Letecké společnosti Letectví

Ryanair opět proti proudu. Budeme první ve frontě na nové MAXy, říká O´Leary

Boeing 737 MAX 200 v barvách Ryanairu. Foto: Boeing
Boeing 737 MAX 200 v barvách Ryanairu. Foto: Boeing

Šéf Ryanairu Michael O´Leary chce prokázat svoji důvěru v Boeing tím, že bude prvním, kdo si po uvolnění letadel 737 MAX objedná u amerického výrobce další letadla tohoto typu. Firma ale současně posunula dodávky prvních MAXů až na letošní zimu.

O´Leary to uvedl v rozhovoru pro americkou stanici CNBC. „Ryanair bude jistě první ve frontě na nové objednávky, až bude MAX opět znovu létat. Chceme tím ukázat naši důvěru v Boeing,“ řekl O´Leary. „Boieng v tuto chvíli nemá úplně prostor na to mluvit o budoucím růstu. My ano,“ podotkl O ´Leary, který očekává vlnu dalších konsolidací mezi evropskými dopravci.

Ryanair provozuje pouze Boeingy, aktuálně jich má 455 a má objednávku na dalších 135 737 MAX 200 s opcí na dalších 75. První z nich měla firma obdržet v dubnu, nakonec se firma dohodla na posunu dodávek až na zimní letový řád. Podle O´Learyho tím firma v létě ztratí zhruba milion cestujících, které mohla překvapit. Kvůli nedostatku letadel firma oficiálně zrušila i linku Londýn – Pardubice, firmě ale mohla také tato skutečnost nahrát jako výmluva na omezení slabých linek.

Ryanair bude požadovat po Boeingu kompenzace za uniklé tržby. Podle něj se ale zaměří spíše na slevu za nová letadla než na přímé finanční platby. „Vždy mě více zajímá cena letadla. Nepotřebuji žádné přímé peněžní kompenzace,“ řekl O’Leary. Ve zprávě pro investory firma uvedla, že má v Boeing stále maximální důvěru a letadla považuje za skvělá.

Už v minulosti Ryanair ukázal, že umí vydělat na tom jít proti proudu, největší objednávky letadel oznamoval v době krize, kdy naopak letecké společnosti řešily, jak se letadel zbavit. I díky tomu dosáhl podstatně lepších cen za nová letadla. „S Boeingem to řešíme. Myslím, že budou mít citlivý přístup ze ztráty milionu cestujících v letošním roce,“ řekl O´Leary. Vliv uzemnění MAXů na firmu je ale v podstatě vzhledem k velikosti firmy marginální. Irský server Independent.ie uvedl, že k dohodě už došlo, má mít hodnotu stovek milionů euro.

O termínu návratu MAXů do provozu zatím není stále jasno. Agentura Reuters uvedla, že podle jejích zdrojů by po včerejším jednání leteckých úřadů v Texasu mohlo dojít i obnovení provozu už na konci června.

14 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pája

Ryanair je letecká společnost pro nejchudší skupinu cestujících. Každým svým projevem jim dává najevo, že na ně zvysoka kašle a oni jsou rádi, že jsou rádi. Tihle cestující zcela jistě absorbují i fakt, že sedí v Maxu, faceliftovaném kusu plechu ze 60. let.

VS

Dobrý den,

prosím, opravte si shodu přísudku s podmětem ve vedlejší větě ,,kdy naopak letecké společnosti řešili, jak se letadel zbavit. (na ,,kdy naopak letecké společnosti řešily, jak se letadel zbavit.).

Předem děkuji.

DRABADURA

737 MAX – co to vlastně znamená? No přece, že to letadlo zabije maximálně 737 lidí.
360 už jich má na kontě, takže zbývá už MAXimálně 377 – no nekup to 🙂

Milan

Tenhle clovek je genius bussines
Do reklamy da 0eur ale po nekolika letech svoli rozhovor s novinarem a v puli cesty necha zastavit otevrou se dvere a onio ejhle 0eur a vi o nem cely svet
737max je medialne velice zname(momentalne) pruserove letado a najednou se nam vinori olearly a rekne koupim tolik a tolik = vi o nem cely svet za 0eur

Reklama musi nadchnout a nebo nasrat a to pokud mozno co nejvetsi masu za nejnizsi cenu

Jarda

Můžou si to dovolit. Těžko bude někdo dávat větší objednávky…. Množstevní slevy budou trhat rekordy.

tomáš

Má to logiku. A hlavní je levně nakupovat, draze prodávat a pozdě platit faktury:-)

Martin K.

Někdo mě opravte pokud se pletu, ale neudělal podobnou velkou objednávku u po 11. září 2001? Tedy v okamžiku, kdy bylo dost lidí s averzí k létání?

Gajda

Ideální doba na nákupy je, když se něco děje. Pokud teď oznámí, že objednali 50 letadel s opcí na dalších až 100 v době, kdy nemá Boeing ani jednu objednávku (aktuálně nejen) na Max, cena bude asi víc než zájimavá. Tak jak O´Leary tvrdil, že je potřeba zvážit i Airbus, aby vytvořil trošku tlaku na Boeing, tak teď mu nabil ostrejma sám Boeing a oni to bezezbytku využijí.

Jen tak

boeing ma objednavek stovky. i na maxe.

jen nema nove objednavky v poslednim mesici.

Jarda

Udělal

lvy

Je to naprosto logické, cena je pro ně prioritou, pohodlí a komfort neřeší. Boeing bude muset jít hodně dolů s cenou a pokud se pak něco stane, tak to stejně padne na Boeing.

Jen tak

jako, ze boeingy nejdou pohodlne a komfortni?

Martin

To je otázka jak bude vypadat MAX 200.

Jirka

Max 200 bude prp běžného koupáka neroznatelný, vyjma to, že tam bude o trochu více dveří a 197 sedaček …