Autobusy Doprava ve městě Železnice

Přehledně: Kde a jak v Česku omezil koronavir veřejnou dopravu

Prázdné Letiště Václava Havla v neděli 15.3.2020. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com
Prázdné Letiště Václava Havla v neděli 15.3.2020. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com

(aktualizace 17.3. 20:48)Česko zažívá největší omezení veřejné dopravy ve své historii. Deník Zdopravy.cz mapuje dopady pandemie koronaviru na českou dopravu. Vzhledem k neustále se měnící situaci přinášíme aktuální přehled všech omezení a změn, které ve veřejné dopravě za poslední dny nastaly.

Omezili jsme se pouze na změny v Česku. Následující přehled je rozdělen jednak na způsob dopravního prostředku, pak na jednotlivé kraje. Přehled se budeme snažit v příštích dnech dál aktualizovat, přesto před cestou doporučujeme návštěvu stránek dopravce či příslušného města nebo kraje. Pokud máme v textu chybu nebo nám některé údaje chybí, budeme rádi, když nám dáte vědět.

Železnice
Zatím ze všech druhů dopravy relativně nejmenší škrty. Jízdní řády v objednávce krajů a ministerstva dopravy zatím neprošly až na pár výjimek (seškrtání školních spojů na jižní Moravě) redukcí. České dráhy už neprodávají jízdenky ve vlaku, nejezdí například jídelní vozy či minibar, skončily úschovny zavazadel. Velké škrty hlásí dopravci v komerční dopravě: RegioJet seškrtal spojení z Prahy do Brna i Ostravy, Leo Express oznámil přerušení 75 % komerčních linek, České dráhy zrušily všechny vlaky kategorie SuperCity, v úterý oznámily pozastavení IC Opavan. Nejezdí mezinárodní linky. Dopravci a Správa železnic hlásí častější dezinfekci. Od středy zastaven provoz na Městské lince z Roztok do Hostivaře.

Autobusy
Většina krajů v meziměstských linkách přešla na prázdninové jízdní řády, reagují tak zejména na skutečnost, že studenti a žáci nejezdí. Současně ve většině krajů došlo ke změně odbavení: nenastupuje se předními dveřmi, některé kraje už oficiálně zavedly jízdné zdarma. Někteří dopravci už do vozidel nepouští cestující bez roušky. U komerčních spojů nastala redukce hlavně v případě RegioJetu. FlixBus zatím u vnitrostátních spojů jízdní řády neomezil.

Největší autobusový dopravce v zemi, společnost Arriva, postupně od úterý dne ruší všechny své dálkové linky. Už od dnešního dnes nejezdí autobusové linky pod značkou Arriva Express na trase Olomouc – Prostějov – Brno a Přerov – Kroměříž – Brno, zítra se k nim přidá spojení Praha – Teplice. Termín obnovení provozu zatím dopravce neoznámil.

Firma na svých stránkách oznámila rušení i dalších dálkových linek: od středy nepojedou například autobusy z Prahy do Písku nebo do Pece pod Sněžkou, některé linky mají stopku až od příštího pondělí. Celkem Arriva ruší třináct linek.

Omezení má už i FlixBus, zatím jen na linkách z Prahy do Českého Krumlova a do Mostu.

Ke škrtům přistupují i menší dopravci: TAD Trutnov přechází u dálkových tras na prázdninový režim, některé dny nepojedou spoje mezi Prahou a Krkonošemi vůbec. O polovinu snižuje počet spojů na lince z Mostu do Prahy a z Podbořan do Prahy dopravce Kavka Bus. BusLine omezuje spojení z Jablonce nad Nisou do Prahy. CDS Náchod ukončí spojení z Broumova do Prahy už v Hradci Králové.

MHD
Ve většině měst došlo k omezení, v některých menších (například Havlíčkův Brod, Litoměřice) dokonce k pozastavení kvůli prakticky nulovému zájmu. Řada měst pouští do dopravních prostředků pouze cestující s rouškou (například Praha, Brno), zastavuje se na všech zastávkách, aby lidé nemuseli mačkat tlačítko pro výstup a zastavení.

Letadla
Létá se už jen z Letiště Václava Havla, provoz na ostatní letiště ukončilo vládní nařízení. Velká část leteckých společností včetně Smartwings a ČSA přerušila provoz z Česka. Došlo k výraznému omezení autobusového spojení na letiště: počty spojů linky 119 byly zredukovány o polovinu, Airport Expres přestal jezdit úplně.

