Kvůli D1 u Přerova a D49 chtějí poslanci narychlo změnit zákon, jinak hrozí mnohaleté zpoždění

Nová část I/55 s mostem přes koridor na průtahu Přerovem. Pramen: ŘSDNová část I/55 s mostem přes koridor na průtahu Přerovem. Pramen: ŘSD

Podle poslanců je „celospolečensky nezodpovědné“ nechávat výklad současného zákona na soudu. Proto do něj chtějí větu navíc.

Neschopnost státu získat za více než deset let povolení pro stavbu dálnice D1 u Přerova nebo D49 přivedla šestici poslanců k netradičnímu způsobu řešení. Chtějí změnit zákon, aby obě velké stavby nemusely znovu náročně získávat posudek o vlivu stavby na životní prostředí. Vysvětlují to celospolečenským hlediskem.

Poslance dnes čeká schvalování poslaneckého návrhu novely zákona 100/2001 o posuzování vlivů na životní prostředí, který má zabránit mnohaletému zpoždění stavby dálnice D1 u Přerova a D49 z Hulína do Fryštáku jen kvůli prošlým kladným stanoviskům o vlivu stavby na životní prostředí.

Pod poslaneckým návrhem jsou podepsání opoziční i koaliční poslanci a poslankyně: Marian Jurečka, Zbyněk Stanjura, Martin Kolovratník, Petr Gazdík, Helena Langšádlová a Ladislav Okleštěk. Návrh je pevně zařazen na středeční dopoledne k projednání.

Poslanci do zákona navrhují dosadit jedinou větu, která má pro stavbu ale zásadní význam. Týká se platnosti takzvaného závazného stanoviska. „Stanovisko musí být platné v době vydání rozhodnutí v navazujících řízeních v prvním stupni.“ Podle současné legislativy je platnost stanoviska pět let.

Hra o čas

To je ale problém pro úsek D1 u Přerova a dálnici D49 z Hulína do Fryštáku, které dosud nemají platná povolení. Současně se ale rychle blíží doba, kdy vyprší platnost stanoviska. „S ohledem na stávající úpravu rozhodovacích procesů dle stavebního zákona (stavební a územní řízení) a zejména aktivní činnost zájmových spolků nelze dosáhnout v době platnosti závazného stanoviska vydání pravomocného stavebního povolení ohledně celé stavby, a to bez ohledu na velmi pokročilou fázi (stupeň) přípravy projektů – staveb,“ uvedli poslanci.

Ředitelství silnic a dálnic dosud reálně hrozí, že stanovisko EIA propadne a bude ho muset získávat znovu. To je proces často i na několik let. Poslanci v textu důvodové zprávy připouštějí, že je už vysoce reálné, že stanovisko propadne. Návrh vysvětlují tím, že je z „celospolečenského hlediska zcela nezodpovědné ponechávat výklad nejasné platnosti závazného stanoviska na soudu v situaci, kdy v odborných kruzích o tom panují polemiky v tom směru„.

Stavba D1 u Přerova má zatím nepravomocné stavební povolení, lze ale očekávat odvolání proti tomuto rozhodnutí.

Tagy D1 D1 Přerov - Řikovice D49 EIA legislativa povolování dopravních staveb Ředitelství silnic a dálnic ŘSD zákon 100/2001
56 komentářů