LOT 3a leaderboard

Video: V tunelu Ejpovice jel vlak 200 km/h, v přípravě je 207 km tratí pro tuto rychlost

Testování rychlosti 200 km/h v ejpovických tunelech. Foto: Správa železnicTestování rychlosti 200 km/h v ejpovických tunelech. Foto: Správa železnic

Správa železnic chystá 207 kilometrů tratí, kde se bude jezdit až 200 km/h.

Zpět na článek
87 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
High Speed

A mezitím u sousedů: https://pbs.twimg.com/media/EkcTXpBXYAM-7bo?format=jpg&name=large

#kántryfórfjůčr

Martin V.

Tak to vypadá zajímavě. Včetně dvou úseků napojujících Česko a Slovensko: Ausbau Nordbahn 2032 a Wien – Bratislava, 2-gleisiger Ausbau & Elektrifizierung inkl. Gänserndorf – Marchegg 2024.

medvěd

Hurá. Už to umíme (200 km/hod.) . Nyní nám ta rychlost chybí na traťi z Aše do Bohumína. Co teď? Tak šup do práce a makejte ať to fičí.

High Speed

Ve vymýšlení kola jsme odborníci. Ale ono to má dvůj důvod. Prostě ty různá AŽD a spol musíme nakrmit. Přeci nejde, aby se prostě koupilo něco, co jinde desetiletí funguje.

Radovan Komínek

Krásně se zvolila slova, že jsou v přípravě úseky, po kterých by se MOHLO jezdit 200. Nikdo se zřejmě neodváží prohlásit, že se 200 jezdit BUDE.

teddik

Spíš by se mělo říkat, že se bude jezdit 200 km/h pouze u takových úseků, u kterých touto rychlostí budou jezdit vozidla bez systémů naklápění tj. např. klasická souprava s lokomotivou. Mě osobně nepřijde moc férové říkat, že se bude jezdit 200 km/h, když by to platilo jen pro vozidla, která mají naklápěcí skříň.

Dušan

A kolik takových úseků je chytrolíne teddiku, kde bude moct jet V = 200 km/h souprava BEZ naklápění ? Jeden nebo dva ? Vždyť třeba i Plzeň – Stod má psáno V = 200 km/h pouze pro klopidla nebo Uhersko – Choceň..kdyby SŽ měla uvádět jen úseky bez naklápění, tak může uvést jen VRT Brno – Přerov a pak možná Šakvice – Břeclav – to je celé..stačí se podívat do výkresů.

Ten_z_Bíliny

Jako na vyzkoušení technologie trakčního vedení ok, ale jinak je tady 200km/h bez navazujícího úseku zbytečná. 2x Taurus 12800kw a jen jeden vagón a i tak se to na 200km/h rozjelo až v druhé třetině tunelu, kde pak už zase brzdil.

Vladimír Bílý

Já bych řekl, že je dobře na tom je, že se novostavby projektují automaticky na 200 a když už to takto bylo postaveno, tak se to dotáhne, že to tak bude i fungovat. A to i v tomto případě, kdy je to bez navazujících úseků k ničemu a ta rychlost se v reálném provozu nevyužije.

Vbb

2x Taurus 12800kw
Zde neplatí přímá úměra. 😉

PeMIČ

Ve výkonu byl pouze jeden Taurus(takže 6 400kW).Druhý pouze jako vagón a opačně(Taurus+2x vagón).A to ještě mohl být rozjezd proudově omezen(INFRA SŽ)

Martin V.

Takže to byl zhruba model pro jednu moderní lokomotivu se třemi rychlíkovými vozy. 🙂

teddik

Ono, kdyby např. neplatila pro Tauruse různá omezení, která možná platila nevím, tak i jeden Taurus by s touto soupravičkou dosáhl rychlosti 200 km/h úplně v pohodě a velmi rychle, obzvlášť, pokud by se nejelo na automatiku, ale jak se říká na ruku a vzalo se za to pořádně. Pokud se nepletu samotný Taurus je schopný z 0 km/h na 200 km/h schopný zrychlit za dobré adheze za cca 20 vteřin +/-.

Pitrys

Z Veselí n. L. od oblouku na 145 směrem na jih je to krásně rovné, tam 200 nebude?

Mefistofeles

320 by tam šlo. Ale muselo by se chtít…

Alibaba

A přestanou tam jezdit nákladní vlaky? To se asi nechce.

Pracuji na MD

Vítejte v roce 1964 v Japonsku. Máš zpoždění jen 56 let Ty píáristo Svobodo….

Vlastimil Kocurek

Ještě více než ta japonská technika, nám chybí jejich mentalita a přebývá alkoholismus. To se pak těžko dohání.

