Pražskou MHD využívá o 30 až 45 procent méně lidí než před pandemií covidu

Tramvaj 14T a autobus SOR NB 12 v nových barvách PID. Autor: DPP/Daniel ŠabíkTramvaj 14T a autobus SOR NB 12 v nových barvách PID. Autor: DPP/Daniel Šabík

Do normálního provozu se pražská MHD vrátí nejdříve v září.

Pražskou MHD využívá v současné době o 30 až 45 procent méně cestujících než v době před pandemií covidu-19. Největší pokles nastal v metru, kde namísto obvyklých necelých 1,13 milionu cestujících jej využívá denně v průměru 665 000 cestujících. Nejnižší pokles je u tramvají, kde dosahuje 30 procent oproti normálnímu provozu. Vyplývá to z prezentace, kterou představil magistrátnímu dopravnímu výboru Martin Šubrt, zástupce ředitele organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Cestující v tramvajích vykonají denně zhruba 770 000 cest, což je o třetinu méně než před pandemií koronaviru, kdy to bylo asi 1,11 milionu cest. O něco vyšší pokles nastal v případě autobusů, které využije namísto 1,015 milionu cestujících v současné době denně v průměru 655 000 cestujících, což je o 35 procent méně oproti normálu.

Nárůst počtu cestujících zaznamenal Ropid v uplynulých týdnech u nočních autobusů. V nich se uskutečnily na konci března a na začátku května průzkumy počtu cestujících. Počet se v nočních autobusech denně zvýšil o 1000 až 1500 lidí, což představuje nárůst 37 procent. Nejvyšší nárůsty byly zaznamenány mezi 22:30 až 23:30. Kvůli nárůstu byl od 10. května prodloužen denní provoz až do 23:30.

Veřejná doprava je nyní provozována podle tzv. covidových jízdních řádů. Do normálního stavu se MHD vrátí v případě, že ji bude využívat minimálně 900.000 cestujících denně. „Očekáváme, že k tomu dojde od září 2021,“ řekl Šubrt.

Největší pokles byl dosud zaznamenán loni na jaře při první vlně pandemie, kdy úbytek cestujících dosáhl přes 80 procent.

Cestující musí mít ve veřejné dopravě, a to jak ve vozech, tak v prostorech metra a na zastávkách, respirátor či nanoroušku. Zrušen je prodej jízdenek u řidičů autobusů. Donedávna byl rovněž zakázán nástup do tramvají a autobusů předními dveřmi, což již bylo odvoláno.

ČTK

Tagy dopady koronaviru na dopravu Dopravní podnik hl. m. Prahy PID praha Pražská integrovaná doprava ropid
37 komentářů