Autobusy Doprava ve městě Metro Tramvaje

Pražská MHD pojede od pondělí kompletně jako o prázdninách, omezení čeká i metro

Souprava metra na trase C. Foto: DPP
Souprava metra na trase C. Foto: DPP

Pražský magistrát zavede prázdninový provoz MHD. Na lince B začne platit ve středu, na lince A a C o víkendu a u tramvají v pondělí 23. března. Od středy bude rovněž zrušena příměstská vlaková linka S49. O víkendu pak začnou noční spoje jezdit v intervalu 30 minut místo současných 20 minut. Důvodem je velký úbytek cestujících. Po dnešním jednání krizového štábu to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Omezené řády nyní platí pouze pro autobusy. Provoz asi čtvrtiny z nich je pak ode dneška zkrácen do 22:30.

Podle Scheinherra ubylo v MHD v ranní špičce 65 procent cestujících, v odpolední 75 procent a mimo špičku 80 procent cestujících. Například 18. března využilo MHD 1,126 milionu cestujících. O tři dny později to bylo 307.000 lidí. „Pokles je tedy znatelný a s tím bude souviset další opatření v jízdních řádech,“ řekl Scheinherr.

Metro bude jezdit od soboty 21. března v intervalu 7,5 minuty. „Od pondělí pak nasadíme prázdninový provoz na všechny linky tramvají,“ řekl Scheinherr. Ukončen bude provoz tramvajových linek 2, 12 a 13. Noční tramvaje pojedou od víkendu v intervalu 30 minut.

Zrušena bude příměstská vlaková linka S49 z Hostivaře do Roztok u Prahy. Lidé budou moci jezdit vlakem S4, který ji zastane.

V MHD již byl zrušen nástup prvními dveřmi autobusů a prodej jízdenek u řidičů. Vypnuta je ventilace a vnitřní cirkulace vzduchu a autobusy budou automaticky stavět i v zastávkách na znamení. Dopravní podnik nakoupí speciální dezinfekci na čištění vozů MHD.

ČTK

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Monthy
Host
Monthy

Vzhledem k tomu, že dnes je 19.03 tak nerozumím větě : Například 18. března využilo MHD 1,126 milionu cestujících. O tři dny později to bylo 307.000 lidí.

sledovatel webu
Host
sledovatel webu

Pro redakci: máte v textu chybu v datu – ve větě „Například 18. března využilo MHD 1,126 milionu cestujících.“ to dnešní datum v kontextu s ostatním obsahem textu opravdu nesedí.

Eduard
Host
Eduard

Uplně nejlepší by bylo vyhlásit celostátní „prázdniny“ aby nikdo kdo opravdu nemusí nešel do práce. Pokud lidé budou byť s rouškama cestovat tak hrozí velké riziko šíření viru. Chudáci řidiči. Opravdu se skládním před jejich odvahou. O lékařích i druhých ani nemluvě.

robert
Host
robert

Manžel pracuje v potravinářství. Ten prostě do práce musí, i když bych ho rád měl doma. 🙁

Eduard
Host
Eduard

Samozřejmě to máte pravdu, že je spousta profesí, které jsou nutné pro chod státu, jako např. řezníci, zemědělci, policisté, hasiči atd. Bez těch se neobejdeme, ale bez výroby např. automobilů ano. Proto volám po tom, aby byla opravdová karanténa pro všechny, kteří nezbytně nemusí do práce. Zkušenosti z Číny dokazují, že jen tak lze zastavit šíření, toho zhoubného viru.

Hojakar
Host
Hojakar

A když ty firmy padnou na hubu budeme dělat co? Když totálně zastavíme ekonomiku? Corona virus není ebola,I když vláda a hodně lidí v tom vidi snad ještě něco horšího…

Eduard
Host
Eduard

Nebojte nepadnou. Jen by na nějakou dobu zastavili výrobu. Kdo umí dobře hospodařit jak na úrovni jednotlivců, tak i podniků, tak se nemá čeho bát. Tak či tak většina firem má naplánováno na léto odstávku. Tak místo léta bude ta odstávka na jaře. Raději pár zkrachovalých firem, tak mrtvých lidí.

Dushan
Host
Dushan

hlavní změny od 23.3.
Metro, Tramvaje – Prázdninový provoz.
119 – Omezení celotýdenně cca o 75 %.
S49, Pražský motoráček – Linka je zrušena.

Radek
Host
Radek

Od pondělí se zkracuje provoz na linkách 2, 8, 12, 13, 15 do cca 22:30.

PetrPetr
Host
PetrPetr

Byly zrušeny parkovací zóny, takže počet lidí využívajících MHD ještě poklesne.

Hanzi
Host
Hanzi

Což je za dané situace jedině dobře.

Bob
Host
Bob

To omezení by mělo být ještě výraznější, vozit 3 lidi v kloubové tramvaji je nesmysl. Ušetřené peníze lze využít efektivněji, nižší počet vozidel se bude také snadněji čistit a více řidičů bude moci být doma s dětmi.

PetrB
Host
PetrB

Pražský dopravní podnik eviduje strojvedoucího metra nakaženého koronavirem. Ve styku s cestujícími nebyl. Od soboty je v karanténě a s ním dalších 27 zaměstnanců podniku.

Zdroj: idnes.cz

Panoramix
Host
Panoramix

Tedy chápu ta omezení a naprosto s nimi souhlasím. Koukat třeba na SOR NB18, ve kterém jedou přes den 2 lidi, to je fakt smutné.
Nebo na 15T s pěti lidmi na palubě…
Ale to bylo keců z nejvyšších míst, že v žádném případě se MHD omezovat nebude.
Proč by se neměla omezovat, když poptávka po cestování kvůli vládním opatřením dramaticky klesne?
To přeci bylo naprosto předvídatelné. Ale to už by pan premiér holt nebyl za takového hrdinu. 🙁

Alex
Host
Alex

Z nejvyšších míst oficiálně žádné takové nařízení nevzešlo a pražský magistrát si tedy může dělat co chce. Beztak si tím Praha lepí svůj chronický problém s nedostatkem řidičů, kteří tak aspoň chvíli mají šanci si taky orazit.

LiborV
Host
LiborV

Úprava dopravy v Praze dle aktuální situace pomůže zastavit růst přesčasů řidičů. V reálu to může znamenat i dřívější odstavení těch vozů, které je náročné díky jejich stáří a stavu udržovat v provozu. Ušetřené peníze za neodjeté spoje bude moci dát město na častější dezinfekce vozů nebo třeba do zlepšení infrastruktury pro řidiče na konečných a jiné.

Radek
Host
Radek

Myslím, že do měsíce začnou řidiči nadávat, že mají malou výplatu a chtějí jezdit.

pete
Host
pete

Tak záleží jaká linka a v jakém čase, dnes ráno na 177 (SOR NB18) každá dvojsedačka obsazena.. všicni naštěstí s rouškou, teda krom bezdomovce, co posedával na sklápěcím sedadle v prostoru na kočárky 😀