LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Svérázná „podpora“ železnice. EU dovolila zdražit poplatky za úředníky pro dopravce i výrobce

Souprava Connecting Europe Express v Gdaňsku. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSouprava Connecting Europe Express v Gdaňsku. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Proti zdražení byly jen tři členské země včetně Česka.

Evropská unie vyhlásila letošní rok rokem železnice. V době, kdy Evropou projížděl vlak, který měl poukazovat na výhody železniční dopravy a mluvilo se o nutnosti její větší podpory, ale Evropská komise rozhodla o skokovém zvýšení poplatků za využívání služeb Evropské železniční agentury (ERA).

Zvýšení hodinové sazby ze 130 na 235 eur již schválily členské země. Pro bylo 22 zemí, Česko bylo jednou z těch, které ji odmítli. „Česká republika návrh na zvýšení sazeb nepodpořila, neboť nechceme zvyšovat finanční zátěž železničního odvětví. Nicméně vzhledem k tomu, že dalších 22 členských zemí EU návrh podpořilo, byl předpis schválen,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Jde o sazbu, kterou musí platit například výrobci železničních vozidel při schvalování nových vozidel, týká se ale například i dopravců. Ti musí platit při schvalování úprav stávajících vozidel nebo bezpečnostní osvědčení.

„Je pro nás naprosto nepochopitelné, že dochází k takovému zdražení. Navíc v roce, kdy se tak mluví o podpoře železnice. K tak velkému zdražení o více než 80 % neexistuje žádný důvod,“ řekl výkonný ředitel ŽESNAD.cz Oldřich Sládek. Podle něj toto povede k dalšímu znevýhodnění železnice oproti silnici.

Tagy ERA Evropská unie Evropská železniční agentura Evropský rok železnice seznam
91 komentářů