V soutěži o trolejbusy na pražské letiště jsou dva zájemci, tendr trvá téměř rok

Solaris Trollino 24. Foto: SolarisSolaris Trollino 24. Foto: Solaris

Lhůta pro podání nabídek uplynula minulý týden, cena má v soutěži jen poloviční váhu.

Zpět na článek
40 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Panoramix

Očekávaná životnost akumulátorů pouze 5 let? Tzn. při standardní životnosti vozidla dvojnásobná až trojnásobná výměna? Na kolik taková sranda navíc přijde? To asi nebude součástí nabídkové ceny ve výběrovém řízení na samotné trolejbusy, že? Navíc kde je garance, že za 10-15 let ještě bude dostupný vhodný typ akumulátorů zrovna pro tento typ trolejbusu? Přijde mi, že v rámci protlačování elektromobility se opomíjejí některá poměrné zásadní kritéria důležitá pro rozhodování o celkové výhodnosti či vůbec uskutečnitelnosti takového projektu.

Puvodni Jakub P bez tecky

Proc asi nehodnotej jen porizovacku, ale celkovy naklady zivotniho cyklu, chtej do nabidky i ceny mimozarucniho a pozarucniho servisu i ceny tech baterii… Vsechno je to v tom clanku, na ktery reagujete.

Y.K.

Ona ta nádrž nafty a AdBlue taky nevydrží celou životnost busu a musí se furt tankovat, což není zrovna zadarmo. 😉

Prostě se to musí rozpočítat na životní cyklus, což je dost komplexní věc. O dost levnější elektrická energie, rekuperace (tedy energie zadarmo), ale zase dražší vozidlo, nutnost repase akumulátorů.

Dan Žatecký

Kdyby od začátku rozhodovali na magistrátu o dopravě odborníci a ne diletanti, tak už letiště dneska má spojení metrem linky A. Místo toho linku ohli do Motola, vymýšlí se alternativy, které ve výsledku cestujícím nijak cestování neusnadní.

Y.K.

Pokud budou rozhodovat odborníci, tak metro na letiště nepovede nikdy, protože to nemůže ekonomicky vyjít. I tříčlánkový autobus/trolejbus je ekvivalent skoro prázdného vlaku metra. Je to hezký sen, ale velké metro s jeho náklady na provoz je dost drahý overkill pro letiště typu Praha.

Měla tam už dávno být železnice. Není.

Cyklista

Pokud by Praha nelpěla na nesmyslu, že metro musí být pouze v tubusu, mohlo se z Veleslavína vést povrchově a cena by nakonec byla mnohem nižší, než současná rekonstrukce a stavba železnice.

Ono do Motola stejně ty vlaky metra moc plné nejsou….

původní Jakub P bez tečky

Tam je průšvih ten kočkopes, kdy to odklonili na Motol, ale furt dělali, že to povede dál na letiště. Kdyby to udělali rovnou do Řep a dál napojili někde na konec Béčka (Stodůlky, Zličín, atd.) jako takovej zárodek okružní linky, bylo by to daleko užitečnější a nejspíš i využívanější.

A kdyby ještě k tomu rozumně napojili tramvajovou trať na Bílou horu aspoň druhým vestibulem z Nemocnice Motol (protože by neměli výmluvu, že se tohle napojení chystá na Bílý Hoře v tom prodloužení Chalupoidou na letiště…) bylo by využití ještě o dost jiný.

MartinS.

Někde ve výhledových plánech rozvoje metra je prodloužení A se stanicemi Řepy, Zličín, Západní Město (dole pod IKEA/TESCO směrem k Řeporyjím). Jestli se jednou na Zličíně postaví sídiště na všech těch plochách po Tatrovce, Strojírnách Košíře, Technocomu, Stavebních strojích, tak bude další linka metra celkem ku prospěchu.
Bohužel druhý vestibul směrem k Vypichu je asi nereálný. Z metra k tramvajím na Bělohorské je to skoro 300 metrů. Jako ano, existují travelátory… ale tam to ekonomicky asi moc vycházet nebude.

původní Jakub P bez tečky

Teď je to samozřejmě pozdě doplňovat, ale furt jsem přesvědčenej, že by to šlo, kdyby se s tím počítalo při návrhu a ta stanice byla umístěna trochu jinak i za cenu delších eskalátorů směrem do nemocnice. Případně kdyby udělali Vypich jako samostatnou stanici a Nemocnici Motol naopak posunuli na druhou stranu a udělali jí druhej výstup k tramvajím na Plzeňské. Takhle je to metro v podstatě nepoužitelný pro přestup na dvě poměrně významný tramvajový trati, mezi kterýma má uprostřed konečnou. Z toho jedna ta trať má úsek Malostranská-Hrad, kde tramvaje patří k nejpřetěžovanějším ve městě. Při napojení na Vypichu by… Číst vice »

MartinS.

Povrchově z Veleslavína? Třeba povrchově po Evropské? Nebo povrchově po Bustěhradce? Současná rekonstrukce a stavba železnice má především umožnit kapacitní železniční spojení Prahy a Kladna, které by se stejně muselo dělat a to letiště se s tím jen spojí, když už je na trase…
Jel jste někdy metrem do/z Motola? Že byste si všimnul, že tam na to metro kromě obsluhy nemocnice navazuje plno autobusových linek, které díky metru nemusí přes Břevnov až na Hradčanskou/Dejvickou…

Y.K.

