dpp

Vlakem do práce skoro nikdo nejezdí, říká starosta Dobříše

Stanice Dobříš. Foto: Městský úřad DobříšStanice Dobříš. Foto: Městský úřad Dobříš

Autobus z Dobříše zvládá cestu do Prahy výrazně rychleji než vlak.

562 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyněk

Vždycky se říkalo, že kolejová doprava je efektivnější než silniční. Efektivnější znamená levnější. Možná jen za určitých podmínek. Pokud však řádově vychází dráž, tak je někde ta cena dopravy pokřivená, jak rozdílem v platbě za použití silnice či dráhy, rozdílem na daních v palivu apod.
Pro cestujícího je většinou vlak pohodlnější. Neatraktivitu tohoto způsoby dopravy ale může způsobit nevhodně postavený jízdní řád bez návazností jak na dráze, tak v cílovém městě. Vždycky je co vylepšit a mělo by se začít lepší organizací, což bývá zadarmo, jen se zamyslet.

Rikinos

Dobrý den, kdyby ten vlak jel z Dobříše do Prahy bez zastávek, tak by se jistě podstatně zkrátila jízdní doba. To už by pro cestujícího mohlo být zajímavé, být třeba za hodinu na hl.n. Jenže to je z říše snů:-) zatím vlak zastavuje téměř všude, je to jednokolejka, nádraží Dobříš je mimo centrum atd atd.

Leinad

Zajímavá by byla konkrétní čísla, při započtení všech nákladů.
Železniční dopravce platí ošlapné za zastavení kdesi u betonového panelu (třeba zastávka Dolní Břežany, Jarov) i když nezastaví (zastávka na znamení). Kolik platí autobusový dopravce za zastavení kdesi na běžné zastávce?
Autobusové terminály můžou mít svoje pravidla, závory, šukafon se vždycky probojuje na hlavák.
Železniční dopravce platí tunokm na každé lokálce. Linkový autobus má mýto jen na dálnici a silniční daň většinou platit nemusí.
Níže odkazované PDF středočeského kraje uvádí cenu 119,43 Kč netto za kilometr 814.2, jako by jinde nebyla lepší vozidla vysoutěžená levněji. A zmiňuje synergický efekt.

MartinS.

Jenže ve Stč kraji je uzavřená smlouva s ČD. Takže i když by se lepší vozidlo dalo možná vysoutěžit levněji teď to prostě nejde.

Axel

Jde.

A to u cca 25% objemu smlouvy St.Č kraje s firmou ČD… Obdobná smlouva firmy ČD s městem Prahou umožňuje změnit 20% objednané dopravy…

Ono spíše „jádro pudla“ je ve vytížení = není dostatečně velký zájem cestujících…

MartinS.

Četl jste tu smlouvu mezi Stč krajem a ČD? Tam se o žádných 25 % nepíše…

Axel

Máte pravdu, prohodil jsem čísla… Středočeský kraj může měnit (snížit) rozsah objednaných vlaků od fy ČD o 20% (viz článek 14 Smlouvy).
https://zdopravy.cz/stredocesti-radni-schvalili-smlouvu-s-cd-na-10-let-cena-je-tajna-sankce-mohou-byt-az-50-milionu-32944/

Praha může měnit (snížit) objem objednaných vlaků od fy ČD o 25%

axon

A nešlo by na lokálkách zvýšit rychlost použitím nových vozidel?

Petr

Ta nízká rychlost není dána vozidlem, ale infrastrukturou. I když použijete V130, tak propady na přejezdech. Vám moc velkou cestovní rychlost neumožní.

Jaaa

Ale jistě že je daná i vozidlem. Akcelerace, výkon a decelerace může u těchto zastávkových spojů tvořit zrychlení třeba i o 15 – 20 %.

Pokud přestanete navíc uvažovat těžké železniční rychlostní profily a uvažujete vyšší povolenou hodnotu nevyrovnaného příčného zrychlení (třeba 1,3 m/s²) a tím vyšší hodnotu nedostatku převýšení (když je vozidlo lehké a má dobrou trakci, tak to svršek nadměrně neopotřebovává), dostanete se klidně na dalších 15 – 20 %.

Směrové poměry tratí nejdou bez náročných stavebních úprav zlepšit. Tohle je možná cesta. Ale potřebujete nová vozidla, bezstykovku a odpovídající zabezpečení, včetně zrušení těch 10 na přejezdech.

Petr

Takže potřebujeme nové vozidlo + rekonstruovanou trať. S tím souhlas.

Jaaaa

Platí totéž co pro autobusy. S RTO na šotolinové okresce z Dobříše do Prahy za hodinu nedojedete.

Jaaa

Pokud je tam bezstyková kolej (musí být všude, kde se nově dělá svršek), tak už jen změna zabezpečení trati, jiná vozidla, a hlavně z těch palic dubovejch vykopat myšlenku, že na koleje vlakotramvaj nesmí, když už v ČR dávno jezdí u Jindřichova Hradce.

PvvS

A nějaký normální vozidla by nebyly ?Než něco, co se schválilo jen kvůli tomu, aby se nemusela vracet dotace…

axon

těch 20% zrychlení doby by nepochybně postačilo,

Filip

Železnice. Úžasný ekologický vynález, který při správném plánování, jízdním řádu a dobré kvalitě vozidel dokáže obsloužit stovky a tisíce lidí denně. Pokud tedy nestavíme na infrastruktuře z devatenáctého století a špinavém starém motoráku, který má kořeny v době, kdy se nám po silnicích proháněla embéčka a na Hradě seděl veterán z druhé světové. Pak se z perspektivního vynálezu stane nepoužitelná přítěž, po které zapláčou jednotlivci, masa si jejího útlumu nevšimne, protože již dávno nedostačuje jejím potřebám, a tak ji nepoužívá. A to se přesně na tratích, které Středočeský kraj vybral, děje. Každý další den, kdy na tyto lokálky, které nejsou… Číst vice »

Jaaa

Kdybyste na silnicích a vozových cestách po celé 20. století trvale nezvyšoval únosnost, nezlepšoval povrch a nestavěl žádné nové, tak budou v mnohem žalostnějším stavu.

Většina těch lokálek ekonomický i dopravní smysl má. Jen musí být ve stavu počátku 21. století, tak jako jsou silnice.

Filip

Většina těch tratí v hlavách zastánců lokálek a anofertích dvojministrů smysl má. Racionálně myslící člověk se jich zastávat nemůže. Vůči autobusu je to ekonomický nesmysl, pověstná slova o tom, jak se jezdí za kýbl nafty jsou mýtem. Jak do těch vlaků, které jezdí pomalu a cestujícím nevyhovují, chcete vůbec někoho dostat? To jim zakážete auta a autobusy? Protože jinak vám do toho šukafonu nikdo nevleze. Lidé nemají čas jezdit pomalu. Nemají a mít nebudou, už jenom proto, že si svého času váží. Z čeho ty vlaky chcete zaplatit, když náklady kraje na veřejnou dopravu jsou už teď neúnosné? Co v… Číst vice »

Axel

Dle níže odkazovaného dokumentu do Dobříše jezdí RegioNova… Ve zbytku bych vcelku souhlasil… Spoustě fanatiků lokálek by bylo líp, kdyby trávili čas hraním SimCity a podobných gamesek… Nicméně určité racio mají zastánci NĚKTERÝCH lokálek… Háček je v tom, že lokální železnice by měla být pro cestující… tj. parkoviště blízko, návaznost na busy (ideálně hrana/hrana)…navzájem sladěné jízdní řády s ohledem na potřeby konkrétních zaměstnavatelů, služeb atd… Jenže toto“naladění lokálek“ na konkrétní zákaznické potřeby vyžaduje usilovou a trpělivou práci, která spotřebuje roky než získá zájem cestujících (aby přesedli z automobilů)… Nyní, v situaci, kdy středočeský kraj UŽ LETOS nemá dost peněz na… Číst vice »

Jaaa

Přesně tak, ať se ta lokálka na 3 roky zavře klidně až do Prahy, ale pak ať je použitelná pro všechny.

Tohle bezkoncepční zavírání, kdy krize není příležitost ale obtíž, vede jen k ještě většímu dopravnímu marasmu.

Borecký je evidentně typický šetřílek, který tomu nerozumí a jen škrtá. To může dělat kdokoli s vystudovanou 5. třídou ZŠ.

xyz

Zato „ten, kdo tomu rozumí“ by podle vás udělal co?

MartinS.

Tak když už jste k tomu došel, že byste nás neznalé seznámil s 5-6 konkrétními postupy, které by podle Vás zajistily, aby po 3 letech zavření byla ta lokálka použitelná pro všechny? Co by se mělo za ty 3 roky udělat, aby bylo v následujících 20, 30, 50 letech pro cestující výhodnější použít lokálku a pro kraj/stát financovat na ní provoz.

Axel

Budíček!!! Není letos už není ani na udržení provozované dotované regionální dopravy ve St. Čechách.

Takže zcela určitě Středočeský kraj nebude mít dost peněz na mnohem větší balík peněz pro investice do tratě využívané tak málo jako je linka do Dobříše…

MartinS.

Já to vím. Ale navíc investice do železničních tratí nejsou problémem Stč. kraje. Na to je tady státní organizace. A ano vím, že ta také nemá dost peněz, ale třeba Jaaaa ví něco, co my nevíme, jak to udělat, nechme ho mluvit 🙂

Axel

Nejde o to „jak“. Ale „kdy“… Středočeský kraj už letos nemá dost peněz na dotovování regionální hromadné dopravy (a bude hůř kvůli rozhodnutím Babišovy vlády)… Takže škrtání nejméně hospodárných linek není CHUŤ, ale NUTNOST.

Pan „Jaaa“ předvádí chování chování cestujících 1. třídyna Titaniku o půlnoci 15. dubna = na horní palubě se ještě tančilo, ale Titaniku již nebylo pomoci – za pár desítek minut šel Titanic ke dnu a s ním i několik set cestujících, pro které byla kapacita v záchranných člunech… kdyby se s evakuací začalo včas.

Axel

„… se udělá … “ Ne, pane „Jaaa“…. Ono samo „se nic“ neudělá, ale ono „se nic nezaplatí“, když UŽ NYNÍ chybí peníze na dotování regionální středočeské krajské dopravy…

Jaaa

Zjevně jste tu diskusi nečetl, jinak byste nepsal co píšete. Shnilé 810 tam nikdo dávno nechce, je pomalá, drncavá, vysokopodlažní a vůbec zastaralá. Ani Regionovy, protože to je v podstatě to samé. Budou se tam furt táhnout 50 a ano, pak tím pojedou 4 lidi. Láska ke kolejím je mi putna, já mám rád tuto krajinu a hlavně mne zajímají naše finance, víte? Že vy si nedovete spočítat, že každá jedna zbrkle „ušetřená“ koruna dnes vás bude za 20 let stát 2 – 5 korun, není múj problém. Dopravovat všechny mezi Vltavou a Berounkou do Prahy po jediné silnici přes… Číst vice »

MartinS.

