umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Boeing ohlásil další čtvrtletí ztrát, mluví se o propuštění až 30 tisíc lidí

Boeing 777X. Foto: Boeing
Boeing 777X. Foto: Boeing
Boeingu rychle ubývá hotovost na účtech, firma chystá propouštění 30 tisíc lidí.

Podle očekávání dnes ohlásil americký výrobce letadel Boeing další čtvrtletní ztrátu. I když na první pohled oproti předchozímu čtvrtroku došlo ke zlepšení, při bližším zkoumání se čísla tak pozitivně nejeví.

Za období od července do září firma prodělala 466 milionů dolarů, což je výrazné zpomalení oproti ztrátě za druhé čtvrtletí ve výši 2,4 miliardy dolarů. Výnosy se meziročně snížily o 29 procent na 14,14 miliardy dolarů. Loňské třetí čtvrtletí byl Boeing ještě v zisku.

Podstatně větším varováním je úbytek hotovosti: firma propálila za poslední tři měsíce 4,8 miliardy dolarů. Za devět měsíců prodělala už přes 6 miliard dolarů.

Boeing do ztrát nejprve dostalo uzemnění letadel 737 MAX, následně pandemie koronaviru, která prudce oslabila poptávku po létání. Řada dopravců kvůli tomu vyjednává odložení dodávek letadel.

Slabší poptávka povede i k zeštíhlení firmy. Už na počátku října firma oznámila koncentraci výroby Boeingu 787 pouze do jednoho závodu, dnes firma přišla s plánem propustit 30 tisíc lidí do konce roku 2021. Aktuálně firma zaměstnává 161 tisíc lidí.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Anonymus

Nejhorsi je, ze Maxy dostanou zelenou jen diky korupci. Boeing ocividne korumpoval a zastrasoval interni kpntrolory… v tom jede dal. Nic se nezmenilo. Nakonec zjistite, ze se v letectvi korumpuje a obchszi konttoly (treba ze strany kontrolnich uradu nebo aby byla otevrena nejaka linka atd) v celosvetovem meritku.

Y.K.

Spíše jste si vsugeroval, že problém je neřešitelný a teď to nepobíráte. Přitom drtivá většina technických problémů má řešení.

Anonymus

Uvidime. Ale ted jde o to, jestli Boeing pri sve moralce chce odstranit technicky problem nebo ne. A vvtom je ta pointa. Moc neverim manazerum Boeingu po vsech tech aferach. A nebpkte, Airbus byl take proflaknuty korupcnimi aferami. Nemam zadneho favorita, nikomu nefandim ale Maxem bych v nejblizsi dobe letet nechtel.

Peeetr

Španělská chřipka trvala 2 roky, Boeing nechce propusit lidi na 2 roky, ale propouštět je postupně dlouhé 2 roky, a to prý hlavní výhodou USA kapitalismu je snadné propouštění, logiku v tom ne a ne nalézt.

Kubrt

Propustit lidi je snadné, sehnat je zpátky – tedy pokud se bavíme o kvalifikovaných lidech v leteckém průmyslu – mnohem těžší.

Greta

Pokud jich 30 tisíc vyhodí, tak jich pořád 130 tisíc zbyde a přitom ani ty nemůže firma uživit. Čekají na zázrak?

Partneři

Škoda transportation
podcast