Další rána, státy EU včetně Česka ruší letecké spojení s Británií kvůli nové mutaci viru

Airbus A320 British Airways v Praze. Foto: Letiště PrahaAirbus A320 British Airways v Praze. Foto: Letiště Praha

Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit. Takto

Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit. Takto se dnes vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock poté, co vládní experti vyhodnotili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní. Británie dnes ohlásila rekordní přírůstek infikovaných koronavirem. Vývoj sleduje Světová zdravotnická organizace (WHO) a začínají reagovat i některé státy Evropské unie, které omezují spojení s Británií.

Připojilo se i Česko. Ministerstvo zdravotnictví už na twitteru oznámilo, že od pondělí přeruší letecké spojení mezi Českou republikou a Velkou Británií. Jak to bude konkrétně vypadat a od kdy přesně bude zákaz platí, zatím není jasné. „Příslušné opatření bude vydáno během zítřejšího rána,“ doplnilo ministerstvo. Zatím pro cestovatele ze Spojeného království platí karanténa.

Itálie už ohlásila, že má pacienta nakaženého novým kmenem koronaviru, zjištěným v Británii. Pacient a jeho partner se podle ministerstva zdravotnictví nedávno vrátili z Británie, a to přes římské letiště.

Nizozemsko v noci na dnešek oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, následovala podle agentury AP mimo jiné Belgie, Rakousko a Itálie. Od půlnoci ruší letecké spojení s Británií rovněž Německo, podle agentury AFP zatím do konce roku. Francie se rozhodla přerušit dopravní spojení se Spojeným královstvím od půlnoci na 48 hodin, uvedl úřad francouzské vlády.

Podle italského ministra zdravotnictví zákaz letů z Británie bude platit do 6. ledna a do Itálie zároveň nesmí vstoupit nikdo, kdo byl v Británii v posledních 14 dnech.

Bulharsko ruší letecké spojení s Británií od půlnoci až do konce ledna, Irsko uvalí zákaz na letecké a lodní spojení s Británií od půlnoci a „přinejmenším“ na 48 hodin, uvedla AFP. Zákaz vstupu pro britské cestující chystá Švédsko, řekl švédský ministr vnitra v televizi SVT. Španělsko vyzvalo ke koordinaci postupu v rámci Evropské unie; podle stanice BBC by se o tom v Bruselu měli v pondělí radit zástupci členských zemí EU.

Významné šíření jisté mutace koronaviru v částech Anglie oznámila britská vláda v pondělí. V sobotu pak premiér Boris Johnson řekl, že nový kmen může být až o 70 procent nakažlivější než ten, který dosud v Británii převládal.

Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci Covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vzbuzuje mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je s britskými činiteli v těsném kontaktu.

„Nová varianta (viru) se vymkla kontrole,“ řekl dnes v rozhovoru s televizí BBC ministr Hancock. „Vzhledem k tomu, oč rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi složité udržet ji na uzdě, dokud není široce nasazená vakcína,“ komentoval situaci v jiném interview.

Británie dnes ohlásila rekordních 35 928 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což je skoro dvojnásobek než před týdnem, kdy jich bylo 18 447, upozornila BBC.

Podle Hancocka je v britských nemocnicích asi 18 000 lidí s Covidem-19, což je prý číslo těsně pod maximální hodnotou z doby prvního vrcholu epidemie.

Zmutovaný kmen zjištěný v Anglii odhalilo Nizozemsko při namátkové kontrole starších případů ve vzorku odebraném na začátku prosince. Podle WHO byla mutace zjištěna i v Dánsku a v Austrálii, napsala BBC.

ČTK

Tagy Koronavirus ministerstvo zdravotnictví Velká Británie
64 komentářů