umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Autobusy Informační technologie Silnice Silniční nákladní doprava Zprávy

Dopravci se mohou ode dneška registrovat do nového mýtného systému

Kontrolní vůz firmy CzechToll před ministerstvem dopravy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Kontrolní vůz firmy CzechToll před ministerstvem dopravy. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Od dnešního dne se mohou dopravci registrovat do nového mýtného systému. Na všech tuzemských dálnicích začne fungovat od 1. prosince, v lednu pak i na silnicích první třídy. Budoucí správce systému společnost CzechToll má pro dopravce připraveno 450.000 palubních jednotek.

Dopravci mohou k registraci využít vybraná prodejní místa, je jich přes 200. Dalšími možnostmi jsou registrace přes web, prostřednictvím vydavatelů palivových karet a pro velké dopravce existuje speciální tým, který je registrací do systému provede. „Do systému začaly přicházet první registrace i platby za předplacené mýtné,“ uvedl mluvčí firmy CzechToll Miroslav Beneš.

CzechToll dopravce na nutnost registrace do nového systému upozorňuje prostřednictvím informační kampaně. V ní velké podnikatele v dopravě s více než 50 provozovanými vozidly oslovuje společnost sama, pro další menší dopravce, zejména pak ty, o kterých budoucí správce mýta nemá dostatek informací, společnost připravila informace šířené pomocí inzerce v tisku a dalších médií. Deník Zdopravy.cz přináší veškeré informace k mýtu ve zvláštní sekci.

Kompletní informace o novém mýtu dopravci získají i na aktualizované internetové stránce www.mytocz.eu, případně na telefonní lince pro zákazníky 243 243 243, která funguje nepřetržitě.

Zavedení nového mýtného systému provázelo řadu měsíců správní řízení u antimonopolního úřadu i soudní pře. Dosavadní poskytovatel mýtného systému Kapsch napadal rozhodnutí státu, který v tendru upřednostnil nabídku CzechTollu před jeho nabídkou. Nejvyšší správní soud potvrdil správnost kroků antimonopolního úřadu ve prospěch státu teprve před několika dny.

Spory související s mýtným tendrem ale zatím nejsou u konce. Po rozhodnutí krajského soudu se musí antimonopolní úřad znovu zabývat platností nové mýtné smlouvy a zároveň ve stejné věci řeší kasační stížnost Nejvyšší správní soud.

ČTK