Ministerstvo zveřejnilo, kolik stojí středočeské lokálky. Stamilionové investice jízdní doby nezkrátily

Motorový vůz 810 na trati Vraňany - Straškov. Foto: České dráhyMotorový vůz 810 na trati Vraňany - Straškov. Foto: České dráhy

Například přes 350 milionů do trati z Čišovic do Dobříše přineslo zkrácení jízdních dob o minutu.

379 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav Zikmund

Po nějakých – 10 ??? letech – jsem se projel z HLN do Čerčan přes Vrané … vlakem sestaveným ze čtyř pater. Coby pamětník jejich provozního nasazení v polovině 70. let minulého století. Patrů je „letos“ jim 46 let (vybaveny zásuvkami 230 V, USB, WIFI, infosystém) a nikomu jejich stáří – na rozdíl od jiných řad jaksi nevadí … Zastávky modernizovány, všude světelná návěstidla, dálkovina, jediný červený ve Vraném …. Rychlost se oproti poměrům před 46 lety nezměnila – „obloukové“ rychlosti zůstaly, přejezdové pomalé – 30 kvůli přejezdu (přechodu) pro pěší … dokonce se mi jevilo, že rozjezdy čtyřkového brejláku… Číst vice »

Václav

Kolik by stálo vybudování spojky dlouhé asi 200 m a dvou výhybek, aby z Rožmitálu vzniklo poměrně slušné přímé spojení do Příbrami?
Kdyby trať do Rožmitálu zrušili někdy před 50 lety, tak by se to ještě dalo pochopit. Ale že tam celou dobu jezdí vlaky jen do Březnice a má to být vážně míněno i jako spojení do Příbrami, to už je trochu moc. Pak se někdo diví, že při všech těch covidových omezeních, povinných respirátorech a ještě po zdražení PID tam jezdí vlaky skoro prázdné…

Miroslav Zikmund

Hodně, zapojení do dálkoviny …. problém je nádraží na „okraji“ Rožmitálu ….

Jarmila stedronska

Zastávka Mníšek pod Brdy je otázka sama o sobě. Proč je na busovych jízdních řádech ,,MAŠINKA“když tam žádný bus nezajíždí. Není žádný přestup. A BYL BY VYUŽÍVANÝ. Jenže pro bus to není žádný zisk,nejsou žádné velké peníze,tak se tam nepojede. Tento spoj by byl velmi využívaný. Z vlaku přeskočit na bus,dostat se na náměstí a z náměstí Mníšek jede každou chvíli nějaký spoj. Nebo pokračovat dále,kam cestující potřebuje. PROČ AUTOBUS 314 ZAJÍŽDÍ DO SENEŠNICE? Za dvacet let jsem tam viděla nastoupit jednoho cestujícího. A přece jsou tam lidé. Musí se dostat do práce. A přece tam zajíždí. Je to podobné… Číst vice »

Axel

Když řešíte co se ne-/povedlo během posledních 20-ti let, tak proč se neptáte těch lidí, kteří tehdy rozhodovali? Řada z nich jsou v současnosti aktivními politiky, kteří kandidují v letošních volbách?
viz retrospektiva https://www.kr-stredocesky.cz/web/urad/samosprava
Radní či náměstci pro dopravu ve Středočeském kraji:
do 2020 Ing. František Petrtýl (Hnutí Akce Nespokojených Občanů)
do 2016 Ing. František Petera (ČSSD)
do 2012 Robin Povšík (ČSSD)
do 2008 Karel Vyšehradský (ODS)

Daniel Jablonecký

Napište na idsk@idsk.cz

Jarmila stedronska

Kdyby na správných místech rozhodovali správní lidé,hlavy otevřené řešili by NÁVAZNOST a součinnost , spojení dopravy vlakové a autobusové. Vždyť všem nám jde o jedno! Dopravit co nejvíce vyhovujícím způsobem pracující do zaměstnání a zpět domů i s nákupy. A zároveň odlehčit přetíženým komunikacím autobusovou dopravou. Jestliže se ale děje, že autobus 488 přijede do Rymaně a vlak je již tři minuty pryč. Další jede za hodinu. Tak něco není v pořádku. Jen si to vyzkoušejte v deseti stupňovém mrazu počkat na další spoj. Přemýšlejte a podívejte se na japonský shinkansen a na to jak se tam lidé dostanou k… Číst vice »

svojsin

K dopravě lidí do práce, školy, k lékaři apd. NENÍ NUTNÉ použít jakoukoliv trať jen proto, že ji tam někdo ma přelomu 19/20 století postavil a to z poněkud jiných, dnes už neexistujících důvodů.
Stejně tak ne všude je zajištěna autobusová doprava.

Návaznosti bus/vlak jsou užitečná věc, ale musí to mít smysl, jak dopravní, tak ekonomický….

ušatá

Návaznosti musí být samozřejmostí. V tom Švýcarsku jsou asi nějak uhnutí a ekonomicky neznalí, když to tam jako pravidlo mají. A to ještě stylem hrana- hrana a tady se za vhodný přestup považuje i 300 m vzdálené zastávky či hodinová čekání. Děkuji nechci a ti, kteří jsou za to odpovědní by měli dělat práci, na kterou stačí.

Daniel Jablonecký

Milá Ušatá, my nejsme Švýcarsko, a to ani v jiných oblastech. Až bude ve Švýcarsku osídlení jako na Mníšecku, budou mít na dopravu stejný budget, jako na Mníšecku a budou mít z tržeb tolik peněz, jako se vybere na Mníšecku, bude i doprava ve Švýcarsku vypadat jako na tom Mníšecku.

Miroslav Zikmund

Na mnoha místech v SBBsku je osídlení jako na Mníšecku a vlaky tam jezdí do hodinu …. a z hlediska úspornosti zastavují jen na znamení …

svojsin

Já nikde nepíšu, že nemají být přestupy.
Jen to, že přestup může být bus / vlak, místo vlak /vlak. Děje se to na mnoha místech v ČR a funguje to.

Daniel Jablonecký

Napište svoje podněty na idsk@idsk.cz

Martin

Proc nedojde z Cisovic k obnove trati do Mnisku, tam lze trat privet az temer k centru… urcite perspektivni nez do Dobrise…

Martin

jedna se o tenhle usek + drobne prodlouzeni…
https://en.mapy.cz/s/bulolahedu

Gale

1) Nikdo o to nestojí – ani město, ani kraj, ani soukromý vlastník pozemků bývalé vlečky, ani dobrá správa
2) To „drobné prodloužení“ prochází křižovatkou, pod D4 taky moc místa nezbývá a křížení s jejím sjezdem by taky byl docela oříšek
3) I kdyby vznikla nová zastávka za poštou, stejně by vlak do Braníka jel o polovinu déle než autobus na Smíchov.
Jako tangenta je ta trať v oblasti jedinečná, bez vazby z Mníšku na Řevnice a z Měchenic na Jílové přesto ne moc k něčemu..

Martin

1) vlastnici vzdy vlastni nejake pozemky, proste by se museli vykoupit, ale pokud o to nestoji mesto, tak to nema smysl… 2) s tim jsem pocital, ono jde o nastrel, klidne trat muze byt jinak… 3) to je otazka, na kterou se clovek musi ptat SZ a MD proc po opravach trati jezdi vlak porad pomalu, tak daleko to zas neni… a stejne je to pak i u vypadovky v Praze, ta muze byt dost zasekana a pro busy zde musi byt bus pruhy, aby tu cestu rychle zvladli, nastesti D4/Strakonicka neni az akovou barierou ve meste… Celkove, pokud Mnisek… Číst vice »

Rudolf Tuček

Obnovit trať po bývalé vlečce by byl asi problem, muselo by se začít od nuly jako by tam žádná trať nikdy nebyla. Protože co mám informace tak pozemky pod vlečkou nikdy nepatřily kovohutim a po vytrhani byly předány zpět původním majitelům nebo jejich nástupcům.

Martin

S tim jsem pocital, prakticky nova trat…
Ale chapu, ze to nikdo nechce,…

Daniel Jablonecký

Ne že by to nechtěl nikdo, ale ten počet budoucích potenciálních uživatelů není tak velký, aby vůbec obhájil tak velkou investici, kterou by tento záměr vyžadoval. Odhaduju, že i v úsporné variantě se pohybujeme v řádu vyšších stovek milionů korun. To je investice, která pro pár desítek nových cestujících nedává smysl.

xyz

Technická poznámka – ve skutečnosti je většina (ne-li vše) ze zmiňovaných položek z kategorie opravy/údržba, nikoliv investice.

Tzn. nekladou si za cíl zlepšovat parametry, ale udržet ty stávající. A mj. tím pádem nebyly předmětem ekonomického hodnocení či územního řízení apod.

Jinou věcí samozřejmě je, že sám Havlíček tvrdil, jak že do těch tratí (ne)bylo „investováno“.

Anonymus

Jo souhlas. Investice, po kterých vlaky jezdí stejně dlouho a dost tragicky (oproti autobusu), to nejsou žádné modernizace v tom pravém slova smyslu. Já osobně jsem pro rušení lokálek, kde ty stanice jsou často mimo obec a spoje jsou tak nepraktické… Středočeskému kraji fandím, ať to nahradí autobusy.

ušatá

Ano, ve své podstatě jde jen o zanedbanou údržbu v řádu řady let a pak pouze obnovy, modernizace nebo výstavby nových silničních přejezdů. Toto skutečně pak parametry tratě nevylepší. Ale to už je v zadání, že někdo musí nařídit státnímu podniku, že se má nejen starat, ale i rozvíjet a myslet dopředu.

Miroslav Ševčík

Něco s velkou slávou zrušíme a pak to s velkou slávou a za velké peníze obnovíme.

Axel

ehm… „Doba kamenná neskončila tím, že došly kameny“…

Tím netvrdím, že na železniční lince do Mníšku/Dobříše panovala „doba kamenná“, ale evidentně tamní obyvatelé příliš nestáli o dopravu vlakem. Viz příklad výsledků z dopravního průzkumu z jara/léta/podzimu 2019 = vlak, když vyjíždí z Mníšku byl využit ze 6% (tj. jeden cestující na 16-ti sedačkách)…

A to se vyplatí!!! (ironie).

Leinad

A taky v S88 občas někdo stojí, zejména z Vraného na Kačerov.
Skutečně kvůli tomu, že na konečnou jezdí méně lidí, je nutné linku zkracovat? Většinu tram linek by šlo ukončit blíže centru, čemu by to prospělo?

xyz

Ano, některé tramvajové linky jsou (nejen) v Praze ukončeny blíže centru. Stejně tak některé vlakové spoje nejedou až do Berouna/Kolína/Benešova, ale končí jízdu dříve.

Axel

Jestli spíš nejde o to, že existuje jakás takás alternativa – busy (prý vyžadují dotaci 20 milionů ročně). Zatímco vlaky do Dobříše prý vyžadují vyšší dotaci (70 milionů ročně)…

Takže když na konečnou část linky (Dobříš) jezdí liduprázdné vlaky, relativně velmi drahé/nákladné, tak proč tohle vyhazování peněz neskončilo už před lety???

Anonymus

Asi k tomu nebyla politická vůle. Nynější středočeské vedení do toho šli. Osobně Středočeskému kraji fandím, ty lokálky opravdu nemají žádný prakticky význam. Je to dobré pro turisty, ale jinak ne. Nahradit vlaky autobusy, které opravdu jezdí do centra obcí a jsou rychlejší, mi dává větší smysl.

ušatá

Protože to vše je poněkud jinak a pravda je také někde jinde.

Axel

Proč sem motáte zastávky Vrané n. Vltavou či Praha-Kačerov? Přece tam není navrhována žádná změna. Nebo se pletu?

Diskuze je o tom, jestli lokálka z Praha-Hlavní nádraží pojede jen tu část trasy, která je aspoň trochu využita cestujícími.. Tj. jde o to jestli lokálka skončí např. v zastávce Čisovice… anebo jestli z Čisovic bude pokračovat zhruba 35 minut na konečnou do Dobříše… když je minimální zájem cestujících.

V součtu za všechny vlaky, za jeden pracovní den, když vyjíždí z Dobříše, průměrně cestovalo 73 cestujících a to v kapacitě 1755 sedaček vlaků-lokálek.

https://www.idsk.cz/resources/Anal%C3%BDza%20vyt%C3%AD%C5%BEen%C3%AD%20trati%20210.pdf

Leinad

Motám sem ukončení linky o pár zastávek dříve, v místě kde ani zlom poptávky.
S88 se ukončí v Číšovicích, co by mohlo následovat?
A) Obsazení S88 v úseku Čisovice – Hlavní se nezmění. Nikdo si toho nevšimne.
B) Cestující z Rymaně si najdou alternativu (která nebude jít do Čisovic na vlak pěšky), tudíž další pokles obsazenosti, který bude možné řešit dalším zkrácením linky.