Jiří Kocurek

Japoncům se to dělalo jednoduše. Namísto přerozchodování tehdejší tratí (1067 mm, Kapský rozchod) stavěli úplně nové tratě.
Ale věřím tomu, že i na těch starých úzkorozchodkách nějaké ty přeložky dělali. Nákladní vlaky u nich za Šinkazenem nejezdí.

O.K.

Oni u nich totiž nákladní vlaky nejezdí skoro vůbec. Podíl železnice na nákladní dopravě je cca 5%.

Vlastimil Kocurek

4 velké ostrovy, 75% potravin se dostává do země po moři, a u moře žije většina obyv. Silniční i žel. doprava jen vnitřní.
Díky za to číslo 5%.

Jiří Kocurek

Což ale není ve sporu se skutečností, že na české koridory se musí nějak směstnat osobní i nákladní vlaky. A mít trať, kde pojede expres 300 km/h a za ním se vykutálí 2 Lamitátky s vidinou, že 80 km/h to dokáže, to prostě nejde.
A kdyby se začalo stavět na 300 km/h hned zítra, tak to nic nemění na tom, že Praha – Beroun je ve stavu klinické smrti a bez rekonstrukce nepřežije, ikdyž tam potom nebude ani 160 km/h, natož 200 a víc – není to zbytečná stavba.

Petr

V tunelu jde pěkně vidět, jak fírovi přes rameno kouká Terminátor a pomrkává 🙂

Standa

Jen mi tu někdo zasvěcený povězte. Trať s uherska do pradubic je na 200 zbytečná? Je tam ještě lepší rovinka a není o tom zmínka nikde že by. See to mělo taky předělat. proč? Nebo je to snad na tu rychlost připraveno a SŽ to má jako překvapení?

Odpadlik

Tam jde asi o to, že trať z Uherska do Chocne je na rozpadnuti a nutně potřebuje modernizaci, kdežto z Uherska do Pardubek to ještě může počkat. Takze když už to budou dělat, tak to udělají rovnou na 200.
Tedy pochybuji že by se tam z ohledem na propustnost trati takhle rychle jezdilo. I když se to udělá.

Martin V.

A jak teď vypadá žst. Uhersko? Před lety, když jsem tudy jezdil pravidelně, jsem měl pocit, že z Chocně do Uherska to jede pěkně, z Uherska do Pardubic taky, ale v Uhersku vlak vždycky divně házel. Asi největší přínos zvýšení rychlosti na 200 km/h bude odstranění všech přejezdů.

yxc

Taky bude snažší a levnější vyřešit mimoúrovňová křížení ve směru do Chocně, než do Pardubic.
Takový přejezd na Dašické bude pořádný oříšek jak navrhnout, tak projednat.

Alibaba

Nahrazení za přejezdu na Dašické se počítá s nadjezdem trochu blíže k centru do prostoru k Zámečku. Je tam na to územní rezerva. Akorát se do toho asi nikomu nechce, bude to stát dost peněz.

Laik

„Budeme dále analyzovat a používat k optimálnímu návrhu konstrukcí trakčního vedení při zavádění vyšších rychlostí na tratích Správy železnic“

Cože? To je jako rychlost 200 km/h na drahách této planety něco nového? SŽ vymýšlí něco co už jinde vymysleli?

V takovém případě gratuluji! To se jen tak nevidí.

Kalanis

Podle mne půjde o tu trolej. Kolejím se v tom betonu nemá co stát (pokud se nerozpadnou).

Leinad

Jinde ve světě není 200km/h tunel s trolejí?

Haha

Je rozdíl v některých parametrech trakce 15 kV a 25 kV. Ale víc tomu nerozumím…

Martin

Ne, v ejpovicich byl pouzit system, ktery neni bezny pro takove stavby, setrilo se,… proto take ty problemy… napoprve jim myslim nevyslo ani tech 160km/h…

Kalanis

Ne v tomhle profilu se sníženou výškou. Jsou tu takové věci jako izolační stavy, jak daleko musí být od stěny a dalšího vybavení a hlavně české provedení. Pevná trolej nebyla navržena – §1 nikdy se to tak nedělalo (v ČR).

Jiří Kocurek

Jenže ve světě mají jiné normy. Rakouské pražce by nemusely udržet RailJet, nemají na to atest. Například.

X 1

Vtipný:). Gut.

Pracuji na MD

Railjet nejezdí v Rakousku 230, jo?

Jaaaa

Jde o absurditu toho papíru.

