Smartwings se počty cestujících dotáhly na úroveň před pandemií

Boeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings. Foto: SmartwingsBoeing 737 MAX 8 společnosti Smartwings. Foto: Smartwings

Průměrná obsazenost letů loni dosáhla 86 %.

Návrat cestujících po dvou letech omezení pohybu se naplno projevil i v přepravních statistikách společnosti Smartwings. Dopravce za loňský rok přepravil 5,2 milionu cestujících. V meziročním srovnání jde o nárůst o více než dvojnásobek. V roce 2021 s firmou letělo 2,5 milionu lidí. Loňská čísla jsou na 92,4 % rekordního roku 2019, dopravce se tak téměř dostal na úroveň před pandemií.

Přepravní výsledky oznámil dopravce v tiskové zprávě. V celkovém čísle není zahrnuto 849 tisíc cestujících, které společnost přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce. Smartwings loni provozovaly lety z České republiky a ze svých zahraničních základen v Polsku, na Slovensku, Maďarsku, Francii a na Kanárských ostrovech.

Klíčovým trhem zůstává pro Smartwings Česká republika (3,1 milionu cestujících). Společnost nabídla letecká spojení z pěti českých letišť (Praha, Brno, Ostrava, Pardubice a Karlovy Vary) do 70 destinací. Ze zahraničních dceřiných společností Smartwings zaznamenaly největší nárůst na Slovensku, kde přepravily 293 tisíc cestujících, meziročně o 208 % více. V Polsku pak letělo se Smartwings 785 tisíc cestujících (+65,2 %), v Maďarsku 155 tisíc (+146 %).

Smartwings loni uskutečnily 33 361 letů a jejich letadla přistávala na 213 letištích po celém světě. Průměrná obsazenost letů činila 86 %. Nejrušnějšími měsíci byly letní měsíce červenec a srpen, kdy společnost přepravila každý měsíc přes jeden milion cestujících.

Kromě pravidelných a charterových letů Smartwings zajišťovaly také velké množství speciálních letů pro mezinárodní firmy, sportovní či humanitární organizace. Společnost si loni připsala také letecký primát. Jako vůbec první letecká společnost na světě přistála s letounem Boeing 737 MAX na Antarktidě. Za jižní polární kruh loni uskutečnila celkem čtyři lety.

Smartwings loni dosáhly 92,4% úrovně před pandemií koronaviru v roce 2019, kdy přepravily téměř 5,6 milionu cestujících. Flotila Smartwings Group čítá 43 letadel.

Tagy smartwings
23 komentářů