Autobusy Cestovní ruch Doprava ve městě

Nejezděte do Jizerek autem, radí Liberecký kraj. Do Bedřichova pošle více autobusů

Autobus DPMLJ v Bedřichově. Foto: Liberecký kraj
Autobus DPMLJ v Bedřichově. Foto: Liberecký kraj
Kraj má obavy z dalšího víkendového kolapsu na silnicích do Jizerských hor.

Liberecký kraj navýší o víkendech kapacitu autobusů z Liberce do jizerskohorského Bedřichova až na dvojnásobek. Chce současně přesvědčit řidiče, aby vůbec autem do Jizerských hor nejezdili.

Jde o reakci na dopravní kolaps, který nastal o víkendu. Policie musela kvůli přívalu řidičů i jejich neukázněnosti při parkování na silnici příjezd do Bedřichova a také na Smědavu dočasně uzavřít. „Nápor řidičů byl tak enormní, že tomu nešlo čelit,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Kraj se snaží přesvědčit řidiče, aby nechali auto v Liberci a pokračovali dál autobusem. Zatím ale ne úplně úspěšně. Už předloni v zimní sezóně došlo k navýšení autobusů, řada lidí má ale ještě v podvědomí situace z minulosti, kdy se do autobusu ani nevešli. Letos takové situace nenastávají. „I při neposílených spojích využíváme autobusy zhruba z poloviny,“ dodal Sviták. Pokud se podle něj lidé chtějí kolonám a dlouhému čekání vyhnout, mají lidé použít autobusy. I těm ale hrozí potíže: o víkendu několik z nich při kolapsu dopravy uvízlo před Bedřichovem.

Zavřené sjezdařské areály a další omezení v kombinaci s prací z domova letos způsobují velký zájem o návštěvy Jizerských hor jak kvůli běžkám, tak například sáňkování. Velmi často je například centrální parkoviště v Bedřichově plné i během všedního dne, což v minulosti nebylo před vypuknutím jarních prázdnin zvykem. Díky sněžení v minulých dnech jsou přitom například na běžky přístupné i níže položené lyžařské areály. Například od dnešního dne jsou plně v provozu běžecké lyžařské stopy ve Vratislavicích nad Nisou. „Všichni bohužel míří jen do známých středisek,“ dodal Sviták.

125 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
XYZ

V diskusi jsem narazil na povzdech, že by bylo rozumné, aby trasa skibusu 145 byla vedene „halb und halb“ přes Břízu a přes Tržní. Ano, logiku by to dávalo, v minulosti dlouhé roky se tak jezdilo. Jeden bus jel přes Břízu, ale nestavěl na Husovce, druhý jel přes Tržní po trase linky 18. Já osobně jsem psal po několik let na Kraj, jestli by nebylo rozumné se k tomuto konceptu zpět vrátit, jelikož na trase přes Tržní bydlí víc lidí. Pokaždé to bylo zcela bez odezvy (ačkoli to nebylo jen v případě dopravy, neb LK s občany téměř nekomunikuje). Jen… Číst vice »

Zbyněk
Jakub P

Maj tam dvě celkem kapacitní parkoviště za rozumnou cenu, skibus z Liberce. Kdyby ještě zvětšili kapacitu parkování, už se tam ti lidi stejně nevejdou do stop. Lidi, kteří tam zaparkujou mimo ty parkoviště bych bez pardonu citelně pokutoval. Ta obec skutečně návštěvníkům vychází slušně vstříc v rámci svých možností a kapacity a zaslouží si od nich respekt k tomu, co je možný a udržitelný.

Zbyněk

Souhlas.
Sankcionování parkování mimo parkoviště je ale těžko vymahatelné. A tomu by pomohla závora pouštějící jen místní nebo dopředu zaplaceným parkovacím lístkem.

Lojzík

Zavřeme vleky pod širým nebem kde není problém udržet i rozestupy ,ale rozšíříme busy aby se mohlo více lidí tlačit v uzavřeném prostoru… To nevymyslíš…

Frantík

Když bude víc busů, tak se lidé rozprostřou a nebudou se mačkat 🙂

XYZ

„Zavřeme vleky pod širým nebem kde není problém udržet i rozestupy“ … Právě že to problém je, a proto jsou ty vleky zavřený, vy jeden tytlej Hányši. 😉

Leinad

Minimální rozestup je na délku lyží.