Axel

Nechal bych na místních co fakt potřebují… Starosta Dobříše letos v srpnu prý tvrdil, že prioritně by bylo potřeba vyřešit eskalátor k busu v Praha-Smíchov
https://www.facebook.com/dobrisskoaktualnezs/posts/1258697464585613

Jde-li o Vaše spekulace o zájmu cestujících, tak pořádně mrkněte na ten dopravní průzkum z roku 2019. Jsou tam uvedeny i počty lidí kteří nastoupili a vystoupili v jednotlivých zastávkách…

Gale

Pro pořádek je třeba uznat, že v zimě 2019 skončila velká výluka, během které vlaky S8 i S88 končily na Kačerově, takže nikde v Praze neexistoval přestup hrana-hrana na jakýkoli jiný vlak. Což je právě „vlastnost“, která (obzvlášť pro cestující ze vzdálenějších zastávek) docela vyvažuje delší jízdní doby. I tak to však nebude víc než jednotky denně a názor z minulé diskuse zůstává beze změn. P.S. děkuji Vám aspoň takhle dodatečně za korektní a kultivovanou debatu, už to ani zde není úplně zvykem.. Je příjemné, že starosti našich děr po granátu zajímají i někoho z daleka, komu by mohly být… Číst vice »

Axel

Myslíte toto probíhající v listopadu a prosinci 2019 https://pid.cz/vyluky/praha-hl-n-praha-kacerov/ ? Jestli jo, tak to poslední sčítání cestujících z/do Dobříše v roce 2019 proběhlo v říjnu… P.S. Tak ono se rozhoduje jestli za pár roků se „rozpadneme“ jako společnost… tj. jestli přijde „krach“ jak v Řecku a 80% obyvatelstva budeme odkázání na boty či kolo a maršutku…. Čili to co se řeší nyní ve středních Čechách se za pár roků bude řešit i v jiných krajích… RegioNovy tu nebudou věčně a němečtí/holandští daňoví poplatníci se asi brzo „na*erou“ kvůli tomu co se děje … takže si budeme silnice/železnice opravovat už pouze… Číst vice »

Gale

Jo, v zásadě to je ta výluka, ale s drobnými úpravami a pauzami probíhala už cca od března, kvůli rozkopaným Vršovicím. Z telefonu to v archivu nenajdu a paměť je nepřesná, ale v sumě to trvalo určitě přes půl roku. Taky ty linky využívám při přestupech na dálkovku a dlouhý opruz s metrem z Kačerova si pořád živě pamatuju..

ušatá

Navíc ty výluky neprobíhaly jen v jednom roce, ale po několik let, takže ten důsledek je dlouhodobější. A byly nejen v tomto úseku.

Axel

Máte zdroj o těch několikatelých výlukách těsně před/během dopravního průzkumu v roce 2019?

ušatá

Osobně nemám, ale najít by se mělo, min. na stránkách SŽ. Aspoň tam takové věci, včetně starších, bývaly.

Leinad

No právě, v žádné zastávce nedošlo k tomu, že by všichni vystoupili a všichni nastoupili. Číšovicemi několik lidí projíždělo.

ušatá

Mne nezajímá procento využití (to závisí na velikosti soupravy), ale zajímá mne celkový počet cestujících, kteří v daném úseku jeli a hlavně, proč jich není víc a co se pro zvýšení dá udělat. Kdo to zjišťoval, kde je nějaká ucelená analýza, koncepce? Navíc to se nedá udělat za pár měsíců a navíc se to musí konzultovat i se SŽ a dopravcem. Po zastavení dopravy na koncových úsecích výrazně poklesne přeprava v tom předchozím, takže se pak bude rušit dál? To je ta koncepce? Nadála autobusy nebudou navazovat na vlaky, budou mít svůj tarif, některé skupiny budou jezdit zadarmo, takže se… Číst vice »

Axel

Teď už se nedá udělat nic pořádného pro výrazné zvýšení počtu cestujících vlakem z Dobříše… Už letos došly prachy na dopravní dotace. V uplynutých 7-mi letech hojnosti byl časový prostor usilovně pracovat na zkoumání potřeb konkrétních cestujících a z toho vyplývající změny dotované dopravy… Vaše dotazy by nejlíp asi věděl dlouholetý krajský radní pro dopravu pan „Ing. František Petrtýl“, který i letos kandiduje… dokonce na téže kandidátní listině jako pan půlministr… Je velmi zarážející to mlčení pana Petrýtla… Faktem, že už v období po uvalení vazby na „sběratele vína“ nasadila koalice ČSSD/KSČM takové odborníky jaké nasadili. Následně zhruba rok s… Číst vice »

Jan Král

Neuvěřitelné mrhání peněz z našich daní, kdyby těch pár lidí,co se veze v desítky tun těžkém vlaku jezdilo taxíkem, ušetřilo by se.

Daniel Jablonecký

To nepochybně ano. Je už načase, aby se plánování dopravy v malých obcích, nebo v celkově slabších relacích, ubíralo i tímto směrem.

Alojs

Drahá je od konce éry páry úplně zbytečné vyhazování peněz

Leinad

Dráha může fungovat jako černá díra, nebo nabízet to co silnice neumí.
Vysokorychlostka, krátký interval kapacitního příměsta.

libor

s ohledem na přepravovaný výkon (odvezených kg v osobách, tuny nákladu moc neuvažuju), to je plýtvání veřejnými fin. prostředky!!!

DRABADURA

Kdyby se v 80. letech začali stavět VRT a ne jen dálnice, tak jsme byli jinde.

dopravopat

„Nevím, jak vysvětlí paní hejtmanka občanům dotčených měst, že ta nově opravená nádraží, železnice a přejezdy budou k ničemu. Tohle postrádá zdravý rozum,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

Keď im na to opravené nádraží príde šukafon, tak to žiadne vysvetlenie potrebovať nebude.

Opravte všetky autobusové stanice, cesty a potom voze ľudí v RTOčkach. Provokatívne modernizovaných s USB zásuvkami, to vozidlo je zázrakom na úrovni 21. storočia.

Leinad

I když místo šukafonu u přijelo ICE, nic se nemění – modré zábradlí rychlosti nepřidá, zkrácení nástupišť taky ne.
Naopak, i taková Regina, kdyby fakt měla nějakou cestovní rychlost, a nějaký takt, tak by mohla pár lidí převést.

Ivan

tvl …. jen počkejte až Vám zavřou Barandovský most …. to bude ve středních Čechách legrace

medical examiner

Zavřou pro havarijní stav…

Martin

To se ale stat i muze, nikdo nevi co se zjisti pri opravach, … Pokud to bude v dobrem stavu, relativne dobrem, tak je planovana oprava postupne…

libor

pak určitě lokálky pomůžou vyřešit špatnou dopravní situaci, co? nebo…

Gwann

tak v případě totální kolapsu R4 by i snekodraha do Dobrise byla jistě náhle dobrá…

Svojsin

Leda tak ve vašem snu…

xyz

Tak pokud se tak PŘÍPADNĚ stane, dá se tam ta osobní doprava dodatečně objednat znovu – protože tu trať nikdo neruší (ostatně o sezónních víkendech tam vlaky osobní dopravy nadále pojedou).

Daniel Jablonecký

Co je to za nesmyslný výkřik do tmy?

Petr Šimral

A zachrání to lokálka z Dobříše?
To je docela dobrý matroš 🙂

Hubert

Celý systém je špatně. Stát se stará o všechny železnice po dohodě s kraji. V krajich když se změní partaje, mění i koncepci. Nejlěpší by bylo lokální tratě převést i s financovaním na Středočeský kraj, tak jako se silnicemi II a III. třídy. POkud někde vede dálnice, silnici I. třídy převést na kraje eventuelně na II třídu. Jeden z efektů je že na železnici nefungujou kamery pro vybírání pokut. Pokud platí pravidlo, že je snahou omezit počet aut a zavést elektromobily, časem budou lidé rádi i za těch pár kolejí. Určitě by se také dali postavit cyklotrasy na cesty na… Číst vice »

Ondra L.

Nemyslim, ze tu byla nejaka dohoda s kraji. Stat casto nemodernizuje zeleznice podle nejakeho komplexniho planu, ale spis podle toho, kde se shodou okolnosti podarilo vyridit stavebni povoleni. A neni to jen o penezich, je to taky o tom, ze stavebni firma, ktera stravila x mesicu montazi zvedaciho mostu v luzci, nemohla ve stejnou chvili nasadit stejnou techniku jinde, kde by byla treba uzitecnejsi. A jak se ukazuje, kapacita stavebnich firem je v soucasnosti vetsi brzdou pokroku nez financovani.

Axel

Pane Hubert… v čem se v Středočeské kraji změnila koncepce po proběhlých krajských volbách? Akorát minulá krajská koalice ANO/KSČM/ČSSD uzavřela dlouholeté smlouvy s dopravci… A nynější koalice na tyto „nové“ smlouvy nemá dost peněz… Takže škrtat se někde musí… Ledaže by občané – cestující ve středočeské regionální dopravě – ocenili ještě prudší zdražení jízdenek než bylo letošní zdražení středočeských měsíčních/krajských jízdenek o 19%. A bude hůř, neboť nedávná rozhodnutí celostátní (Babišovy) vlády ANO/ČSSD (/KSČM/Okamura) brzy způsobí prudký nárůst nákladů na regionální dopravu… Např. starší City Elefanty bude nutné nahradit během pár roků kvůli změnám co prosadila Babišova vláda… Což bude… Číst vice »

Daniel Jablonecký

Přečtěte si Plán dopravní obslužnosti Středočeského kraje na roky 2021 až 2025 a pak mi sem napište, co se v koncepci změnilo.

Karlos

Jelikož většina lokálek vede trasami budovanými za Císaře Pána, není moc co zrychlovat. V dobách, kdy byl automobil pro obyčejné lidi těžko dostupný, měli takové tratě svůj význam.
Své si přičinilo i desítky let zanedbání. Potom se nemůžeme divit, že v podstatě jen kosmetické úpravy lezou do takových cifer 😢

Martin

Je to spise na tramvaj nez na vlak, ale zrychlit se nektere useky jiste daji, kdyz by se chtelo, nekde jde trat sklonove upravit, nekde prelozku, za ty penize by ta trat mohla byt po nekolika letech i castecne v nove stope… druhou veci jsou vozy, sukafon fakt nepojede 100km/h ani tak kde by to trat umoznovala, a o bezbarierovosti se tam mluvit neda… Oni ty penize totiz nesli na modernizaci trate, ale na jejich opravu, a to se pak opravdu nic nezmeni… Bohuzel se podobne „investice“, kdyz uz se s timhle slovem plytva i na veci co rozhodne investicemi… Číst vice »

Karlos

Naše síť železnic patří k nejhustějším v Evropě. Ale kolik procent je schopných vyhovět dnešním požadavkům? Až na pár výjimek se jen opravuje, stávající stopy prostě rychlejší provoz neumožňují. Umíme jen pokukovat za plot, jak to sousedi dělají, ale skutečnost zůstává jen u vizí.

Martin

No ja prave nemluvim o tech, ktere ani zlepsit nejde, ale o tech, ktere by zlepsit sli a nic se pro to neudelalo…

Karlos

Jasně, ale všichni víme, jak to u nás chodí s pozemky. Tratě většinou kličkují právě mezi nimi. V době výstavby se hledalo volné místo, vyhýbalo se kopcům…rovných území „nikoho“ moc nenajdete, a když, tak spekulanti spekulují. Cena pak vyleze neúměrně, a do toho se nikomu kvůli rentabilitě nechce.

Martin

To mate sice pravdu, ale nemuze to byt argumentem,… Ja taky dnes jezdim trasu linkou 183 v Praze cca 40min. (v jizdnim radu 25min.), protoze vlak ma vyluku, kterym bych to dal za 10min. A vsichni bojuji proti vlaku… pritom jsem na nem doslova zavisly,… Tyhle problemy jsou s kazdou dopravni, ale i jinou stavbou… S tou rentabilitou je to na zvazeni, kolik by stalo zlepseni te trati a kolik bude stat rozsireni dalnice o jeden pruh v kazdem smeru a kolik bude stat pak ve meste rizeni dopravy a vystavba parkovani… Opet mluvim vice obecne nez o konkretni trati,… Číst vice »

Axel

Karlos – u veřejně prospěšných staveb nemá vlastník pole myslím žádnou šanci jak šroubovat cenu za m2
Mluvím o stavbách, kterých se týká zákon 184/2006 …
Tj. v první fázi nabídka na odkup eventuelně modifikovaná právem vlastníka na žádost o směnu pozemků.
V případně druhé fázi – vyvlastnění

Daniel Jablonecký

Lokálky se hlavně stavěly v drtivé většině pro nákladní dopravu a ta osobní byla jen doplňkem. Proto tam taky zpočátku jezdily často jen smíšené vlaky.

jal

Dobrý argument
„středočeský kraj argumentuje tím, že nemůže za to, že stát do tratí tyto peníze investoval. „Například na trati Dobříš – Praha je po těch investicích průměrná rychlost 35 km/h,“
Doufám, že v budoucnu se toto použije i po opravě silnice třetí třídy, že se po ní nedá jezdit 130 a tudíž se na ní nebude jezdit vůbec.

kubisek

Kralupy – Velvary. Na silnici není problém s devadesátkou, souběžné koleje 30 až 40 km/h. Ostuda.

Miroslav Zikmund

Bohužel ty investice nezahrnovaly narovnání trati a četné oblouky omezující rychlost jízdy. Rovněž sklonové poměry … například rozjezd ze zastávky Klínec – na stoupání v oblouku. I ta barča musela jít na osmý stupeň … M 262.0 + Balm-k, M 296.1 + 2 Balm-k ….
K tomu hafo přejezdů s nedostatečnými rozhledovými poměry (rozhledový trojúhelník), někde přejezdová 10, 20, 30 …. Hraštice 40 – výhybky ….
Takže ani nasazení vozidla s přebytkem trakčního výkonu – Desiro / Žralok nebo dokonce „drátizace“ nic nevyřeší …

Šejdr

Kdyby byl Havlíček frajer, tak ty středočeské lokálky zadotuje z rozpočtu ministerstva dopravy. Tam je přece nemalá část z toho lithiového bilionu, který před minulými volbami údajně zachránili pro stát.

