egoe-plus
Autobusy Dopravci Železnice

Leo Expressu vzrostl obrat na 800 milionů, přepravil 1,8 milionu cestujících

Autobus Leo Expressu. Pramen: Leo Express
Autobus Leo Expressu. Pramen: Leo Express

Obrat dopravní skupiny Leo Express vzrostl loni o více než 120 procent na 800 milionů korun. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Za nárůstem podle ní stojí posílení spojů v Německu, podzimní návrat páté jednotky po opravě do provozu a také nové spojení do polského Krakova. Tam Leo Express loni vyrazil jako první soukromý osobní železniční dopravce.

Celkem s Leo Expressem v loňském roce cestovalo 1,8 milionu cestujících, rozdělení na autobusy a vlaky firma neuvádí. Nejvíce cestujících přibylo v Polsku, na Ukrajině a v Německu. V roce 2017 firma přepravila 1,5 milionu cestujících, v roce 2016 1,4 milionu.

„I přes výpadek jedné jednotky jsme dokázali přepravit 1,8 milionu cestujících. Finančně jsme více než zdvojnásobili tržby za celou skupinu a v České republice více než ztrojnásobili ukazatel EBITDAR na 90 milionů,“ uvedl šéf firmy Peter Koehler. EBITDAR je zisk před zdaněním, úroky, odpisy, amortizací a náklady na pronájem. Jiné finanční ukazatele firma nezveřejnila. „Pomohlo nám také další zlepšení služeb na palubách naších vlaků a autobusů, naše Premium a Business třídy jsou prakticky neustále vyprodané,“ doplnil Koehler.

Pro rok 2019 plánuje skupina další růst a překonání jedné miliardy korun v obratu. Nově vyjede od letošního prosince v závazku veřejné služby v Pardubickém kraji a ve spolupráci s Arrivou také ve Zlínském kraji. Vývoj ve flotile Leo Expressu přitom může nabrat nečekaný směr. Deník Zdopravy.cz v úterý informoval, že České dráhy nabídly Leo Expressu odkup pěti jednotek Stadler Flirt.

13 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Roman

To asi nebudou konsolidované tržby, ne? To jen sečetli tržby vzájemně propojených firem?

Bankéř

Na to, že má na konci února zaplatit bance několik set mega, na firemním účtu ani vindra a nikdo mu už nechce půjčit tak si hodně věří. Hlavně že jedna akce typu „nabij si kredit do půlnoci, dáme ti polovinu navíc“ střídá druhou. Co mi to jen připomíná…

Martin K.

Jakým ukazatelem vykazuje doma pan Peter Koehler výplatu své manželce?

T448

Není ženatý. Jak pravil Kaiser: „Však taky kdo by si vás vzal?“

jan

Ty tržby jsou docela brutální.-)

DPDP

ale podnikání není o tržbách, viz. cestovka za vlády Fischera , taky nakoupil nové Boeingy , pak mu to přestalo finančně vycházet …
podnikat umí každý truhlík, ale vydělávat to už chce umění ….i takovej borec z PPF Šmejc měl v Rusku či Číně dost problémy, ale včas zatáhl za brzdu a jakž takž to uřídil 😉

jan

No jenže na začátku byly ty tržby 200m.

noerf

Jan: Na německých kolejích jsou tržby o jiných hodnotách než v ČR. Také náklady jsou jinde. A pak je to o tom, jaké má tržby v Německu ve vlacích, v ČR ve vlacích a jaké v autobusech. Bohužel kromě samotného LE asi nikdo neví, kolik pro ně jezdí autobusů, kde z prodeje jízdenek inkasují tržby, ale náklady na dopravce mohou být 70-100 % tržeb.

...

Jenže podstatný je EBIT a ten bude nejspíše stále záporný…

Roman

hledali nějaký zisk, který je kladný. kdyby byl záporný i ten EBITDAR, najdou nějaký EBITDARS a odečtou si i mzdy.

Artur

Ono pro tiskové zprávy je vždy potřeba ze všech dostupných čísel to, které vypadá nejlépe nebo alespoň nejméně strašně. Ale když už je potřeba najít číslo, které se obvykle vůbec nepoužívá, tak je nad slunce jasné, že celková ekonomická situace společnosti nebude úplně nejlepší.
Já jsem jeho vlaky párkrát jel a nemůžu si stěžovat, ale myslím, že je nejvyšší čas, aby se železniční „trh“ začal pomalu čistit a nejslabší kusy začaly odpadávat.

noerf

Vzhledem k provozu objednaných vlaků v pardubickém kraji a pronájmu 10 jednotek Arrivě LE vklidu přežije.Na druhé straně je pro prodej vhodná doba, získané zákázky v objednávce kraje, nějak fungující německý vlak a určitý potenciál rozvoje. Na druhé straně nejasná možnost nasazení jednotek z Číny.

Michal

Nebudete tomu věřit, ale přesně tento kreativní ukazatel s S na konci mě taky napadl. 🙂