Michal

Tady je krásně vidět jak je Česko malé a izolacionismus je na škodu. Kdyby část lidí odjela do Rakouska, část do Itálie atp., tak toto neřeší.

Pražák

Myslíte do toho Rakouska jehož úřady zavřely hranice s ČR? Tak to by jistě pomohlo.

Jakub P

Bohužel jsme momentálně best in covid a při kvalitě organizace očkování a podobně nejspíš ještě dlouho budem, takže pro sousedy jsme aktuálně dost nežádoucí turisti.

XYZ

A kudy? To jako přes ty zavřený přechody na zavřený sjezdovky? Člověče, myslete tím v hlavě, ne tím, co máte mezi nohama. 😀

Bob

Celodenní parkovné 300 Kč (příp. 80 Kč/h) je zjevně příliš nízké. Třeba by k menším zácpám pomohlo jeho zdražení na 500 korun nebo více. Prostě zákon poptávky a nabídky. Určitě lepší řešení než úplné uzavírání silnice.

Divočák

Nasadil bych busy mimo jízdní řád /např v celou/ a s minimem sedaček kvůli bobům a lyžím, jak z Libu, tak z Jabce

Tomáš Záruba

Přinejmenším před cca 5 lety jezdilo něco takového přes léto na „Krkobusu“ z Pece do Harrachova…

XYZ

Jo, to byly začátky, když jezdil Ládík s se starou 731.

Yellowhammer

Sedačky se dají jednoduše vymontovat a zase vrátit.

Jindra

Díky, 👍. To Divočák nedomyslel.

Stanley

na sezónu by se dali pronajat od externích dopravců..

Leinad

V zimě háky na lyže, v létě haly na kola. Mezi tím linka plná kočárků. Je to drahá přestavba?

Lojzík

A kdo to zaplatí??

XYZ

Že by Kraj?

looking4bucho

Moje zkusenost z Abertam – Krusne hory. Sobota – prijezd na parkoviste 9:40, nikdy v zivote jsem tam tolik aut nevidel, normalne tak 20 aut, ted odhadem tak 100. Stale ale parkuji celkem pohodlne. Ve stope je to horsi, ale jelikoz bruslim tak stovky lidim pouze mijim a soustredim se abych nikoho na 26km nedopatrenim nesejmul. Lidi mraky i v odlehlejsich castech a drtiva vetsina nema o spravnem chovani ve stope potuchy, pripadne nemaji schopnosti takoveho chovani docilit. To je ale vzdy, ted se to lisi pouze tim ze lidi je opravdu hodne. Nedele – jsem na stejnem miste jiz… Číst vice »

XYZ

No, tak od Buku na Staďák to je o víkendu doslova „vo držku“.

Luboš Beneš

Šumava jen hlavní trasy, tragédii je cesta na Laku kde jsou běžkaři, pěší, bobisti a stopa v pr…. Když uhnete z magistrály tak to jde, protože je hodně lidí tak i tam kde není protažená stopa je pěkně prošlápnuto. Lanovka na Pancíř jezdí, s běžkami Vás vezmou se sjezdovkami ne, protože na širších lyžích se ten virus drží potvora líp -:))

PetrWhatever

Základ je, že když je čerstvý prašan, mělo by být zakázáno bruslit… 😛

Viki

Super,tak v přeplněném autobusu si máte šanci covídek nafasovat daleko pravděpodobněji, než v autě.
Pakujte pěšky holoto, když chcete sportovat a být v přírodě.

Daniel Mach

Je zajímavé, že při jarním lockdownu Liberecký kraj zavíral parkoviště, aby lidé nejezdili do přírody, teď naopak bude posilovat autobusy. Jakoby nešlo o tentýž covid-19 :). Každopádně v sobotu ráno jely vlaky do Kořenova, tedy na opačný konec běžecký tratí, poloprázdné. Jsem zvědav, jak to bude fungovat.

