Infrastruktura Silnice Stavebnictví Zprávy

Jedna miliarda místo sedmi. Ťok nedostal potřebné peníze na dálnice, chce si půjčit

Noční práce na dálnici D1, foto: Ministerstvo dopravy
Noční práce na dálnici D1, foto: Ministerstvo dopravy

Jen mírného vylepšení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok dosáhl dnes na vládě ministr dopravy Dan Ťok. Oproti původnímu návrhu dostane fond navíc 1,4 miliardy, takže bude moci celkově investovat 72,5 miliardy korun. Ťok to deníku Zdopravy.cz potvrdil.

Ministr přitom žádal navýšení o sedm miliard. SFDI tak bude muset příští rok vyjít s částkou zhruba o deset miliard nižší než letos. „Je před volbami a já mám pocit, že je lákavější pro některé kolegy přidat na platech než přidat silnicím,“ povzdechl si Ťok. Ředitelství silnic a dálnic přitom v posledních dnech a týdnech dotahuje řadu velkých dálničních tendrů, chystají se smlouvy například na dva nové úseky D11, části D6, D35 nebo D3.

Podle ředitele SFDI Zbyňka Hořelici bylo před dnešním jednání vlády na nové akce určeno 5,5 miliardy korun, zatímco potřeba investorů činí 18,4 miliardy. „Jde ale o projektové ceny a skutečná potřeba národních zdrojů bude dle mého mínění nižší s ohledem na předpoklad dosažených nižších vysoutěžených cen,“ sdělil Hořelica deníku Zdopravy.cz. Zároveň ale Hořelica choval naději, že se návrh rozpočtu adekvátně navýší.

K tomu dnes nedošlo. Vývoj cen v tendrech skutečně letos hraje státu do karet, v posledních velkých soutěžích Ředitelství silnic a dálnic byly nejnižší ceny zhruba na úrovni 65 procent předpokladu. To by z 18,4 miliard rázem dělalo asi 12 miliard. I tak je ale nepoměr mezi schváleným rozpočtem a skutečnou potřebou velký. Ťok přitom zastavovat stavby nechce. Nepoměr by případně řešil půjčkou od Evropské investiční banky, což je nástroj, který stát už v minulosti využíval. Půjčku by si nejspíš vzalo ministerstvo financí, které na dotazy deníku Zdopravy.cz zatím neodpovědělo.

Poslední slovo při tvorbě rozpočtu bude mít parlament, definitivně o něm rozhodne až po volbách do sněmovny.

Stavby určené k zahájení příští rok přinesl deník Zdopravy.cz v přehledu počátkem září.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin

Vida, není to tak dávno (cca 14 dní) co v OVM Ťok tvrdil Stanjurovi, že SFDI vyjednal navýšení rozpočtu na 76 mld. https://ekonomika.idnes.cz/daniel-tok-doprava-oprava-dalnice-d8-d6i-/eko-doprava.aspx?c=A170917_135836_ekonomika_nub Už chápu, proč se tomuto pánovi říká sedmilhář.

František

Stát je i v době konjunktury zadlužený a chce stavět hned čtyři dálnice, navíc bez posouzení přínosů a alternativ. To je pak těžké. 🙂 A ještě abychom na to vydělávali…