Kraje kvůli covidu ruší řadu vlakových spojů, z Prahy nepojedou flamendry

Motorový vůz řady 810 (RegioMouse), ilustrační foto. Foto: České dráhyMotorový vůz řady 810 (RegioMouse), ilustrační foto. Foto: České dráhy

V krajích se kvůli covidu začíná znovu vzdouvat vlna rušení regionálních spojů.

V krajích dojde od nastávajícího víkendu (případně od pondělí) k redukci vlakových spojů. Důvodem je úbytek cestujících kvůli sílící covidové nákaze a vyhlášenému nouzovému stavu. České dráhy oznámily omezení provozu v Praze, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském kraji a v kraji Vysočina.

K omezení dojde hlavně u vlaků, které jedou v přepravních sedlech a v okrajových částech dne, zrušeny budou také spoje využívané školáky a rekreační vlaky. V Praze bude například zrušen víkendový noční rozjezd vlaků (tzv. flamendrů) ve 2:30 do Středočeského kraje.

„Zavedená opatření budou platit do odvolání a v souvislosti s vývojem epidemiologické situace může dojít k dalším úpravám,“ uvedla mluvčí drah Vanda Rajnochová. Cestujícím doporučila, aby sledovali aktuální podobu jízdního řádu ve vyhledávačích, na stránkách ČD či v aplikaci Můj vlak.

V podobném duchu jako u vlaků přistupují kraje i k rušení regionálních autobusových spojů.

Omezení regionálních vlaků v Praze a Středočeském kraji

Od noci z pátku 16. na sobotu 17. října dojde k dočasnému zrušení víkendového nočního rozjezdu vlaků ve 2:30 z Prahy do Středočeského kraje včetně vlaků v opačném směru s příjezdem do Prahy před 2:30. Jde o linky S1 až S9 a S22. Od soboty 17. října nepojedou ani rekreační vlaky Českých drah „Cyklohráček“, „Cyklo Brdy“, „Český ráj“ a turistické vlaky do středního Posázaví.

Omezení regionálních vlaků v Pardubickém kraji

Od pondělí 19. října do odvolání bude omezen provoz na většině tratí, celkem zhruba o deset procent. Na trati 018 se v pracovní dny zcela zastaví provoz mezi Vysokým Mýtem městem a Litomyšlí, na trati 019 mezi Českou Třebovou a Lanškrounem nepojedou některé ranní a odpolední vlaky. Na trati 031 dojde k omezení spěšných vlaků mezi Pardubicemi a Hradcem Králové (spoje o víkendu po celý den, v pracovní dny dopoledne a také posilové páteční a nedělní posilové spoje). Na trati 238 se omezí několik párů vlaků mezi Pardubicemi a Chrudimí, popř. Slatiňanami, po výluce pak od 26. října další vlaky především mezi Hlinskem a Havlíčkovým Brodem. Na trati 260 nepojedou vložené vlaky mezi Březovou nad Svitavou a Letovicemi a některé spoje mezi Českou Třebovou a Svitavami.

Omezení regionálních vlaků v Královéhradeckém kraji

Od pondělí 19. října do odvolání budou omezené zejména školní a na ně navazující spoje. Od soboty 24. října dojde k dalšímu omezení u víkendových spojů. Změna bude vycházet z dvouhodinového intervalu v úseku Hradec Králové – Trutnov / Broumov na základě vedení dálkových spojů linky R 10 Praha – Hradec Králové – Trutnov. Redukce rozsahu dopravy bude činit celkem necelých 6 procent.

Omezení regionálních vlaků v kraji Vysočina

Od pondělí 19. října do odvolání omezen provoz vybraných regionálních vlaků v Kraji Vysočina. Omezení se ve většině případů týká pracovních dnů, kdy jsou zrušené některé regionální spoje v úsecích Havlíčkův Brod – Světlá nad Sázavou – Ledeč nad Sázavou, Havlíčkův Brod – Jihlava nebo Havlíčkův Brod – Telč – Dačice. O víkendu také nejedou spěšné vlaky mezi Jihlavou a Znojmem.

Omezení regionálních vlaků v Moravskoslezském kraji

Od pondělí 19. října do odvolání bude zajišťována vlaková doprava podle nedělních jízdních řádů. Nad rámec nedělního provozu bude zavedeno několik dalších spojů, které zajistí návoz cestujících na směny. V období od 14. do 16. října nepojedou některé „školní“ spoje (vlaky Os 13106 a 13109 mezi Frýdlantem n. O. a Ostravicí, Os 3164 z Frýdlantu n. O. do Frenštátu pod Radhoštěm m., Os 3176 a 3177 mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem n. O. a Os 13440 z Dolního Benešova do Opavy východu).

Omezení regionálních vlaků v Libereckém kraji

Od 17. října do odvolání nepojedou půlnoční vlaky Českých drah s odjezdem v 0:35 z Liberce do Tanvaldu a Desné (Os 2600) a do Frýdlantu (Os 6340). U ostatních vlaků na tratích 034 Liberec – Frýdlant v Čechách – Černousy / Jindřichovice pod Smrkem a 036 Liberec –Tanvald – Harrachov může být podle vývoje frekvence cestujících operativně omezena kapacita souprav. Dále od 17. října nepojedou víkendové výletní vlaky Sp 1488 / 1489 „Český ráj“ Praha – Nymburk – Jičín – Turnov a opačně. Omezení se dotknou i provozu Die Länderbahn na trati 089.

Omezení regionálních vlaků v Jihomoravském kraji

Od noci ze 16. na 17. října bude do odvolání zrušen jeden pár víkendových půlnočních spojů mezi Brnem a Zastávkou u Brna, které vzhledem k výlukovým pracím zajišťuje náhradní autobusová doprava. Půjde o Bus 24865 (Zastávka u Brna 22:44 – Brno hl.n. 23:28) a Bus 24850 (Brno hl.n. 0:34 – Zastávka u Brna 1:14). K jiným změnám ve vlakové dopravě na území Jihomoravského kraje aktuálně nedochází.

Tagy České dráhy Koronavirus kraje omezení dopravy kvůli koronaviru regionální doprava rušení spojů
75 komentářů