Doprava ve městě Dopravci Železnice

Praha začíná rušit spoje vlakových linek S, nejprve na trati do Říčan

Elektrická jednotky 471 City Elefant v Praze - Uhříněvsi. Foto: České dráhy
Elektrická jednotky 471 City Elefant v Praze - Uhříněvsi. Foto: České dráhy

Praha omezí od pondělí provoz na lince S9 v úseku mezi Horními Počernicemi a Říčany. Hlavní město se netají snahou zredukovat vlakovou dopravu ještě více, naráží ale na postoj krizového štábu Středočeského kraje, který i přes prázdné vlaky omezení odmítá.

Zrušení spojů oznámil na svých stránkách Ropid. „Ruší se všechny spoje kromě posledního večerního z Prahy, které končí nebo začínají v Říčanech,“ řekl mluvčí Ropidu Filip Drápal. V úseku z pražského hlavního nádraží se ruší jeden vlak do Horních Počernic.

Praha požaduje po Středočeském kraji, aby kvůli prázdným vlakům redukoval část spojů na páteřních linkách. Zatím neúspěšně. Jejich provoz financují společně kraj s Prahou. S omezením souhlasí Integrovaná doprava Středočeského kraje, naráží ale na krizový štáb kraje v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO). Podle jejího vyjádření by tak došlo k odříznutí dopravní obslužnosti obyvatel kraje. Praha přitom požaduje pouze škrty hlavních linek, kde vlaky jezdí po čtvrt hodině, někdy i v kratším intervalu.

Ropid se rozhodl zredukovat spoje, které platí hlavně Praha. „Tyto vlaky jsou v drtivé většině své trasy vedeny na území Prahy, čili financovány Prahou. Jejich zrušení nijak neohrožuje možnost Středočechů dojíždět do práce. Zrušením těchto vlaků dopoledne a podvečer se interval na lince S9 prodlouží z 15 na 30 minut,“ dodal Drápal.

Praha už dříve zrušila Městskou linku z Roztok do Hostivaře. Jiné spojení, například z Radotína, podle Drápala omezit nejde. „U vlaků S7 do Radotína by jejich případné zrušení nepřineslo žádnou úsporu, neboť tyto vlaky jsou svázány s vlaky do Řevnic, a pokud nejsou zrušeny tyto vlaky, ty radotínské by stejně musely být někde uklizeny, protože pro ně není na hlavním nádraží kapacita,“ dodal Drápal.

42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pan X

Hm…vlaky do Říčan. Je celá řada vlaků ve Středočeském kraji, které by měly být zrušeny ihned, jelikož vozí vzduch i za normálního stavu. Takové spoje jako Čelákovice – Mochov, Březnice – Rožmitál, Dolní Bousov – Bakov nad Jizerou nebo Os vlaky Lysá – Všetaty jsou zralé na okamžité zrušení jednou pro vždy a už nikdy neobnovovat. A kromě těchto extrémních případů je ve SČ kraji i celá řada jiných tratí, jako např. Kladno-Ostrovec – Kralupy, Olbramovice – Sedlčany, Zadní Třebaň – Lochovice, Kralupy – Neratovice – Čelákovice a mnoho dalších, na kterých se cestující z jednoho vlaku bez problémů (a… Číst vice »

Miloš

Podke vás je vidím doprava v pardubickém kraji ideální

Poutnik99

Tak ať ty vlaky skončí před Prahou…

Honza

Konecne, dekuji jmenem strojvedoucich a vlakosu ROPIDu za racionalni reseni!!! Fakt pendle do Rican nemely smysl. Prepravovano cca 3 az 5 kastanu.

PatriK

Srovnejte četnost jízd vlaků metra a klasických vlaků – obojí je vhodné omezit, ale z hlediska dopravní obslužnosti i nákladů by se měly v prvé řadě omezit jízdy prázdnách vlaků metra.

Panda

Metro už se omezilo a je dost možné, že se omezí jestě více. Navíc u vlaků nejde jen o četnost, ale i nadbytečnou kapacitu (2 Elefanti), kterou u metra jednoduše nesnižíte…

PatriK

Dvouminutové intervaly metra skutečně nejsou při aktuální minimální poptávce potřeba – 8 min by i s rezervou stačilo. 2 elefanti jsou samozřejmě nesmysl (ačkoli nemám aktuální info, zda ještě takto jezdí).