Spravedlivě

Peníze z lithia z ústeckého kraje se nedají utratit rozumněji než za středočeské lokálky? Proč neprispet i na pardubické zdravotnictví a jihomoravské dětské hřiště? Lokalky jsou to nejdůležitější vubec?

Daniel Jablonecký

Akorát že Havlíček je všechno možné jenom ne frajer.

jva

Tak ono se politicky pěkně slibuje, že se tam místo 80 bude jezdit 120, jen jaksi pak nejsou prachy na zhuštění dopravy, která by praktický nárůst rychlosti umožnila. Když po jednokolejce jede vlak po hodině osmdesátkou, pak, aby vycházelo křižování, musí být na stodvacítku interval 40 minut… Jenže to už politik při zdůvodňování investic pro budoucí pokrok neřekne (resp. v 99% zákonitosti jednokolejky není schopen pochopit). Takže pak tam musí jezdit stejně 80 (pokud chce zachovat takt, což jako politik chce, za to jsou bobříci popularity).

Axel

Chtělo by to prodiskutovat s lidmi, kteří rozhodovali o těch investicích… Ideálně např. na zdejším podcastu… Ale obávám se, že neuslyšíme ani Faltýnka (ANO) a ani Řebíčka (tehdy ODS, dnes asi KSČM)

Petr

Ono je na tom něco k diskuzi?

Axel

Když už se povede „bota“, tak je dobré si aspoň vzít ponaučení, aby se „bota“ už neopakovala.

… samozřejmě že k věcné diskuzi je třeba aby byl naplněn předpoklad, že jejich původní úmysly byly poctivé… že rozhodovali v zájmu co nejlepší služby veřejnosti.

Khufu

Stát nemá žádnou koncepci rozvoje železniční sítě a úředníkům správy železnic ponechává absolutní volnost. Když rozhoduje úředník moderní schopná současného myšlení, tak je trať zrychlena a když naopak nějaký konzervativec s žulovým mozkem, pak je na další desítky let zakonzervována trať odpovídající 19. století, jako se to děje právě teď mezi Chocní a Ústím.

Oldřich Sládek

To prostě není pravda.

Pravdou ale je, že kvůli té koncepci a jejím neustálým změnám a vývoji situace musí být ŽESNAD.CZ nonstop ve střehu a zúčastnit se projednávání všech staveb od Aše po Břeclav, protože nikdy nevíme, co se kde vytáhne za ďábla v detailu z klobouku.

A ještě na jednu věc všichni zapomínáte – odpor obyvatelstva k infrastrukturním stavbám v nové stopě. Ten je prostě gigantický. To jen až příště budete jen nadávat na úředníky.

Gwann

ano, ale nevím, že by někdo měl nakreslenu a zverejnenu ideální mapu sítě s taktovymi a jízdními dobami mezi uzly.

pokud tohle není, tak se mrhá ve velkém.

Miroslav Zikmund

To by mělo dělat MD – jako jsou ty „malůvky“ ve Švýcarsku …. kde ovšem provoz a infrastruktura jsou na jedné lodi …
Jenže tohle v tuzemských podmínkách, kde mezi množinou dopravců a infrastrukturou panují vztahy které marxismus-leninismus nazývá „třídní antagonismus“, není možné …
Místo toho, aby se INFRA přizpůsobovala potřebám provozu, tak se dopravci „MAJÍ“ přizpůsobit tomu, co INFRA napáchá ….

Axel

Pane Oldřich Sládek, podle mě jste to popletl, když jste psal „odpor obyvatelstva k infrastrukturním stavbám v nové stopě. Ten je prostě gigantický. “ Neboť člověk z titulu toho že je občan má jen minimální šanci odporovat nějaké stavbě… Možná jste totiž chtěl napsat že účastníci řízení odporují nějaké stavbě, než? A účastníkem řízení se občan stane obvykle tehdy, když se jej stavba přímo dotýká, tj. typicky když stavba vede přes pozemky občana… A o něčem svědčí přístup státu k vlastníkům pozemků, kde stát plánuje stavbu, když člověk vidí ty škody způsobené vlastníkům pozemků. Koneckonců, pane Sládek, Vám připadá správné,… Číst vice »

Oldřich Sládek

Ne, nepopletl. Jedna věc je být účastníkem konkrétního řízení, druhá věc je „obecná lidová rebelie“ vůči čemukoliv, vyjádřená různými peticemi a shromážděními na téma „my to tady nechceme, používáme dopravu 21.století – tedy auta a nákladní dopravu si strčte…“ už třeba ve fázi studií proveditelnosti. Na to jsem narážel. Naše vlastní zkušenosti.

A proč neprotestujeme? Protože nevidím, z jakého titulu by našemu spolku nákladních dopravců do toho cokoliv mělo něco být.

Jo, a jména se skloňují😉

Stráťa

No když se podívám třeba jakou barieru železnice tvoří (a jak železničáři hledaj jak ji zvýraznit rušením přejezdů bez náhrady) a jaký užitek může železnice nabídnout malé obci (žádný), tak se jim ani nedivím.

Oldřich Sládek

Píšete nesmysly. Bariérou jsou i silniční a vůbec všechny liniové stavby, pokud nejsou pod zemí. Jde jen o intenzivní vysvětlování a komunikaci mezi lidmi pro nalezení kompromisu, perfektní přípravu staveb, kompenzace od investora a používání mozku. Zjm.poslední bod je v posledních letech povážlivě na ústupu.

Stráťa

Ano bariery jsou oba druhy staveb ale železnice za tu barieru obcím na trati nic nenabízí.

Mám před barákem trať Brno – Přerov a za barákem D1, naštěstí ne úplně těsně ale stejně bych řekl že mám vcelku dobré srovnání. Po dálnici jezdí většina vesnice do práce nebo do školy (všichni mimo těch co nikam nedojíždí), je jedno jestli autem nebo autobusem. Zato vlak vesnicí jenom projíždí takže přínos nulovej.
Mimochodem na to že tu má být vyčerpaná kapacita tak je tu provoz po kolejích podezřele malej. Buď je tragická organizace dopravy nebo je vyčerpaná kapacita jenom výmluva.

Axel

Oldřich Sládek: Díky. Ale opravdu myslím, že jste to popletl
Totiž píšete jakoby např. ohledně dálnic většina naší společnosti zastávala postoj „BANANA“
… V reálu ovšem dálnice chceme. Akorát poté co dotčení vlastníci pozemků dostanou pod „parní válec“ ŘSD,/vyvlastňovacích úřadů, tak utrpí takovou škodu, že lidi poškozených od ŘSD, kterých se dotkal výstavba dálnice v podání ŘSD, tak se z fanoušků dálnice změní na NIMBY.

Nevím, třebas u vysokorychlostní železnice je to jiné… Ono taky jestli VRT bude stavět akorát v Praze a v Brně, tak opravdu ten přínos pro cestující nemusí být nic moc…

Oldřich Sládek

Tak znova. Nepopletl.

Axel

Byl jste někdy účastníkem řízení o umístění/povolení liniové stavby, zvláště jde-li o „privilegovanou“ stavbu v režimu zákona 416/2009? Jestli ano, tak mi vysvětlete jak může obecná veřejnost (např. nejde o vlastníky dotčených pozemků či „zástupce“ dotčených živočichů/rostlin) zabránit realizaci veřejněprospěšné liniové stavby… Já nikdy BANANA/NIMBY cíl neměl, ale pouze jsem hájil zájmy dotčených vlastníků pozemků…. ovšm leckdy marně = myslím z pohledu mého chápání Právního řádu ČR Proto nechápu proč šíříte nesmysl, že v rozhodování úřadů je brán jako relevantní názor všeobecného obyvatelstva, kteří nejsou účastníky řízení, když ani vlastník dotčeného pozemku se téměř nemá šanci ubránit poškození ze strany… Číst vice »

Oldřich Sládek

Já o voze, vy o koze.
Nešířím žádný nesmysl. Samozřejmě, že máte pravdu z hlediska práva a právních postupů. Druhá věc je ale obecná hysterie, která se přenese na politiky, kteří chtějí být znova zvoleni a ti vyvolávají všelijaká jednání, setkání a posílají petice, které nátlakově prodlužují rozhodování politiků a dalších odpovědných osob. A pak se zpětně všechno v konkrétních řízení prodlužuje a komplikuje třeba při dokumentacích pro územní řízení, EIA apod., protože jsme jen lidi. 🙂

P.S.: O dálnicích jsem neřekl ani slovo, celou dobu mluvím o stavbách konvenčních tratí 🙂

Axel

Tak počkat – proč jste nyní opustil téma rozhodování úředníků (mám odlišný názor než Vy) a proč jste přešel na diskuzi o rozhodování politiků (v zásadě s Vámi souhlasím)?

Vojta

Jedna vĕc je novostavba, druhá vĕc přeložka třeba o 10 metrů, která třeba umožní zvýšit rychlosti z 50 na 90, v druhém případě to mimo obec většinou moc protestů nevyvolá, ale dělá se to málo (např. Hustopeče)

Miroslav Zikmund

A co s přejezdem, kde se musí 10, protože tam jsou nevyhovující rozhledové poměru … ? U množiny těchto přejezdů / mnohdy přechodů je mizivá využitelnost … někdy slouží jen jako spojnice mezi dvěma zemědělskými pozemky téhož vlastníka … Ideálním řešením by byla „privatizace“ takového přejezdu, přejezd (závora) bude trvale uzamčen, vlastník bude mít klíče, bude jeho povinností si ověřit, před použitím že nejede vlak na udaném telefonním čísle … ostatní osoby (pěší, cyklisté) tam budou mít upozornění, že se jedná o přechod „na vlastní nebezpečí“ … „pískáček“ je u takové přejezdu tak jako tak …. tudíž na jízdu vlaku… Číst vice »

Spravedlivě

To ANO jsou takový klauni, ale vyhazovat peníze za vzduchovozičské lokalky by jim šlo. Bohužel to dělají z našich peněz, ne ze své kapsy a 🐑 jim to vesele hltají.

Gargy

Jako všiml sem si že i autobusy jezdí poloprázdné..taky zrušit?

Spravedlivě

Je rozdíl mezi základní dopravní obslužností realizovanou za přijatelnou cenu v autobusech, které zastavují ve stredu obcí, případně vícekrát v táhlé obci a mezi provozováním vlaků za pětkrát vyšší cenu s nádražími někde za obcí. Ale pokud jste takový kapitalista, že vám vadí pro lidi bez auta i ten autobusy tak ho klidně ve své hlavě zrušte, naštěstí dál se ta vaše myslenka nedostane.

Gargy

Pětkrát více asi ne. A vlak nedělá základní dopravní obslužnost?nádraží za obcí ..typycky argument.

Spravedlivě

Pětkrát ne, po započtení nákladů na koleje, těch reálných, to nekde bude možná i desetkrát tolik. Vlak dělá to samé, ale dráž a často hůř. Pro vás je to asi benefit.

Digi

No a naklady na silnice jste tam počítal?? včetně započtení všech nákladů (zdraví obyvatelsva hluk prach stres opravy)

Spravedlivě

Ony po silnicích jezdí jen autobusy? Jak se 5 párů vesnických autobusů podílí na stresu, hluku, zdraví, prachu, otěru pneumatik atd? 😀 Máme tam kde nejsou koleje busy zrušit, protože nejsou tak ekologické jako vysokopodlažní 810 s motorem z autobusu? 😀 Autobusy navíc mají tu vlastnost, že nejezdí o vikendu, aspoň podle sotousku,takže ekologický přínos navíc! 😀

Gwann

dnes jsem se prošel cca 2km podél silnice 1. třídy. promiňte, ale takový nepříjemný víra nevyrobi snad ani brzdící obute béčko…

Gwann

vira=virval

Spravedlivě

A jak to souvisí s autobusy? Jela jich tam šňůra? Že je silnice první třídy vytížená je zcela v pořádku, aspoň narozdíl od lokalek, měla investice do ní smysl. Špatně je, pokud je to v obci, to ale řeší stavba obchvatu, určitě ne zachování objednání poloprázdných vlaků. Nebo lidem nařídite, čím mají jezdit?

Jarda Š.

Silnice využívají především ti, kteří žádné dotace na dopravní obslužnost nepobírají. Silnice se musí udržovat bez ohledu na to, jestli po ní jezdí autobusová linka.

Leinad

Pokud autobus jezdí, jsou náklady na údržbu větší.

Svojsin

Dřív jste se tady podepisoval jak??

Gwann

kdybyste neplacal obvykle demagogické floskule, tak by se i v něčem dalo souhlasit…

Jiří Kocurek

A školní autobus, který jede z garáží na dědinu pro děcka, jede taky prázdný. Když je vyloží u školy, tak pak jede taky prázdný.
Měla by se tam postavit lokálka, hned bude jezdit víc dětí do školy.

… a nebo malotřídka škola, bude to levnější. A zase ubližují dráze, že staví školu, aby děcka nemusely vlakem.

Gargy

Takový školní autobus sem neviděl. Co je lokálka???snad regionální trať.si zkuste třeba jet autobusem Kopřivnice- Valmez..autobusem asi těžko.