I když tam pošlete RegioShark nebo novou jednotku z Pesy, tak se po té trati stále potáhne 50 a pojedou tím 4 lidi.

kix

Jaaa má pravdu, ale vy argumentujete stavem 100let staré lokálky a 40let starého vozidla na ní a srovnávate s autobusem starým pár let jedoucím po silnici která bude tak čtvrtinového stáří. Být tam moděrně pojatá trať s modernimi vozidly, tak zase pro změnu nikdo nepoleze do toho autobusu..a o tom to celé je, takže ano provozování takového skanzenu je plýtvání penězi, ale ten hlavní problém je opravdu jinde..tratě přes 100let staré, které vyhovovaly tehdejším poměrům (protože i přes to všechno byly lepší než jít pěšky nebo koňským povozem) v dnešní době opravdu nic nabídnout nemohou, doby kdy docházková vzdálenost několik… Číst vice »

Jan Dobiáš

Kdysi se pokud vím uvažovalo o propojení z Dobříše až do Příbrami. Příbram by jistě přímé spojení až do Prahy jistě využila, ale aby k němu byla použitelná tato trať, vyžadovalo by to její zásadní přebudování.

Jaaa

Není potřeba. Postavili dálnici a překvapivě je po ní rychlejší cesta, než po okresce.

Aleš

Z Prahy do Brna vede taky dálnice. Vysvětlete všem těm lidem, co jezdí mezi Prahou a Brnem vlakem, že je železnice zbytečná.

Petr

Ano Praha-Paříž-Dobříš. Porovnání je zajímavé.

Filip

Spojení Praha-Brno vlakem je ale cestě autem časově konkurenceschopné, o čemž se nedá při spojení Dobříš-Praha absolutně vůbec diskutovat. Ti lidé se potřebují rychle dostat do Prahy, ať už do práce, do škol, za rodinou, nejedou se kochat vláčkem a krajinou.

Jaaa

Pokud by ta železnice byla ve stavu technického a vědeckého poznání konce 20. století, tak konkurenceschopná bude, protože má v Praze lepší a jiné návaznosti na ostatní druhy dopravy, než má bus na Smíchov.

Jenže je ve stavu o 60 (vozy) – 100 (infrastruktura) let starším, než má ta silnice a busy. Sčotálisti bez znalostí vůbec netuší, co mají v rukách, poměřují koně s letadlem a pak není překvapivé, že jim to nevychází.

Ale budovat nic neumí. Na to nemají koule. Jen škrtat. Že svou neschopností zadlužují příští generace je jim jedno, to už na ně nikdo nebude moct.

MartinS.

Ten sčotálista je kraj, který nemá dost peněz objednávat dopravu na pomalé trati a vozit vzduch. Kraj by určitě raději objednal dopravu na rychlé trati, ale ona do Dobříše taková nevede a v následujících 50 letech nepovede. A na její výstavbu má kraj jen minimální vliv. Ona v tom kraji totiž nevede rychlá a kapacitní železniční trať ani do dvou největších sídel v kraji, tedy do Kladna a Mladé Boleslavi, kde je ten potenciál přece jen větší než u Dobříše, o dalších menších sídlech v kraji jako jsou Mělník, Příbram nebo Rakovník ani nemluvím. Ostatně i na těch tratích, které… Číst vice »

Axel

Pan „Jaa“ se totiž „vzbudil“ až letos, kdy chybí peníze na dotování dopravy v krajském rozpočtu (v minulosti stačilo 25% z disponobilního krajského rozpočtu, ale letos už dotace na regionální dopravu tvoří 40%… a bude hůř kvůli rozhodnutím Babišovy vlády které přinesou zvýšené náklady jako např. ECTS brzo a všude,…) Škoda, že pan „Jaa“ mlčel před lety, kdy byl časový prost na vyladění dopravy do Dobříše pro konkrétní potřeby cestujících … třeba by z auta do vlaku přesedlo dost lidí, aby se vlak uživil… Holt minulé krajské vedení (ANO/KSČM/ČSSD) nepracovalo, resp. pokud pracovalo tak bez efektu, což znamená „rozsudek smrti“… Číst vice »

Petr

Rychlá a kapacitní trať nevede ani do třetího největšího města, tedy do Příbrami. Jak Stč. kraj stále upozorňuje ve svých dokumentech.

percula

Zeleznice má v Praze návaznosti? Snad jedině Modřany ( ty jediné vyjdou i z Dobříše rychleji než BUS +tramvaje, ale jezdila tam mnou před Coronou z Dobrise jen jedna pani jestli jezdí i teď už nevím) a Kačerov. Zbytek jsou jen jednotlivci. To Smíchov a Lihovar to jsou prime prestupy na půl Prahy. Ta trať dává smysl někde od Rymane a hlavně z Vraného tam nemá nahradu.

Leinad

Zrušit linku S2, lidé z Kolína se potřebují dostat rychle do Prahy, ne se kochat. (skutečné důvody S2, smysl pro zastávky kde rychlík nestaví přehlédneme)
Stejná logika jako zrušit S88, protože jede 395. A taky se dá zrušit bus 109, protože z Běchovic do centra jede vlak S1.

Filip

Ty linky se lidem časově vyplatí = jezdí s nimi. Což se opět o daných lokálkách říct nedá. Až se najde rychlejší alternativa v dobrém taktu a časových polohách a vámi zmíněné linky budou vozit 5 a půl člověka, jako se tomu děje na tratích, kde dojde ke zrušení objednávky, jsem pro je zrušit, do té doby není důvod. Ta mentální gymnastika bez kapky logického uvažování, kterou tu dneska vy lokálkáři předvádíte, začíná normálně až fyzicky bolet. Viz příspěvek nad vámi. Kraj nebude rvát zbytečné miliony do lokálek = vytváří dluh budoucím generacím. Vědět, že to nemyslíte vážně, byl by… Číst vice »

Leinad

Řeč byla o argumentu rychlosti cesty z konečné na konečnou – hodně linek PID, jak autobusových tak vlakových k tomu neslouží.
Jinak obsazenost S88 skutečně není na dvojitý Elefant (cena 119,43 Kč/vlakokm netto, jak uzavřel ANOFert). Ale není to na zrušení, je to na menší vozidlo (=lepší soutěž).

xyz

Ano, linka S2 je sama o sobě zdlouhavě pomalá. Nicméně její zrychlení je závislé mj. na nedostatečné kapacitě tratě u Prahy tak, aby kromě ryzích couráků Praha – Český Brod mohly jezdit i pásmové zrychlenky, které by např. mezi Kolínem a Českým Brodem zastavovaly všude, zato z Českého Brodu do Prahy by již jely zrychleně.

Leinad

S2 jede přes Lysou, přes ČB jede S1. Jinak na zrychlenky snad není potřeba navyšovat kapacitu trati, některé zastávky podle mě nepotřebují 4 vlaky za hodinu v protišpičkovém směru.

xyz

Aha pardon… Takže k S2: reálně jde o dvě linky, shodou okolností propojené v jednu (Praha – Nymburk a Nymburk – Kolín). Srovnání s dobříšskou tratí kulhá, protože nádraží v Kolíně je vůči městu umístěné lépe než v Dobříši + navíc jde o významný přestupní uzel.

kix

a proč ta trať asi je konkurence schopná? protože ačkoliv to není žádný zázrak, tak se od počátku 90let poměrně zásadně zmodernizovala a nejezdí po ní 50ti letej šukafon..

Jaaa

K čemu? Přistavíme další pruh, povolíme neomezenou rychlost a děj se vůle boží…

Petr

Další pruh, bude potřeba tak jako tak. a ta neomezená rychlost je v kongesci, tak nějak nic. Jsem zažil neomezenou rychlost a například v úseku Chraštice-Milín jsem se vezl víc než stovkou, dnes tam je problém jet i těch devadesát. Tehdy v protisměru jela dvě tři vozidla na celém tom úseku.

Jaaa

Mně to nemusíte vysvětlovat.

Jen ukazuji absurditu argumentů zastánců rušení.

Jaaa

Ano, je. Podle současné módní ekonomické doktríny jsou nejlepší expresní autobusy.

Tato módní ekonomická doktrína totiž ignoruje náklady na provoz a výstavbu dálnic a podceňuje jak kongesce, tak současné environmentální dopady autobusů, o budoucím výhledu s nutnou elektrifikací nemluvě.

Ostatně viz Regiojet. Být expresní autobusy samy o sobě za stejnou jízdní dobu lepší než vlaky, tak se mu přechod z busů na vlaky v trase Praha-Brno nepovedl.

xyz

Zrovna nyní vlaky Regiojetu i jiných dopravců stávají v „kolonách“ u Peček či u Brandýsa nad Orlicí.

Petr

Rychlost by byla stejná jako po 200 a 173. Takže by to nebylo použitelné. Samozřejmě trasa Příbram- Dobříš by byla využívána, vzhledem ke spádovosti.

Leinad

Nebylo použitelné, byla by využívána. 😀

Petr

Trasa Příbram-Praha, je něco jiného než Příbram-Dobříš. Pro ty co neumí číst úsek Dobříš-Čísovice by se stejně o moc víc nepoužíval.

Leinad

Já to chápu, jenom říká tu někdo že S88 má být rychlík na spojení Praha – Dobříš?
Je to pomalík, jezdí třeba do Stochovic kam autobus nejede, a má jiné zastávky.

jal

Když je tedy ekonomické a lepší zrušit vlak tam, kde je autobus rychlejší- je ekonomické a lepší i zrušení busu tam, kde je rychlejší vlak?
Je zrušení busu ekonomické tam, kde je rychlejší auto, co lidi nezaveze jen do centra obce, ale přímo před dům?
Není tedy lepší vynechat z tohoto vzorce rušení rovnou i bus a ušetřené prostředky za busy použít na vybudování parkovacích domů u stanic metra?