Jakub P

Na jaře bylo daleko míň informací o šíření viru a možnostech a účinnosti prevence než dneska. Takže to, že na jaře rozhodovali podle toho mála, co se díky tutlání problému v Číně vědělo a že zavírali i věci, o kterých dneska víme, že jejich zavírání nebylo nutné, bych nikomu nevyčítal.

Daniel Mach

Jediný rozdíl je v tom, že na jaře jsme šíleli, když bylo 500 nakažených za den, dneska až když je jich víc než 15.000 za den. Na jaře se také nesmělo nastupovat kolem řidiče a dvě řady sedadel za ním musely zůstat neobsazené. Samozřejmě se pohled na nákazu změnil, ale asi ne tak, že by se lidi měli cpát do autobusů, aby se všichni setkali na Bedřichově. Mělo by se tlačit na to, aby lidé jeli tam, kde návaly nejsou. A to samozřejmě přecházím fakt, že na ploše před Knajpou bylo nacpáno víc než na demonstracích proti Babišovi a skoro… Číst vice »

Jakub P

Rozptýlit lidi i mimo ta nejprofláklejší místa by bylo samozřejmě super. Ovšem že by to v dohledný době vyřešilo zaplavování Bedřichova auty nečekám, takže apel na skibusy a jejich posilování, aby zůstaly nenarvaný, i když je použije větší část lidí, mi přijde jako správný. Jo, řeší to jen část problému, ale vzhledem k tomu, že to ten zbytek těžko zhorší, tak proč ne.

Prazak

Jarní a podzimní přístup spojuje společná logika – zabránit lidem v bezpečné dopravě autem a koncentrovat je někam, kde se důkladně promoří.

XYZ

To víte, loni při lockdownu, to bylo ještě před volbama …

Anonym ze severu

Ono se něco může posilovat i bez studie??? 😀 (berte to s velkou nadsázkou 😉 )

Gejza

Milí výletníci. Co kdybyste svá auta nechali dole ve městě a nahoru si to pěkně vyšlapali? To je takové drama zaparkovat někde v Lidových sadech a vyjít to nahoru pěšky? To není jen problém Jizerek, teď se všude na horách motají řidiči, z nichž mnozí neumí jezdit na sněhu a na ledu, další se bezohledně cpou i do míst, kam 80 % ostatních motoristů vyšlape a přitom ohrožují všudypřítomné rodiny s dětmi. Viz třeba Komáří hůrka v Krušných horách, kde každý normální návštěvník zaparkuje na parkovišti v sedle, ale najdou se chytráci, co to vyjíždějí na sněhu až nahoru, aby… Číst vice »

Jiří Kocurek

Vyšlapat až nahoru? Takže vlastně ani lanovka na Ještěd není potřeba… nebo na Patřín, když nad tím tak uvažuju. Ostaně ten Petřín není zdaleka tak vysoký.

Gejza

Proti lanovkám nic nemám a sám propaguji lanovku do Bedřichova (byť v době covidové se nehodí spolujízda v kabinách). Ale myslím si, že by nebylo na škodu, kdyby návštěvníci pro pobyt v horské přírodě byli ochotní také obětovat trochu pohodlí. Děsí mě, jak masoví návštěvníci chtějí všude dojet autem až do bezprostřední blízkosti cílové atraktivity / atrakce. Rozmáhá se nám tu americké dopravní chování, na které ale nemáme infrastrukturu. A upřímně doufám, že ani nikdy nebudeme mít…

Jakub P

Obětovat trochu pohodlí samozřejmě, ale ten kopec z Liberce na Bedřichov je ještě dost velkej a automaticky ho chtít po všech návštěvnících šlapat mi přijde moc. Aby nechali auta v Liberci a dojeli nahoru skibusem naopak adekvátní. Stejně jako vymáhat zákaz parkování mimo vyznačený oficiální parkoviště.

Johniee

Teď je hlavně docela uklouzanej, jezdí se tam na bobech a sáňkách.
A 2.5 km na Českou a další 1.5.km na Maliník mi tak hrozný nepřijde, chodím tam dost často. Ale selfíčko bez námahy chápu.

fatman

No, tak z Lidových sadů to je na pěší výlet v zimě docela krpál (z Jablonce taky a ještě dál).

