Brno koupí ruinu železniční polikliniky u Svratky, areál je důležitý i pro přestavbu uzlu

Zchátralá železniční poliklinika v Brně. Pramen: Správa železnicZchátralá železniční poliklinika v Brně. Pramen: Správa železnic

V oblasti má mimo jiné vzniknou nová spojka ulic Pražákovy a Rosické, postaví se i tramvajové kolejiště.

Po více než třiceti letech se definitivně naplňuje neblahý osud železniční polikliniky v brněnských Štýřicích. Radní města dnes na svém zasedání doporučili zastupitelům schválit chystané nabytí areálu od Správy železnic za 60 milionů s DPH.

Poliklinika nikdy nebyla dokončena a dnes je ruinou. Celý areál ale hraje důležitou roli v plánech města. Po demolici, která má vyjít zhruba na 40 milionů, chce město celé území oživit, zbudovat park, protipovodňová opatření a lávku přes řeku.

Do areálu nedokončené polikliniky také zasahuje plánovaná přestavba brněnského železničního uzlu. V oblasti se bude stavět nová komunikace, která spojí ulice Pražákovu a Rosickou, a k ní i chodník a veřejné osvětlení. Vznikne zde i tramvajové kolejiště. „Díky těmto změnám bude oblast připravena k dalšímu urbanistickému vývoji jihu Brna. Do budoucna se počítá také se vznikem obchodů a služeb,“ doplnil radní pro oblast majetku Róbert Čuma.

O získání areálu kolem původně zamýšlené železniční polikliniky usiluje město už od roku 2015. Smlouvu města a Správy železnic už schválila i vláda, nyní jsou na řadě zastupitelé.

Poliklinika se stavěla na přelomu 80. a 90. let, nebyla ale dokončena. V areálu jsou i další nedokončené a zchátralé budovy. Stavby obklopuje velký nezastavěný pozemek. Jakémukoli dalšímu budování bude muset předcházet demolice a sanace pozemků.

Tagy brno seznam Správa železnic uzel Brno železniční poliklinika Brno
39 komentářů