Miroslav Zikmund

Za bolševika to mělo ČSAD ošetřené tak, že „na vsi“ buď bydlel řidič / řidiči, takže nastupoval a končil doma bez „strojových jízd“ nebo – když se nedařilo anebo nastala doba penzijní – tak se na „vsi“ postavila garáž pro spinkání autobusu a taky sociální zázemí pro spinkání řidiče ….

JanT

Takze na beznou udrzbu slo pul miliardy korun ( otazka, jak se to pocitalo, zda to napriklad nebylo objem financi deleno kilometry trati ), po case se i zainvestovalo dalsich 420 milionu korun a nekteri z toho jsou u vytrzeni. Vzdyt za to by se, panove, postavilo mozna i 400metru VRT…😳😋

Vašek

Jak by se mohla zkrátit jízdní doba, když se peníze investují do kilometrů modrého zábradlí, vysokých ( ale krátkých) nástupišť, zámkové dlažby a vlastní trať se v lepším případě jen trochu ošemelí?

Castic

Pan Havlíček, SŽDC, státní plánovači, by se měly zajímat jak třeba zkapacitnit hlavní tratě. Úvaha je v tom, že jsou hlavní tratě doplněny o autobusové spoje, které svážejí obyvatele k hlavní trati. A nemusí to být karosy nebo velké busy. Všechny tratě vznikly v 19. a 20 stoletî, od té doby se nic moc nezměnilo. Více méně jsou všechny tratě v původní stopě, která mnohde nevyhovuje požadavkům 21. století a potřebám lidem. Stát masivně investuje do silnic, staví se obchvaty, nové silnice, ale nic podobného se neděje na železnici. Ta je zakonzervovaná v minulosti. Nijak nezareagovala na změny v populaci,… Číst vice »

Jiří Kocurek

„nic podobného se neděje na železnici“

Na VRT se nadává jako na zbytečnou chiméru a dostavba druhé koleje do Českých Budějovic je tvrdohlavě nazývána opravou. To aby se mohlo nadávat.

Castic

Jako jehla v kupce sena, ano na VTR se nadává, protože u mě to vadí, ale u souseda už mně je to jedno. 🙂

Zbyněk

Je to smutné, že v dnešní době se handrkují o peníze do vůbec udržení technického stavu. A investice do trati nepřinese bez odůvodnění ani zvýšení rychlosti na trati? Konkrténí příklad ze středních čech, jak je možné, že rychlík ze Smíchova jede do Příbrami 1,32 miniut a nejrychlejší spoj v pracovní dny taktéž ze Smíchova po dálnici pouhých 53?

Jiří Kocurek

Možné to je díky tomu, že autobus může po dálnici více než 50 km/h. Omezení rychlosti autobusu ale železnici nezlepší.

Miroslav Zikmund

Na kolika místech zastavuje ten bus, jsou rychlostí může ten vlak jet … stanovte autobusu rychlost na rychlost vlaku = na dálnici se ani nedostane …například ze Zdic rychlostníky 75 ….
Obsluhuje ten BUS Beroun / Zdice / Lochovice/ Jince ?

Honza

Tak predevsim se tim ukazuje neschopnost ministerstva, ktere investuje stovky milionu do naprosto neperspektivnich trati. Zatimco koridory ani po triceti letech nejsou hotove, o VRT ani nemluvim, do Berouna se jede po padesat let stare trati, tak na trat do Dobrise, kde jede v kazdem vlaku prumerne sest lidi, jsme dali nekolik set milionu. Fakt Zeme budoucnosti :-)))

Jiří Kocurek

Do Berouna? Tam ty hradla pamatují nejen Masaryka, ale i praprabáby těch báb, co tam dávají ruční přivolávací návěsti. A to ty prabáby těch báb byly tehdy mladé.

Daniel Jablonecký

Ale elektrifikace a poslední větší úpravy jsou 50 let staré, to je prostě fakt.

Jelen

6 lidí do Dobříše vážně nejezdí. Dnes jsem tam zrovna jel a vlak byl cestou dost plný, postupně se během cesty vyprazdňoval (hodně lidí vystupovalo v Mokrovratech a Staré Huti) a až na Dobříš nás dojelo 13 + několik kol.

Honza

Spocitejte si prumerny pocet lidi ve vlaku podle tabulek zverejnenych krajem. Mozna zrovna dnes s vami jelo vic lidi, ale to jeste nic neznamena.

Miroslav Zikmund

Kolik peněz na mzdách stojí krajští sledovači obsazenosti vlaků – to sledování přece musí dělat denně u každého vlaku ….

Daniel Jablonecký

…v sezóně a o víkendu.

ušatá

V tom to právě vězí, že objektivita neexistuje a s čísly se „hauzíruje“ podle potřeby.

Gargy

Klasické bláboly..do těch trati se v 90 letech nedal ani pětník a teď ..prostě potřebují investice..jedna věc je rychlosti na trati..s tím se dá vždy něco dělat .ale třeba aby správa železnic modernizovala a ne že jen opraví přejezd a zůstanou pomalé jízdy..jízdní doby u některých vlaku to je taky dílo SZ..hnus.ministerstvo má na sz tlačit.sz je jen pračka na prachy .. poslední věc jsou vozidla ..jasné že to chce na regionální tratě aspoň rs1 .. ideální je saryk.

svojsin

Jiná vozidla určitě ano. pak je ale otázka, kam se dostaneme s cenou pořízení a provozu.
Pokud se u některé relace dostaneme na stav, že míst 0 -15 lidí jezdí 2 – 20, tak je na zvážení, řešit takovou relaci jinak….

medical examiner

No tak jich bude místo 0-12 jezdit 12<…

svojsin

Tedy můžou odjet např. s Iveco Stratos LE(20 míst k sezení + místa na kočárek, nebo inv. vozík) , který kromě nižší zátěže na silnice představuje i nižší cenu na 1km pro objednatele…

Martin

Nizsi zatez na silnice? No vlak jaksi po silnici nejezdi, tak se to moc srovnavat neda, navic zatez a naroky na silnici jsou vetsi nez u vlaku na koleje,…
Tim nechci vas prispevek shodit, ale tohle byl nesmysl…

svojsin

Nižší zátěž oproti např. Cossway 12m

Martin

V pohode, ja jen chci naznacit, ze pokud je vlak nekonkurenceschopny, pritom by po investicich mohl byt, znamena, ze ten pocet lidi z vlaku se presunul na silnice, kde jsou prave nutne investice ve smyslu rozsirovani cest, rizeni dopravy, parkovist, osvetleni, reseni hluku, prasnosti a splodin, zimni udrzby, udrzby povrchu, kanalizace… atd… nehlede na to, ze v kolonach pak uvizne i ten autobus… Mluvim ted obecne, ne ke konkretni trati, u trati je nutne resit jeji konkurenceschopnost zrychlenim jizdy, vyhybnami, novymi vozy, elektrifikaci a zlepsenim sluzeb ci dostupnosti,… Pravda je, ze nektere trate na to nemaji ve stavajici stope, natoz… Číst vice »

Jiří Kocurek

Mnohde se do těch tratí nedal ani pětník od války, činnost železničního vojska byla spíše ke škodě. Inu nekvalifikovaná a neplacená pracovní síla, kdosi to trefně nazavl „polootroci“.

A lichá je představa, že se v 90. letech zázrakem opraví všecko, co se do té doby jen plánovalo. Trať Česká Třebová – Brno připomínala dnešní stav Praha – Beroun mínus problémy s trakčním vedením – to tam nebylo.

Gargy

I tak je 2021 a SZ nemá dostavěné koridory a ty první se už rozpadají..elektrifikace Frenštát- Ostrava nebo dvoukolejka z Brna do Přerova jsou stále scifi..zas tak strašné to železniční vojsko nebylo..nebýt jich tak některé tratě se zavřely.a SZ výluky děs…do Prahy se dostat z Moravy..pomalu horor.a Brno bude obklicene

Gwann

no, minulý týden jsem jel z ostravy 5hodin. a z brna 3:30…

Gwann

tak to prrr, my tam měli místy ještě mechaniky. ta 171 je příliš moderní 🙂

jen škoda, že ten empirovy portál tunelů je furt rozloženy někde v Majlontu…

Šejdr

Nejvtipnější mi na tom přijde, že kdyby nebylo před volbami, tak budou o zrušení osobních vlaků na lokálkách diskutovat šotouši, bude se zlobit pár stovek cestujících, kteří těmi vlaky ještě jezdili, a Berounský napíše dramatický článek o vraždě železniční dopravy. A to bude všechno.
Jenže je před volbami a mediální tým Anofertu zjistil, že se z toho dá vytvořit další mediální pohádka o zlé opozici, kterou udrží na uzdě jedině neohrožený súdruh, co už zachránil motýle.

Gwann

kdyby nebylo před volbami, tak taky prskam. takhle jen nadávám lziministrovi

Axel

Kouřová clona Vždyť lokálky a koleje jsou víte kde, těm kdo rozhodují v koalici ANO/KSČM/ČSSD/Okamura… důležité je, že se daří… Viz např. údajné zdvojnásobení majetku Andreje Babiše (ve srovnání, než se ANO dostalo do vlády)… Ono někde se musí projevit, že např. Lovochemie (fabrika s několikamiliardovým obratem) žádá např. o dotaci 6,2 miliardy na firemní vytápení z dotací z EU a to z balíku určeného pro „malé a střední podniky“ … vzhledem k tomu, že – nám v ČR – dotace EU jsou fakticky placeny z kapse daňových poplatníků ze západní Evropy, tak je zřejmé, že např. spoustu němců či… Číst vice »

Gwann

ale o dotace přijdeme,pokud si zase zvolíme Bureše, o tom žádná…

jen nevím, zda už ho pak Pražáci shodí mezi tygry v zoo nebo si to furt necháme libit

K.S.

Vy těm nebohým tygrům teda přejete. A jinak nejsou devadesátky a nejsme na Slovensku. Máme jiné tradice! I když… chce se nám s ním tahat až k Orlíku?

ušatá

Ty dotace jsou zlo a k ničemu. Jejich zrušení by bylo jedině na místě.

Karl vB.

Dalo by se Vámi souhlasit, ale vtírá se mi na mysl otázka:
Co udělali pro rozvoj železnice soudruzi, kteří jsou momentálně v opozici (ODS, KDU) v předchozích dobách, kdy byli u vlády?

Axel

RegioNovy se datují do období ministrování Milana Šimonovského (KDU) – ministroval 2002-2006.

A první otevřené soutěže na rychlíky byly vypsány za Šimonovského
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/soukrome-rychliky-nabiraji-zpozdeni.A060414_225354_ekonomika_ad

Problém je, že obě soutěže (Pardubice-Liberec i Plzeň-Most) byly ovlivněny tím, že firma České dráhy a.s. porušila antimonopolní legislativu – tzv. podnákladové/predátorské ceny – viz rozhodnutí ÚOHS (pokuta pro firmu ČD 275 milionů Kč)

Šejdr

Udělali prd, ke cti jim slouží aspoň fakt, že se tím prdem nechlubili před volbami.

ušatá

Naprosto nic a to nic vystihuje i stav železnice v ČR díky jejich vládnutí.

Svojsin

To byla legrace

Petr

Proč legrace, podobně se budou přepravovat nadměrné zásilky na dostavbu Temelína, protože železnice to již nezvládne. Aktuálně se připravuje suchá spojnice mezi dolní a horní vodou na přehradě Orlík. Takže ten autobus by nebyl od věci používat také. Přeci jen hydrobusy mají problém s tím, že obslouží jen kempy, nikoliv obce.

Svojsin

Legrace z pohledu nynější veřejné dopravy. Co bude v budoucnu bohužel nevím.

Petr

Ono je to bohužel spíš k pláči.

Miroslav Zikmund

Jak jste přišel k poznání, že železnice nezvládne „zásobování“ Temelína až se někdy v budoucnu bude „dostavovat …. zatím se jedná o Dukovanech …

ušatá

Zajímavé, že to v minulosti ta železnice zvládala a najednou to nejde????

Sova

Aby to bylo fér, je třeba dodat, že stamilionové (a leckdy miliardové) investice obvykle nevedou k žádnému zásadnímu zrychlení dokonce ani na hlavních koridorech. Čest výjimkám typu Ejpovický tunel…

Frantisek

Protože skutečným zadáním není mít efektivnější a přitažlivější železnici, naopak. Mimochodem, ten tunel měl být spíše součástí VRT než náplastí na stávající trať, na které současně zazdil smysl zastávkových vlaků.

blemc

Souhlas, stará trať měla zůstat a sloužit osobní dopravě. VRT nemusíme řešit, toho se mezi Prahou a Plzní nikdo ze zdejších diskutujících nedožije 🙂

Daniel Jablonecký

Jak víte, kolik je tady komu roků a jak dlouhý život ho čeká? Nepochybuju o tom, že se tady najde pár takových, kteří se dožijí roku 2100.

kakov

chápejte pojem nikdo statisticky a ne absolutně, tj. nikdo = mizivé procento lidí, pojmem nikdo v tomto kontextu neznamená 0 lidí

Daniel Jablonecký

A já myslel, že lidi od dopravy mají smysl pro přesnost. 😁

Martin

No, on opravdu malokdo zije vic jak 100 let…
Ja se tesil na VRT uz od 90 let co se tu predstavili pendolina, ICE, TGV… a to uz je cca 30 let… a zas maloktere novorozene se tesi na VRT,…

ušatá

No ti se ještě snad ani nenarodili.

kakov

jak zazdil?? to není pravda, naopak ze zastávkových osobáků Ro-Plz udělal celkem lukrativní spoj…. trať 176 do toho netahejte, tam to není vina tunelu

ušatá

Už jsem tu někde psal, že původní záměr koridorů byl oficiálně jen v tom, že se to musí opravit – tedy odstranění zanedbaného stavu a údržby a zajistit tam nákladní dopravu – zejména mezinárodní, jinak se počítalo s nákladní dopravou a investicemi jen na silnicích a dálnicích.. Čili nebyly plánovány přeložky, zvyšování rychlosti ani kapacity a s osobní dopravou se skoro nepočítalo. To se pak trochu měnilo a vyvíjelo postupně se změnami na místech politiků a státní správy. Proto ty zcela neefektivní investice, tristní stav sítě a neustále nedokončení, navíc ještě neskutečně předražené.

medical examiner

Jó…takhle 10 miliard ročně…to by bylo jiné kafe…

Karl vB.