Jaaa

Problém je kapacita komunikací. Její další navyšování není v zastavěných oblastech možné

Gwann

a děti do školy budou chodit pesky/na kolobezce/lyzich. senior co nemá řidičák z důvodu jakýchkoliv skočí že skály, dtto někdo kdo auto nemá či nemůže mít…fakt dobře nápady.

a to ještě vynechavam, že obzvláště v městech…i těch fakt malých…je už problém se zacpami a hlavně…parkováním.

takže zkuste nějaký jiný napad

Petr

Ono to tak je. Příbram-Beroun je rychlejší vlak, tak nejezdí autobus. Bohužel souběh 531 a S60, nelze asi hned vyřešit, bez přípojům k vlakům a doplnění zastávek vlaku v úseku Příbram-Rejkovice.

Jan

Otázkou je na kolik je čas 30 minut busem relevantní. Zejména ve špičce. Do jaké části Prahy. A kolik vesnic má spojení bez dalších zastávek. Zda to není takový lákací trik na zrušení. Putovní výstavka. Protože jinak autobusy stojí a zajizdi kde kam.

Axel

Nic Vám nebrání, abyste Vy navrhnul jinou úsporu na dotování veřejné regionální dopravy ve středních Čechách, než je lokálka do Dobříše nahrazená busy. Faktem je, že jestli nedojde k úsporám, tak středočeský kraj skončí v insolvenci… A lidi bez auta/spolujízdy atd. budou odkázáni leda tak na maršutky…. Ono totiž ANO/KSČM/ČSSD nespáchala pouze tu NYNĚJŠÍ rozpočtovou krizi (z disponobilních krajských peněz StČKraje v minulosti putovalo 25% na veřejnou dopravu, zatímco nyní dle smluv uzavřených cca v 2019 paní Pokornou-Jermanovou z ANO to šplhá na necelých 40%)… Ono totiž hrozí ještě další zdražení veřejné regionální dopravy ve středních Čechách – tentokrát je… Číst vice »

Leinad

Vzhledem k tomu, že Anofertí Jermanka podepsala s ČD nevýhodnou nevypověditelnou smlouvu s nesmyslem za kilometr šukafonu, těžko něco měnit.
Neplatit černé díře by bylo nelegální, vypovědět to nejde

Jaaa

A 53 milionů za lokálky to zachrání…

Tomuto argumentačnímu faulu se říká falešná stopa.

Axel

Prosím? Nerozumím jaké opatření „Jaaa“ navrhuje… Z mého pohledu by mohli navrhnout spolujízdy auty (s bonus pro parkování pro spolujízdní auta)… Všechny ostatní záchranné opatřební už udělala nová středočeská koalice – modifikace objednaných spojů na linkách, kde je nejmenší efekt z dotací na regionální dopravu – zvýšení jízdného – omezení parkování „zdarma“ či „skoro-zdarma“ (to udělali pražští regionální politici) – vyžadování spoluúčasti na dotací pro regionální dopravu od konkrétních obcí/měst, protože tam ví úplně nejlíp kde stojí za to usilovat o zachování či rozvoj regionální hromadné dopravy…. neboť „co je zdarma, toho si člověk obvykle neváží“. Žádné jiné opatření mě… Číst vice »

Ivan

“ Nerozumím jaké opatření „Jaaa“ navrhuje…“
Jako vždy žádné.

Axel

Holt… dojmy proti faktům… Stejný xindl jako Havlíček,který nás podceňuje, že jsme debilové kteří „sežerou“ každou blbost…

Gwann

tak…má trochu pravdu v tom, že díra je tak obří…že 52mio je houby. ale samozřejmě, neni řešení…tak raději nebudeme dělat nic

Ivan

Ony se ovšem obvykle ty obrovské díry v rozpočtu dělají právě z těch „houby“ částek, kterých je ovšem obrovské množství. A je potřeba brát jednu po druhé, ne brečet, že jednou se nic nespraví. Titanic se taky nepotopil kvůli jedné obrovské trhlině.

Digi

A on to někdo někdy opravdu spočítal?? nemyslím tím že vzal čísla co se mu hodí a dal je dohromady ale sečíst všechny náklady na BUS vs VLAK … Nap.ř opravy silnic, naklady na provoz (jak mašin tak busů) , zdravotnické náklady pro obyvatelsvo (hluk, prach)…

Podle mého pokud se neudělá tohle tak vše ostatní je dojmologie…

Axel

Prachy na dotování krajské regionální dopravy chybí už v letošním krajském rozpočtu. Zopakuji: díra je UŽ V LETOS.

A v příštích letech se rozpočtová díra asi určitě nesníží, neboť náklady na dopravu půjdou spíše výš a s tím nic středočeští politici nemůžou udělat, neboť nárůst nákladů v příštích letech vyplývá s rozhodnutí Babišovy vlády (ECTS brzo a všude, elektrobusy a bohužel vyřazení starších CityElefantů mj. kvůli přepnutí napájecí soustavy)…

Jaaaa

Díra byla i vloni.

Ivan

„Nap.ř opravy silnic_
To už je docela trapný „argument“ – ty silnice se totiž musí opravovat bez ohledu na to, jestli tam pojede o několik busů denně víc, nebo ne.

Leinad

To je blízko pravdě zejména na dálnicích, kde paradoxně autobus platí mýto.
Ale na trojkách, kde je autobus jedno z těžších vozidel (kromě popelářů jednou za týden
je autobus jediný těžší než osobàk), je dost znát jestli a jak často jezdí.

Jaaaa

Ksindl jsi tu leda ty.

Jaaa

Píšu to tady pořád dokola. Že vy autíčkáři tomu nerozumíte, mne vůbec nepřekvapuje.

Jaaaa

Zato vy jste zrovna studnice nápadů.

Opakuju je tady pořád dokola, ale autíčkář jako vy samozřejmě nechápete, což mne nepřekvapuje.

Gwann

pane Axele, souhlasím, že se zde musí šetřit. jen nevím, zda by to snaz nešlo někde jinde. kdyz ale člověk vidí, co za opravy a s jak fenomenálním výsledkem se páchají, pak by se daný peníz dál usporovat i jinde. samozřejmě je možné, že úspory budou i na těch zfusovanych opravach

Axel

Do diskuze jsem asi 5x položil dotaz na lepší řešení, než jaké navrhuje pan Borecký.

Nedostal jsem kloudnou odpověď, akorát samé dlouhodobé a nejisté „sny s hlavou v oblacích“, které vůbec nezaregistrovaly že už letos středočeskému kraji se nedostává peněz na dotování regionální dopravy (a bude hůř kvůli Babišově vládě).

Tož tak…

Jaaaa

Je vidět, že o ekonomii nevíte nic, jen selsky rozumujete. Spolujízdy autem? Myslíte to zcela nejdražší řešení? Vy jste mladej student, ne? Zajeďte si do Rumunska, jak to tam „funguje“. Tomuhle chcete říkat ZDO? To můžeme tu VHD rovnou zrušit celou. – modifikace objednaných spojů na linkách, kde je nejmenší efekt z dotací na regionální dopravu – nějak jsem si nevšiml, že by se ořezávaly autobusy vozící vzduch, stejně jako souběhy autobusových linek. Jestli je kraj tak moc v řiti, proč jedou současně z Budějovické linky do Kamenice i Jílového? Fakt mi není jasné, jaký tam je interval. – zvýšení… Číst vice »

MartinS.

– „Jestli je kraj tak moc v řiti, proč jedou současně z Budějovické linky do Kamenice i Jílového?“
Co je to za otázku? Protože obsluhují oblast s cca 25 – 30 tisící obyvatel? Nebo by snad cetující z Kamenice měli chodit z Jílového 10 km pěšky?
– „Všechna nepopulární opatření dělat proboha až po volbách do sněmovny…“
Jako že po volbách se zázračně najdou peníze? Nenajdou.

Swarrior

On opravdu moc relevantní není. V pracovní den ráno (kdy potřebuje jet většina) bus na Smíchovské nádraží za 30 minut nedojede ani ze Zbraslavi natož z Příbrami.

jal

Ano, je potřeba zrušit a zbourat vše, co je v současné době nevydělávající, případně se nelíbící aktuálním politikům. Co bude v budoucnu, nás nemusí zajímat.

Pražák

On někdo chce něco bourat? Co já vím tak nechce a ani nemůže. Jen kraj přestane objednávat šukafony na pár tratích na nichž je malá poptávka, neb ty tratě vznikly v předminulém století a nikdy nebyly primárně určeny k.dopravě osob, ale k dopravě výpěstků místních sedláků či výrobků místních továren. Nicméně sedláky jsme úspěšně rozkulačili a továrny buď již neexistují, nebo používají efektivnější způsob dopravy. Což by ostatně dělali i ti sedláci, pokud by existovali.
Ale koleje nikdo trhat nehodlá.

jal

Proč udržovat něco, z čeho není užitek a nefunguje?
To opravené nádraží na fotce by se aspoň mohlo využít na ubytovnu pro potřebné obyvatele Ústecka, které vyhnali v Mostě z bytů.
Koleje se dají prodat, je neekonomické je nechat jen tak ležet.
A z ekonomických důvodů se přece ruší provoz. Nelze dělat ekonomické věci polovičatě.

Pražák

Což už, ale není věc kraje, ale SZ. Kraj jen nebude vyhazovat peníze za něco co nepotřebuje.

jal

To nějak vadí? Všecko má tak jako tak pod palcem Babiš. Proč by tedy neměl vytrhat kolejnice, jedno pod jakou hlavičkou podniku..
A nastěhováním mosteckých obyvatel do nádražních budov by pomohl regionu zkoušenému nedostatkem pracovních sil.

Gwann

nastehovanim neprizpusobyvych obyvatel mostu akorát problém přenese jinam.

a to o kolejích máte výše.

přemýšlím, zda jste opravdu tak geniální nebo tu akorát trollite. doufám v to druhé, protože jinak byste musel být jediné Malacova nebo Stropnický.

Axel

Pane Pražáku, dovolím si opravit: „kraj jen nebude vydávat peníze, neboť UŽ NYNÍ peníze chybí“…

Jaaaa

NYNÍ PENÍZE CHYBÍ VŠUDE.

Zastavíme tedy všechny veřejné služby. Přesně jak si vy libtardi přejete.

MartinS.

Ne, všechny ne. Jen ty zbytné.

Lol Phirae

Ano, ubytovnu… „vyhnaní“ obyvatelé se pak o zbourání postarají sami, jako již mnohokrát předtím. Vidím, že vám to politicky myslí. 😛

Axel

Nádraží má pod palcem organizace, kterou řídí ministr Havlíček z celostátní koalice ANO/ČSSD/KSČM/Okamura, který si představuje, že peníze nejsou problém….