Nad rámec těchto změn upozorňuje i na novinku společnosti Rekola, která v šesti městech v ČR zavedla možnost bezplatného využití sdílených kol.

Opatření podle regionů

Praha
Nově platí povinnost cestovat pouze s rouškou. DPP už minulý týden zredukoval provoz na některých linkách, od zítřka ukončí večerní provoz některých spojů, linky přestanou jezdit ve 22:30. DPP vypíná v autobusech a tramvají klimatizaci.  U meziměstských linek v rámci Pražské integrované dopravy na území Prahy platí zákaz nástupu předními dveřmi. Prodejní místa DPP a prodejní místo PID na Černém Mostě jsou uzavřena. Kontaktní místo Lítačka ve Škodově paláci je v případě potřeby k dispozici. Od pondělí dojde k omezení i v metru, celá MHD přejde na prázdninový režim.

Středočeský kraj
Od úterý začíná platit zákaz nástupu předními dveřmi kvůli ochranné zóně řidiče. Je zrušen prodej i kontrola jízdních dokladů řidičem, cestujícím kraj doporučuje nákup přes mobilní aplikaci nebo jízdenkový automat. Mladá Boleslav zavedla kvůli šíření koronaviru dvě speciální autobusové linky pro seniory. Fungují ode dneška, kopírují trasu běžných linek. „Jezdit bude zhruba od 8:00 do 18:00 po sedm dní v týdnu. Tato forma dopravy bude určena pro osoby nad 60 let a pro zdravotně postižené a bude zdarma,“ uvedla na webu města mluvčí magistrátu Šárka Charousková. Autobusy pro tuto bezplatnou přepravu jsou viditelně označeny nápisem zvláštní linka.

Liberecký kraj
Už minulý týden byly zrušeny speciální linky do Jizerských hor pro lyžaře. Od tohoto týdne konec odbavování cestujících personálem. Nově se zastavuje na všech zastávkách. Prakticky shodná opatření jsou v liberecké MHD, zrušen prodej jízdenek u řidiče. Nejezdí vlaky z Liberce do Žitavy, skončily přeshraniční autobusové linky do Polska, stejně tak nejezdí vlaky z Harrachova dál do Polska. Nejezdí kabinková lanovka na Ještěd. Společnost BusLine zavedla k 17. 3. výlukový jízdní řád na lince Jablonec nad Nisou – Praha, stejně tak provoz výrazně omezil RegioJet na lince Liberec – Praha.

Ústecký kraj
Od půlnoci z pondělí na úterý končí nástup předními dveřmi, cestující se nebudou odbavovat a budou jezdit zdarma. V autobusech nebude z hygienických důvodů nutné mačkat pro výstup tlačítko STOP. Pokud bude chtít cestující vystoupit, stačí, když se viditelně postaví do blízkosti dveří. Na železnici se přestanou prodávat jízdenky také, průvodčí je nebudou kontrolovat. Kraj prosí o nošení roušek. Kraj už dříve zavedl u autobusů prázdninový režim, změny se dotkly i železniční linky z Děčína do Rumburka přes Německo, linka je v provozu jen na české částí, mezi Děčínem a Dolním Žlebem jezdí náhradní mikrobusy. Skončily přeshraniční autobusové linky. Zdarma je MHD v Chomutově a Jirkově, Teplicích a Děčíně. V  Mostě je povinná rouška. V Mostě je nástup zadními dveřmi a zrušen prodej jízdenek u řidiče. Cestující se musí odbavit kartou nebo mincemi v automatech uvnitř vozů. Kde nejsou automaty,  je tolerována jízda zdarma. DP Most zároveň zdarma vydává čipové karty pro všechny, ale cestující si musí kartu dobít min. částkou 50 Kč.
V Ústí nad Labem jsou zrušeny posilové trolej linky 58 a 59, zrušena je většina nočních linek.

Karlovarský kraj
V případě linkové autobusové dopravy nesmí cestující nastupovat předními dveřmi, řidiči je nebudou odbavovat, lidé nemohou využít ani odbavovací zařízení ve vozidle. Nejezdí vlaky do Německa.

Plzeňský kraj
Ve všech autobusech zákaz nástupu a výstupu předními dveřmi. V autobusech i vlacích nebudou cestující odbavováni řidičem ani odbavovacím zařízením ve vozidle. Už zaplacené kupóny (jízdní doklady) nebudou cestující ve vozidle označovat. Tato změna se týká všech dopravců poskytujících své služby v Plzeňském kraji. V Plzni omezení MHD na prázdninové jízdní řády.