Zcela mimo toto téma:
Zajímavý článek o plánovaném železničním tunelu z Československa na Jadran 1975
https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/tunel-na-jadran-adriaport-ceskoslovensko-karel-zlabek-pragoprojekt.A210901_142941_kolem-sveta_hig

Původní Pražák

A dnes se rozčilujeme, že se za státní peníze dělají samoúcelné studie pro studie. Přitom to není nic nového, jen to pod pláštíkem státních organizací nebylo tolik vidět.

Daniel Jablonecký

Tam je výbornej ten závěr:

„Generál Husáka upozorňuje, že Češi mohou plavat jen dvě stě metrů od hladiny. Dál by už bylo umístěné minové pole nebo ostnatý drát, aby nemohli utéct za lepším životem.“

Češi jsou hodně šikovný národ, ale jak plavat 200 metrů od hladiny? Snad jedině 200 metrů nad ní nebo 200 metrů pod ní 😁

Martin

plavat 200m nad hladinou, to je take umeni… koneckoncu i 200m pod hladinou to neni uplne pohodlny…

zdeněk

Kdyby se modernizace páteře min. po Vrané udělala pořádně. Mohlo se třeba nějaký 7 minut ušetřit všem. Tedy i do Dobříše. A zas by to vypadalo lépe.

orky

Aby byla železnice z Dobříše do Prahy použitelná, musela by se ta trať udělat prakticky znova. Nový svršek nebo lepší zabezpečení přejezdů vám desítky minut, aby se cestovní doba alespoň přiblížila dálnici, nepřidá. Na to tu trať potřebujete významně narovnat.

K.S.

Tak to už se může udělat dovjkolejka do Dolních Břežan. (realisticky bych to ale viděl jenom po Zbraslav)

Tomas rw

Realisticky po Zbraslav? A místy by ta trať vedla kudy?? Třeba bychom mohli zrušit cyklostezku…..

ušatá

Ta cyklostezka je na připraveném náspu pro druhou kolej. Ten se tam snad dělal už v těch 30. letech, ale tady si přesným určením obdobím nejsem jist. Nenašel jsem k tomu v minulosti dost podkladů.

ušatá

Tak to bylo v původním plán u ze 60. let (ale už i z let 30.). Vzhledem k tunelu u Jarova se pak uvažovalo dvoukolejku ukončit před ním, pak se zase uvažovalo o zrušení tunelu atd. No, dodnes se ani nekoplo.

Frantisek

Dálnici to bude konkurovat těžko, ale drobná narovnání oblouků a případné větší převýšení v nich mohou udělat jízdu svižnější a méně zdlouhavou. Po bývalé vlečce mohly (při použití automatických spřáhel) jezdit přímé vozy do Mníšku. Druhá kolej v pražském úseku pak mohla zvýšit kapacitu a odstranit dalších pár prostojů.

orky

A k čemu tak obrovská investice bude dobrá? Aby se zvýšily počty cestujících o desítky? Z Mnišku do Prahy to je půl hodiny, za tu dobu sotva dojede vlak z Vršovic do Vraného.

ušatá

Ta dálnice i ta trať mají své poslání. A do toho Mníšku je návrat vlečky nutný z toho důvodu, aby se tam mohla obnovit ve své podstatě průmyslová zóna a nákladní doprava tam šla po kolejích. Ta osobní už by byla třešničkou na dortu.

medical examiner

A když už v tom budou, mohli by pár zastávek posunout blíže obcím.

ušatá

To by mělo být u všech tratí samozřejmostí. V NOvé Huti naopak ještě jedna zastávka schází a pokud to někomu vadí, tak upozorňuji, že máme zastávky na znamení a že i v zahraničí se to velmi často používá a že strojvedoucí má hlášení dopředu ze zastávky, že tam bude někdo nastupovat. Něco takového už zkoušejí třeba v AŽD na trati z Lovosic.

Vojtěch Suchan

To není úplně pravda. Převýšení a profily v130, nebo v150 umožní značné zvýšení rychlosti i bez rovnání. Taky by se spržel nesměl bát sázet na každej rovnej kousek stovku, jako je to na švestkovce, nebo v německu. Taková RS1 se zrychlením 1,2ms^-2 už tyhle krátký kousky s vysokou rychlostí umí využít, ale my tu furt uvažujeme, jako by jedinný existující vozidlo byl nákladní vlak.

Jiří Kocurek

A realita je taková, že motor z 50 let starého autobusu tam tahá 18 tun mrtvé váhy, popřípadě 40 tun s pohonem 1 nápravy ze 4.

medical examiner

No právě proto je potřeba opravdová rekonstrukce – zvýšení rychlosti, zabezpečení přejezdů (ať světly či zrušením), posunem zastávek blíže obcím.
Přijdou nová vozidla se vším komfortem a ty přitáhnou nové cestující.
Ale nutnou podmínkou toho je dobře nakreslený jízdní řád.

Gargy

A tou jsou které?

ušatá

Jenže to už také není moc pravda. Ony ty motory už jsou i nové.

orky

Pořád jde reálně spíše v součtu o minuty a ne desítky minut. Z Mnišku a z Dobříše nemá železnice v současné trase šanci.

ušatá

Proč asi? Pořad budete uvažovat jen, že se musí jet na Smíchov? Pro to opravdu to nemá smysl. Navíc je tam spousta i jiných obcí, spojení mezi nimi a zapomínáte, že tu jsou chaty, chalupy a pokud nechcete, aby to bylo vše (i pole) zasekané auty, tak musíte dát vhodnou alternativu. A tou pro toot skutečně není autobus ani víkendový provoz.

ušatá

Souhlas. Proto také píšu, že na toto by měla odpovědět SŽ, proč tratě nerekonstruuje účelně a perspektivně a nepočítá s jejich rozvojem. Nebo spíš opačně, proč nic nedělá pro jejich rozvoj. No a podobnou otázku musí dostat i kraje, co udělají pro tu lepší funkci tratí a jejich využití.

medical examiner

Ano…byla by to zásadní rekonstrukce.
Ale nejnižší rychlost by byla 60 km/h, nejvyšší 115 km/h.

ušatá

Těch 115 jsem si ani netroufal uvést, ale pravdou je, že v několika úsecích by to asi šlo. Jen vím, že z Braníka do Zbraslavi se uvažovalo 90 – 100. Obdobně z Braníka do Vršovic. Od Zbraslavi po Skochovice 70 – 90.

ušatá

Ta trať není zas až tak hrozně trasovaná a je tam i řada úseků relativně v přímé, takže po těch úpravách tam mohla být rychlost zvýšena. Proč se to nestalo, je otázka na SŽ. Těch několik nejhorších oblouků, zejména za Mníškem se dá aspoň do určité míry vypřímit. Takže reálná rychlost na celé trati od Měchenic by mohla být min. 60 km/h až do 90 km/h, což už by bylo znát. Pak ale by tam měli být silnější vlaky, aby to mohly využít vzhledem ke spádovým poměrům. Čili nejlépe elektrizace. Ale smysl to nebude mít, když kraj a další neudělají… Číst vice »

Tomas rw

A to by mne zajímalo co by tam šlo udělat ještě efektivněji, zejména pak s ohledem na místní poměry mezi Komořany a Vraným…..

ušatá

To vše je ale dlouhodobě a po desítky let naplánované, jen nerealizované pro neochotu do toho investovat. A to, co dělají Středočeši povede jen k tomu, že ta modernizace a přestavba nebude nikdy a postupně se to zlikviduje celé.

Namísto toho bude cyklostezka a souběžná dálnice, možná i středem řeky (tak co za to schytám?, samozřejmě ironie pro méně chápavé, ale ani bych se tomu nedivil, kdyby to někdo myslel vážně. U nás i nemožné je možné)..

Core

Tak jde o investice nebo o údržbu a provozuschopnost? Neměl by to novinář vyjasnit? 🤷‍♂️

digi

z článku , 5. odstavec :

„Kompletní přehled nákladů na provozuschopnost tratí je zde. (odkaz) Podle něj šlo na investice 424 milionů korun, 520 milionů korun na provozuschopnost.“

není nááhodou problém někde jinde než u autora??

Axel

Tipnu, že pan Core možná myslí trochu něco jiného… Známý mi vyprávěl, že když byl na vojně, tak tamní útvar měl v provozu jako služební auta také několik osobáků… A protože se zvyšovala potřeba cestovat, tak hledali řešení… Protože v rozpočtové „kolonce“ investice nebylo dost peněz na novou Felicii, tak do mrtě byla využita rozpočtová kolonka „údržba“, kdy zhruba za 90% ceny nové Felicie byla zgenerálkována stará (nevyužitá) Škoda 120…

Prostě ekonomický nesmysl….

digi

Tak jako pánovi do hlavy nevidím, ale jestli by to bylo tak jak píšete tak by se buďto:

a) na SŽ nedodržovala rozpočtová kázeň (paragraf)
b) plýtvalo by se prostředky daňového poplatníka (paragraf)

A vzhledem k tomu že SŽ je podřízená organizace MD tak za správnost a přesnost ůčetnicví podřízených organizací odpovídá MD a jeho nejvyšší hlava, Pán multiministr Havlíček … ==>

Že by pan havlíček nemakal, věřit se mi to nechce 🙂

Axel

Promiňte, jestli popisuje obecný stav nakládání s rozpočtem na SŽDC, tak to asi znamená, že mluvíte o penězích. Velkých penězích… Takže fakt myslíte, že o tom rozhodoval např. pan Kremlík či pan Havlíček?

… „Faltýnek pozdravuje“ a jemu podobní z koalice ANO/ČSSD/KSČM/Okamura

digi

Nadřízení nejsou zodpovědní za svoje podřízené?? Jako chápu že by se to úředníkům líbilo, ale prostě NE..

Samozřejmě že nerozhodují přímo, ale jmenují lidi kteří rozhodují, takže jsou za jejich rozhodnutí zodpovědní…

Axel

Asi jsme si nerozuměli… K čemupak asi byl napůl „zrušen“ služební zákon, který měl napomoci k nezávislému rozhodování úředníků?

Viz příklad jak „ukončili“ úředníka, který se staral o hospodárné využití veřejných peněz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tri-a-pul-roku-slouzil-pod-andrejem-babisem-ted-musel-skoncit-co-provedl-41910

ušatá

I tak se to dělá – i dnes u řady podniků a úřadů.

Core

Takže berete jako fakt, že stejné tratě spolkly jeden rok na údržbě 70 mega a hned další rok 250 mega? Fakt? 🤔

Digi

Myslíte v souhrnu nákladů??? No hospodárnost a smysluplnost vynaložených prostředků státní organizace má kontrolovat ministerstvo, jestli panove ministři za hnutí ANO nedělali svojí praci, tak je nevolte, já to rozhodně dělat nebudu…

Svojsin

Jste dřívější Ušata, nebo Jaaa ??

ušatá

Nerozumím???

Core

V tomhle státě někdy někdo něco kontroloval a když náhodou ano, tak to pak mělo nějaké důsledky? Tady je všem všechno jedno. ANO toho jen umí dobře využít a napakovat se.

ušatá

To už tu je ale pár desítek let. To byste už neměl pomalu koho volit.

ušatá

Tady by to bylo na podrobnou kontrolu i vykazování nákladů a cen. Jinak celý Pacifik a třeba i Kladno – Rakovník, Zdice – Písek atd. byly opakovaně po řadu let zatěžovány dlouhodobými výlukami a každý rok se tam dělal jiný úsek. Takže pak i to vykazování financí. Namísto toho, aby se to udělalo naráz a pořádně. Tím se navíc podařilo vyhnat dost cestujících a do toho nyní ještě koronavirus. A to ještě nemluvě třeba o trhání kolejí, likvidaci nákladišť apod., což třeba na větvi na Čerčany (Luka pod Medníkem ?) způsobilo omezení kapacity a dokonalé zlikvidování křižování a rychlosti jízdy,… Číst vice »

ušatá

O investici nemohlo jít, nic nového se nestavělo. Jen zanedbaná údržba a přejezdy.

Pozorující

Fascinuje mě logika “vyhodili jsme peníze z okna v rámci “investice” do tratí, která reálně žádné zlepšení nepřinesla (JD jsou stejné, zastávky v polích daleko od obci atd.)” ale když už jsme ty peníze vyhodili, tak je budeme vyhazovat dál i za nesmyslný provoz. V SČK jsou 3 typy lokálek, první kde ten provoz smysl rozhodně má (např. Rakovník – Beroun), druhý kde je to na hraně, zrušení a následná náhrada busem však cestujícím zlepšení nepřinese (Kouřim) a poslední kategorie, která by již měly být zavřené x let jako Rakovník – Kralovice. Není přeci možné, aby když už se jednou… Číst vice »

orky

V březnu 2019 do Kouřimi vlakem přijelo v pracovní den v průměru 34 cestujících za den. Nádraží je od centra Kouřimi vzdáleno 1,5 km, takže pro dojíždějící do Kouřimi z okolí tratě je to daleko. To není zrovna atraktivní a cestující už dnes volí pro ně lepší varianty.

