Doprava ve městě Infrastruktura Parkování

V Brně u Zetoru nově zaparkuje 220 vozidel, na Bítešské vyroste dům pro 663 aut

Nové parkoviště P+R v Brně Líšni. Pramen: Město Brno
Nové parkoviště P+R v Brně Líšni. Pramen: Město Brno
Brno rozšiřuje síť parkovišť P+R, plánuje i čtyřpodlažní parkovací dům.

Brno bude mít od pondělí nové parkoviště P+R. Otevře se v Líšni u Zetoru při Trnkově ulici a nabídne 220 parkovacích míst. Radní města tento týden zařadili na seznam lokalit pro budoucí výstavbu P+R i parkoviště na Bítešské, kde má vyrůst čtyřpodlažní dům pro 663 aut.

Nové parkoviště P+R v Líšni je u autobusové zastávky linky 58 a nedaleko tramvajové zastávky Novolíšeňská. „Aby bylo parkoviště pro lidi maximálně vstřícné, jsou tu infopanely dopravního podniku, takže lidé rychle zjistí, kdy jim jede nejbližší spoj. Přímo zde najdou taky jízdenkový automat,“ uvedl radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Parkování je na první dvě hodiny zdarma, za stání o délce 2 až 12 hodin zaplatí řidiči 20 korun, pokud odjedou po 12 až 24 hodinách, zaplatí 100 korun. Za každých dalších 24 hodin se bude platit 100 korun.

Pozemek koupilo město v roce 2018 za 31 milionů korun od Zetoru. Plochu následně opravily Brněnské komunikace a město dodalo potřebné vybavení v ceně 10 milionů korun. Finance čerpalo z Fondu mobility, kam putují peníze vybrané za rezidentní parkování. Parkoviště se mělo otevírat už letos na jaře, podle města za zpožděním stojí nákaza covid-19.

Na dalších záchytných parkovištích město pracuje. Výrazně větší kapacitu má nabídnout parkovací dům na Bítešské, který ve čtyřech podlažích pojme až 663 aut. Dům zabere téměř celou plochu stávajícího parkoviště Bítešská, které má kapacitu 190 míst.

„Vzhledem k tomu, že se v této oblasti nachází fakultní nemocnice, nákupní centrum a univerzitní kampus, očekáváme velký zájem řidičů. Dalším plusem je výborné napojení na městskou hromadnou dopravu, která zde bude brzy posílena o tramvajové spojení,“ doplnil Kratochvíl. Právě výstavba nové tramvajové trati včetně 600 metrů dlouhého tunelu je aktuálně největším projektem Dopravního podniku města Brna.

Umístění budoucího parkovacího domu P+R Brno Bítešská ul. Pramen: Město Brno
Umístění budoucího parkovacího domu P+R Brno Bítešská ul. Pramen: Město Brno

Nejdále je však příprava parkovacího domu na Šumavské, kde se začíná s projektovou dokumentací pro stavební povolení. K dalším prověřovaným lokalitám patří Purkyňova (zde byla podána žádost o územní rozhodnutí), nádraží Královo Pole nebo Jemelkova.

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zlámalík

Nové je taky parkoviště přímo před dveřmi JAMU, v parčíku mezi vodotryskem a vstupem do budovy. To je co za novinku?

Tomáš

Mně nějak uniká, kdo bude u Zetoru (za peníze) parkovat, když je v Líšni kolem tramvajových zastávek množství parkovišť, která jsou přes den poloprázdná. Ani modré zóny na tom nic nezmění, přes den se v sídlištích neplatí. Dost to svádí k myšlence, že zas chtěli jen přihrát zakázku stavební firmě.

Zbyněk

Podpora IAD v praxi.

Bob

Další velká asfaltová plocha, odkud veškerá voda odtéká do kanalizace. A pak proč je sucho v půdě a po každém dešti povodeň.