Zajištění jakés-takés veřejné dopravy v regionech mají jednotlivé kraje. Nevím jak ostatní. Ale středočeští krajští politici tvrdí, že dle smluv uzavřených minulou krajsou koalicí ANO/KSČM/ČSSD prostě Středočeský kraj nemá na udržení SOUČASNÉHO rozsahu veřejné dopravy ve St. Čechách.

Buďto lidi ve středních Čechách oblbovali minulí krajští politici (v čele s lidmi z ANO). Anebo nyní je oblbují politici z celostátní koalice (v čele s lidmi z ANO)…

Gwann

co jste pozil? víte kolik stojí vytrhani kolejí? a likvidace tratí? to rozhodně ekonomické není…vy…

xyz

Kdo koho že v Mostě „vyhnal z bytů“ a z jakého důvodu tak učinil?

Pavlasik

ty tratě vznikly v předminulém století a nikdy nebyly primárně určeny k.dopravě osob

A které tratě byly určeny primárně pro přepravu osob? I trať Olomouc-Praha vznikla za účelem dopravy zboží. Jen bylo štěstím, že v jejím blízkém okolí vznikla a rozšířila se sídla, jako třeba Klánovice, Úvaly, Český Brod, Chvaletice, Kostěnice, Moravany …

Pražák

Přesně tak, nicméně to není případ velké části lokálek. A držet na nich drahé vláčky jen kvůli šotoušům je poněkud pochybné. Prostě svět se změnil, tak se s tím smiřte.

Petr

Tak třeba Rožmitálka je díky nákladní dopravě ekonomicky významná trať, jen ta osobní doprava je tam na nic.

Jaaaa

„nicméně to není případ velké části lokálek.“

Sice je to případ jen malé části provozovaných lokálek, ale to vám ve vašem svatém zápalu nijak nevadí.

Šašek

Někomu se nezdá,že se uvádí jen koncová stanice Dobříš-Praha hl.n. Ono se to musí uvádět,protože D. je koncová železniční stanice. V roce 2021 cestovat 55km za 91minut je prostě mimo. Dobříš má skoro 9tis. obyvatel a musí se brát,že kdo cestuje do práce,tak by měl dojet alespoň za hodinu do Prahy.

Jaaa

OK, tak železnici zkrátíme do Hraštice.

To jsme toho opravdu ušetřili.

Jézeďák

A ono se má jezdit jen do práce?

Leinad

Stanic, ze kterých osobní vlak jede do Prahy déle než hodinu, je hodně. Třeba takový Kolín, chce někdo zrušit S2?

Sporak

a z Kolína nejezdí rychlíky?

Leinad

Jezdí. Ale k čemu jsou ty osobáky S2?
Vymysli pro S2 argument, který nebude použít na spojení Dobříš – Praha jinak než přímou 395.

Lol Phirae

No, jeďte se projet ráno tím osobákem z Kolína, pak z Dobříše a možná vám to docvakne. To je fakt srovnání a úvaha. OMG.

Petr

Jsou místa ve středočeském kraji, odkud i rychlík jede víc jak hodinu do Prahy

Šašek

Koleje nikdo rušit nebude,nějaké spoje třeba budou zachovány+víkendy. Na ž. trati nejsou místa,které by nemohl dobře obsloužit autobus. Mínusy za 3,2,1…

Leinad

A obslouží ta místa dobře autobus, posílí se spojení do všech obcí na trase S88?

Pavlasik

Cílová stanice cestujících není jen Dobříš. Co třeba Malá Hraštice, Nová Ves či Rymaně.

Cílová stanice cestujících není jen hlavní. Co třeba Kačerov nebo Braník.

jan

Do Prahy je to možná pravda. Ale kolik takových obcí má kolem sebe dálnici. Nezrekonstruovaná trať dálnici konkurovat nejspíš nemůže. A otázka asi i zrekonstruovaná. Ale pak je tu otázka i zácp. A vjezdu dále do centra. Nebo na další stranu prahy. Samozřejmě že čas 1:30 je problém..

ušatá

Stále dokola falešné argumenty. Ona ta trať slouží jen dopravě z Dobříše do Prahy????? Máme opravdu dobré politiky, starosty, radní. Asi by se měli věnovat něčemu, čemu rozumí. Zvlášť právník má velmi dobré předpoklady pro rozhodování o dopravě nebo třeba o zdraví lidí a epidemiích. Zase se nezbývá ptát, o co opravdu jde, čemu to slouží.

Axel

To ať si rozhodnou voliči ve Středočeském kraji, což já nejsem (neboť jsem přespolní)…

Nicméně mám věcný dotaz na Vás: V podmínkách lokálky do Dobříše, mohl byste prosím konkrétně DOLOŽIT své tvrzení: „Autobus není levnější než 810 či RN“?

Upřesním – nezajímají mě obecné plky. Ale tvrdá čísla doložená věrohodnými dokumenty….

Díky.

svojsin

Tito lidi kolem Dop. webu nebo klubu přátel lokálek, tam jsou schopni započítat náklady na léčbu motorkáře, který v Mokrovratech zavadil o traktor apd. U nich stojí 1km autobusu (ve kterém podle nich jedou dvě babičky, i když v něm bude zrovna 40 lidí) asi tak1 500 000Kč.

Jejich data vznikají asi takto:
-Kamarád říkal, že u Přerova potkal na kole v dálce dva (asi) prázdné autobusy.
Sice nepotřebují vědět linku, jestli byl opravdu prázdný a nejel pravděpodobně proti směru špičky, ale mají o všem jasno.

Zato lokálky podle nich nestojí nic víc než kýbl nafty do Regiošuku nebo ř,810.

Jaaa

Krásné fabulace. Takhle lze „dokázat“ i to, že žádná dálnice není potřeba.

svojsin

Ne, tj. popis , jak jste lidi jako vy, např. společně s panem Duškem počítali náklady na bus a vlak.
Naprosto neuvěřitelná demagogie.

Axel

Kdyby radši své úsilí věnovali na skutečné „oříšky“… Např. je otázkou jestli za 10 roků ještě bude uplatnění pro nejstarší část vagonů City Elefant… Prý se nevyplatí dávat peníze do jejich úprav (ECTS, změna nápájení,…), takže modernizována má být jen nejmladší vagony tohoto typu…

https://zdopravy.cz/ceske-drahy-zacaly-hledat-nahradu-za-elefanty-zvazuji-nakup-az-120-jednotek-58257/

Když si vezmu kolik stojí eventuelní náhrada, tak Škodovka si v současné době říká zhruba o půl milionu Kč/vlakovou sedačku = 1velmi zhruba 50 milionů Kč za nový RegioPanter

Jaaa

To mne nezajímá, nejsem provozní ekonom. Jsem prostorový analytik.

Vy nejste ani jedno, ale rozprávíte tady jako univerzitní profesor.

Axel

Jsem daňový poplatník. Kterému vadí „rozhazování peněz z daní“. Notabene, když konkrétně na dotace regionální dopravy ve středních Čechách peníze chybí UŽ NYNÍ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jaaaa

JÁ JSEM DAŇOVÝ POPLATNÍK. Já tady platím daně. Za takové nesmysly, až to není možné.

Centrální dodávky 3x dražší než zboží z obchodu neřešíte.

Nechutně předražené IT zakázky neřešíte.

Rozhazování peněz na nic neřešící dálnice a obchvaty vám nevadí. Růst nákladů na údržbu silnic jejím neustálým růstem doslova NADE VŠECHNY MEZE, kdy je ale nutné zachovat i ty staré komunikace, opět nevadí.

Jediné co vadí, jsou lokálky za 53 milionů, které aspoň slouží. Byť by v současné době měly vypadat úplně jinak.

Jestliže toto není obsese, tak už nic.

ušatá

To rozhazování probíhá úplně jinde a právě i v těch jakoby koncepcích na přeměnu dopravy a s tím souvisejících přímo fantastických nákladů. To nelze nikdy takto zrealizovat. Prostě se budou muset všichni vrátit do reality a v prvé řadě sáhnout na silniční dopravu a změnit i koncepci ekonomiky v zemi.

Jaaa

Já nejsem ani Dušek, ani jsem nepočítal žádné naklady na bus a vlak, které byste vy kdy veřejně četl v nějaké odborové publikaci.

Naprosto neuvěřitelnou demagogii tady předvádíte vy. Jenom napadání a argumentační fauly různého kalibru. Kdo nemyslí jako vy je demagog.

Axel

Blahé paměti pan JUDr. Hušák měl podobně silácké řeči jako Vy… Dopadlo to insolvencí firmy SAZKA, kvůli obrovskému zadlužení SAZKy pod vedením pana JUDr. Hušáka

… Zatímco dříve si sportovní organizace část peněz na svůj provoz vydělali ze SAZKy, tak nyní, poté co „prošustrovali“ SAZKu, sportovci vyžadují dotace od nás všech (ať už sportujeme organizovaně či neorganizovaně či vůbec)… ¨

Tož, kurňa KDE JE TA ODPOVĚNOST sportovců, kteří si svoje živobytí „prošustrovali“ i díky arogantním řečem (a blbým činům) JUDr. Hušáka????

Jaaaa

Co to melete? Hušák Sazku řízeně vytuneloval, aby se dostala do rukou PPF, to ví každej. Jestli si myslíte, že to byla jeho blbost, tak jste dost mimo. Část vedení svazu s ním v tom jelo a druhou oblbli.

Že nikomi nikdo nic „nedokázal“, není v naší mafiánské zemi překvapivé.

ušatá

Jo, kdyby to bylo jen toto!!! A to bohužel, řadě lidí nevadí a jde skutečně o stovky miliard, ale 50 milionů a ještě špatně spočítaných do provozu vlaků je přímo katastrofou!

Svojsin

Netvrdím že jste Dušek, ale demagog co se týká trati na Dobříš ano.

Jaaaa

Přesně popište kde.

ušatá

A vy? Nechcete slyšet nic jen si vedete svou a vydáváte to za pravdu a koncepci.

ušatá

Rád bych vás upozornil, že výpočty nedělá ani pan Dušek, ani já, ani nikdo podobný , ale odborníci z vysokých škol či lidé z dopravy, provozů, projekce apod. Problémem je pouze to, že se to nedostává na veřejnost a není to projednáváno právě třeba v parlamentu, krajích, ve stranických sekretariátech apod.