Frantisek

Jasně. A postavit pár desítek metrů koleje by šlo proti trendu rušení, že. Zato kolony v okrajových částech Prahy (způsobené některými z těch „lepších“ variant) jsou OK, nadto pro ně přeci postavíme kilometry dalších silnic. 🙂

Jiří Kocurek

Jojo, tihle způsobují kolony v Praze: https://mapy.cz/s/kokogujuse

orky

A kolik cestujících by taková investice přinesla? Zase mluvíme spíše o desítkách. Lepší varianta do Prahy je linka 662, která je v Českém Brodě za půl hodiny.

ušatá

A zase jen jezdí všichni do Prahy? To tu nic jiného není? Tady jsou všude lvi? Navíc proč se kodrcat takovou dálku autobusem, když k nádraží mne autobus dopraví za 5 minut a pak už jedu pohodlně vlakem a kamkoliv po celé ČR, protože v Pečkách by měly být, zcela samozřejmě, přípoje. Navíc vlakem, který projíždí obcemi a má v nich zastávku. A i u nádraží v Kouřimi jsou podniky, tam pracují lidé atd.

Vojtěch Suchan

Nebojte se, ke vlakům navazujícím na Sp linky R41/49 v Pečkách bude v Kouřimi jezdit autobus. Další a logičtější vylepšení jsou v přípravě, oprava trati a RS1 by dokázala zkrátit jízdní dobu o deset minut, což by při jízdní době Kouřim-Praha 1:10 udělalo autobusovou dopravu do Brodu naprosto nekonkurenceschopnou. Kouřim je typický příklad extrémně podinvestované lokálky a neschopnosti sprželu.

orky

Spěšný vlak z Prahy je v Českém Brodě za 22 minut a linka 662 to dá do centra Českého Brodu za půl hodiny. Z centra Prahy do centra Kouřimi pod hodinu, když bude přestup kratší jak 8 minut.

Vojtěch Suchan

Jenže z Kouřimi a okolí se jezdí i do Kolína, přepravní proud je tak 50:50. Modernizovaná lokálka s návazností autobusů na ní nejen v Kouřimi prostě vychází ekonomicky, i funkčně zdaleka nejlíp pro obsluhu celého mikroregionu.

orky

Důkaz? Odkaz? Výpočet?
A jinak už vidím v době, kdy je auto dostupné prakticky pro všechny a z Kouřimi do Kolína je to dle mapy.cz 22 minut někdo pojede autobusem na vlak, pak vlakem do Peček a pak druhým vlakem do Kolína. Na to se vám ve 21. století každý vykašle. Přímá bus linka do Kolína jede cca 45 minut, což je ve srovnání s autem bída, ale doba po modernizované lokálce s nákladem určitě přesahující miliardu (bez přeložek by to nešlo) by byla podobná.

ušatá

Pokud víte (asi ano), zeptám se: proč v tom údolí do Plaňan je po řadu let tak pomalá jízda, cca do 40km/h? Dle mého ty oblouky by snesly vyšší rychlost.

medical examiner

Tak to je opravdu špatný…
To se holt to nádraží při přerodu trati přesune.

ušatá

A proč se tedy po řadu let brání protažení místních autobusů k nádraží a jejich navázání na vlaky? Co je tedy tím hlavním důvodem?

kakov

mě spíš zaráží ignorace hlavního problému, proč se tam investovalo, když kraj chtěl zastavit provoz? chyba je v absenci rozumné koncepce a dlouhodobějšího plánování, tj. dál než do nejbližších voleb

Martin

Protože předchozí vedení kraje. jež se účastnilo jednání o modernizacích a vyjadřovalo se kladně k projektovým dokumentacím, nemělo v úmyslu zastavit provoz . Změna nastala s příchodem diletantů na radnici.

Axel

Jestli není ten hlavní problém, že minulé krajské vedení uzavřelo dlouholeté smlouvy. A nynější krajské vedení nemá dost peněz v rozpočtu, aby zaplatilo to co vyplývá ze smluv po Pokorné-Jermanové… Prý letos z disponobilního rozpočtu putuje skoro 40% na dotování středočeské dopravy … před pár lety – dle původních smluv – činil podíl dopravních dotací cca 25% z disponobilního středočeského rozpočtu https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2021/07/graf2.jpg Čili někde se škrtat musí… Ledaže by občané- kteří jezdí regionální středočeskou dopravou – ocenili ještě vyšší zdražení jízdného než je letošní zdražení časových jízdenek … měsíční a čtvrtletní ve středních Čech letos prý v průměru zdražily o… Číst vice »

None

Říp a 810. Oboje nás všechny přežije 😉

Kernteriér

Přičemž pravděpodobnost toho Řípu je o trochu menší.

medical examiner

Vy máte nějakou smrtelnou chorobu?
Nebojte se. Za 30 let budou 810 k vidění pouze v DHV Praha-střed, případně u nadšenců.

Tom

I když nejsem na straně ministerstva, chtěl bych jen říct, že zkrácení jízdních dob přece není tím jediným zlepšením, proč se daná rekonstrukce provádí. Jde především také o bezpečnost a komfort. Odstranění pomalých jízd – samozřejmě, to je nezbytně nutné, ale na některých superklikatých lokálkách už zkrátka ta rychlost zvednout nejde. Proto bych byl rád, kdyby se u lokálek, u kterých se řekne, že mají potenciál do budoucna, začalo uvažovat o jejich částečném přetrasování. Jako příklad uvedu trať Benešov – Vlašim, kde vlak doslova závodí s autobusem. Jen kdyby se odstranil nesmyslný oblouk u Struhařova, kde jsou na jednom kilometru… Číst vice »

orky

A co znamená minuta? pokud ta trať má mít v budoucnu smysl, tak jedině v případě významné rekonstrukce včetně přeložek a zavedení přímých spěšných vlaků do Prahy s návaznými linkami. Jinak s tou silnicí definitivně prohraje. Významná sídla jsou od trati daleko a ty vesnčky to nespasí.

Frantisek

Přímé spěšné vlaky by při odklonění VRT do Polabí patrně vyžadovaly naučit se se spřáhly. Ovšem pokud by trať byla zrychlena a přiblížena Postupicím i Struhařovu, možná by se snesl i ten přestup (hrana-hrana) v Benešově, jako je dnes.

Pája

Ono by to byl hlavně přínos pro všechny. Odstranit 2 přejezdy znamená odstranění rizika střetnutí na přejezdu a odstranění čekání na průjezd vlaku. Bohužel v tomhle směru má SŽ opravdu hodně velké rezervy.

Spravedlivě

Zrušení vlaků úplně, zabezpečí víc než 2 prejezdy.

Gwann

argument připomínající ty umělce, co chtěli všude hnát chodce do podchodu a nádchodu…(na silnicích)

ušatá

Nad tím jsem se už také zamýšlel a říkal jsem si, že by to za to stálo a technicky opět jednoduché, ani to stoupání by tam nebyl zas takový problém. To se dá řešit.

axon

jistěže se jízdní doby nezkrátily, protože se nechce, benevolentní jízdní doby v řádu, pomalá stará vozidla bez dynamiky, zybtečné přejezdy atd

zdeněk

A taky neříkají to B) že to že zruší vlaky Dobřiši, která není vůbec tak malá, tak zruší vlaky taky těm dlaším po cestě.. Kteří na ně možná spoléhají.

Axel

Ne.

ušatá

A to je právě ta demagogie, že se mluví jen o Dobříši a Praze a to ostatní jakoby neexistovalo.

zdeněk

No včera jsem jel do Dobříše autem ze severu Prahy. A trvalo to 2 hodiny. Ostřesné. A byla to strašná „zábava“ Takže pokud vlak by jel za 2 hodiny. (z centra trvá 1:30 a to na trati neproběhly v podstatě pořádné modernizace.). Strašně bych chtěl vidět ten autobus a 30 minut ve špičce.. „Všichni“ samozřejmě potřebují jezdit ve špičce.. Od toho se to jmenuje špička. Otázkou je na kolik by se modernizací dalo dostat. A to se dá jistě velmi lehce napočítat podle poloměrů oblouků. Zároveň nádraží v Dobříši A) jednak je opravené. Infrastruktura a koleje se nezdáli tak v… Číst vice »

Jiří Kocurek

„No včera jsem jel do Dobříše autem ze severu Prahy. A trvalo to 2 hodiny.“

A přesto jste nejel vlakem.

Jan

Protože kovid. A bylo to kam vlak nejezdi. 2019 Bych vlakem a s in 50 rád jel .

Miroslav Zikmund

Co s tím „kovid“ společného. Pokud jste nakažený, máte (musíte) být v izolaci a ne se courat světem … Nebo vám kovid zatemnil mozek, protože se vám v noci zdá jak vás obrovský Covid19 okusuje …

ušatá

Nejen okusuje, ale i dáví a škrtí.

medical examiner

To já taky.
171 není kdovíjak rychlá (70-100 km/h, nyní spíše 30-100km/h), ale z Berouna do Smíchova je rychlejší než autobus.
V době, kdy bych na Thákurově vylézal z tramvaje, jsem do ní na zastávce Smíchovské nádraží teprve lezl.

Miroslav Zikmund

Podle VJŘ na končící víkend :
BUS NAD Beroun – Smíchov R 763 Beroun 13:15, Smíchov 14:05
Os 8843 Beroun 13:19, Smíchov 14:04 …. a pokračuje na HLN; přípoj od NAD na HLN ve 14:12 – jede-li včas …..

Gargy

Určitě na Frenštát není průměr 35km/h..to by se do té Ostravy jelo tři hodiny.cestovni doba hodina 12 minut..a nebýt ..křižování tak se to dá za hoďku udělat.jedina brzda je úsek Frydlant- Vratimov…a úžasná jednokolejka co se rozpadá .

Pitrisek

Ale je (s přivřením oka, vzdáleniost OHL Frenštát je 47km, při jízdní době 1h 12 min je to přesně 39,2 km/h).

ušatá

A vlak má ještě výhodu, že nemusí být vypravený z Prahy, ale Prahou může projíždět a jet třeba Mělník – Přístav – Praha – Dobříš. Kombinovat lze dle libosti. A pak už i ta jízdní doba celkově začíná být někde jinde.

rsp

(Ta vesnice u Mníšku pod Brdy se mimochodem jmenuje Čisovice, nikoli Čišovice.) Uvedená průměrná rychlost 35 km/h u trati do Dobříše se zdá tragická, nicméně pokud vznikne podělením délky projeté trati rozdílem mezi časem výjezdu z výchozí stanice a časem dojezdu do cílové stanice, jsou do toho logicky započítány i časy stání v zastávkách. Tak dosažená cestovní rychlost není o moc lepší ani na jiných tratích kdekoli jinde. Pro srovnání příměstská trať u Brna: vzdálenost 20 km, 6 zastávek včetně výchozí, jízdní doba 27 minut, výsledná průměrná rychlost 44,4 km/h. Autobusy na tom nejsou jinak. Autobusová linka v okolí Brna:… Číst vice »

Axel

1. Tipnu si, že cestující z Dobříše příliš nezajímá jak rychle/pomalu jede vlak/bus u Brna…

2.Ohledně okolí Brna – strašně záleží odkud a kam člověk jede…

Např. z jihu autem do Brna je to naprosto luxusní (v případě kolony kvůli nehodě můžu u Olympie přejet z D1 na R52)… Nicméně např. průjezd Gajdošovou ulici (Židenice) je na 99,9% jasné popojíždění, někdy i na desítky minut….

rsp

Podstata mého komentáře spočívala v tom, že jízdu veřejné dopravy zdržuje samotné obsluhování zastávek bez ohledu na kvalitu trati. Rychlé jsou jen veřejné linky „město-město“, tj. ty, které cestou nikde nestaví. Ucpané městské ulice zdržují jak soukromou, tak veřejnou dopravu, to je ale zase trochu jiný problém.

Axel

Já bych vycházel z konkrétní situace v konkrétním regionu… Prostě spíše věřím tvrzení místních https://zdopravy.cz/vlakem-do-prace-skoro-nikdo-nejezdi-rika-starosta-dobrise-88535/ Ve srovnání s naprosto nedůvěryhodným tvrzením pana půlministra, který ve svém „oblbování“ veřejnosti, zapoměl zmínit tvrdá data, že vlak když vyjíždí z Dobříše, je v průměru využit ze 4% (jeden cestující na 25-ti sedačkách)… A když tento vlak (od Dobříše) vyjíždí z Mníšku, tak v průměru je využit na 6%… Jde o data z dopravního průzkum z roku 2019 a to průměr za březen, srpen, říjen – týká se pracovních dní… Tento dopravní průzkum zadával středočeský kraj, kde v roce 2019 byl radním pro dopravu… Číst vice »

medical examiner

Oni zase začnou, až bude po letech silniční síť samý výmol a ještě za to budou draze platit (a tím financovat přeložku té trati).