Zap

Jezdí. S7 Český Brod – Beroun, viděno včera. Vše v plném nasazení. Jestli ve špičce bylo v tom dvouešusu víc jak 12 lidí, tak to přeháním.

Frantisek

Jo, ale bylo by potom žádoucí tomu přizpůsobit návaznosti, a ne že to nejdřív na přestupu akorát ujede, a spojem za 8 minut se pak o minutu nestihne jiný s intervalem třeba půl hodiny. Jinak souhlas.

Novotny

To nestaci, ze provoz uz omezili i v jinych krajich i celostatne. Obdobne to bylo, ze kraj neresil ochranu svych ridicu autobusu a cekalo se nekolik dni na vyjadreni namestka pro dopravu, aby se rozhoupal a zakazal vstup cestujicim do vozidel 1.dvermi. Praha uz to mela davno zavedene. K cemu je tam pak krizovy tym, vcele s hejtmankou, kdyz jedna opozdene nebo nechce.

Jaaa

Střední Čechy jsou ANO ve své naprosté nahotě. Totéž je Babišova vláda, ta má ale PR a Prymulu.

Koro

Treba myslel tady nic, jakoze tam nerusej spoje 🙂

Sah

S65 by klidně mohli celodenně končit na Praha Zličín. Beztak to vozí vzduch (s výjimkou turistických vlaků o víkendu, což teď je pasé). Přestoupí se na tramvaj a časově to vyjde takřka nastejno. Strojvedoucí a další personál si odpočine a ušetří se.

Zbyněk

Omezení spojů je velká špatnost, jelikož omezování je nesystematické a chaotické. Tím se v Praze zase zvedne počet aut protože se na veřejnou dopravu spolehnout. Nastavit po dobu nouzového stavu víkendový provoz a je vymalováno.

...

Ted vyšší počet aut v Praze ničemu nevadí, Dušane Jasánku.

Frantisek

A ono se dlouhodobě neumírá na výfukové plyny? Nějaká novinka s novým virem?

Vlado

No omezování spojů v době kdy nikdo nejezdí asi špatnost nebude,jde jen o to zda jde o omezení objednaných vlaků státem ,či krajem ,pak by byla nutná kompenzace dopravci,nebo o komerční spoje což je dle mého názoru na dopravci a na kompenzaci by neměl dostat nic.Jinak víkendový provoz se zavádí a je pravda dost chaoticky S34 co jezdí v pracovní dny je stále nedotknutelná (kamarádi ROPID a KŽC)Jinak už se té tvrtohlavé Jermanové přestávám divit,objednané vlaky zaplatí kraj tak jako tak ,tak proč je rušit,ale že třeba za pár dnů budu potřebovat vlakový personál a strojvůdce jinde a budu je… Číst vice »

Vbb

„objednané vlaky zaplatí kraj tak jako tak ,tak proč je rušit,“
Aby kraj ušetřil veřejné peníze za zcela zbytečné a nevyužívané vlaky. To je málo? Nebo Stč kraj má i v téhle mizérii peníze na rozhazování? Tak by mohl pár lopat hodit k nám na zahradu, když neví co s nimi 🙂 .

Frantisek

Tady nejde o kompenzace, ale o použitelnost dopravy. Víkendový režim by to řešil, pokud jsou v něm tedy nastavené návaznosti spojů. Ne, že se redukuje nahodile a pak se více čeká než jede.

XXXD

Vždyť také jde o omezení na hlavních tratí na 30. minutový interval (tj. zhruba víkendový provoz), tak nevím, co to plácáte za nesmysly.