Jihočeský kraj
Dočasná povinnost využívat při cestování veřejnou dopravou roušky ve všech spojích objednávaných krajem. Nástup pouze zadními dveřmi bez odbavení řidičem. V Českých Budějovicích zrušeny noční linky. V Jindřichově Hradci dojde k částečnému přečíslovaní linek a městská hromadná doprava bude zajištěna v intenzitě víkendového provozu s posílením spojů v ranní a odpolední špičce. Parkování na parkovištích, která provozují města České Budějovice a Tábor, je do 23. března zdarma.

Královéhradecký kraj
Omezení linek na prázdninový režim, konec přeshraničního spojení do Polska. Od tohoto týdne zušení nástupu předními dveřmi, cestování zdarma.

Pardubický kraj
Zavedení prázdninového režimu v autobusech. Od středy nástup pouze prostředními dveřmi, jízda zdarma, resp. bez povinnosti platit.  V pardubické MHD zákaz nástupu předními dveřmi, zavedení jízdních řádů jako o prázdninách, konec prodeje jízdenek u řidiče. Nově DPMP posiluje spoje do průmyslových zón, aby v autobusech nebylo moc lidí najednou. Na ostatních linkách nadále platí prázdninový provoz.

Kraj Vysočina
Z rozhodnutí Krizového štábu Kraje Vysočina je od 17. 3. do 24. 3. 2020 veškerá regionální autobusová doprava zdarma. Cestující v autobusech však musí nastoupit pouze středními nebo zadními dveřmi a může cestovat pouze se zakrytými ústy a nosem, a to po celou dobu přepravy. Pokud nemá k dispozici zdravotnické roušky, musí využít například improvizovanou roušku, šátek, šálu nebo kapesník. Dočasně končí MHD v Havlíčkově Brodě. V Třebíči je MHD zdarma, nejde koupit jízdenku u řidiče.

Jihomoravský kraj
V krajské dopravě zákaz nástupu předními dveřmi u autobusů V Brně od středy přechází autobusy a trolejbusy v MHD na prázdninový provoz, tramvaje zatím ne. Regionální autobusy přejdou na prázdninový provoz od 23.3, omezení se chystá i u vlaků, kraj zatím detaily nezveřejnil.
Dočasná bezplatná přeprava je zavedena ve městě Adamově (od 18.3.), Blansku a Znojmě. Pozastaven je provoz Seniorbusů v Brně a některých dalších městech. V Brně je nově povinnost cestovat v MHD s rouškou.

Zlínský kraj
Od středy 18. března dochází k přechodu na prázdninový provoz autobusů, od středy nástup pouze druhými dveřmi, jízda zdarma. Ve Valašském Meziříčí nově MHD zdarma, stejně tak v Kroměříži.

Olomoucký kraj
Od pátku jezdí autobusy podle prázdninových jízdních řádů. Kvůli karanténě zastaven provoz v oblasti Uničovska a Litovelska. V olomoucké MHD od 19. 3. přechod na prázdninové jízdní řády, trvale uzavřeny přední dveře u řidiče u všech autobusů, které budou otevírány pouze nevidomým, ZTP a ZTPP, zamezen přístup ke kabině řidiče z vozu a to zapáskováním prostoru za první řadou sedaček. Omezení předprodeje jízdenek.

Moravskoslezský kraj
Od tohoto pondělí zákaz nástupu předními dveřmi jako způsob ochrany řidičů. Omezení provozu prodeje jízdních dokladů na některých místech. Provoz podle prázdninových jízdních řádů. Zrušeno přímé železniční spojení z Krnova do Jeseníku, nahrazeno autobusy. Od středy první omezení železniční dopravy. Ve většině měst omezení provozu na prázdninové jízdní řády. V Havířově od čtvrtka začnou platit víkendové jízdní řád. Kompletní přehled na stránkách krajského organizátora Kodis.

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Budvar Mike

Doplním ještě jednu dost podstatnou informaci z MHD Č.Budějovice – dočasně zrušeny jsou všechny dvě noční linky MHD – 53 i 59.

-TR-

Pokud vím, omezení v Jihočeském kraji se vztahuje jen na autobusy, na vlaky ČD a GWTR nikoliv.