Axel

Nechal bych to na místních, neboť oni vědí nejlíp co a proč funguje či nefunguje… Já akorát vidím ty primitivní oblbovací nesmysly, které pan půlministr šíří, což je tak očividné že pozná i přespolní, jako jsem já

… Holt je před volbami a je třeba rozhádat občany/voliče… Protože kdyby se řadoví občani v klidu zamysleli, začali spolupracovat na věcech veřejných (např. na vylepšování integrovaného dopravního systému), tak po čase by si občani třebas položili otázku: „kam zmizely ty prachy“ za Babišovy vlády…

ušatá

I když se to mnohým nelíbí, velmi rychle přijde doba, kdy bude zavedeno mýtné na celé silniční síti, včetně plateb na zdravotní dopady a externality. A pak teprve bude veselo. Ono to donekonečna takto jít nemůže. A obávám se, že to řada lidí moc dobře ví, takže proto ta snaha o co nejvyšší likvidaci kolejí , protože jedině to pomůže tu silniční dopravu nějak ještě na nějakou dobu udržet, protože nebude alternativa. Jenže o to víc to pak bude bolet a stát obrovské peníze – tedy náprava všech nyní realizovaných a prosazovaných nesmyslů.
Rád bych se mýlil.

Twix

Porovnání jízdních dob zrovna mezi Čisovicemi a Dobříší je dobrá finta, protože před rekonstrukcí musel vlak právě v těch Čisovicích čtvrt hodiny čekat na protijedoucí vlak, aby to vyšlo do taktu. Po rekonstrukci se křižování mohlo přesunout do Mníšku, takže už se nikde nečeká, a té minutové úspory se tedy dosáhlo i s přidáním jednoho křižování v tom úseku. Došlo mimo jiné k vybavení všech přejezdů signalizací, takže vlaky už neplýtvají palivo na rozjezdy z pomalých 20 či 10 km/h, a ubylo střetů s auty, které na těch frekventovaných silnicích a nepřehledných lesních cestách v chatových oblastech nebyly zřídkavé. I… Číst vice »

Gwann

takže kolik to bylo skochovice-dobris tehdy a teď?

Petr Šimral

Než tady budete povídat pohádky, tak si pusťte toto, ať víte, jaký má smysl vkládat 350 mega do lokálky na „konci světa“ : https://youtu.be/_Yc1Duq56cc?t=2471

Já tam vidím uvedení svršku do normového stavu, uvedení zabezpečovačky do normového stavu a koridor (pro koho?) z Malé Hraštice do Dobříše.
Na výjezdu z Měchenic dlouhá 20 km/h, na PZZ se nenašlo. O kousek dále dlouhá 30 proložená přejezdovou desítkou. A naopak PZZ na zasávkách Klínec a Bojov.
Zdaleka nejsou na trati všude PZZ, jsou tam dělány dosti nesystematicky.
Prakticky nic nevede k takovému ovlivnění jízdní doby, aby to mohlo mít vliv na počet cestujících.

Twix

Co konkrétně z toho co jsem psal o úseku Čisovice – Dobříš není pravda? O tom jestli investici považuji za oprávněnou nebo ne jsem nenapsal ani slovo.

Petr Šimral

ad Twix: níže vaše slova, nikoliv má:

Došlo mimo jiné k vybavení všech přejezdů signalizací, takže vlaky už neplýtvají palivo na rozjezdy z pomalých 20 či 10 km/h, a ubylo střetů s auty, které na těch frekventovaných silnicích a nepřehledných lesních cestách v chatových oblastech nebyly zřídkavé.

Miroslav Zikmund

OK, ale v TTP jsou stále údaje na přejezdu rychlost 10 ….

PetrB

Položíme si jinou otázku: kolik km bylo nových železničních tratí, nepočítaje různé přeložky či propojky? 0 km, slovy nula. A kolik stojí opravy a nové stavby silnic. Jen pro příklad: takový tzv. Východní obchvat v Plzni, pouhé 2 km stál 597 milionů korun! A to není dokončený.

Pavel Bláha

Zjevně nechápete rozdíl mezi základní a tudíž nezbytnou silniční sítí a doplňkovou funkcí železnice, která má obhajitelný význam jen ve směrech hlavních přepravních proudů.

Petr

Bohužel ve směrech hlavních přepravních proudů ta železnice není. Viz zrovna substituce příměstské dopravy páteřní trasou autobusů po D4. Ostatně plánované P+R v Dubenci to jen potvrzuje.

Petr

Jinak neschopnost ČR postavit novou tra´t se projevu i nedaleko na III. koridoru.

medical examiner

Ano. Ze Smíchova do Černošic by se dalo jezdit 160 km/h, a dále nejméně 95 km/h…

Petr

To už by právě nebyl koridor 😀 Ostatně na to tam mají memorandum.

Frantisek

To je, vzato doslova, dost zvrácená logika, jíž se bohužel dnes do značné míry řídíme. Základní a nezbytná je místní silniční síť pro jednotky až desítky jízd, zejména na krátké vzdálenosti. Železnice ze své podstaty naopak nemá být pouhým doplňkem, nýbrž páteří pro silnější přepravní proudy – které dnes tvoří ty nekonečné kolony na stále méně dostačujících hlavních silnicích a dálnicích. Přesto se vesele budují další souběžné a ještě širší silnice, aniž by předtím byly jakkoli uživatelsky přizpůsobeny železnice (dostatečná kapacita a rychlost/plynulost, pro větší podniky a logistická centra preferované vlečky, zastávky u sídel, prodloužení a pospojování). Vezme se, kolik… Číst vice »

Jiří Kocurek

Ano, vše má být jen doplněk k železnici. Vodovod taky, přece, vžďy údržbva vodovodů stojí těžké peníze. A vlastní studnu zakázat! Totak ještě!

medical examiner

No…nejpozději od 1.1.2042 bude vlastní studna celkem důležitá věc (bude zakázáno plýtvat vodou z vodovodu na napouštění bazénů a zalévání zahrad).

Pavel Bláha

V době koňských povozů by vaše argumentace byla dejme tomu pochopitelná. Doba ale pokročila a s tím i fungování ekonomiky, která dávno už nespoléhá na neflexibilní, pomalou a zranitelnou železnici.

medical examiner

Silnice nejsou nezbytné.
Dálnice jsou dokonce naprosto postradatelné, neboť se dá jezdit „po staré“.

Pavel P.

„Základem“ je silnice III. třídy skrze obec. Obchvat mimo obec (na kterém zpravidla není místní obsluha) je nadstandard a nikoliv nezbytná síť.

Jiří Kocurek

A ty tratě se mají stavět jen aby se splnil plán nových tratí? Protože do Budějovic to někdo považuje za pouhou opravu jednokolejky?

medical examiner

Do Budějovic bude nová trať až ve čtyřicátých letech tohoto století s rychlostí 250 km/h.
Bude snaha to udělat Praha hl.n. – České Budějovice za 1:00

Dachs

„Například na trati Dobříš – Praha je po těch investicích průměrná rychlost 35 km/h,“ uvedl radní pro dopravu ve Středočeském kraji Petr Borecký.“ No, dobře, ale jakou průměrnou rychlostí asi tak jezdí autobus. A pražské metro má kolik? 36 km/h? 🙂 (Toto druhé srovnání samozřejmě už vůbec nebrat vážně.) Podstatnější věcí je, že ta minutka dvě na jednokolejce těžko přinese zázrak, když provoz limitují možnosti křižování a často zásadní pro polohy spojů je držení návazností. Ohledně průměrných rychlostí osobní dopravy na železnici nechť se pozornost laskavě zaměřuje zejména na tristní čísla z dálkové vrstvy nebo neustálé rychlostní propady (ať z… Číst vice »

suri

….„Přehled investic a nákladů na provozuschopnost všech tratí se nechystáme zveřejnit,“ řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová….

Bože, mluvčí je buď nekompetentní nebo úplně blbá, když z ní vyleze takový výrok. Ty informace zjevně existují, proto stačí jedno dobře formulované podání podle zákona č. 106/1999 Sb. a zveřejnit to musí, a to i na svém webu. Toto její prohlášení, že se něco nechystají zveřejnit, je tak vlastně vybídnutí k tomu, aby to podání někdo co nejdřív dal. Toto je nenázornější případ, jak dosáhnout přesného opaku. Předpokládám, že redakce se této hozené rukavice rádo chopí 🙂

Axel

bych si tipnul, že formulace paní tiskové mluvčí, spíše svědčí o tom, že budou „zuby/nehty“ se bránit vydat tyto informace.. Tipnu si, že např. „napálí“ částku za poskytnutí informace dle 106/1999.
… poplatek, řekněme ve výši např. 100.000 Kč za poskytnutí informace, dle 106/1999 asi hodně lidí odradí…

suri

pokud by byl požadavek na úhradu nákladů stanoven svévolně bez ohledu na jejich reálnou výši a zákonný rámec, tak takový postup by byl samozřejmě protizákonný a ve finále by u správního soudu projeli. Poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb. není svou formou nic jiného než jakékoliv jiné rozhodnutí podle správního řádu, v řízení má účastník svá procesní práva a možnost využít opravných prostředků.

Axel

„co se vleče, neuteče“… Vámi popsaný postup (včetně případného soudního přezkumu) totiž bývá otázkou roků…

Usmrcení téměř všeho živého v Bečvě poblíž Valašského Meziříčí se zkoumá (z hlediska příčiny a následné prevence) už skoro rok… A vidíte nějaký pokrok?
Připomenu, že Česká inspekce životního prostředí je přímo podřízena Ministerstvu životního prostředí, které už 8.-mým rokem personálně obsazuje Hnutí Akce Nespokojených Občanů 2011…
https://neovlivni.cz/inspekce-v-rozkladu/

kakov

takže očekáváte, že se člověk chodící každý den do práce bude soudit s SŽ? nebo podnikatel přestane řídit firmu a bude se babrat se soudy??

Vladki

Tak se jich v tom případě zeptat, kolik stálo spočítat ty informace pro lokalky, které chce zrušit Středočeský kraj, a požadovat aby za podobnou cenu (a čas) zveřejnili i ostatní

Axel

Pane Vladki, taky řešení… nicméně to utajování má IMHO jediný efekt = než se informace zveřejnění (a proštudují), tak už mezitím proběhnou nynější volby…

A to se vyplatí. Někomu !!! (ironie)

medical examiner

A aby zveřejnili i autobusy…
Protože pokaždé když jede okolo mně autobus, tak koukám skrz ten autobus – vidím uvnitř tak 2-6 cestujících.
Když nějakým jedu, není to o nic lepší…

svojsin

Konkrétní linka a čas? Ať si to můžeme ověřit.
Nedávno tady vaši kamarádi lokálkofanatici psali, jak nechtějí jezdit v narvaných autobusech….

medical examiner

633 a 637. Nejlépe takhle mezi Tetínem a Litní, ev. Řevnicemi.
Nezapomeňte si taky ověřit vytíženost na trati 172, především z Litně do Třebaně nebo naopak.

ušatá

Pokud chcete konkretní tak jen namátkou autobusy na trase Budyně n. Ohří – Roudnice., ale i některé další linky zde, které měly nahradit tzv. nevyužívanou trať z Libochovic do Vraňan. Nastalo však to, že ten autobus slouží s bídou ve špičkách. Jinak jsem tam skutečně jel několikrát sám. Tady se podařilo těm lidem to dost znechutit. Navíc autobus v Roudnici končí na náměstí a ne u nádraží, takže ta náhrada se tímto také nepovedla. Ale uvedu i linku z Čisté do Kralovic, kde jsem jel několikrát také sám. Bylo to kolem poledne a po obědě a zpět později odpoledne a… Číst vice »

MildaIV

Ve vyspělé demokracii by to bylo na vyhazov ministra.

Gwann

v jakekoliv demokracii…by už trestné stíhaný premiér nebyl premiérem. jenze jsme v postbolsevickem bordelu, kde spousta debilu neustále vyhlíží mesiase, který je zachrání z jejich podelanych životu. jako malé děti…

kakov

máte příliš hořký slovník, nejprve by jste si měl zamést před vlastním prahem,

lidé nepotřebují mesiáše, postačí aspoň trochu slušný člověk, který je nebude cíleně likvidovat

Gwann

slušných lidí na premiérské sesli jsme měli hned několik. nečas, sobotka, špidla. ani jeden nedopadl dobře.

k zametání na prahu…prosím o vysvětlení…nějak nerozumim

kakov

osočujete tady lidi nadávkami a tvrdíte, že chtějí mesiáše, pak je tu spousta lidí jako Vy, čekající na heroda, nebo Vaším slovníkem konkursního exekutora, který půl národa zlikviduje, jestli Nečas byl slušný člověk, o tom bych pochyboval, právě za jeho krutovlády se nejvíce tíhlo k ekonomické likvidaci velké části národa, to Vaše tzv. „šetření“, po němž neustále voláte, vypadá dobře v tabulkách excelu, ale ten vám neukáže stinnou stránku, na kterou dojela i Nečasova vláda, schválně proč pravicové vlády sice šetřily a přesto měly stále rekordní a čím dál větší schodky?? snižováním koupě schopnosti obyvatel se snižuje ekonomický výkon a… Číst vice »

CDP

Ještě by Ministerstvo a kraj mohli zveřejnit náklady na každou silnici a nejlépe s počtem aut denně aby každý řidič viděl kolik ho skutečně stojí jedna cesta.

Axel

počet aut viz sčítání dopravy… Občas jsem mrknul na https://scitani2016.rsd.cz/… Ale tahle webovka je nyní vypnutá.