PetrM

to máte jako když česká pošta zaváděla platby kartou – taky to museli ze začátku dát jen někam a ještě na půl roku do zkušebního provozu, protože je to zjevně úplná kosmická technologie

Vlastimil Kocurek

Pro poštu to byla kosmická technologie, nedříve měli jen ty krabičky (terminály) a vždycky mi řekli, že jako dneska to ale nefunguje, humor musí být 🙂

Hajnej

Co se týče trakčního vedení, tak je celkem logická snaha používat konstrukce zavedené v dané zemi – mimo jiné proto, že drátenická „Mandelinka“ není nafukovací. A nějak jsem si nevšiml, že by jinde řešili tunel na 200 km/h a použili přitom zdejší armatury. Takže opravdu ne, tohle jinde nevymysleli.
Když nevyšla první TBZ na 160, tak byli všichni děsně chytří, jak se to u nás „neumí“ – a ejhle, těch 160 je tam dnes normálně a teď se ověřovalo 200.

Mefistofeles

A než se nadějeme, budou ověřovat 230 km/h…

High Speed

Tak samozřejmě! A pak 250 a 280 a 300… A pokaždé se budeme divit, jak je možné, že nám to nefunguje.

CeV

Až se bude chtít někde reálně realizovat trať na rychlosti, na které koukáme na YouTube, skončí to zase na nějakých ekologických zoufalcích, jako obvykle.

Vlastimil Kocurek

Vám už z těch ek. straší v hlavě, už se to papouškuje zbytečně po 10000x

Jan

Zajímavé, že v Německu i ve Francii mají ekology s delší tradicí obrany přírody a stejně se jim daří stavět tratě na 300+ km/h. Jestli to není spíš v neschopnosti státu mít lépe připravené projekty a připomínky řádně a včas projednávat.

David

V zahraničí je takových jednokolejných tubusů na rychlosti 200, 250, 300 i 350 habaděj. Proč znovu vymýšlet kolo? Jediné co mě snad napadá, že toto české řešení je výrazně levnější než ta zahraniční, ale je tomu skutečně tak?

Pavel P.

V textu je uvedeno, že „Ejpovický tunel byl budován pomocí razicího štítu o menším průměru…“. Z toho bych usuzoval, že se projektanti snažili cíleně minimalizovat průměr tunelu – pevná jízdní dráha aby nebylo potřeba místo na stěrkové lože a nízké trakční vedení. Pokud tak zmenšili plochu výrubu, tak mohli celkem výrazně ušetřit, protože cena tunelu bývá úměrná právě velikosti díry.

JamessN

SŽ původně požadovala štěrkové lože a těžko ji přesvědčovali o výhodách pevné jízdní dráhy. Zachránil to požadavek hasičů.

Odpadlik

No nevim no, zas jsem slyšel, že opravit (tedy když už je to jednou za uherský rok potřeba) trať s pevnou jízdní drahou, tak je to docela problém – na rozdíl od klasiky

Martin

No, jednou za uhersky rok, prave… u sterku je to mnohem castejsi… a navic pri vyssich rychlostech musi byt sterk hruby a neobsahovat lehci a mensi kameny, poskodili by vlak… dalsi vec je, ze sterkove loze by se zde muselo casteji promerovat… Uzsi profil tunelu ma sva rizika, uz nebude mozne do budoucna zvysit rychlost, vznikaji vetsi treci sily mezi vlakem a stenou (vzduch se vice muze ohrivat, zvlaste v dlouhych tunelech, muze to vest i k vetsimu odporu a tedy vyssi spotrebe (zalezi na vlaku), trolejove vedeni pak musi byt opravdu velmi strohe… tech velicin je vice… Jsem zvedavy,… Číst vice »

Pracuji na MD

aby současná generalita SŽ a MD mohla být za novátory

Původní Pražák

Za největší úspěch považuju, jestli nikdo z posádky nedostal epileptický záchvat. Ja bych to asi nedal.

Jiří Kocurek

Může se vůbec s epilepsií řídít lokomotivu?

Pavel

Samozřejmě že ne, dokonce ani s cukrovkou nesmíme

Jiří Kocurek

Díky, myslel jsem si to.

Vlastimil Kocurek

S epilepsií nelze řídit vlak, ale takový může pilotovat Boeing MAX, tam je to jedno.

Malé stydlivé prasátko

Já vám nevím. Znám epileptika sice jen jednoho, ale ihned po diagnóze mu odebrali řidičský průkaz. A kdyby měl osvědčení zdravotní způsobilosti pro pilotování letadel, určitě by o něj přišel také.

švestka

A co teprve chudák fíra na šinkanzenu?

Martin

no, prujezd seikanem, cca 30min. v tunelu,… 52km… za seikanem je jeste rada kratsich tunelu, to je jako rany do voka…
Ale zase je pipak v kabine upozorni na vjezd do tunelu, protijedouci vlak na soubezne koleji, zmenu smeru (vybybky) atp…

Joseph

Tak byste si musel na stanovišti rozsvítit.

Jan

Epilepsie neznamená že máte automaticky záchvat z nějakého blikání, pouze jednotkám procent epileptiků se spustí z důvodu vizuální stimulace.

