V soutěži o trolejbusy na pražské letiště jsou dva zájemci, tendr trvá téměř rok

Solaris Trollino 24. Foto: SolarisSolaris Trollino 24. Foto: Solaris

Lhůta pro podání nabídek uplynula minulý týden, cena má v soutěži jen poloviční váhu.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je po roce od vypsání soutěže blízko výběru výrobce prvních velkokapacitních trolejbusů. Ty mají jezdit na Letiště Václava Havla na lince 119 z Nádraží Veleslavín. Minulý týden uplynula lhůta pro podání nabídek.

Tendr se táhne kvůli řadě dotazů soutěžících nezvykle dlouho, vypsán byl 29. října loňského roku. „Blížíme do cíle. Minulý týden uplynul termín pro podání finálních nabídek. Obdrželi jsme nabídky od 2 subjektů. Po jejich vyhodnocení a oznámení vítěze tendru účastníkům veřejné zakázky bude následovat zákonná lhůta, ve které se účastníci mohou vyjádřit k výběru vítěze. V případě, že žádné neobdržíme, budeme moci s vítězem podepsat smlouvu,“ odpověděl na dotaz deníku Zdopravy.cz vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík. Jména soutěžících DPP nezveřejnil.

DPP v soutěži hledá 20 velkokapacitních tříčlánkových trolejbusů. Linka má během dvou let projít elektrifikací. Předpokládaná hodnota zakázky je 628 milionů korun. První vůz by měl vítěz soutěže dodat na podzim roku 2022.

Požadované trolejbusy mají být dlouhé 23-25 metrů, s kapacitou 40-55 sedadel pro cestující, konstrukční rychlostí alespoň 70 km/h. Garantovaný dojezd vozidel na baterie má být minimálně 11 km. Životnost akumulátorů stanovil minimálně 60 měsíců nebo 450 tisíc odjetých kilometrů. Vozidla mají být vybavena podle platných standardů Pražské integrované dopravy.

V Bratislavě podobnou soutěž vyhrála Škoda se Solarisem

Podobný tendr nedávno proběhl v Bratislavě, kde vyhrála společná nabídka Škody Electric a Solarisu. Celkem 16 tříčlánkových trolejbusů vyjde Dopravný podnik Bratislava na 16,76 milionů eur. Sdružení porazilo švýcarského výrobce HESS.

DPP předpokládá průměrný roční nájezd trolejbusů 90 tisíc km. Nabíjení trolejbusů bude probíhat pomocí dvoupólové technologie z instalované nabíjecí troleje, kterou DPP postaví na obou obratištích. Vzniknou na Nádraží Veleslavín a na Letišti, budou i na zhruba polovině trasy linky 119 od Nádraží Veleslavín po Terminál 3. V úseku mezi Terminálem 3 a konečnou na Letišti budou trolejbusy využívat energii z akumulátorů.

Kvůli soutěži vypsal DPP předběžné tržní konzultace. V nich oslovil přední výrobce trolejbusů, konkrétně společnosti Škoda Electric, SOR Libchavy, Ekova Electric, Solaris, Van Hool, švýcarského výrobce Carrosserie HESS a tureckou společnost Bozankaya. Předběžných tržních konzultací se aktivně zúčastnily společnosti Škoda Electric, Solaris, Van Hool, Carrosserie HESS a Cegelec.

Soutěž probíhala formou jednacího řízení s uveřejněním. Cena má v hodnocení váhu 50 %, DPP zohlední náklady ekonomického cyklu. Dalšími kritérii jsou délka záruky na vozidlo, průměrné roční náklady na předepsanou údržbu vozidel, průměrné roční náklady na mimozáruční a pozáruční servis vozidel, náklady na náhradní trakční akumulátor a průměrné roční náklady na podporu a rozvoj odbavovacího a informačního systému a funkcí energetického managementu vozidla.

Tagy Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp linka 119 trolejbusy na letiště
40 komentářů