Poslední úsek D1 má stavební povolení. ŘSD ale čeká rozklady odpůrců stavby

Nová část I/55 s mostem přes koridor na průtahu Přerovem. Pramen: ŘSDNová část I/55 s mostem přes koridor na průtahu Přerovem. Pramen: ŘSD

Letos se téměř jistě stavět již nezačne, běží stále soutěž na zhotovitele.

Ministerstvo dopravy téměř rok po podání žádosti vydalo stavební povolení na poslední chybějící úsek dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Reálně ale tento verdikt zatím příliš posun nepřinese: Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že proti rozhodnutí přijde rozklad od odpůrců stavby.

Rozhodnutí dnes zveřejnilo ministerstvo na úřední desce. ŘSD podalo žádost loni v srpnu, řízení začalo kvůli nepravomocnému územnímu rozhodnutí až letos v květnu. „Bohužel lze očekávat podání rozkladu proti stavebnímu povolení,“ napsal na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Proti stavbě bojují dlouhodobě Děti Země a Krajina Dluhonice, občas se přidává také Voda z Tetčic. Podle Mátla kromě soutěže na zhotovitele probíhá ještě majetkoprávní příprava stavby.

I kdyby bylo stavební povolení pravomocné a nikdo ho nenapadl, pravděpodobnost zahájení stavby ještě letos je takřka nulová. Už dříve kvůli dotazům zájemců ŘSD prodloužilo termín na podání nabídek až do konce října. Celkem 10,1 kilometru dlouhý úsek se soutěží od loňského prosince. Jeho odhadovaná cena je 6,75 miliardy korun.

Stavební povolení se týká hlavní části trasy. Některé další objekty povolení nemají, u nich došlo k přesunu řízení kvůli podjatosti do Olomouce. Krajský úřad již dříve potvrdil změnu územního rozhodnutí, to ale opět řeší soud.

Budoucí D1 Říkovice - Přerov. Pramen: ŘSD

Budoucí D1 Říkovice – Přerov. Pramen: ŘSD

Tagy D1 D1 Přerov - Řikovice Ministerstvo dopravy Ředitelství silnic a dálnic ŘSD
26 komentářů