PetrB

Týká.
Výzva Krajského úřadu dopravcům v Jihočeském kraji:
https://www.kraj-jihocesky.cz/pozorne-si-prectete-regulacni-opatreni-v-jihoceske-linkove-doprave-i-mhd

-TR-

V odkazovaném dokumentu není povinnost nosit roušku ve vlaku.

Thr

V Plzeňské MHD nejezdí pár školních spojů, ale jinak se jezdí podle normálních jízdních řádů, aby se snížila koncentrace lidí ve spojích, pokud vím.

Suchdolák

V Praze je to zřejmě svým způsobem podobné: jízdní řády jsou sice „poloprázdninové“, ale „kloubáky“ třeba na „stosedmičce“ jezdí i o víkendu (kdy víc prostojí než projezdí) pro frekvenci většinou jen do 20 lidí stále. Jak se na frekvenci na lince projevuje povinnost nosit v MHD ode dneška roušky, to jsem zatím nepotřeboval prověřit – zítra mně to ovšem asi (bohužel) nemine.

PetrB

Pro zajímavost: Ukrajina přerušuje provoz metra v Kyjevě (4 linky) , Charkově (3 linky) a v Dněpropetrovsku/Dnipru (1 linka)

Mirvald

U nás beze změn.

55p

…a to je kde? 🙂

Vbb

To je „Pavilon trollů, Psychiatrická léčebna Bohnice“ 🙂

Kulík

U nás v Říčanech také, dokonce stále jezdí i školní spoje – linky Š1 až Š3, které vozí vzduch… Jediná změna jsou roušky a nástup pouze zadními dveřmi.

pozorovatel

Tam se ale snad jezdilo zdarma vždycky, nebo ne?

PetrB

Doplním i informaci pro Ústecký kraj: MHD ZDARMA je v Děčíně, Teplicích a v Chomutově – Jirkově. V Mostě je nástup zadními dveřmi a zrušen prodej jízdenek řidiči. Cestující se musí odbavit kartou nebo mincemi umístěných v automatech uvnitř vozů. Kde nejsou automaty je tolerována jízda zdarma. DP Most zároveň vydává ZDARMA přenosné ČIPOVÉ KARTY pro všechny, ale cestující si musí kartu dobít min. částkou 50 Kč. V Ústí nad Labem jsou zrušeny posilové trolej linky 58 a 59. Zrušeny jsou i všechny noční linky VYJMA spojů na lince 41 ve 23:05hod od Divadla a skončí v zastávce Skalka, dále… Číst vice »

Umělec

Ty čipové karty v Mostě jsou ty krajské (použitelné v celém kraji)? Nebo má Most čipové karty jen pro Most a Litvínov?

PetrB

Most má vlastní čipové karty. Karty DÚK (krajské) nelze využít v MHD Most – Litvínov a opačně: čipové karty DP Most nelze použít v DÚK. Důvodem je, že Most má starší odbavovací systém než ten co je v DÚK a karty DP Most neprečtou informace na zařízeních v DÚK a opačně.
Tento rok však by měl být vyměněn odbavovací systém v MHD Most a tím dojde ke sjednocení s odbavovacím systém DÚK.

Umělec

Díky.

PetrB

Doplním informaci pro Jihočeský kraj: na regionálních autobusových linkách je umožněn nástup zadními dveřmi a ruší se povinnost platit jízdné.

Sujep

Ještě tady chybí info o tom, jakou výhodu pro kraje mají brutto smlouvy. Což jde ostatně vidět i na tom, že zatímco ČD operativně umožnily bezplatné storno traťovek tak zejména Kordis a TZK v křeči neumožňují vrácení jízdenek, aby nepřišly o tržby….

Jirka

No u nás se sice jezdí ještě netto, ale traťovku ČD by si snad žádný rozumný člověk nekoupil. Čtvrt roku by stálo 1 332 kč a jízdenka IDS pouhých 648 kč. Za tu čtvrtletní u ČD si mohu koupit půlroční u IDS (1 224 kč) takže čtvrt roku jezdím vlastně zdarma oproti čd takže nějaký návratek tu asi nikoho nezajímá.

pozorovatel

Já jsem konkrétní podmínky nezkoumal, protože to sám nepotřebuji, ale dost možná záleží do značné míry i na tom, jaké vlaky a kam kdo potřebuje využívat a zda v nich jízdenka IDS vůbec platí.

Partneři

Škoda transportation
RLP
CSCARGO