Eduard

Na tom, že ta voda odteče do kanalizace není nic špatného. Je špatné, že ta voda dále odteče do zahraničí, stejně jako zisky z našich vodáren. Viz: http://www.pravdaovode.cz

Jiří Kocurek

Dotaz: Na kolik vyjde parkovací místo v tom plánovaném parkovacím domě?

cracatit

Tak to mě zrovna netěší, že zahrádky u Vodovy, je tam i jiné místo, kam by to šlo.

Jiří Kocurek

Nojo, když ono tam za posledních 15 roků přibylo 1000 pracovních míst (dle rejstříku firem) jenom v Redhatu.
Plus studenti na Purkyňce, kde se nepočítalo s možností, že by studenti jezdili autem, byť ve čtyřech. Ze Zvonařky v půl čtvrté přímý bus za 2,5 hodiny, 3/4 hodiny na Zvonařku a v 6 večer jste v Bruntále. Anebo v Bruntáli, protože potřebujete ještě pár kilometrů vedle. Vlakem lehce přes 3 hodiny z Hlavního.

Prikryl

Takze z kvalitniho bezplatneho parkoviste za Campus Square bude zbytwcna budova se zpoplatnenym parkovanim? Opet dalsi dukaz ze nodre zony a podobne obstrukce jaou jen na vytahani penez z lidi.

Bob

Taky nechápu, proč chtějí za parkování platit. Nebo proč chtějí v obchodě platit za rohlíky, mouku, mléko…

Kráťa

Tak to pardon. Pokud dojedu do kšeftu, kde hodlám utratit peníze, tak očekávám, že parkoviště bude zadarmo. Pokud někdo chce zaplatit, otáčím se a jedu jinam. Jako zákazníka mne poplatek za parkování u nákupáků či supermarketů celkem uráží.

mgr.pavel

Ale Campus square má vlastní parkoviště (část kryté, část nadzemní), zdarma tuším na 3 hodiny. Plánovaný parkovací dům na Bítešské je sousední plocha, která afaik nemá s CS moc společného.

cracatit

A pak by mě zajímalo upřesnění podle orientačních adres, kde má stát to parkoviště Purkyňova, vůbec netuším, kde by na něj mohl být jakýkoli prostor v relativně souvislé zástavbě. Že by někde u konečné Technologický park?

Martin V.

Co třeba mezi smyčkou Červinkova a sportovní halou Vodova? Tam jsou zahrádky (možná na městských pozemcích), ale to jen hádám. I pro větší sportovní akce by se mohlo hodit.

Prikryl

Na tech zahradkach u haly Vodova, ale nebojte, na obstrukci a zastaveni vystavby se pilne pracuje a mame podporu i z ministrerstva životního prostředí.

cracatit

Plete se mi Jemelkova a Býtešská, může mi někdo vysvětlit, kde má reálně stát ten parkovací dům? Přijde mi totiž, že parkoviště u bývalé Billy (resp. Koberce Breno) nad smyčkou šaliny Starý Lískovec, smyčka má mnohem větší kapacitu, než pouhých 160 aut. Býtešská je jinak označení přivaděče, takže mi není úplně jasné, kde ten velký parkovací dům má stát. Líšeň je fajn nápad, minimálně pro návštěvníky Zetor Gallery a ČT Brno se docela hodí, nejbližší zastávka autobusu je Zetor, silnice umístěná na Trnkové za křižovatkou u Lidlu a za odbočením do smyčky před bývalou hlavní branou. To parkoviště bylo velké… Číst vice »

Zbyněk

Umístění na Bítešské je zakresleno přímo v přiloženém obrázku 🙂 je to za Campusem na současném asfaltovém parkovišti

M19

Jen takový detail. Pokud vím, tak je tam zámková dlažba, ne asfalt.

Nekdo

Neni to Campus. Je to Campus Square. Naucte se to rozlisovat….

Pivlis

Je to na obrázku – místo severního parkplacu u kruháče u Kampusu (naproti je Pepco a Tesco). U bývalé Delvity, dnes skladu cigaret (nebo co to tam je) se nic neplánuje, je to soukromý pozemek.

jakub (easydrink)

Brno jede.

Kalanis

Pochvala a závist z Prahy.

Petr

No moc nejede, spíše stojí když denně vidím prakticky všude kolony.