Sporak

ano, to tady vidíme dnes a denně 🙂

Jaaa

Jj, od vás. Přání otcem myšlenky.

ušatá

Píšete naprosté nesmysly a opravdu už asi nevíte kam. Pokud chcete diskutovat, tak dejte odborná fakta a výpočty. ode mne jste je dostal. A když tak tomu rozumíte, jistě předložíte své i se svým argumenty – jistě neprůstřelnými.

ušatá

Dostal jsem se sem náhodou a je to už víc dní, takže nevím, zda to budete číst. Psal jsem to už i jinde. Minimální cena autobusu je dnes kolem 65 Kč/km a vychází to z nákladů – dopravců – sami cca 30 – 50 Kč a dál k tomu je nutné připočítat neplacenou dopravní cestu, která je nutná pro to, jak dostat peníze na údržbu, opravy a investice. A to jde minimálně o 30 Kč/km. Tyto věci nebudu víc rozebírat, výpočty se dají různě najít, i když některé nebyly dělány veřejně a jsou (nechci to napřímo tak říct, ale snad… Číst vice »

Jan Král

Vylet takovpu lokalkou je hezký zážitek pro vnuky ,já si můžu zavzpomínat, jak jsme tudy jeli několikrát z chaty před cca 50 lety ,když jsme měli rozbíteho Spartaka. Na běžnou dopravu je to obrovsky nákladné.

Matěj

Hláška o pořadu ministra za peníze daňových poplatníků je jako z tiskového oddělení ODS a Stan. Chtělo by to více věcnosti. Například konec Smíchov a Hlavní nádraží je kolik minut? Deset, patnáct? Takže ten rozdíl nakonec není tolik. Článek mi přijde dost účelový.

svojsin

Cesta z Hlavňáku do místa kam jedu je kolik ? 10 – 25 min?
Rozdíl nakonec může být právě takový, či ještě větší.

Šejdr

A oni všichni chtějí na Opletalku a Václavák, že je pro ně Wilson o tolik výhodnější? Asi ne, co? Pokud budu třeba kancelářský nebo ajťák, co sedí v Karlíně, tak budu mnohem radši jezdit na Smíchov, protože mi jede béčko přímo, zatímco z hlaváku musím s přestupem na Florenci.

Leinad

Do oblasti Holešovic se zase může hodit i céčko z Kačerova

Lol Phirae

Nevím, kterou část Karlína máte na mysli, ale Smích. nádraží – Křižíkova je metrem 11 minut (Invalidovna 13), plus nástup/výstup, plus nějaké 3 min. v průměru čekání na metro a jste skoro na nějakých 16-17 minutách. Vlakem ze Smíchova na hlavák to je 7 minut (pokud nespadne most) + jedna stanice metrem a přestupovat na B nemá smysl, vylézt na tramvaj je daleko rychlejší.

MartinS.

Zapomněl jste k těm 7 minutám jízdy vlaku připočítat 3 minuty na přestup na metro na hlaváku, 2 minuty než přijede metro, minutu cesty a 3 minuty než dojdete na tramvaj a jste na stejných 16 minutách a to jste pořád na Florenci a ta tramvaj ještě ani nepřijela.

Lol Phirae

Zatímco na Smíchově na přestup na metro žádný čas nepotřebujete. 😀

Jinak já ten vlak nikomu nevnucuju, nicméně jezdil jsem na Smíchov jen asi 10 let (po povodních ostatně žádné metro nejezdilo) – tím vlakem to skutečně vyjde časově minimálně nastejno, akorát s tím rozdílem, že se nemačkáte v téhle části trasy narvaném metru. Fakt nevidím žádný důvod, proč by někdo, kdo jede někam směr Florenc a okolí, měl vystupovat už na Smíchově.

MartinS.

Článek je o vlaku z Dobříše. Ten na Smíchov nejede. Tam jede autobus z Dobříše a potom je do Karlína vzhledem k přestupům, rychlosti, intervalům a spolehlivosti lepší metro.

MRC

A pak máme mít VRT, když pro ministra je důležitá lokálka přepravující pět lidí/spoj…

JIří Kocurek

Kdyby VRT. Ani to Bezpráví není narovnané.

Jaaa

Falešné dilema.

Ivan

Ano, vaše.

Pavel

Dnešní tj. 7.8.2021 Os 15809 v úseku Křinec ( 15.34) – Městec Králové (15.55) vezl šest cestujích z toho pět do Dymokur a já jsem jel až do Městce. Os 15808 v úseku Městec (15.58) – Křinec (16.19) vezl včetně mě tři cestující z Městce, jednoho z Dymokur, jednoho ze Svídnice. Dále jsem tím Os 15808 pokračoval do Nymburka to nás jelo asi šest nebo sedm…. Případně dopolední Os 15805 v úseku Nymburk (9.09) – Křinec ( 9.27) vezl čtyři cestující z toho dva do Oskořínku a dva včetně mě vezl do Křince…Z Křince ( 9.28) do Městce Králové (9.49)… Číst vice »

jan

Jsou to falešné řeči. Nikde nebude zachávína doprava jen o víkendu.. Kdo by to dělal.. v delším horizontu.

Jaaa

Jj, jede proti proudu špičky a pak je strašně „překvapený“, že jsou vlaky prázdné. 😀

Dopoledne zrušíme na dálnici pruh z Prahy a odpoledne na Prahu. 😀

Marian Kechlibar

„Dopoledne zrušíme na dálnici pruh z Prahy a odpoledne na Prahu.“

Se smějete, ale třeba na mostě přes sanfranciský záliv (tom ikonickém) se přesně tohle dělá.

https://en.wikipedia.org/wiki/Reversible_lane

Není to univerzální recept, ale na některých místech dokáže přepínání směru provozu podle špičky docela ulehčit.

Aleš

V USA je to naprosto normální věc. Brzy ráno no se postaví kužely nebo se přepnou horní semafory nebo na dálnici stroj přesune betonové díly zdi. Dopoledne se to odstraní a odpoledne se to na některých místech opakuje, ale obráceně. To jen pro Jaaa je to něco naprosto absurdního.

Pavel

Tak, že to bude v 9 h prázdné jsem i čekal, ale odpoledne by to mohlo být už plnější, když tam chtějí zachovat provoz o víkendech..

Petr Šimral

Nejsem znalec oblasti tratě Vrané nad Vltavou – Dobříš, nicméně z veřejných zdrojů jsem se seznámil s její topografií, zastávkami vlaku, autobusovou obsluhou okolí atd.
Prakticky každé místo s výjimkou Skochovic je obsluhováno i autobusy a autobusy nemají nikde významně horší docházkovou vzdálenost než vlak. Pravda, někde nejezdí o víkendu, ale to není „fyzická vada“ autobusu.

Proč tedy vůbec mají být provozovány vlaky na trati Skochovice (mimo) – Dobříš (včetně)?

Prosím o reálné argumenty.
Děkuji.

Jaaaa

Ve výsledku je to levnější.

Petr Šimral

A můžete to doložit?

Sporak

dojmologií.

JIří Kocurek

Je tady ještě jedna možnost, a to že vzhledem k nicku píše sám za sebe: levnější pro něj.

Jaaa

Opravdu mne bavíte. Speciálně vy žádný relevantni protiargument nejste schopen dodat, jen plivete jedovaté sliny. Typický troll.

Jaaa

Samozřejmě.

Cena za km novostavby je u silnice a železnice podobná, železnice je mírně dražší z důvodu nutnosti více terénních úprav.

Výdrž svršku je u železnice trojnásobná oproti silničnímu povrchu. Výdrž mostních konstrukcí je i pětinásobná.

Cena za provoz je u železnice dvojnásobná než u silnice.

Cena za externality je u železnice třetinová až poloviční na rozdíl od silnice (hlavní problém železnice je hluk, silnice má těch problémů daleko víc).

Ceny za údržbu se mi zjistit nepodařilo.

(Odkazy odstraněny, dodám na požádání.)

svojsin

Je nás víc, co si přejí doložení k vašim tvrzením, dočkáme se?

Jaaa

Nemám opravdu o víkendu jenom vás. 🙂

PvvS

Tak sem s těmi čísly . Už je pondělí.

Ivan

Co nechápete na slovech „REÁLNÉ argumenty“?? Tím opravdu nejsou vaše nekonečné ničím nepodložené fantazie

Jelen

Protože ta trat neobsluhuje jenom Dobříš a z některých obcí lidi tím vlakem skutečně jezdí, není pravda že ne.

Hasler

Díky, tohle je super věc.

Petr

Existuje to pro všechny tratě na stránkách IDSK. Bohužel se to tam objevilo až v pátek.

Petr Šimral

Děkuji, tento materiál jsem neznal. Po jeho prostudování nechápu, proč Stčk neřeší neobjednání celé linky včetně Sobot i Nedělí.

Axel

Protože za měsíc budou volby?

Petr Šimral

Ty na kraj nemají vliv.

Axel

Hm… tak z historie už víme, že krajské volby v roce 2008 silně ovlivnilo téma, které s pravomocemi krajů nemělo nic společného… a to zdravotnická reforma ministra Julínka za ODS, která nebyla řádně připravena (spousta detailů byla tak moc blbě, že to poznal i řadový poslanec – vzděláním stavební inženýr – Ludvík Hovorka)… I kvůli Julínkovi ve většině krajů silně neuspěly jednotlivé krajské části ODS, které do roku 2008 měly důvěry mnohem větší skupiny voličů… Z mého pohledu přespolního laika se mi jeví, že středočeští krajší politici škrají dost málo, vzhledem k nárůstu nákladů vinou Babišovy vlády… A taky když… Číst vice »

Sporak

Tak to sice ano, ale v opačném gardu že by parlamentní volby silně ovlivnilo nějaké krajské téma to myslím dosud známo není ….

Axel

Prostě se mi jeví aktuální plán na částku škrtaných dotací na středočeskou regionální dopravu jako nedostatečné … Ale fakt jsem přespolní, laik atd.

Leinad

Havlíček se o to pokouší

Axel

Když člověk vidí v praxi tu paseku, co zůstala po ANO/KSČM/ČSSD ve středních Čechách, tak asi Havlíček tu svoji divadelní roli přehrává až příliš. Odhaduji, že takhle trapný je proto, že ví po Babišově vládě zůstala „spálená zem“… Ach jo, a nakonec za chyby těch šašků – a la Havlíček – zaplatíme my.

kakov

ale mají, to kdo bude „u kormidla“, ovlivní kolik peněz stát krajům přenechá a s čím jim bude/nebude pomáhat….

Jaaa

Klasická plytká analýza současného stavu bez zhodnocení jakýchkoli možností a ekonomického dopadu změněného stavu.

Silnice jsou podle tohoto materiálu zadarmo. Nová mobilita neexistuje.

