LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Novou podobu vozů lanovky na Petřín chce navrhovat 26 týmů, deset z nich je ze zahraničí

Petřínská lanovka. Autor: DPPPetřínská lanovka. Autor: DPP

Kapacita každého vozu musí být minimálně 100 cestujících, DPP ale preferuje navýšení kapacity na 120 cestujících.

Dopravní podnik hl. m. Prahy zaznamenal velký zájem o účast v designérské soutěži na novou podobu vozů lanovky na Petřín. Do uzávěrky, která byla 1. listopadu, přišlo 26 přihlášek, z toho desítka ze zahraničí. Vedle Čechů se přihlásili designéři například z Itálie, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Velké Británie a USA.

„Odborná porota v průběhu listopadu vybere na základě předloženého portfolia referenčních prací pět týmů, jejichž úkolem bude navrhnout design nových vozů lanovky na Petřín. Vítěz mezinárodní soutěže by měl být znám do konce února 2022,“ uvedl zástupce DPP Daniel Šabík.

Dopravní podnik vyhlásil soutěž po měsících příprav a tržních konzultací začátkem října. Vítězný návrh se stane součástí dokumentace v tendru na výrobce dvou vozů, jejichž minimální životnost má být 25 let. První cestující by se s nimi měli svézt koncem roku 2023.

Návrh musí být podle DPP „nadčasovým, moderním a inovativním řešením, musí také respektovat trendy veřejné dopravy 21. století a v neposlední řadě genia loci“.

Přepravní kapacita každého vozu musí být minimálně 100 cestujících, což odpovídá dnešnímu stavu (25 míst k sezení a 75 k stání). DPP ale preferuje navýšení kapacity na 120 cestujících. Hlavním předmětem soutěže bude návrh karoserie a interiéru vozu. Vítězný návrh (i všechny ostatní) plánuje DPP představit veřejnosti v průběhu března 2022.

Soutěž se týká pouze podoby vozů, dopravní podnik chce nicméně opravit i trať a zastávky. Odhadované náklady na rekonstrukci tratě, zastávek a nákup nových vozů činí zhruba 210 milionů korun.

Tagy dpp Lanovka Petřín seznam
28 komentářů