Video: V tunelu Ejpovice jel vlak 200 km/h, v přípravě je 207 km tratí pro tuto rychlost

Testování rychlosti 200 km/h v ejpovických tunelech. Foto: Správa železnicTestování rychlosti 200 km/h v ejpovických tunelech. Foto: Správa železnic

Správa železnic chystá 207 kilometrů tratí, kde se bude jezdit až 200 km/h.

Ejpovický tunel mezi Plzní a Rokycany má za sebou první testy na rychlost 200 kilometrů v hodině, o čemž deník Zdopravy.cz informoval už včera. Dnes Správa železnic zveřejnila video a některé podrobnosti.

„Měřící souprava dosáhla rychlosti 200 km/h při čtyřech jízdách, přesně tak, jak bylo naplánováno. Diagnostické údaje získané při testovacích jízdách budeme dále analyzovat a používat k optimálnímu návrhu konstrukcí trakčního vedení při zavádění vyšších rychlostí na tratích Správy železnic,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Aktuálně je podle něj v přípravě 207 kilometrů různých traťových úseků, na kterých by se v budoucnu mohlo jezdit rychlostí až 200 km/h. Patří k ním především 15,5 kilometru dlouhý úsek mezi Chocní a Uherskem, kde by mělo být možné jezdit rychlostí 200 km/h od poloviny roku 2025. Dále jde o 17 kilometrů trati mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi (od počátku roku 2026) či osm kilometrů trati mezi Soběslaví a Doubím (od počátku roku 2026).

Na rychlost 200 km/h se projektuje část nové trati mezi Plzní a Domažlicemi, stejné rychlosti budou dosahovat vlaky na novostavbě mezi Brnem a Přerovem či mezi Nemanicemi a Ševětínem. Správa železnic rovněž připravuje úpravy na potřebné zvýšení rychlosti na trati Břeclav – Šakvice, kde se letos uskutečnily zkušební jízdy.

Ejpovický tunel byl budován pomocí razicího štítu o menším průměru a v jeho tubusech je vybudována pevná jízdní dráha. V takovém prostředí, kdy souprava představuje „píst“, se chová trakční vedení jinak než ve dvoukolejném tunelu nebo na širé trati.

https://www.facebook.com/david.krasensky.1/posts/10217955881794656

„Vzhledem k tomu, že metoda stavby Ejpovického tunelu se ukázala jako vysoce efektivní, předpokládá se její použití při projektování a stavbě nových železničních tunelů,“ doplnila Správa železnic. Zkušební jízdy byly zajištěny speciální měřicí soupravou Rakouských spolkových drah (ÖBB) tvořenou dvěma hnacími vozidly řady 1116 Taurus, vybavenými měřicím sběračem, mezi nimiž byl umístěn vůz pro diagnostiku trakčního vedení.

Správa železnic chtěla pomocí testů získat důležitá data především k chování trakčního vedení. Pro trouby Ejpovického tunelu počítá i se zavedením „dvoustovky“, dojít by k tomu mělo koncem roku 2022.

Tagy rychlost 200 kilometrů v hodině Správa železnic Top tunel Ejpovice
87 komentářů