Letecké společnosti Letectví

Soud odvolal z věřitelského výboru ČSA prodejce letenek. Kvůli propojení se Smartwings

Airbus A320 Českých aerolinií registrace OK-HEU. Foto: ČSA
Airbus A320 Českých aerolinií registrace OK-HEU. Foto: ČSA
Odvolání firmy z prozatímního věřitelského výboru požadovali odboráři.

Městský soud v Praze odvolal z prozatímního věřitelského výboru Českých aerolinií zástupce společnosti Air World Services. Odvolání požadovali odboráři.

Vyplývá to z rozhodnutí Městského soudu zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Důvodem je nyní už bývalé členství Ivany Müllerové ve správní radě firmy, která fungovala jako obchodní zastoupení ČSA na některých trzích. Společnost minulý týden soud informovala, že na svůj post už v lednu rezignovala, teprve na konci března ale došlo k zápisu v obchodním rejstříku.

Manželem Müllerové je Radek Müller, člen představenstva ČSA a dlouholetý manažer Smartwings. „Členy ani náhradníky věřitelského výboru nemohou být osoby, u kterých je vzhledem k jejich vztahu k dlužníkovi důvod pochybovat o jejich nepodjatosti,“ uvedl soud v rozhodnutí. „Soud proto nemá žádný důvod, aby takovou osobu nadále ponechal členem prozatímního věřitelského výbor,“ uvedl v rozhodnutí.

Po odvolání Air World Service je prozatímní věřitelský výbor šestičlenný. ČSA jsou v úpadku od začátku března.

Podle insolvenčního návrhu je přibližně 266 věřitelů především z řad dodavatelů a zhruba 230 tisíc přihlášek z řad cestujících z titulu v minulosti nerealizovaných letů. Dodavatelům dluží ČSA zhruba 800 milionů korun, cestujícím pak miliardu korun. Insolvenčním správcem se stala společnost Inskol.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Milan

Však ono jin to brzy skončí. Našel jsem na webu nové přímé spojení na Kanárské ostrovy dokonce i z Bratislavy 🙈 A320.

Martin

ČSA ale nikdy na Kanárské ostrovy nelítalo

Ciba

já jsem teda absolvoval tolik letů ČSA Praha-Tenefire – Las Palmas – Praha na TU5, že jsem těch 14 hodin služby fakt neměl rád…. 😀 Tolik asi k tomu „nikdy“.

Frequn

to zas bude fraska, 2 000 000 000 v coudu..komedie v Babisistanu prave zacina

Y.K.

Ještě že se mě to nijak netýká. To rozhodnutí je zvláštní čtení. Plné podmiňovacích způsobů a neurčitých rámců a („v poměrně nedávné době“) a neurčitých nekonkrétních vyjádření („vzhledem k jeho samotnému obsahu“). Čekal jsem z pozice soudu poněkud lépe vyargumentované zdůvodnění jak může advokát zastupující AWS něco páchat v neprospěch věřitelů. Trochu mě mate, že poradní straně je dána větší váha než věřitelskému výboru. Radost ty naše soudy. Cit: S ohledem na to, že členství Ivany Müllerové ve správní radě společnosti AIR WORLD SERVICES a.s. skončilo v poměrně nedávné době (k 1. 2. 2021), jakož i s ohledem na samotnou… Číst vice »

Y.K.

Ano, z hlediska soudu mi to přijde jako velmi zvláštní přístup. Nejdřív to neřeší a po dost dlouhé době se odvolá na odbory a najednou zavelí.

Gwann

soud dle mého nemá moc možností a opravneni zkoumat, zda někdo je ci není ve střetu zájmů, pokud to není zcela zjevně. tady to sice už na druhý pokus zjevně je, ale nemají zákonnou povinnost toto zkoumat. ono se jmenování PVV nechává poměrně ve vzduchoprázdnu, na úvaze soudu, reálné jmenuji, kdo se přihlásí jako první.

větší problém je, že nekonal, dokud neměl podnět od někoho alespoň vzdálené pripominajiciho účastníka řízení…

Karel_x

Je to sice celé bouře ve sklenici vody, ale to zdůvodnění mi připadá absurdní. Možná je rozhodnutí motivováno snahou neprodlužovat agonii, se kterou by mohli odboráři kalkulovat. Pokud by jim soud nevyhověli, vedlo by to asi k odvoláním a průtahům. Takže nyní, přestože je odvolání hodně zvláštně zdůvodněné, nemají se proti němu možnost odbory odvolat, neboť jim bylo vyhověno. A kdo jiný by se měl odvolat? AWS jde jen o drobné, ČSA a TVS to je úplně jedno. Nerad to říkám, ale neumím si představit, jak by se z toho mohly ČSA vyhrabat, takže bych se vůbec nedivil, pokud by… Číst vice »

Karel_x

Oprava: …přestože je rozsudek hodně zvláštně zdůvodněný,…

Y.K.

Ano, AWS sice přichází o možnost “být u stolu”, ale jinak se pro ně nic moc nemění. Stejně tak pro ČSA a majitele. Spíše to neprospívá akceschopnosti věřitelského výboru a posunutím insolvence k nějakým cílům. S tímhle pomalým přístupem kritický moment firmy nepřeklenou a bude na odpis.

Karel_x

Za normálních okolností bych aspoň očekával, že soud ve svém stanovisku nastíní, jakým mechanismem by se hypotetická podjatost mohla projevovat. Ženská už v AWS nepůsobí (!), advokát, který je ve výboru žádné vazby na ČSA ani paní nemá, zájmy AWS a ostatních věřitelů se nekryjí se zájmy ČSA a už vůbec ne odborů. Nicméně rozumím, že pokud by měl soud návrh odborářů (podle mě po právu) zamítnout, mohly by následovat odvolání a další obstrukce, které by výbor na delší dobu paralyzovaly. Dát odborům rychle za pravdu byla proto nejpřímější cesta k funkčnímu VV, jinými slovy k možnosti uplatnění zájmů věřitelů.… Číst vice »

Martin Csabo

Moc už taky nevěřím že by se z toho ČSA vyhrabali ale zas na druhou stranu bylo plno velmi kvalitních společností co měly i mnohem větší problémy např. Alaska, Air Baltic, Hawaiian, Korean a mnoho dalších a přežily uvidíme jak to dopadne ale já držím ČSA palce

Věžník

Což by mohlo být zárukou že nikdo nezašantročí důkazy o tom jakým způsobem v ČSA „hospodařil“ s penězi Smartwings.

Tomas

pokud tam je neco k zasanttroceni, tak tohle na to ma nulovy vliv. nemluve o
tom, ze pokud bylo co, tak uz bylo davno zasantroceno 🙂

Gwann

tušíte co je neplatný či účinný úkon? jaká je zodpovědnost velitelského vyboru, jak se odlišuje od předběžného a tak podobně?