LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Petřínskou lanovku čeká výměna kol, dva dny nepojede

Lanovka na Petřín. Pramen: DPPLanovka na Petřín. Pramen: DPP

K výměně kol mělo dojít během podzimní odstávky, dodavatel je ale nestihl dodat včas.

Lanovku na Petřín čekají do konce roku dvě výluky. Důvodem je postupná výměna kol u obou vozů lanovky. První výluka proběhne ve čtvrtek 25. listopadu, druhá ve čtvrtek 16. prosince. Po oba dny bude kompletně přerušen provoz, informoval Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v tiskové zprávě.

Kola u každého typu kolejových vozidel mají v návaznosti na nájezd stanovenou určitou životnost, v rámci které je lze opravovat nebo repasovat, aniž by byla snížena jejich funkčnost nebo bezpečnost provozu.

U vozu č. 2, tj. horního, jsme kola nechali odborně zrepasovat naposledy v roce 2019, u vozu č. 1, tj. dolního, to bylo o loňské jarní výluce. Vzhledem k tomu, že se blíží konec jejich životnosti, rozhodli jsme se pro jejich výměnu za úplně nová kola, která zcela jistě vydrží až do konce provozu současné lanovky, tj. do její připravované modernizace,“ řekl Pavel Kejha, vedoucí provozu lanové dráhy Petřín. Výměnu kol na zbylých dvou nápravách DPP dokončí v průběhu plánované údržby v březnu 2022.

Výměna kol probíhá přímo u dodavatele montáže nových kol, který je nalisuje na nápravu. Celý proces výroby a instalace trvá zhruba 10–14 dnů. „Každý z vozů lanovky má dvě nápravy, máme k dispozici ještě pátou náhradní. Volnou nápravu se starými koly jsme již odeslali výrobci, který nám ji dodá s repasovanými, v tomto případě s novými koly. Tu pak v průběhu jednoho dne dokážeme na voze vyměnit a odinstalovaná náprava opět putuje k výrobci. Tímto způsobem jsme schopni na lanovce postupně vyměnit všechna kola, aniž bychom na dlouhou dobu omezovali další servisní činnosti, nebo dokonce její provoz,“ dodal Kejha.

Původně mělo dojít k výměně během pravidelné podzimní odstávky, dodavatel ale nestihl kola připravit včas. „Je to de facto výroba na zakázku, složitá technologie, přesnost a kvalita je ale kontrolována ultrazvukem,“ upřesnil Kejha.

Tagy Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp lanová dráha na Petřín Lanovka Petřín seznam
3 komentáře