Petr

Ale je to něco daného na papíru, řeknu konečně. Pak s tím jde polemizovat, nesouhlasit a hledat v tom hluchá místa, případně navrhnout řešení a upozornit na nesoulad s dokumenty ministerstev. Například maximální docházková vzdálenost dle dokumentu ministerstva pro místní rozvoj.

Leinad

Vážně kilometr šukafonu stojí 119,43 Kč, nevysoutežili to Ustečáci levněji?

Petr

To mi říkejte, jezdit 810 na lokálce je ve své podstatě zlatý důl pro ČD. Za to jezdí jinde rychlíky.

Ondřej

Zkuste jet autobusem z Měchenic do Vraného…Ne každý jezdí jen do Prahy…

svojsin

Z Měchenic to pojede dál, ne?

ušatá

A proč ty autobusy tam nedělají tu obsluhu obcí a nenaváží lidi ve vhodných místech na vlak? Proč dělají souběžnou a navzájem se dublují? To by pro dopravu bylo lepší a daly by se ty autobusy provozovat častěji a efektivněji. A železnice by pak měla i dostatek cestujících a nejela by jen jako autobus na Smíchov, ale byla by schopna projet předměstími i centrem Prahy. To snad není tak špatné, ne?

svojsin

Ty vaše jednotlivý navážení, který všude navrhujete (bez opravdového návrhu), by stály ještě mnohem víc, než momn. stav.
Navíc by to znamenalo nárůst počtu řidičů i autobusů, + velké otravné čekačky a tedy další nárůst na 1 km.
S tím jste už drsně pohořel u Chornic atd že.

Pražák

Protože smyslem VHD je efektivní doprava a nikoliv záchrana lokálek. A lidé kterým dnes jezdí např. přímý autobus asi nebudou úplně šťastní když jim ten autobus zrušíte a místo toho je odvezte na nádraží, aby si přestoupili na šukafon. Bylo by to drahé a neefektivní. I když Vám, který tu onehdy „plánoval“ předělání celé struktury ekonomiky (včetně přemisťování továren a kanceláří), a to jen proto, aby lokálky zase dostaly smysl, to těžko vysvětlím.

Jaaa

Jj, mluvíte úplně stejně jako každý vesničan před zavedením IDS JMK.

Pražák

A co s tím má IDS JMK společného? Prostě StK vybral spoje, kterými skoro nikdo nejezdí (tedy jsou drahé) a nahradí je levnějšími autobusy. Nikomu si nic neděje, jen pár šotousů přijde o fotečky.

PvvS

V IDS JMK neváhali a hodili z okna tratě, na které se nevyplácelo navážet a nahradili je autobusy. Jiné posílili. Ale neudržovali kdejakou zarostlou kolej za každou cenu.

MartinS.

Je to sice dál, zato horší cesta. Tak nějak jste to myslel? Že někdo pojede 10-15 minut autobusem k vlaku, aby potom mohl jet po 5 minutách přestupu hodinu vlakem a nepojede přímým autobusem 40 minut? A proč by to dělal? Nemluvě o počtech těch minibusů a řidičů.

Jaaa

Samozřejmě. Pojede 40 minut plus 30 minut zácpa na hranici Prahy.

Pražák

A přesto lidé davaji přednost autobusu. Dotčené spoje jsou poloprázdné. Takže buď jsou všichni ti lidé duchem mdlí, nebo je to jen Vaše šoto dojmologie.

Chronosphere

Ale to je bezbřehý liberalismus, lidi musí být usměrňováni k všeobecné železniční povinnosti. Tak je to spravne,tak to má byť.

Chronosphere

Možná by to bylo lepší pro dopravu,ale né pro lidi. Ale na to už nemá váš mozek kapacitu.

Kubík

Argumentovat tím, že z Dobříše do práce do Prahy málokdo jezdí je naprostá hloupost. Do Dobříše a či strojírny a slévárny ve Staré Huti či studenti do gymnázia Dobříš jezdí vlakem nikoli z Dobříše, ale ve směru od Ćisovic, Nové Vsi a Malé Hraštice. Navíc by do Dobříše jezdilo hodně víc lidí, kdyby vlaky navazovaly na začátky a konce směn, cíleně byl udělán jízdní řád, aby lidé co jedou na šestou do Bobcatu či Biosu se ráno vlakem do práce možná dostali, ale zpět kolem 14 30 již léta žádný vlak z Dobříše nejede. Proto lidé museli volit jinou dopravu… Číst vice »

PvvS

Stačí aby si PID objednal busy v potřebné časové poloze.

Gwann

a proč ne vlak? pokud je blbě konstruován jízdní řád…že těsně odjíždí před koncem směny nebo nejede vůbec, pak je problém u čehokoliv…

a pokud sice platíme VHD, ale ta je nepoužitelná a firma si plati vlastní busy, pak ať jde ten, co kreslil jízdní řád k sipku

Josef Petrák

Pořád bude jeden km autobusu stát +- 30 Kč a jeden km vlaku +- 100 Kč…

kakov

to poraďte svému oblíbenému Jančurovi, ať se vykašle na vlaky a vrátí se k busům, když je vám v tom tak jasno

Sporak

proč by se měl vracet když mu to kraj platí 🙂

ušatá

On nemá spíš komerční dopravu?

svojsin

Srovnáváte plnej rychlík do Ostravy slokálkou na Dobŕíš??
Aha……….

Sporak

má obojí

PvvS

Jenže u Jančury nejede prázdná 810, ale většinou solidně naplněnej několikavozovej vlak. To se autobusama vozí hůř a navíc se ten vlak bez větších problémů zaplatí sám. Což se u té prázné 810 říct nedá. Ta nevydělá ani na naftu, kterou projede.

Ivan

Va fakt nedokážete pochopit rozdíl mezi situací „pár km s poptávkou na jeden bus“ a „několik set km s několika stovkami cestujících“??

ušatá

To je jen ta lež, která se tvrdí stále dokola a vymývají se tím mozky lidem, kteří o tom nic nevědí. Požadovaná cena je něco jiného než skutečné náklady, které se neuvádějí nebo třeba zanedbávají nebo přesněji zatajují.

PvvS

A kolik to tedy je ? U autobusů je to poměrně jasný, tam se soupeřením dopravců dosáhlo jasný ceny.

Leinad

„Část“ trasy bez mýta, většina zastávek bez ošlapného.

PvvS

Pro kraj je směrodatné, kolik zaplatí celkem. Kam ty peníze jdou potom, je starostí dopravce.

svojsin

Ano, ta lokálka nestojí nic. Ale projel vedle bus po silnici, která se opraví v reálu za stejnou dobu, jakoby tam nejel, ale vy tam připočtete miliardu navíc….

svojsin

Přitom by vám v systému nevadily desítky busů navíc, dělající přípoj k vlaku u každého nádražíčka – hlavně aby „nezavazaly“ a okecat si důležitost každého metru kolejí.

Jaaa

„Ano, ta lokálka nestojí nic. Ale projel vedle bus po silnici, která se opraví v reálu za stejnou dobu, jakoby tam nejel,“

Ale musí se opravit dřív a flikovat intenzivněji, jenom to odmítáte vzít v potaz.

Ivan

„vymývají se tím mozky lidem, kteří o tom nic nevědí.“
Ano, to zde předvádíte právě vy mnohokrát denně.

Leinad

I s mýtem, ošlapným za zastávky (Spržel a zarostlé perony jako Jarov,…)?

ušatá

Jarov má zarostlý peron? Není náhodou nově udělaný? A čím to je, že i na poslední vlak před půlnocí tam často nastupují i lidi??? Zase jeden, co zná konkrétní situaci. Hlavně , že se vyjadřuje.

Jaaa

Jj, pro krajský odbor veřejné dopravy.

Externality neexistují.

Petr

Neexistují hlavně pro uživatele IAD. Tam pro ně neexistuje v kalkulacích ani amortizace.

dvdkon

To je možná současný stav, ale docela mě štve, že to všichni berou jako fakt přírody. „Busy jsou levnější a vždycky budou.“ Je to tím, že jsou vozy náročnější na výrobu? Strojvedoucí dražší než řidiči? Málo/moc daněné emise? Možná jsou lokálky přeregulované, nebo je řízení železničního provozu málo efektivní. Možná jsou koleje obecně příliš málo používané a nevyplatí se. Nebo je někde jinde zakopaný pes.

Ať už je to jakkoliv, je na čase, aby se tím někdo zabýval a vydal nějakou publikaci. Asi by z ní vyšlo, že se ty lokálky opravdu nevyplatí, ale stojí za to vědět proč.

ušatá

Bohužel, toto je setrvalý stav, kdy JŘ se dělají tak, že nevyhovují a v řadě případů to tak bylo úmyslně a na připomínky třeba cestujících, škol nebo podniků se nebral ohled. A to, že podnik pak raději má svou dopravu pro zaměstnance je levné? To nezdražuje jeho činnost a výrobky, služby? Přitom ta veřejná doprava by sloužila nejen jim, ale i běžným dalším cestujícím. To je prostě také ekonomika a dopravní koncepce.

ušatá

Takže autobusy místo vlaku a tam, kde vlak není budou lidi chodit pěšky, protože na ten častý autobus nebude a navíc lidem vzhledem ke svým vlastnostem vyhovovat nemůže. Díky za takovou dopravu. I proto mám sám často problémy někam v ČR dojet, protože právě kvalitní a častá veřejná doprava na území ČR neexistuje. Lidé totiž nejezdí jen mezi velkými městy, ale také po venkově a mezi obcemi – třeba. Jen v místech pro někoho zajímavých a podle svých názorů se doprava veřejná podporuje, jinak je odpovědným dost ukradená a byli by nejraději, kdyby opravdu všichni jezdili auty. Aspoň by opět… Číst vice »

Lol Phirae

Šukafon do každé vesnice!

PvvS

Na podstavec, jako varovný příklad.

ušatá

To ale radní ani starosta asi neví, takže ve styku s lidmi moc není a asi ho to ani nezajímá.

svojsin

Strosta právě obsazenost zná dost dobře, na rozdíl od Ušatých.
Vy tak máte přehled, jak moc je ve styku s lidma….

Ivan

To je fakt neuvěřitelný „materiál“ 🙁 🙁 🙁

Lada

Pokud opravdu se směnami má problém masa zaměstnanců, tak majitel jistě bude otevřený diskuzi o nějakém málem posunu začátku a konce

J.K.