Frantisek

Čtvrthodina s rouškou v poloprázdném autobuse je pro zdraví zjevně menší problém, než kilogramy zplodin z IAD. Ne, fakt není zdravější jezdit autem, ani přes město do Lidových sadů, byť z hlediska jednoho viru je to možná nepatrně bezpečnější; o možnosti delších vlaků s vyšší kapacitou nemluvě. Jinak souhlas, kousek pěšky by rozhodně nikomu neuškodil. Pro začátek navrhuji obnovit tramvaj do Janova a prodloužit ji do Bedřichova.

Prazak

A když problém s parkujícími auty přemístíte do Lidových sadů, tak tím vyřešíte co?

sonypolicka

Milí výletníci. Co kdybyste své autobusy nechali dole ve městě a nahoru si to pěkně vyšlapali?

XYZ

Milý Gejzo, s lyžemi v ruce, s kletrákem na zádech a případně v lyžákách (když je nebudu mít v tom kletru), je to nápad doslova na tesání do kamene. Zkus si to …

petr

Do Bedřichova jezdím autobusem linky 18 pravidelně zhruba 3x týdně, ale letos jsem ještě ani jednou neviděl jet posilu. Ani v sobotu a neděli po poledni, kdy se lidi do přeplněného autobusu ani nevešli a zůstávali na zastávkách. Covidárium na kolečkách…
Než pan Sviták něco plácne, měl by si ověřit fakta. A jestli nechal LK posílit linku 145 (sezónní skibus), tak by měl zvážit návrat k původnímu trasování, kdy polovina spojů jezdila přes Harcov a druhá polovina přes Tržní a Ruprechtice, kde žije i nastupuje podstatně víc lidí.

55p

V článku se píše o posile během následujícího víkendu, tak nevím, kde je přesně chyba.

XYZ

Pan Sviták dopravě nerozumí, a té v Jizerkách už zhola ne, neb on jest z Prysku. Nápad s přetrasováním 145 jsem navrhoval za tu dobu, co to takhle doj***li asi třikrát, pokaždé bez jakékoli odezvy. Asi je to tím, že přes Horskou je horší průjezdnost než přes Harcov.

lenoch nesportující

Když autobusoví dopravci i cestovní kanceláře tolik pláčou, že jim vláda brání úspěšně podnikat, a požadují od vlády „kompenzace“ (v tomto případě zjevně za svoji neschopnost !!!), proč tedy nepořádají operativně jednodenní autobusové zájezdy třeba z různých větších měst ve středních Čechách přímo do zajímavých lokalit v horách, aby tam jednotlivci nemuseli jezdit svými auty a nemuseli se ani vymlouvat na nevyhovující veřejnou dopravu? Správa kraje ve spolupráci s PČR by jistě dokázala zajistit, aby se do těch frekventovaných lokalit dostaly jen ty autobusy a místní obyvatelé (stejně ty přístupové silnice už několikrát PČR uzavřela) – a bylo by „po… Číst vice »

Kernteriér

A to si jako myslíš, že ty dva zájezdy za týden tu firmu spasí? Když má 20 autobusů, práci by měla dejme tomu pro dva na 8 dní v měsíci. A to by jí mělo vydělat aspoň na tento jejich provoz?

lenoch nesportující

Samozřejmě si nemyslím, že by to někoho úplně spasilo – jen jsem chtěl připomenout, jak si najednou všichni rychle zvykli chtít „kompenzace“ (a k tomu ještě tvrdit, že ty jim stejně nestačí) místo toho, aby se aspoň trochu snažili i sami.
Navíc by to mohl iniciovat i sám Liberecký kraj, když ty problémy má především on – Půta se přece zviditelňuje všude možně a pořád, tak proč třeba ne i v tomto případě?

