z prahy

Prostějov kvůli špatnému stavu nechá zbourat budovy bývalého depa

Prostějov - místní nádraží. Pramen: Youtube.comProstějov - místní nádraží. Pramen: Youtube.com

Prostějovská radnice nechá zbourat budovy bývalého lokomotivního depa v areálu stanice Prostějov-místní nádraží. Nemovitosti jsou podle města ve špatném technickém

Prostějovská radnice nechá zbourat budovy bývalého lokomotivního depa v areálu stanice Prostějov-místní nádraží. Nemovitosti jsou podle města ve špatném technickém stavu. Sdělil to primátor František Jura (ANO). Město bude dál jednat se Správou železnic o osudu někdejší výpravní budovy nádraží, které k nelibosti mnoha obyvatel hrozí demolice.

„Budovy (lokomotivního depa) jsou nevyužitelné a zchátralé. Demolice nás bude včetně DPH stát asi 1,17 milionu korun,“ uvedl Jura. Demolici zajistí firma DEMSTAV group z Hranic na Přerovsku, která ve výběrovém řízení podle radních podala nejvýhodnější nabídku.

Zatím není jasné, jak bude naloženo se sousední budovou, které hrozí zbourání. „Do dnešního dne dosud žádné rozhodnutí o osudu nádraží nepadlo. Se zástupci Správy železnic jsme se setkali s tím, že v rámci přípravy rozvoje infrastruktury a rekonstrukce, což se týká mimo jiné hlavního i místního nádraží v Prostějově, připraví možné varianty řešení,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Rozehnal (ANO).

Návrhy by podle něj mohly padnout v druhé polovině letošního roku. „Jednali jsme již také s několika zájemci o budoucím využití objektu, ale čekáme na upřesňující informace Správy železnic. Názory občanů, kteří se jednoznačně vyjádřili na podporu záchrany budovy, vnímáme a bereme je vážně stejně tak, jako například při nedávném řešení lokality kolem Kulturního a společenského centra,“ uvedl Rozehnal.

Informace o plánovaném bourání budovy ve stanici Prostějov-místní nádraží loni vyvolaly ve městě značnou nevoli a chystala se petice za jeho zachování. Případný odkup nádražní budovy do vlastnictví města bude podle Jury záviset na předložených podmínkách a navržené ceně za budovu a pozemky.

Důležitou roli v rozhodování města sehrají i přepokládané náklady na rekonstrukci, které mohou dosáhnout desítek milionů korun, i možnosti využití nádražní budovy. Konečné slovo pak bude mít zastupitelstvo. O odkupu nádraží podle regionálního tisku uvažuje nejen prostějovská radnice, ale také podnikatel Richard Benýšek.

ČTK

Tagy demolice depo Prostějov Prostějov-místní nádraží
30 komentářů