Mě by se líbilo mít v každém dotovaném vlaku automatické počítání cestujících s onlinem přenosem někam na Grapp, aby se s tou obsazeností viděla pravda. Evidentně se kolem obsazenosti místních vlaků točí hodně lží a lobbingu…

medical examiner

Přece na ten vzduch nebudou jezdit 2 regionovy…

Leinad

Vzhledem k tomu, že ještě nebylo vynalezeno automatické spřáhlo, tak nějaké nechávání Reginy ve Vraném nehrozí.

JIří Kocurek

Nemusí být rovnou na grapp. Ale denní/týdenní průměry plus k tomu rozložení během dne se už umí.

https://www.buse.cz/cs/vozidlove-systemy/automaticke-pocitani-cestujicich-(apc)/automaticke-pocitani-cestujicich-(apc)

PS: Měření nikdo nechce, dojmy jsou lepší, dají se lépe překroutit. 🙁

Pája

Problém tohoto měření je v tom, že nezobrazuje důvod – nenavazující vlaky, nevhodná časová poloha, staré vozidla. Tudíž to ukáže výsledné číslo bez zobrazení příčiny. JŘ byl na spoustě dnes už zrušených tratí cíleně nepoužitelný. Nejde o nic nového a ani o vynález původem z ČR. Vlny rušení tramvají i tratí zasáhly bohužel celý svět.

ušatá

Právě že se vše překrucuje a to podle toho, kdo má větší vliv, peníze a umí si prosadit své zájmy.

Ivan

Ano, vy tu kroutíte i rotaci Země, žvanile.

ušatá

Nejdřív se ale musí něco udělat proto, aby ty vlaky byly využívané. Zatím se dělá vše pro to, aby s tím nikdo nejezdil. a v tom je ta chyba.

svojsin

Na Dobříš se zavedlo hodně vlak.spojů nových, byl upraven tarif a okolní busy(ty kolem železnice) ponechány bez kvalitní večerní a víkendové dop. (to se během pos. let trochu zlepšilo).

Takže tady opět lžete, jak je vašim dlouhodobým zvykem.

Odpadlik

Tedy vlaky mam rad, ale smysl trati na Dobris fakt nevidim. Udrzovat ji kvuli 5ti sotousum asi fakt nedava smysl.
Usetrene penize bych spis nalil do modernizace trati Zdice-Pribram-Breznice

richmond

Nejde o udržování, udržovat se bude stejně, je třreba to na určitých tratích rozlišovat. Je využívána nákladní dopravou, ač pravda v malé míře. Ušetříte jen za objednání spojů/ nahrazení autobusy.

ušatá

Právě že se neušetří. Autobus není levnější než 810 či RN. Ale hlavně nebudeme mluvit o systému – funkčním – veřejné dopravy. To je asi něco moc neslušného. Ale lhát si budeme do kapsy dál a někdo z toho má očividnou radost. Jen je nutné se ptát proč. A to tu zajímá jen pár lidí.

Lukáš Chytil

Ono jde i o dojezdový čas. Jednu dobu jsem do Dobříše dojížděl a fakt mne ani jednou nenapadlo jet vlakem, i když mám IN 100, vždycky jsem jel autobusem, protože vlak jede skoro 3x tak dlouho.

PvvS

Tak to bych chtěl vidět doložený.

svojsin

Doložte konkrétními čísly v relaci Dobříš – Čisovice vaše bláboly.!!

Chronosphere

To musí býti zoufalé,žíti takto nepochopen. Co tak zkusit motýlky?

jan

No tak, ji budete zkracovat a otázka až kam. Jestli třeba ne až do prahy.

Jedlík

Jsem zvědavý, jak budu v autobuse přepravovat kolo.

Petr

Nebo piano

ušatá

A co varhany?

Petr

Klasické piáno bylo ČSD schopné přepravit, tak do půlky 70. let, pak došlo k omezení hmotnosti, vzhledem k bezpečnosti práce. Horší je to s e-koly. Ty už neberou ani některé cyklobusy.

David

Lidí co jezdí autobusem pak nepotřebují ze zastávky dojet i více než kilometr do své obce, autobus jim staví v centru.

Převoz kol úplně do základní obslužnosti nepatří.

Hodně štěstí

Takže zrušíme tedy všude cyklobusy, když to není základní obslužnost a i cyklohráček.

LeKon

Zruste

Jaaaa

Může na tom kole.

PvvS

Prý už vynalezli přívěsnej vozík na kola. Ale jestli se bude vozit tolik kol, jako v těch vlacích, tak bude asi stačit i dvoukolák.

LeKon

Tak na nem jeď

ušatá

A nejen jedno, dál kočárky, nákupy, jak si tam sundám oblečení, jak dosáhnu toho, bych se tam nekrčil a nebolela mne záda, jak si tam odskočím na WC, umyju ruce, něco si přečtu. Autobus je prostě jen na místní plošnou obsluhu a jako přípoj ke kolejové dopravě.

svojsin

To jako je s kočárkem nebo nákupem lepší se kodrcat na nádraží v Dobříši nebo Čisovicích, než nastoupit rovnou v centru do nízkopodlažního busu?? Jste si opět naběhl…..

Ivan

V léčebně jste viděl zřejmě jako nejnovější model autobusu Praga NDO. Jinak se vaše nesmyslné bláboly vysvětlit nedají

Jaaa

A už jste busem s kolem někdy jel?

PvvS

Ano a opakovaně..Buď na držáku, vozíku, nebo u některých spojů na plošině.

Ivan

Úplně normálně. Pokud jste ještě neviděl busy, ve kterých se kola běžně vozí, tak nevím, proč vůbec debatujete na dopravním webu.

Avanti

Tam bych opravdu dělat starostu nechtěl, to musí být adrenalinový zážitek.

jiri kocourek

Spojení z Dobříše do Prahy je vzorovou ukázkou toho, jak je v řadě relacích železnice nekonkurenceschopná. Autobusům trvá cesta 28-38 minut na stanici Smíchovské nádraží, vlak na hlavní nádraží 91 minut.
a jak dlouho by jel ten autobus na to hlavní nádraží?

Šašek

Podle toho,kde všude by stavěl. Ten Bus 28-38 minut+15 až 25 minut. Celkově tedy 63 minut a stále velký rozdíl oproti vlaku. Trať se klikatí a vede členitou krajinou. Na výlet fajn/z koncové stanice do práce nikoliv.

ušatá

Ale ona obsluhuje jiná místa a má jiné cíle. To je opravdu tak těžké na pochopení?

xtomasr

Na tom nezáleží. Také pro ty, kteří se potřebují dostat na hlavní nádraží, je autobus + metro mnohem rychlejší než vlak.

Petr Novák

A dokonce i autobus + tramvaj je rychlejší, než vlak a to i když počítám docházku a čekání na tu tramvaj. Furt se k těm 90 minutám ani nepřiblížíme.

LeKon

Sice pořád míň než ten vlak ale to je jedno ne?

Jaaaa

Ano, rychlost toho vlaku je totiž neměnná fyzikální veličina.

Zatímco objem dopravy po dálnici a v Praze bude zcela jistě stagnovat.

Co takhle přestat produkovat truismy a zaměřit se na podstatu problému?

ušatá

Ale hlavně jde také o to, zda ty autobusy na té trase obsluhují všechny obce nebo jen jezdí bez zastávky a jsou tedy jen jednoúčelové a tak musíme mít další linky, které to doplní a zda jich je tolik, aby to pro lidi bylo výhodné a kolik to pak opravdu celé stojí.

Leinad

Přímým autobusům versus zastavujícím vlaku.
Vlak by se dal udělat i spěšný (neříkám že to je dobrý nápad, vlak prostě obsluhuje i stanice kam bus nejede).

MartinS.

V tomto případě jednu, jak je psáno výše, Skochovice. Nerozdíl od vlaku ale autobus obsluhuje obce a nejen stanice daleko za obcí.

Teo

Dobře, že z Dobříše jezdí expresní busy, díky za ně. Zastávkový bus ale jede od nádraží v Dobříši na Smíchov 54 minut a i z toho půlku trasy po dálnici. Pro porovnání s osobákem je to férovější srovnání.

ušatá

Ale jak by jel třeba do Modřan, Vršovic, do Libně, Vysočan atd. To opravdu tady budeme poslouchat taková jednoduchá a nesmyslná tvrzení. Nikdo nezpochybňuje autobus z Dobříše do Prahy, ale ten má jinou funkci a jinou trasu a obce než ten vlak. A p. starostu by mělo spíš zajímat, jak na tom jsou lidé i kolem Dobříše a nehledět je na sebe a své město. A také by ho třeba mělo zajímat, kdy bude pořádná trať od té Prahy, dál na Příbram apod. proč za toto nelobuje a nezajímá ho to? Pak nebude potřeba mít ty dálkové a nezastavující autobusy… Číst vice »

Ivan

„To opravdu tady budeme poslouchat taková jednoduchá a nesmyslná tvrzení. “
Myslíte ta vaše???

MartinS.

Opravdu myslíte, že lidé v Praze jezdí jenom do těch čtvrtí, do kterých jezdí vlak? Až Vás jednou někdo vezme do Prahy, zkuste ho požádat, ať vám ukáže, co je to metro a co jsou tramvaje. Obojí to jezdí po kolejích, ale mašinky to nejsou.
A proč by měl starosta Dobříše hledět na něco jiného než na své město? On byl zvolen občany města, aby o to město pečoval a spravoval ho a ne aby se staral o lidi kolem na úkor těch svých.

milan

Uskupení PRO Dobříš za které pan starosta kandidoval by se mohlo přejmenovat PROTI Dobříši. A dále, volby do obecních zastupitelstev nikoho nezajímají a ovčani je vlastně nepotřebují. Musíme je tedy jako nepotřebné a přežilé zrušit, tedy napřed omezit na 2 dny v týdnu. Pak už může naplno přijít kýžený liberální divoký západ.

Svojsin

Řekl pravdu, to se moc někomu nehodí.

ušatá

Myslím, že právě pravda a fakta jsou něco, co vám nesedí a nerespektujete je a nemáte o ně zájem.

svojsin

Pravda je taková, že lidi z Čisovic jedou do Mníšku v kladiva busem už teď. Je realita, která se dá lehce ověřit a pak ta vaše vysněná, plná tisíce lokálek do každého dvorka.

Nezájem o opravdové a komplexní hodnocení veřejné dop. v tom kterém místě (relaci) jste už mnohokrát vyjádřil vy. Tak si tady nehrajte na osvíceného.