Kernteriér

A ty by ses snažil, kdyby sis tím svou ekonomickou situaci ještě zhoršil? Mám na mysli silniční daň, pojištění atd.

lenoch nesportující

No, kdybych na tom měl jen tratit, tak bych se pochopitelně nesnažil, ale pak tady pro Půtu a jeho pochopy existuje ještě i jiné řešení: nevím, jaké vztahy má s Jančurou, když to není ARRIVA, ale klidně by s ním přece mohl dohodnout posílení pravidelných autobusových spojů linky Praha – Liberec dalšími vozy s tím, že ty vozy přejdou v Liberci přímo jako posilové na linku do Bedřichova, k povolení čehož je (podle mě) Liberecký kraj jako příslušný dopravní úřad plně kompetentní a nemusí se při tom na nikoho ohlížet (a reklamu na takové „lyžařské“ spoje by jistě rád zajistil… Číst vice »

Zbyněk

Nápad dobrý, ale s třínápravovým busem projet mezi mantinely sněhu z jedné strany a protijedoucími auty z druhé strany. To bych chtěl vidět…

lenoch nesportující

Já tamní silnice neznám, to musí posoudit někdo znalý místních poměrů, co je tam možné (jak z Liberce, tak i z Jablonce n/N.), ale kdyby byl zakázán vjezd „nemístní“ IAD a veškerá víkendová osobní doprava by byla řešena jen autobusy, tak by to třeba nějak realizovatelné bylo.
Možná by se redakce mohla zeptat kompetentních osob ve vedení Libereckého kraje, zda o nějakých takových řešeních už třeba také někdy uvažovaly a pokud ano, proč ty úvahy aspoň nepresentují jako možnou preventivně „odstrašující“ variantu.

Zbyněk

Silnice je úzká, sotva se vymíjí dva standartní autobusy a to tak, že jeden z nich musí zcela zastavit. Ale možná by mohl SA zavést do Bedřichova nějakou posilu White line, kterými do liberce beztak v sobotu ráno jezdil. Pak to naráží i na řidiče, přecejenom jízda na sněhu vyžaduje nějakou zručnost a praxi, kterou řidiči zvyklí jen na režim „tempomat na dálnici“ a pak terminál v krajském městě nemají kde získat.

Petr766

Takže ještě ke všemu zavřenému tam pak budu třeba s dětmi čekat do večera na autobus, když třeba budeme chtít odjet dříve. Geniální nápad.

Frantisek

Je lepší čekat ve šňůře aut, smrdět a blokovat průjezd místním? A toho času, co ušetříte, že…

Indian

Volba je mimo jiné mezi tím, jestli na zastávce půldne než se vejdete do autobusu nebo se ohřát v svém autě. Všechno, kde by se mohli lidi ohřát je zavřený, tak se těm lidem nedá divit.

Karl

Obávám se, že podle PSA nesmí.

lenoch nesportující

Co nesmí? Veřejná doprava při dodržení stanovených podmínek přece zakázána není, ani nepravidelná, a nic jiného než její zajištění ani žádná CK organizovat nemusí.

lenoch nesportující

Co se podle PSA nesmí?

Jiří Kocurek

Spíš podle nařízení vlády. Aktuální platné podmínky jsou např. tady:
https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/nouzovy-stav-a-mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

A nejde ani tak o psa, ale nevyplatí se vyjet 5 dní v měsíci – přišli by o veškerou podporu. Podobně, jako si člověk na pracáku nesmí přivydělat víc než limit. Pak o podporu přijde kompletně.

lenoch nesportující

Díky za odkaz, ale já v tom materiálu nenacházím nic, co by bránilo tomu, co jsem popsal: otázka poskytování „kompenzací“ je samozřejmě podstatná, ale tu ten vámi zmíněný materiál neřeší a já konkrétní podmínky pro poskytování „kompenzací“ neznám = nevím, zda by je ti „postižení“ nedostali jen za ty dny, kdy by svoje služby ve skutečnosti poskytovali, ale za ostatní dny ano – není-li tomu tak, pak do toho asi nikdo z nich dobrovolně opravdu nepůjde a jeho hloupě vynucenou nečinnost tak zaplatíme ve výsledku všichni.