Mefistofeles

Ano, protože těch spouštěčů je víc.

Kolem

Tak to v tom roce 2025 bude velká úspora těch 15,5 km na 200 km/h no. Ani ne minuta, když se k tomu přidá zrychlení 😀

Urban Transport Lover

Každej kousek dobrej – časem se to upraví z jednoho i z druhýho konce – prostě někde se musí začít… Myšleno samozřejmě v českých poměrech a českou maloměšťáckou mentalitou vládnoucí generace.
Jinak je to samozřejmě tragédie…. Jsštěže alespoň na ten jih se bude už brzy jezdit alespoň těch 200 km/h, když na víc se nezmůžou…

Zesp

On na ten jih budou posílat Pindulínou? Protože 200 tam bude jen pro naklápěčky, a těch je u nás jen 7 (pokud vím). Klasika v jednom z těch úseků jen 170 a v druhém 185. A nejsou ani info o tom, že by někdo chtěl ty klopidla pořizovat… Takže zbytečná křeč…

Vlastimil Kocurek

Tunely z Ševětína do Nemanic budou zcela jistě 200 i bez Pendolina, ale ty budou tak 2029.
Ale my máme na všechno času dost. To jen ve světě se vším tak zbytečně pospíchají 🙂

Martin

Coz je trochu skoda, naklapecky se u nas docela hodi…

Jaaaa

Akorát to pak není za 150,- vlkm.

Martin

No, tak bavme se jen o koridorech a vrt, co se tyce dalkovych vlaku,… jinde to nema smysl…
Ten rozdil v cene u soupravy uz dnes nebude tak zasadni, vetsi roli hraje objem objednavky…

Martin

a zapomel jsem, naklady vam rostou u souprav diky zrychlovani a zpomalovani pomerne vice, kdyz je trat postavena tak, ze jsou na ni rychlostni omezeni… naklapecky to muzou vykryt a jet konstantni rychlosti, tedy levneji…

Mefistofeles

Takže když se trať povede tak, aby na ní byla neměnící se rychlost (např. utopických 160 km/h na Svinov – Opava), tak je to ve výsledku úspora?

Martin

Jen narazim na to, ze kdyz vlak kazdych par kilometru brzdi a zrychluje je to narocnejsi na provoz, nez kdyz celou trat jede konstantni rychlosti… a tomu na takovych tratich mohou pomoci naklapecky, ktere nejen trat projedou rychleji, ale i konstantni rychlosti… Samozrejme Svinov Oprava asi nebude ten pripad, kdyz tam jezdi zastavkovy vlak a je to kratky usek, kde se to tolik neprojevi… Investicne sice investujete do vlaku vice, ale take nemusite uplne investovat do naprimeni trati (zvlaste v nevhodnem terenu) tak, aby byla cela na konstantni rychlost… Ale jak moc a kdy se naklapecky vyplati, to musi nekdo… Číst vice »

Pracuji na MD

to je jako budete upravovat ten nedávno zmodernizovaný koridor? jak to zdůvodníte? když někteří funkcionáři MD doteď přesvědčovali Komisi, že nám tohle stačí na věky věků amen. A i proto nesměla vyjít dobře VRT do Hořovic nebo dál.

Vlastimil Kocurek

Souhlas, v budoucnosti tam dokonce mohou být úseky 70, 160, 200, 250, Takže v průměru nám to hodí 170. To vlastně už dnes skoro máme.

Sitgestravel

Hm, to video mi torchu prijde, jako by se nas Brzda provozu (SZ) snazila zhypnotizovat nebo oblbnout.

Sitgestravel

Predpokladam, ze jedna z tech trati je Praha – Liberec.

Joseph

Pobavil…

Vlastimil Kocurek

Hodně pobavil. málem jsem spadl ze židle. Ale sranda musí být.

Jan

Bohužel dokud to budem brát jen jako vtip tak se nikam nepohneme.

Mefistofeles

Jó, ta bude, až my tu nebudeme…

Jenda-71

Kdyby na tom videu byl i záběr na rychloměr, nebo aspoň někde na okraji se ten údaj ukazoval, bylo by mnohem zajímavější.

JiP

To je jenom videt co je na SZ za ……. sikovny kluky 😉 A pritom se stacilo podivat na Youtube, jak to velmi pekne a profesionalne delaji strojvedouci. Ale na SZ jsou nejlepsi na svete a vsechno vdei nejlepe, jenom nam ten zeleznicni svet stale vice a vice unika…..

Pracuji na MD

tak tak. ale úspěch v tomhle státě se přece měří PR ne?

Vlastimil Kocurek

A bude unikat stále rychleji, a nejen železniční svět.

Vlastimil Kocurek

Také je to hned za článkem.