Petr Šimral

Zrušme místní samosprávy, krajské taky, aby nám osvícené MD mohlo organizovat prázdné osmsetdesítky do každé „díry“ za peníze jiných 🙂

Kubrt

Obecní zastupitelstva se těší nejvyšší důvěře občanů ze všech volených orgánů (protože jsou nejblíže a lidi ty zastupitele nejvíce znají a sledují).

milan

Obecní zastupitelstva to je korupce a podvod na nejnižší úrovni, tedy jak se říká v rodině.
Státní správa obecně v této kolonii má společných několik znaků stejných s českou železnicí. Například: nesloží lidem, je zde jen pro úzké zájmové skupiny, je pomalá, je zastaralá, nedokáže reagovat na skutečné potřeby ovčanů, vystačí si sama se sebou, od ovčanů potřebuje peníze, ale za ně jim nic neodvádí, kdo podplatí ten něčeho dosáhne atd.

Kubrt

Ty radši začni tím, že si nastuduješ rozdíl mezi státní správou a samosprávou.

milan

Obecně.

Gwann

ty myslíteli, jdi si tyhle kecy o ovcanech bublat do sokolova do čtyřky hned naproti nádraží. tam budeš velká hvězda.

Hitler

Ty máš dost

medical examiner

Jak kde…
U nás je to Filip Kaštánek & comp. – taky taková „rodina“.
Miliony do SDH, statisíce do lamp svítících celé noci úplně nanic…

Kubrt

Tak proč ho volíte?

Ivan

Klasické „my za nic nemůžeme, to ONI“ 🙁

medical examiner

Já ho taky nevolil…

ušatá

Ovlivnit zastupitelstva v obcích a i řadu občanů je to nejjednodušší a bohužel, je to vše dnes a denně vidět. Tedy v tom negativním smyslu. Tam je přesvědčování hlavně stylem o co a za co a jen když nějak získáme peníze. Zda to bude mít nějaké negativní dopady se už moc neřeší. I když – čest výjimkám – přeci jen nějaká zlepšení jsou vidět. Třeba už se nedají obce moc ovlivnit s tou D3.

JIří Kocurek

Ministr to přece musí všechno vědět líp. A v případě rozporu ministorva výroku s realitou, bude udělen trest realitě.

Šejdr

Realita bude obviněna z toho, že proti ministrovi a jeho straně vede kchampáň a ohrožuje motýle.

medical examiner

Koho že ohrožuje?

Petr Novák

Dotace Agrofertu, co jiného LOL

ušatá

Ty dotace jsou buď nárokové nebo nenárokové a ty dotace někdo schvaluje a že je na to dost lidí i orgánů a to i v mezinárodním měřítku. Takže pokud jsou dávány neoprávněně, tak není chyba úplně někde jinde???

Gwann

ten nesmysl o rušení voleb do zastupitelstev jste vymyslel po požití, že?

Petr Novák

Po požití, nebo po vpichu? Něco takového snad člověk nemůže vyplodit ani v alkoholovém rauši. To už chce něco mnohem silnějšího LOL

Armando Andreoli

V současné podobě nemá tato trať šanci přežít. Elektrifikace a moderní vozidla na způsob vlakotramvaje jsou jedinou cestou, jak zkrátit celkovou jízdní dobu a zvýšit komfort.

Leinad

Křižík to ne nadarmo stavěl jako místní dráhu a jezdil tam s elektrickými vozy.

Kubrt

Co tady stavěl Křižík jako místní dráhu?? Křižík pouze požádal o možnost vyzkoušet tramvajový vůz na lokální železniční trati a erár mu umožnil zkušební provoz na právě dokončené trati na Dobříš (úsek do Modran je starší, aby mě někdo nechytal za slovo).

medical examiner

A co mu vyšlo?

JIří Kocurek

Vozidla nerozporuji. Ale začal bych drážním tělesem a technologí v kolejišti. Zapíchat sloupy ke klikatici s bláťáky ničemu nepomůže. A když musí výhybku někdo přehazovat ručně…

Vít Jůza

Klikatice v případě této trati nijak strašná určitým limitem je. Ale protažení jízdní doby z klikaticí umožněné půlažtřičtvrtěhodiny na jedenapůl je věcí dalších faktorů.

Petr Šimral

Začal bych nicneděláním na železnici (už se tam zbytečně vrazilo dost) a orientací na silnici…

ušatá

Právě že opačně. Ale to je prostě marné, marné!!!

svojsin

Marné pro toho, kdo vidí železnici jako super výhodnou i tam, kde je tomu po všech stránkách zcela opačně….

Petr Šimral

Elektrifikace a moderní vozidla vám cestovní rychlost zvýší velice mírně. Zastávkový vlak na lokálce má cestovní rychlost 30 – 40 km/h, při malém počtu zastávek i mírně vyšší. Zastávkový vlak na koridorech s rychlostí 120 km/h a vyšší má cestovní rychlost zpravidla 60 km/h, občas i mírně vyšší. Nic takového vás z Dobříše do Prahy po železnici nespasí. Smiřte se s bojem za BUS pruh na dálnici a s kvalitními bus přípoji do obcí dříve obsluhovaných vlakem a budou všichni spokojeni a ještě to bude výrazně levnější, než ta maškaráda pro pět lidí ve vlaku za vámi navrhované miliardy (elektrizace,… Číst vice »

Tadeáš

Elektrizace by ovšem třeba pomohla z Prahy přes Rudnou do Berouna, Vmax=80 a některé zastávky v kopcích, tam by něco elektrického s EDB a pohonem všech náprav hodně pomohlo.

Petr

Já nevím co pořád máte s tou elektrifikací. Čemu by pomohla? Dostatečně výkonný naftový motoráky přece existujou…

Pája

Rozjezd a dynamika elektrického vozidla je něco, co s dieselem tak snadno nejde. Další fakt je možnost rekuperace. Motorák ani autobus neumí energii vziklou při brzdění zužitkovat.

Petr Šimral

Sice se tam elektrizace dočkáte, byť z úplně jiného důvodu, ale jinak hybridní vozidla již byly vynalezeny. Umožňují při relativně nízkém výkonu prvotního spalovacího motoru rychlé rozjezdy a rekuperační brzdění.

medical examiner

A ušetří se x milionů za linku 380… 😀

Petr

Už ušetřili, když pro jistotu nejezdí k nádraží:-)))

LeKon

BUS pruh na dalnici?????? To je co za nesmysl?

Leinad

Před Ťokovým vyčarováním kilometrů dálnic to byla místy silnice pro motorová vozidla, místy obyčejná silnice první třídy.
Určité úseky nejde objet, takže na té jedničce není ani zákaz traktorů a cyklistů.

Jaaaa

Aha, nemůže jezdit spěšný vlak do Prahy. To je zcela nemožné.

malý bobeš

Možné to určitě je… Když zařídíte kapacitní heliport, je technicky možné je i zavedení aerotaxi v tarifu PID

Sporak

tak bude-li to heliport tam velké nároky na kapacitu nejsou … vylozit a naložit těch pár cestujících tolik času nezabere

Jaaaa

Bus pruh na dálnici nikdy nebude, ukažte mi kde v Lahovicích ho chcete udělat.

Petr

Tam není dálnice, takže stačí použít ten jeden pruh na té místní komunikaci.

Sporak

Proč na dálnici? Tam snad zácpy nejsou a jinak je či brzy bude buspruh od Lahovic až na Barranďák…

Jaaa

Kdy a kde?

ušatá

Ten další pruh (přesněji dva) znamená další zábor půdy a další zvýšení ohřevu krajiny, další dopady do emisí a mikročastic. Skutečně se raději věnujte třeba zahrádkářství.

Jaroslav

Nevím jak na Dobříš,ale na větvi do Čerčan jede paták podle displeje ve vagonech cestovní rychlostí až 70km/h . Neplést prosím s průměrnou rychlostí! Pro srovnání s osobním autem: Ačkoliv mimo obec jezdím rychlostí až 100km/h palubní počítač mi nikdy neukázal vyšší průměrnou rychlost než 35Km/h. A pochybuju,že by zastávkový autobus byl rychlejší!

medical examiner

Ono je to s tou tratí dobrý.
Do Vranýho. Do Dobříše je to horší (samé kopce).
Ale i přesto mi vychází možná max. rychlost v rozmezí 60-115 km/h.

Petr Šimral

A na základě čeho Vám vychází možné maximální rychlosti 60 – 115 km/h?

medical examiner

Poměřil jsem si oblouky a vypočítal max. rychlost při V150.

PvvS

A pak se probudil..

ušatá

Ona by se také ale měla dostavět a k tomu nádraží přímo před budovu dát zastávku navazujicí autobusové dopravy.

Gale

Jasně, Dobříšáci nejezdí, ale jezdí lidé (např.) do Bobcatu, od Měchenic až po Mokrovraty. Omezení smysl dává, ale ne se zaříznutím v Čísovicích, když jsou (mohou být) přípoje na Rymáni a v Mníšku..

Kubrt

Kolik zaměstnanců Bobcatu tam dojíždí vlakem? Díky za info.

Gale

Určitě nízké desítky, ranní 2031 i 2003 bývá před Dobříší plná že si nesednete.

Jaaa

No, tady je vidět, jak kraj doopravdy ví, jaká je poptávka po službách.

A hlavně se ukazuje, jak je Boreckého model „ať zaplatí obec“ naprosto mimo mísu. Obce opravdu neurčují míru a směr dopravních proudů. To si myslí jen hloupí právníci a podobná verbež, co „rozumí všemu“.

Petr Šimral

A hlavně, že Jaaa ví všechno nejlépe. Kdyby na vlacích 2003 a 2031jezdily nižší desítky cestujících, tak rozhodně nebudou ty vlaky plné a stále nebudou překračovat kapacitu výrazně levnějšího a využitelnějšího autobusu…

Gale

Je fakt, že k náhradě by stačil minutový posun, aby si linky 449 a 488 přestaly těsně ujíždět..

Jaaaa

Jaaa dovede alespoň trochu modelovat dopravní proudy a má nějaké základní systémové znalosti toho, jak, kde a proč doprava vzniká a jaké má cíle. Jaaa má nějakè znalosti a četl řadu studií o vlastnostech a udržitelnosti různých druhů dopravy v urbánním i rurálním prostoru, typických problémech, chybách v plánování a dobrých příkladech. U vás zrovna vidím sice upřímnou, ale naivní snahu vytvářet a hodnotit nějakou dopravní koncepci a zjišťovat si informace. Bohužel vám chybí znalosti všech relevantních souvislostí, takže hodnotíte na základě kusých znalostí. Zkuste si třeba nastudovat něco o dynamice dopravních proudů, pak zjistíte, proč bus pruh po dálnici… Číst vice »