Kde by to mohlo vést po povrchu v hustě zastavěné kopcovité Praze? To se hezky plácne, ale pak zjistíte, že na to nejsou podmínky. Po Evropské? Železniční přejezdy, nadjezdy, vejde se to do 40 ‰? Co hluk a souhlas obyvatel?

Daniel Jablonecký

Já už vám za ty vaše fundované komentáře asi brzo pošlu klíčenku.

Mickey

A kdyby tam vedlo metro, tak tady brečíte, že se utrácí hrozný prachy za prázdné vagóny metra jedoucí na letiště. Taky by se vám nepozdávalo, že se metrem nedostanete na první ranní letecké spoje…

Cestující, teď ale doma

Naopak, diletanti by navrhl metro A na letiste

Jiří Kocurek

Diletanti si spočítali dopravní zatížení. Narozdíl od expertů, kteří mají ten správný dojem a přesvědčení.

MartinS.

Ne, letiště Ruzyně nebude nikdy odbavovat tolik cestujících jako LHR, AMS, CDG, FRA nebo ATL. Asi se nikdy nepřehoupne přes 25 milionů cestujících za rok, takže vlak 1x za 10-15 minut ve špičce bohatě stačí.

Osamělý Vlk

Tak oni kdyby tam nebyli diletanti, tak je tak 25 let hotová rychlodráha na letiště.
S metrem A je průšvih ten, že to chtěla P6, přičemž by se metro tak nevyplatilo, proto se udělala Chalupoida přes Motol. Ale pravda, využitelnost je dnes mimo, když se staví metro do polí (Syslov Letňany), pravda, sem alespoň jezdí linky z Letňan a Kbel, nebo Depo Hostivař.

jan v

Na letiště konečně povede rychlodráha! Trolejbus je v ČR drážním vozidlem, a 70km/h je rychlost. (I see mysef out)

Drhlík

Jestli to půjde tak rychle jako s dráhou na letiště, tak bych byl s výběrovým řízením zatím v klidu.

Drhlík

Oni vedou na letiště troleje??? Žádná tykadla jsem tam ještě neviděl….

Jan

Nevedou, proto se objednávají nové trolejbusy. Elektrifikace je už dva roky schválená https://zdopravy.cz/trolejbusem-na-ruzyn-miliardovy-plan-pocita-se-stozary-az-k-terminalu-3-34360/

stanik

Podle projektu, budou sběrače potřeba jen v prostoru konečných obratišt. Nevím, v praxi jsem něco podobného viděl ve Francii a jako cestujícího to bylo super. Ta nabíjecí rychlo byla v uzvřeném pro ostatní dopravu nepřístupném prostoru kde se použil klasický sběrač .

Kubrt

Troleje povedou až ke starému letišti.

Tonda

… a jasně se to v tom článku píše 🙂

John Inkognito

Proč kupujou trolejbusy, když za X let pojede vlak???

Jan

Právě proto, že to bude až za X let, kde X je velká neznámá. Ten vlak potřebuje překopání dosavadní trati, několik tunelů, a vybudování nového terminálu MHD. Zatímco trolejbus si žádá pouze nové sloupy na již existujících komunikacích, dobíjení lze brát z tramvajové sítě a zadrátování části trati je otázkou měsíců, nikoliv let.

Kubrt

Kromě toho vlak neřeší oblast starého letiště, tudíž nějaké silniční MHD spojení z Vokovic na letiště bude vždy.

Daniel Jablonecký

Budou i jiné trolejbusové tratě než ta na letiště. O budoucím využití těchto trolejbusů fakt nemějte strach.

Luboš Beneš

Jestli myslíte ten co tam už měl pár let jezdit, tak bych kupoval už dříve…..

Jarda 2

Jak to, že vyhrál Solaris???
Podle téhle reportáže je to jinak:
https://www.youtube.com/watch?v=NQCKQQ_is-s

Franta

Podle té reportáže, která je z Bratislavy vyhrál Solaris Trollino ne?

Juraj

Vyhrála Škoda s karosérií Solaris, tedy nikoliv Trollino.

Pavel Vavříček

Ne vyhrál to Solaris ve spolupráci se Škodou, která jen dodá výzbroj. Takže to bude ve finále pod označení Solaris Trollino 24 S. Nikde se nepsalo o typovém označení 24 metrového trolejbusu Škoda XTr, ale pravděpodobně by se jednalo o 29Tr, ale to se můžu plést. Každopádně bude to mít loga Solarisu v té Bratislavě. Z čehož plyne, že Solaris bude finální dodavatel. Možná jste si to spletl s 18metrovými vozy, se kterými zvítězila Škoda v Bratislavě. To budou 27Tr.

Paolo

Jadra 2 už ma to neprekvapuje

Jarda 2

No že zrovna ty se ozýváš, Pavliku… haha 😀

Knedla88

Vítěz soutěže Solaris / Škoda dodá výzbroj/ = Solaris Trollino XX

Vítěz soutěže Škoda / kastli dodá Solaris/ = Škoda xxTr

Pražák

Přitom v obou případech to vyrobí a otestují v Plzni. Navíc lze čekat, že v případě tendrů v ČR bude tu nabídku zaštiťovat Škoda.

Pavel Vavříček

A jaké podle váš dostane číslo řady?

Pražák

To nevím.