ŘSD má stavební povolení pro část obchvatu České Lípy, začne se budovat příští rok

Silnice I/9 v Sosnové u České Lípy. Foto: Městský úřad Česká LípaSilnice I/9 v Sosnové u České Lípy. Foto: Městský úřad Česká Lípa

Vykoupeno je už 90 % pozemků pro stavbu, soutěž začne letos na konci roku.

Další část nového obchvatu České Lípy má stavební povolení. Pro úsek Dubice – Dolní Libchava ho vydal stavební úřad krajského úřadu Libereckého kraje. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Rozhodnutí přišlo jen pár dnů poté, co se naopak ŘSD zkomplikovalo povolování další části obchvatu až do Nového Boru. „Souběžně probíhá majetkoprávní příprava, máme vykoupeno zhruba 90%. Probíhá zpracování zadávací dokumentace stavby,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Soutěž na zhotovitele má být vypsána letos na konci roku, stavba má začít na přelomu druhého a třetího čtvrtletí příštího roku.

Jde o o úsek mezi ulicí Dubická a silnicí II/262. Navržená stavba je součástí trasy obchvatu České Lípy, který má přeložkou silnice I/9 odvést tranzitní dopravu ze stávajícího průtahu městem. Ten město z velké části rozděluje na dvě části, vede mezi dvěma velkými sídlišti. I když nejde ještě o celý obchvat, tato část je klíčová. V Dubici je průmyslová zóna, která zatěžuje provoz ve městě.

Trasa části obchvatu České Lípy. Foto: ŘSD

Trasa části obchvatu České Lípy. Foto: ŘSD

Jeden a půl kilometru dlouhý úsek má vyjít na 561 milionů korun, oproti loni uváděné ceně o necelých 100 milionů korun více. Ředitel liberecké správy ŘSD Jan Wohlmuth už dříve uvedl, že sice nebylo potřeba pro samotnou stavbu projít procesem schvalování EIA, úřady však už při projektové přípravě stanovily řadu přísných podmínek. ŘSD dlouho řešilo například kompromis s Povodím Ohře kvůli mostu přes Ploučnici. Správce řeky měl obavy, že by konstrukce mostu mohla vadit plynulému odtoku při záplavách.

První část obchvatu České Lípy u Sosnové se začala stavět už v roce 2009, pokračování ale zastavil tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Na úsek by mělo navázat pokračování obchvatu směrem k Novému Boru. Ve městě vznikla i petice za dostavbu obchvatu.

Tagy I/9 obchvat České Lípy Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
11 komentářů