ČD Muzeum v Lužné zahajuje sezonu. Prodloužilo úzkou drážku, vyjede Kafemlejnek

ČD Muzeum Lužná u Rakovníka. Pramen: Archiv ČDČD Muzeum Lužná u Rakovníka. Pramen: Archiv ČD

Prvních sto návštěvníků, kteří dorazí na zahajovací víkend ČD Muzea, dostane tištěný Knižní jízdní řád 2024 vydaný společností Avizer Z.

Poslední dubnový víkend se poprvé v letošním roce otevře ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka. Pro návštěvníky budou připraveny jízdy na nově prodloužené úzkorozchodné drážce v areálu muzea, jízdy historického vlaku s parní lokomotivou Kafemlejnek z Lužné do Rakovníka, Krupé a Řevničova a také prohlídky expozic muzea s unikátní sbírkou historických vozidel. Během sezony chystá ČD Muzeum pro železniční fanoušky několik tematických víkendů a řadu historických jízd.

K hlavním novinkám letošní sezony v ČD Muzeu patří prodloužení úzkorozchodné muzejní drážky s rozchodem 800 mm. „Stavební práce probíhaly od loňského podzimu a na začátku letošní turistické sezóny jsme připraveni svézt na prodloužené drážce první návštěvníky. Koleje s rozchodem 800 mm teď vedou až ke vstupu do muzea,“ popsal ředitel muzea Marek Plochý. Během zahajovacího víkendu svezou zájemce na úzkorozchodném okruhu motorové i parní vlaky.

Jízdenky na úzkorozchodné vláčky budou v prodeji v pokladně muzea a cena bude 50 Kč za motorový vlak a 70 Kč za parní vlak. Jízdní řády vlaků budou zveřejněny u pokladny a na nástupišti úzkorozchodné drážky.

Během víkendu budou připravené také jízdy historického vlaku v čele s parní lokomotivou Kafemlejnek. Po oba dva víkendové dny bude vozit cestující z Lužné u Rakovníka do Rakovníka (odjezdy z Lužné v 9:00 a 15:45), do Krupé (odj. z Lužné v 11:00) a do Řevničova (odj. z Lužné ve 12:55). V těchto vlacích se budou prodávat pouze zpáteční jízdenky za 200 Kč pro dospělého a za 160 Kč pro děti. Jízdenky bude prodávat vlakový personál.

V ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka je k vidění největší sbírka parních lokomotiv na českém území. Návštěvníci tu naleznou také historické motoráky, dieselové či elektrické lokomotivy, osobní a nákladní vozy a další exponáty ze železničního provozu.

Pro prvních sto návštěvníků, kteří dorazí na zahajovací víkend ČD Muzea, bude připravený dárek. Dostanou tištěný Knižní jízdní řád 2024 vydaný společností Avizer Z, která provozuje dopravní web Zdopravy.cz.

Další informace jsou na stránkách Českých drah.

ČD Muzeum Lužná u Rakovníka. Pramen: Archiv ČDČD Muzeum Lužná u Rakovníka. Pramen: Archiv ČDČD Muzeum Lužná u Rakovníka. Pramen: Archiv ČDČD Muzeum Lužná u Rakovníka. Pramen: Archiv ČDStavba nového úseku úzkorozchodné dráhy, ČD Muzeum Lužná. Pramen: České dráhyÚzkorozchodná dráha, ČD Muzeum Lužná, příprava výhybky k renovaci. Pramen: České dráhyDen železnice 2021 v Lužné. Foto: Petr ŠťáhlavskýAlbatros nulkové řady 498.022. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZrenovovaný Kafemlejnek 310.076, který léta chátral jako pomník v Českých Budějovicích. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Akce v ČD Muzeu v průběhu turistické sezóny 2024

ČD Muzeum připravuje i na letošní sezonu tematické víkendy. „První z nich nás čeká už za čtrnáct dní o víkendu 11. a 12. května, na kdy chystáme Parní víkend. Návštěvníci se mohou těšit na přehlídku parních lokomotiv na točně, jízdu historického vlaku z Prahy do Lužné i do okolí železničního muzea. Pro železniční fajnšmekry pak bude v sobotu zajištěna možnost nočního fotografování,“ uvedl Plochý.

Další akce pak budou následovat. V pátek 17. května bude v rámci Muzejní noci možné muzeum navštívit i ve večerních hodinách a zažít podvečerní atmosféru v depu, o víkendu 20. a 21. července proběhne Setkání drezín, 17. a 18. srpna bude připravený Model víkend, kde se budou prezentovat nejen železniční modeláři, a 5. a 6. října si na své přijdou příznivci motorových lokomotiv Hektor. Své brány muzeum uzavře 27. října. Novinkou budou 7. prosince jízdy Mikulášského vlaku v okolí muzea.

Kromě toho jsou na řadu víkendů připraveny různé nostalgické jízdy z muzea Českých drah, např. 22. června vyrazí zvláštní vlak do Bochova, 6. července pojede parní vlak údolím Berounky do Nižboru a 7. července vyrazí parní vlak na trať do Kolešovic. Tyto jízdy se budou opakovat také 3. a 4. srpna. Ve dnech 9. a 23. července a potom také 6. a 20. srpna budou připravené jízdy historického motoráčku do Kralovic.

Každou prázdninovou středu, tedy po celý červenec a srpen, se zájemci svezou zvláštními nostalgickými vlaky do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově. V jeden den tak bude možné shlédnout dvě železniční expozice a užít si jízdu historickým motorákem.

Podrobnosti jsou na stránkách muzea.

Tagy ČD Muzeum železniční nostalgie
3 komentáře