců s lety k moři mluvilizástupci Exim Tours už dříve.

Fischer Group je ukázkou našeho přístupu, který spočívá v tom, že každou vlastněnou společnost strategicky i výkonnostně rozvíjíme. Když jsme v roce 2003 přebírali firmu Fischer, tak byla ve finančních problémech. Věděli jsme, že ji chceme nejen zachránit, ale i významně rozvinout a udělat z ní jednoho z lídrů na českém trhu. Jsem rád, že se nám to povedlo,“ uvedl Komárek. Za vlády KKCG firma pohltila napříkald cestovky Nev-Dama, eTravel či Privileq.

KKCG už dříve deklarovalo zájem cestovku prodat, nezapadá úplně do portfolia oborů, na kterou se KKCG zaměřuje.

Kupujícím je společnost DER Touristik, která patří pod Rewe Group. „Tato transakce je investicí do naší budoucnosti. Jsme přesvědčeni, že trh cestovního ruchu v regionu střední a východní Evropy poroste a v České republice vidíme velký potenciál růstu,“ uvedl Soren Hartmann, generální ředitel DER Touristik Group.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
pája

No jestli Exim už teď je německý a stejně lítají s tím odpadem Smart Wings, tak s touhle akvizicí nečekám nic jiného, než že budou dál létat se Smart Wings a mastit si kapsy.

Radek Janata

Aha a jaké je tady jiná charterová aerolinka než Smartwings? Od koho si ty lety mají koupit podle vás?

Y.K.

Jestli zbankrotuje Thomas cook, tak se situace s výberem charterových leteckých společnosti v Evropě spíše zhorší než zlepší.

Dan

Furt nářek, jak chybí MAXy a najednou možná bude volných letadel…

Y.K.

Thomas Cook provozuje výhradně Airbusy, takže Boeingovým flotilám to těžko pomůže, když nemají posádky s type ratingem na Airbus.

Jarek

Zaplať Pánbůh za ty dary… Takže když si bude člověk kupovat zájezd, tak rovnou dostane i časy odletů a příetů jako v Německu, nebude kempovat na letišti jako bezdomovec a letadlo nebude pilotovat mongoloid usilující o rekordní let na jeden motor? Gott sei Dank.

GPGP

Hurá, už se těším jak z Prahy bude létat třeba Eurowings se svou 330 a TVS bude na ústupu 🙂

Y.K.

Eurowings je charterovka?

Y.K.

Urcitě, ale nepřijde mi že by klasické aerolinky měly zrovna volnou kapacitu si někde vybudovat letní bázi a začít vozit koupáky. No nechám se překvapit.

pája

Německé cestovky prodávají koupácké zíjezdy jako kombinaci ubytování, místní trnasport a letenku a let může operovat jakákoliv společnost, ne jen charterová, ne jako u nás, kde se využívá jen cargo společnost Smart Wings.

MartinS.

To u nás dělají cestovky také, protože celé letadlo mnohdy nevyprodají. Proto se se cestovkami létá pravidelnými linkami. Jen ty pravidelné linky provozuje SW.

Sch

Pokud jde o populární destinaci může cestovka koupit jen část letadla, když u nás létaly Poláci, tak tam byl ještě prostředník, který objednal to letadlo a pak to prodal cestovkám.

Y.K.

No nevím, to může fungovat u hodnotnějších zájezdů do méně frekventovaných destincí, ale když se podíváte kolik stojí typické rodinné koupací zájezdy, tak tam jediná šance jak do té částky dostat i ketenku bude charter, tedy nájem celého letadla.