egoe-plus
Automobily

Řidičské průkazy propadlé během nákazy platí dalších sedm měsíců

Řidičský průkaz, vzor. Parmen: MDČR
Řidičský průkaz, vzor. Parmen: MDČR

Řidičské průkazy, kterým skončila platnost mezi letošním 1. únorem a 31. srpnem, zůstávají v platnosti dalších sedm měsíců od původního data vypršení. Oznámilo to ministerstvo dopravy (MD) s tím, že tak rozhodla Evropská unie. Ministerstvo nicméně doporučuje výměnu neodkládat, varuje před hrozícím zahlcením úřadů na přelomu letošního a příštího roku. Stejně tak by podle MD lidé neměli otálet s technickou prohlídkou.

Toleranční období šest až sedm měsíců (dle typu) se vztahuje vedle řidičských průkazů i na platnost pravidelného školení, profesní způsobilosti, kontrolu tachografů či technické kontroly.

„Pro občana to znamená, že na vyjmenované doklady, kterým uplynula platnost, se bude hledět jako na platné, zejména se jedná o řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidičů,“ uvedlo ministerstvo. Pokud například platnost řidičského průkazu vypršela 30. března, je novým nařízením automaticky prodloužena do 30. října.

Uvedené prodloužení lhůt se nevztahuje na planost karet řidiče do digitálního tachografu, jejichž platnost je nastavena v čipu každé karty. Ty s prošlou platností nemají funkční čip, na který se nahrávají data o činnosti řidičů.

Provádění technických prohlídek, respektive lhůta pro technické prohlídky a platnosti osvědčení o technické způsobilosti vozidla, s datem uplynutí termínu platnosti mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020 je rovněž prodloužena o sedm měsíců.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vladiboj

Minulý týden mi ho úřad zabavil. Takže opatření neopatření, jak většina ….

Jiří Kocurek

Oběžník 49A ještě nepřišel a úřad se řídí tímhle a ne tiskovým prohlášem v médiích. Kdo má taky pořád kontrolovat Sbírku zákonů, žeáno.

...

To o té STK jsem měl vědět… 🙁

Jiří Kocurek

Njn, člověk ni nenadělá. Jenom by bylo fajn, aby se něco takového vyhlásilo už na konci března.

Liboros

klasická taktika no…

Jiří Kocurek

Hádám, že udělené pokuty ale vracet nebudou. Zabavené propadlé doklady zcela určitě. Přičemž teď už jsou zase platné… Joseph Heller je proti tomu tahle maličký.