Jiří Kocurek

Vyšlapat až nahoru? Takže vlastně ani lanovka na Ještěd není potřeba…

Jiří Kocurek

ups, vedle

Prazak

Při přepravě autem je epidemické riziko minimální. Při pohybu v přírodě taky. Ale ty hromadné autobusové zájezdy by na promořování byly naprosto ideální. Nějaké plátýnko na nose na tom moc nezmění.

lenoch nesportující

Jak je tedy možné, že autobusovou dopravu nezakázal ani despotický Prymula a ani nikdo po něm?

záchytná parkoviště

Posílení autobusů je od kraje fajn věc. Bohužel však chybí záchytné parkoviště, kde by lidi na ně mohli přestoupit. V tom je na tahu k řešení magistrát Liberce, kudy dálnice vede a odkud ty autobusy vyjíždějí.

Martin

Díky za radu, ale přijde Vám to dostatečné? Nemluvě o ucpání Košické, Horákovky, kruháče na Fügnerce, Blažkovy a Náchodské jakožto příjezdových a odjezdových tras… Lepší by bylo pořádný parkoviště přímo u dálnice řekněme místo dnešního autobusáku, což je ostatně stará myšlenka. K tomu hnedka na jeho okraji zastávka, aby se nemuselo pobíhat s lyžema po nějakým terminálu mezi vesničanama a zjišťovat, odkud že to jede na Jizerky… Jenže předlužený město se sotva na něco zmůže, pokud vůbec chce, a tom nejsem přesvědčen. I to parkoviště pro úředníky, o kterém mluvíte, je dílo kraje a ne města. Mimochodem, ve všední dny,… Číst vice »

Martin

Tak ono by se parkoviště u dálnice dalo využít i jinak, ne jen pro lyžaře a Bedřichov. Dodnes není například vyřešeno parkování návštěvníků ZOO a příjezd k ní, přitom tam jezdí od dálnice přímo tramvaj za nějakých 13 minut. Takový luxus nemá ani Praha. Atrakcí s přespolním obecenstvem by se našlo víc, ovšem pokud Liberečáci míní, že to není potřeba, tak to stačí, jak to je. Mimochodem o parkoviště pod horami apeloval minulý víkend starosta Bedřichova.

Bob

Lepší by bylo přijet i do toho Liberce autobusem. Třeba z Prahy jezdí i o víkendu každou hodinu.

Prazak

Kdyby nebyla epidemie, tak jistě.

lenoch nesportující

Já třeba rozhodně nemyslím, že by cestování moderními (třeba těmi Jančurovými dálkovými) autobusy s klimatizací představovalo při dodržování základních hygienických pravidel pro cestující nějaké významnější nebezpečí epidemického ohrožení – to by přece museli vládní a epidemiologičtí diktátoři už dávno zakázat provoz veškeré hromadné dopravy, a přitom jim zjevně nijak extrémně nevadí ani třeba více než půlhodinové cestování plnou MHD, když nezakázali ani tu.

Zbyněk

Volné parkoviště máte teď u každého hobbymarketu.

Démon

Jeďte autobusem a COVIDu naproti …
fakt schizofrenní

Petr

Pražáci do Jizerek jezdí velmi často spolujízdy s cizími lidmi, to je pak riziko daleko vyšší než autobusem.

J.K.

Jakože 4 lidi jsou větší riziko než 40? Můžete to vyšší riziko rozvést?

Jiří Kocurek

Pokud se jedná o autobus ze záchytného parkoviště na kopec a tedy max 15 až 20 minut jízdy, tak riziko nakažení nebude tak velké, jako když ten samý autobus pojede už z Prahy, hodinu a půl do cíle.

Frantisek

Udávané riziko je dosud od 15 minut na méně než 2 metry bez roušek. Ovšem, uzavřený prostor omezuje větrání, ale takové riziko to fakt nebude. Mnohem škodlivější je dvě hodiny pouštět do vzduchu bordel každý vlastním autem, bych tipoval.

Jiří Kocurek

Takže zákazy budeme zavádět podle toho, že si někdo tipnul?

Bob

On někdo při spolujízdě v autě používá roušku? Ta spolujízda je opravdu častá,, stačí kouknout do správných skupin na fb.