Divočák

Souhlasím, panika opadne, cestující se vrátí, ne každý může používat SUV k pohybu po Praze a jejím okolí

Martin Jarath

Jak jako že není kapacita na hlaváku?!? V současné době je tam místa habafuk po celý den. A jestli někdo tvrdí opak, buď vědomě lže, nebo je úplně mimo.
Zda a kolik se tím dá ušetřit, je věc jiná.

zdeněk

na každých 15 minut do Říčan je to luxus i za normálu

Alexandr

Souhlasím, vložené spoje do Říčan v sedle pracovního dne by se měly zrušit natrvalo, ty vlaky jezdí liduprázdné i za normálního stavu. Loni na jaře jsem jel v 13:52 z Vršovic do Hostivaři a v celé soupravě jelo tak 30 lidí. Zbytečné vyhazování peněz a zabírání kapacity vršovického uzlu.

Kubrt

Na to pozor, 30 lidí je obsazenost, o které se valné části osobních vlaků v síti ani nezdá (ani „za normálu“). Osobně s krátkým intervalem v PID problém nemám – souvisí to s tím, co po těch vlacích chceme, jaká má být jejich úloha.

fatman

Obecně je omezování spojů VHD hloupost. Musí to jezdit v rozumném intervalu (ideálně taktu). Uvažování typu denně jezdí 100 lidí v 10 spojích, ti se klidně vejdou do 5, vyžene lidi do aut.

Divočák

Úžasný statistický údaj, jedna jízda loni na jaře .. takto zrušili kdysi spoj Liberec- Špindl (bus) díky kontrolní jízdě v říjnu..

Vít Jůza

Mají-li být vlaky v Praze (a nejbližším okolí) dobře použitelné a používané, je třeba, aby měly interval tak 10 (o mnoho méně není úplně reálné), nejvýš 15 minut. S větším intervalem je větší tendence raději použít jiný způsob dopravy, při větším intervalu jde totiž o to najít nebo držet v hlavě,kdy že to jede, a trefit se na ten správný čas – i svou potřebou, i včasným dojetím na nádraží.

Jiří Kocurek

Jak těžké je si zapamatovat, že vlak jede 7:07 a pak po 1/4 hodině? Proti nutnosti si zapamatovat, že vlak jede v 7:07 a pak po hodině. A pak jen umět přijít včas.

Leinad

Jak jako „umět přijít včas?“ Dohodnout se se školou, zaměstnavatelem, doktorem při objednávání měsíc dopředu, …
Jestli se na vlak nemůžu spolehnout, pojedu autem. I kdyby jezdily menší soupravy.

Frantisek

Jestli někomu dělá problém využít nejvýše 30 minut po cestě… A ano, na časech se dohodnout ve velké části případů – zejména u Prahy – dá.

cestujici

Když interval MHD nebo S vlaků 10 minut, tak je vám celkem jedno, kdy na spoj vyrazíte, víte, že budete čekat max 9 minut. Když je interval půl hodiny, tak víte, že budete čekat max 29 minut, nestavíte se cestou pro svačinu, na poště (kdekoliv jinde, kde se může tvořit fronta), ale na benzínce, protože pojedete autem.

MMM

Když je luxus 15 minut mezi Prahou (1,5 mil.) a Říčany (20 tis.), tak nevím, co je potom 15 minut mezi Brnem (400 tis.) a Hrušovany (3 tis.).

svojsin

MMM:Do samotných Hrušovan by to jezdilo tak po hodině/30min., tam jde o rozdělení na Židlochovice a Břeclav.
Pokud by se nezprovoznil nedávno úsek do Židel, jelo by toho míň.
Směrem do Tišnova a Blanska je od Kordisu hozena ve špičce půlhodina místo cca 15min.

Ale je pravda, že v některých jiných krajích bylo rušení větší.

Petr Nick

Redukovat spoje po dobu tzv nouzového režimu je logické , rušit linky S je,.. jak to napsat slušně.. nesmysl !

M a R

Rušit nikdo nechce, jen redukovat. To je jen nešťastný (nebo úmyslný?) titulek tohoto článku 🙂

Koro

Spravne napsano rusit. Rusi se spojeni ktere konci v Ricanech

Divočák

Pražáci mají všichni auta, teď je vlaky nezajímají, budoucnost neřeší

Xyz

žijem a vlastním byt v prahe a práve preto auto nemám, načo by mi bolo v prahe. osobne nechápem ľudí čo sa nastahuju do prahy aby sa potom nevedeli dockat vikendu aby z nej vypadli