Doprava ve městě Infrastruktura Stavebnictví Tramvaje Zprávy

Video: Tramvajová vozovna Hloubětín se dnes poroučela k zemi

Vozovna Hloubětín, hala. Autor: DPP
Vozovna Hloubětín, hala. Autor: DPP

Sedmdesátiletá tramvajová remíza vozovny Hloubětín se dnes dopoledne pod taktovkou střelmistra Vladimíra Pravdy sesunula k zemi. Dopravní podnik hl. m. Prahy z důvodů bezpečnosti a zabránění srocování zvědavců do poslední chvíle tajil přesný čas odstřelu. Nakonec k němu došlo kolem půl desáté (9:26).

Odstřel trval od zmáčknutí tlačítka po výbuch poslední nálože devět sekund, sesutou halu následně začali skrápět hasiči. „Odstřel proběhl podle plánu a bez komplikací,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Střecha měřila zhruba 150 x 100 metrů.

Demolici provázela přísná bezpečnostní opatření: zhruba na deset minut se zastavila doprava na přilehlých ulicích Kolbenova a Kbelská, kolem vozovny nejezdily tramvaje, nad ní byla vyhlášena bezletová zóna, což se dotklo provozu na letišti Kbely. Výjimku měly dva drony, které sledovaly dění ve vozovně a okolí.

Podrobnosti o osudech vozovny přinesl deník Zdopravy.cz v pátek. Odstřel je k vidění v 56. minutě záznamu.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin
Host
Martin

Tehdy, kdyz se menil vjezd do vozovny na novou prelozku z Kbelske ulice za vozovnu, tak se panum inzenyrum za komunismu podarilo udelat oblouky tak, ze se tam nesmeli potkat tramvaje KT8, kde meli byt jako prvni deponovany, kolejiste museli znovu prestavet… No a strecha, jedine co se da rict, ze byla docela pekna a vkusna, ale zase se setrilo na materialu…
Mj. puvodni trat v kbelske vedla pres kulatak – kruhovy objezd na krizovatce Kbelska (cast Kbelske Mladoboleslavska) – Kolbenova (Fucikova), byla to smycka o dvoukolejna smycka s protismernym provozem a uprostred ni byl velky vzrostly strom…

Dalibor
Host
Dalibor

mam pocit, ze dost casti zustalo soudrznych… nebo se mi to jen tak zda?

Marťas
Host
Marťas

Připomínái to scénu z filmu obecná škola. Hovoří Igor Hnízdo: „…ale ta pevnost, chlapci, se celá výbuchem zvedla a neporušená dopadla zase zpátky na své místo!“

Kdyby byla střecha tak zatraceně nestabilní a ve špatném stavu, tak bych očekával rozlámání oblouků. Aspoň poloviny. Tady je hezky vidět, jak si skoro všechny v pohodě kecly na koleje v hale.

A teď jsem zvědav, čím je páni inženýři rozeberou! Rozhodně je ale jen tak nenaloží na korbu a nevyhodí na skládku. Inu střecha je v dezolátním stavu…. Bravoo, pane statiku. Bravooo :-((!

SaulGoodman
Host
SaulGoodman

Že oblouk opticky vydrží pád z pár metrů na zem ještě neznamená, že vykazuje dostatečnou pevnost v situaci, kdy je součástí konstrukce a nenese jen svoji váhu.

MildaIV
Host
MildaIV

Napadne na něj 20cm sněhu a máte střechu dole i bez odstřelu. Akorát že by dole mohli být zrovna lidi.

MOp
Host
MOp

Pokud si myslíte, že je běžné, když betonem projde dřevo jako jehla látkou, tak pak není co dodat.

Martin
Host
Martin

Kdyz se mrknete na tu konstrukci, tak je to jen slaba skorapka, hlavni je nosny oblouk, ta obloukova cast je slabounka…

Martin
Host
Martin

ta cast od nosneho oblouku k pate, je slabounka, neni to jednoduchy profil,…

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Ano, jistě. Měli to nechat spadnout na lidi jako v MESITu.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A jinak teda můj vlastní zážítek: Pokud si myslíte, že při ráně jednoruč je normální, aby krumpáč zajel do trámu až po násadu, tak potom ty dřevěné trámy jsou pevné a můžu tam vás i s děckama pustit. SAMOZŘEJMĚ že tomu pán rozuměl mnohem víc než všichni stavaři dohromady. A se pak vztekal, že jsem ho tam i s děckma nepustili, přestože na ochozech rozhledny byla rozebraná podlaha. Jaktože my (zaměřovači) tam lozíme a on nesmí. Co to je za pořádek!
… oficálně byla ta rozhledna už rok zavřená.

Franz
Host
Franz

Díky za video.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Dobrá práce střelmistrů: škoda haly, ale snad ta nová vydrží víc a déle!