Jakub P

Vem si respirátor, po jízdě si dezinfikuj ruce a máš za těch 20 minut v nepřecpaným autobuse zanedbatelnou šanci něco chytit. To už se daleko spíš nakazíš v tom davu ve stopě ze stadionu. A okolí ušetříš nezvladatelný automobilový zácpy, která může snadno přinýst víc zdravotních následků, než ta jízda autobusem, když budeš dodržovat pravidla a rozumnou opatrnost. Už jen proto, že když se tam něco stane, přes ty auta se tam nedostane Horská služba, záchranka ani hasiči… A nebo se v době COVIDU vykašli na nejprofláklejší střediska a zajeď se do přírody projít někam kus za město, kde sice… Číst vice »

ABC

na stadiónu jsou vysoký stropy

Jakub P

Ty nejvyšší. I přesto.

Jiří Kocurek

a ve stopě žádný strop není, máte nad sebou jen hranici vesmíru.

Jakub P

Samozřejmě, že není. Ale vím, jak ta stopa dokáže o víkendu vypadat i v normálních letech. A bohužel bych si tipnul, že tam bude spousta lidí, kteří si ani v tom davu nezakryjou pusu a nos, protože jsou přeci venku. A že maj mírnej kašel přece nic neznamená. atd. Určitě to nebude nejrizikovější možné prostředí, ale upřímně, i tak si ho raději odpustím.

Démon

Se vším souhlas, ale takto to není myšleno doktore. Nakažlivost v MHD je mnohem vyšší než v přírodě, kde se lidé míjí.

Frantisek

Záleží na délce kontaktu, vzdálenosti a možnostech větrání. Čtvrthodina v normálně obsazeném autobuse s rouškou je zatím dost v pohodě.

Prazak

Čtvrthodina v autobuse třeba i s rouškou je mnohem rizikovější než nějaké míjení na volném prostranství.

looking4bucho

Myslim si ze skiarealy se neotevrou pouze proto aby se tim nevytvoril precedens pro primo nebo neprimo navazujici sluzby s tim ze sjezdovky jsou otevreny, tak proc nemuzem otervrit i my? Jinak je kazdymu jasny ze riziko nakazeni je mensi nez Globusu. Samozrejme pro to nemam zadna data, ale to koneckoncu ani ministerstvo, protoze jinak by je uz davno zverejnilo. Co se bezkovani tyka, problem je opravdu v tom ze vsichni najizdeji na ta vyhlasena mista – je tomu tak protoze tito lide mene exponovana mista neznaji jelikoz za normalnich okolnosti na bezky jdou max. jednou za rok a nic… Číst vice »

JiP

Tady se stale nadava na auta, ale tyhle kolapsy jsou jenom dusledkem naproste bidy ohledne verejne dopravy v turistickych strediscich (nejen v Jizerkach). Bus do Bedrichova byl totalni katastrofa vikend co vikend i bez Covidu a slavna zubacka je tak akorat na ozdobu a sypani dotaci. Itervaly vlaku dlouhe, kapacita mala, jizdni doba dlouha a podel trati vlaku se auto nikde neda odstavit. Co se vsichni porad divi? Vystaveli jsme turisiticke stredisko a oni nam do nej chteji jezdit lidi. Navic napr. vlakem se do Jizerek a celeho Libereckeho kraje od Prahy ci Strednich Cech neda za rozumnou jizdni dobu… Číst vice »

Vyhlídka na věčnost

My si v Jizerkách vystačíme sami takže prosíme zejména pražáky a jiné městské lidi aby nás tady těma svejma debilníma autama neobtěžovali. Díky.

JiP

To je argument skutecneho dusevniho velikana.

Jochimstahl

Děkuji…a hlavně Jizerky děkují…

-TR-

Problém je, že po koronavirové krizi a schválení nového daňového balíčku budou mít kraje méně peněz na dopravní obslužnost. Tento problém se nyní bude muset řešit třeba v Ústeckém kraji, lze očekávat škrty do budoucna. Před tím varoval i dnes již bývalý náměstek Komínek, který pár měsíců před volbami přišel s požadavkem, aby kraje dostaly finanční podporu od státu z peněz, které stát neutratil na slevách 75 %. Stejný požadavek má i Liberecký kraj, kde se vedení po volbách nezměnilo. Nové vedení Ústeckého kraje (koalice ANO, ODS, Spojenci pro kraj) je však v tomto ohledu zatím ticho, což bohužel finanční… Číst vice »

55p

Včera jsem četl článek, asi budou v Ústeckém kraji škrtat.

Equinox

Ale zas my ze Mšena se často do 101 ani nevejdeme 🙁

Broge

My jezdime pravidelne busem az z Prahy a bohuzel nevim, ze by se nejak rozumne dalo dostat jinam nez do Bedrichova. Navic nyni blbouni zavreli satnu na stadionu, takze jedina sance je jet autem, aby si clovek mohl nekde nechat veci…

Frantisek

A místo, aby se do té veřejné (a pro silnější přepravní proudy vůbec kapacitní kolejové) dopravy investovalo, čím dál více investic se naopak váže jen na dálnice a užívání aut.

Martin

Když já byl dítě, to byly autobusy do Bedřichova napráskané, dobře bylo, že lyže byly venku na zádi v koši, každý chtěl být v vzadu, aby na svoje Artisky a bambusové hůlky viděl, dost se to kradlo.Dnes je to luxus a pohoda.

medvěd

To bude mít Blatný radost, když chce, aby lidi necourali. Jedni hot, druzí čehý, kocourkov.

Martin

A co mají lidé dělat ? Sledovat doma Šárádu v TV v podání Hamiho a Babiho ? Dobře, že se lidé hýbou, pohyb v zimě venku je pro posílení imunity jak dělaný. Kdyby nechali otevřené sjezdovky, tak se lidé rozprostřou.

Jiří G

A ti lidé, kterým se stane úraz na sjezdovce, pojedou kam na ošetření? Taky lyžuji a taky mě mrzí zavřené sjezdovky.

Martin

Pojedou tam, kam jezdí zranění např od dopravních nehod. Ono těch úrazu na lyžích jsou spíše jednotky.

Démon

Do nemocnice, ty normálně fungují. nechápu proč media straší

Kubrt

Jasně, úplně normálně fungujou, normálně.

Jakub P

Samozřejmě pro akutní případy fungujou, musej. Akorát za cenu toho, že lidi, který v nich dělaj, padaj na hubu neuvěřitelným způsobem a rozhodně je dobrej nápad jim situaci co nejvíc ulehčit. Třeba i tím, že člověk vynechá nebo omezí aktivity s vyšším rizikem zranění…

Petr766

Nepadají. Nesmíte tak žrát stranický tisk typu LžiDnes a TV Noha

Jakub P

Ani jedno nesleduju. Informace o tom, jak padají na hubu nemám z médií, ale od zdravotníků mezi příbuznými a blízkými kamarády.

Luboš Beneš

O skutečné situaci ve zdravotnictví se nedozvíte z medií nic. Tam se dozvíte jaký máme skvělý vakcinační plán, záložní nemocnici a že všechno jede jak má. Jen LŽI.

Luboš Beneš

Dejte si obkládek, nefungují. Jako doktor o tom na rozdíl od Vás něco vím.

Jakub P

Hýbat se venku je určitě dobře, ale je třeba přijmout fakt, že do těch pár nejprofláklejších zimních středisek se prostě všichni najednou nevejdem. A už vůbec se tam všichni nevejdem s autama, i když mnoho těch obcí má velmi slušnou kapacitu parkovišť pro návštěvníky.

Takže si nechám na běžky zajít chuť (ne, že bych ji neměl), a prostě budu pokračovat v procházkách po městě, v parcích a případně si vyjedem někam kus za město (pokud tam najdem vhodný místo k parkování, kde nebudem nikomu překážet).

Frantisek

Třeba vhodné výchozí nádraží (leckteré vlaky jezdí dost volné), možná i s trochou sněhu…

ABC

Budou zajištěny dvoumetrové odstupy?

Jiří Kocurek

Běžky jsou zhruba 2 metry dlouhé (sám mám 210 cm dlouhé). Stačí nešlapat na paty tomu před sebou.

ABC

to se s nima musí do toho autobusu dost blbě nastupovat….

Štěpán

A jsou i 2 metry široké? Asi ne, že?

Jakub P

Při bruslení jo. A taky má člověk v každý ruce slušně dlouhej klacek s ostrým hrotem na konci…