Kupodivu… -:)

Marana_CZE

Víte, je rozdíl mezi silnicí, bez které se prostě neobejdeme, auta, autobusy, kamiony, kombajny, nadměrné náklady, dodávky s pečivem, které prostě železnice nedokáže levně, nebo jakkoliv přepravit v ideálním krátkém čase… Navíc je rozdíl mezi lokálkou, kde za den jede 12 párů vlaků, za uherák náklad a i „lokální silnicí“, kde jede dodávka do místního obchodu, lidi s auty do práce/zábavou, místní JZD na pole, autobusy…

zdeněk

Jenže ton rozdíl je v tom, že do regionální tratě 50 let jste nepotřebovali investice mosty možná až 100.
Na silnicích se dělají díry co 3 roky. A 50let rozhodně nevydrží..
A dráhy se štěrk zrekonstruhuje a pročistí. Uválcuje A jede se dál. Naprosto ekologické.
Na kolik je ekologická ta ropná s.ačka si nejsem jistá. Které se komplet musí odfrézovat. A položit nová.

Marana_CZE

Anooo! Souhlas! Vlečka do každé dědiny! Traktory se z JZD přepraví na pole po kolejích a do každého obchodu bude jednou měsíčně jezdit jeden vůz, aby byl aspoň lehce naplněný! Autobus, kterým někdo jezdí nahradíme 810, páč má záchod a může přepravit kolo. Bože tohle je demagogie. Každá lokálka tady co 5 let stojí na výměnu pražců/štěrku atd… Tu silnici můžete také opravit ekologicky (využijete materiál co zde je, pro opravu té díry) navíc je rychlejší a pohodlnější. Železnice má smysl na významnějším tahu, ale v místě, kde jezdí 1/2 810/814 je to naprostá zbytečnost, co nás stojí nemalé peníze…

Dominik

Silnice pohodlnější a rychlejší? To rozhodně ne vždy platí.

zdeněk

Trať máte postavenou, 810 máte. nic to po vás 40 let nechtělo a ještě držkujete. Co 5 let se mění pračce? Kompletně? To asi těžko když jsou třeba z 1960…
To že někdo seká prý trávu, to se snad nedá ani mluvit o tom.

zdeněk

pražce

svojsin

To je vidět opětovně na Mšence, jak nic nestojí.

zdeněk

No a tam se po 40 nebo 50 letech aspoň vyměnily koleje.. Bohužel opět bez připravené modernizace… Takže bez zvýšení rychlosti.(mám za to)

svojsin

I tak to stálo velký prachy, který se nikdy nevrátí a už je zase problém kousek jinde, tedy další peníze.

ušatá

Ano jen prostá údržba bez modernizace.

Frantisek

Pokud 50 let nesáhnete na silnici, bude její oživení také násobně dražší než průměrná údržba. Otázkou je, zda tu či onu cestu zároveň vylepšíte (na silnicích se furt stavějí rozšíření, přeložky…) anebo necháte, jak je (případně ještě ořežete).

medical examiner

Hezká představa…D1 po řekněme 5 letech bez jakékoliv údržby…

ušatá

Vydělte to 60 lety. Už jsem to tu uváděl. A na té Mladotické se na ni nesáhlo pouhých 90 let. V roce 1997 tam byly koleje z roku 1903, pražce s hřeby, zasypané škvárou a zarostlé trávou. A po tom jezdily těžké nákladní vlaky. Co vy na to? Nehledě , že jsem to tu už uváděl, ale prostě vy to nechcete vidět, slyšet a vedete si jen svou. To asi není zrovna diskuse, že, natož nějaká neprůstřelná argumentace?

Marana_CZE

Ano držkuji. Jdou do toho mé prachy z daní, které bych dokázal osobně využít lépe, i kdyby to představovalo 5 korun…

Rudolf Tuček

Když chcete udržet trať na dřevěných pražcích v bezvadném stavu, tak v příručkach se uvádělo že musíte vyměnit 10% pražců každý rok.

ušatá

A ony vydrží i po desetiletí a ještě se potom jezdí.

None

Tak pokud se u nás silnice staví s výdrží tři roky…

Jiří Kocurek

Mno ty místní silničky na vesnicích, po kterých se chodí pěšky na vlak/autobus, jezdí s po nich na kole… Ty zas tak často údržbu nepotřebují. Snad kromě odhrnutí sněhu, páč mimo velká města daleko víc sněží.
A jsou víceméně nenehraditelné. Dovedete si představit obnovu tornádem zničených domů v chodooníně, když k nim od nádraží nepovede žádná přístupová komunikace? Já je.

Jiří Kocurek

Hodoníne… achjo, moc rychle.

Core

Vy si jako fakt myslíte, že tratě se neudržují? Že ji jednou postavíte a sto let stojí bez zásahu?

Vojtěch Suchan

Poslední TSO na úseku Bošice – Kouřim proběhla za druhé světové války. Takže svršek bez jakéhokoliv zásahu vydržel osmdesát let, i když jeho parametry skutečně neodpovídaly tomu, čemu mají. Osmdesát let povrch silnice skutečně nevydrží, ani silnice III. třídy s odpovídajícím provozem.

ušatá

Výdrž silnice i při malém provozu je tak 3 – 5 let a pak už jsou tam díry, praskliny, zatéká voda, občas roste i tráva, výtluky apod. U těch zatíženějších to markantně narůstá, včetně potřebných zásahů. A jak již bylo uvedeno, u těchto silnic – do cca 5000 vozidel denně (ale je otázkou zatížení těžkými vozidly – kolik toho tam jezdí) je běžné dávat min. 1 000 000 Kč ročně. Ale to je skutečně minimum a k tomu se musí započítat i odpisy.

ušatá

U nás, bohužel ano, což je takový světový rekord. Že se tam sem tam vymění pražec nebo něco podbije, to zcela jistě. Ale to jsou směšné náklady. A třeba ten úsek Kralovice – MLadotice byl ukázkový, ale i ta Mšenka.

Jiří Kocurek

Vylžeme sei nemožnost recyklace asfaltu (běžně se dělá) a začneme nadávat.

Cdp

Ale všechny silnice nepotřebujete, do každé dědiny nemusí nutně vést tři silnice, stačí jedna. Argument s IZS je taky krásný,ale platí pro samé stačí jedna silnice a holt IZS dojede o něco později, daň že bydlím v prdeli a moje daně nezaplatí dost.

Rudolf Tuček

Ono kolikrát ty tři silnice co vedou do každé dědiny jsou historický dané a byly tady s námi i několik století před železnicí a když měli význam v době asfaltové tak jsou dnes asfaltové.

Frantisek

Spousta těch aut a kamionů by mohla přejít právě na železnice, pokud by o ně bylo pečováno alespoň tak, jako o silnice, a silnicím (i obcím na nich) by se ulevilo. To, že železnice něco „nedokáže“, když jí k tomu nechceme dát potřebné parametry (rychlost, kapacitu a dostupnost), které dáváme jen silnicím, je argument trochu mimo. Jasně, že pečivo z nejbližší pekárny vezmete dodávkou po místní silnici. Hromady obilí, pokud nejsou zrovna z okolních polí, už ale můžete dovézt vlakem, když bude dostatečně vybavená trať. Pak se vyhnete neustálým opravám přeplněných a přetížených silnic včetně důsledků.

ušatá

Jenže to by se muselo uplatňovat to tržní hospodářství a logika, že každý si zaplatí to, co používá. A pak se hned jednak sníží množství dopravy a snadno se přejde na železnici, protože tu silniční dopravu si málokdo bude moci dovolit.

Tomariero

Tak silnice jsou potřeba kvůli IZS to vlakem nezaridite, proto je potřeba je udržovat.

Petr

Jak kde. U nás máme výhodu, že ty silnice se „staví“ lépe. Z globálního pohledu je ale takových míst kde tomu tak není celkem dost. IZS tam tedy využívá jak železnici, tak i další nepozemní dopravu.

Tomariero

Ok, uznávám, v zemích kde je standardně doba zásahu do 20 minut to tak bude určitě. Zbytek nepovažuji za kvalitní IZS (a ano týká se to třeba 99% plochy na planetě)

Jiří Kocurek

Tak jsou místa, kam se nejrychlejij dostane pobřežní stráž lodí. Ale to není příklad ČR – a když se opravdu spěchá, tak se volá vrtulník. A ten koleje nepotřebuje.

Frantisek

IZS jednou za mnoho let stačí jakákoli cesta, případně má vrtulník. Tím určitě neobhájíte „dálnici do každého kraje“.

PvvS

A pošta, zásobování, popeláři..

medical examiner

No jo. Ale kvůli sanitce 1x za měsíc stačí malá okreska o šířce vozovky 6 metrů…

ušatá

Oni spolu s MF ani nejsou schopni po řadu doložit, kolik stojí stát ročně různé úlevy poskytované uživatelům v silniční dopravě (tedy na různých daních pod.).
Po dlouhém pátrání se nám dostalo odhadu od 2 do 7 miliard ročně. Což je zajímavé i z hlediska úspory na železniční dopravě ve výši 52 milionů.

Pavel Bláha

Dobře, že se začalo veřejně probírat, jaké jsou skutečné náklady na udržení při životě toho drážního cirkusu ze století páry.

Axel

Sorry, ale mícháte do sebe rozdílné. IMHO platí že jde o mix:
a) zcela nepostradatelné/nenahraditelné železnice
b) +- fungující železnice, které by potřebovaly zčásti změnit trasování (což stojí obrovské prachy)
c) přežilé, nepříliš používané železnice, které postrádají smysl a měly být zrušeny už před lety… každá koruna údržby do těchto tratí nedává smysl… a možná ani nedává smysl udržovat budovy podél tratí (vzhledem k jejich energetické náročnosti vs. mnohem nižší energetická náročnost zcela nové budovy na témže místě… v některých případech: „nejlepší rekonstrukce je demolice a nová výstavba“)

Frantisek

Mnohé tratě ale „nedávají smysl“ právě proto, jak se do nich léta neinvestovalo, a jaká „ochota“ je k jejich zlepšení. Také si myslím, že se ta energetická náročnost starších budov oproti nakonec stejně velkým (také) skleníkům přeceňuje; hlavní je opět zanedbaná údržba a následně příliš vysoké náklady oproti údržbě průběžné, zvláště pokud je budova využívána/obývána. Jo, najdou se i výjimky, které opravdu význam do budoucna už asi nemají, ale je jich minimum.

Axel

Ad perspektivní lokálky… IMHO nelze generalizovat. Rozhodování bych nechal na místních. Od půlministerského stolu z Prahy se obtížně odhaduje skutečný zájem regionální dopravy Ad energetická náročnost starých nádražních budov u lokálních železnic… Možná si nerozumíme… Čtením o historii rozvoje železnic je zřejmé, že naprostá většina lokálních/regionálních železnic byla zbudována před víc než 100 roky… Stačí si srovnat jak se změní spotřeba energií např. v Šumperácích, po jejich zateplení… Otázkou je, zda dává smysl investovat jednu, jedinou korunu do cca 100-leté budovy kdesi v polích? Takové bydlení dává smysl tak pro nenáročného/skromného poustevníka, jako byl např. František z Asissi… jenže umřel… Číst vice »

medical examiner

Hmm…
On taky nikdo neříká že tam navěky musí jezdit velké vlaky (že to nemohou být tramvaje/vlakotramvaje).

Rudolf Tuček

Mnohé tratě nedávaly smysl už v době vystavby a byly ztrátové i v době kdy jedinou konkurencí byl povoz.

medical examiner

A pak jsou tu železnice, které smysl neměly ani v době vzniku.
Takový Mošnov není zrovna zářivě využívaný…nebo je?

medical examiner

A co jsou potom autobusy?
Za mnoho milionů vozit 6 lidí-důchodců…

svojsin

Opět: Konkrétní příklad?

Gwann

busy kolem Kované. kdykoliv.

Tomáš Záruba

Jen tak na okraj: Občas se nějaké to zrychlení nemusí projevit v GVD (typicky když to na jednokolejce nestačí k posunu křižování do další stanice), ale zato výrazně stoupne stabilita provozu…

svojsin

Což je fajn a přínosné u tratí, kde má smysl osobku provozovat.
Návoz cestujících na přestup na vlak do „nádraží za Studencem“ apd. není nutné provozovat po kolejích.

Frantisek

Spřahování jednotek (kde není kapacita pro samotné protažení spoje) jsme se ještě nenaučili, proto necháme tratě dožít a nahradíme je přímými autobusy bez přestupu…

Jiří Kocurek

Musíme… zrušit silnci… pro nepotřebnost… a aby lidi … jezdili … vlakem.
https://mapy.cz/s/muzegacaku

Bez toho silničního mostu bude ta zastávka k ničemu. A lávka pro pěší není železnice, takže fanatici budou proti.

medical examiner

Lidi začnou jezdit vlakem jednoduše v momentě, kdy se jim nebude chtít jezdit mezi výmoly a ještě za to platit.
Jak zároveň zdraží alkohol a tabák, tak se lid bude muset nějaké neřesti zbavit – buď přestat chlastat a hulit, nebo si přestat vozit zadek autem.

PvvS

Stabilita není vše, když se kvůli křižování bude jezdit jednou za pár hodin, tak to lidi nenaláká

Axel

Dotaz na redakci – doptávali jste se na důvod utajování: „Přehled investic a nákladů na provozuschopnost všech tratí se nechystáme zveřejnit,“ Děkuji… A pokud Vám odpověděli, tak jaký důvod utajování byl uveden? Absolutně nerozumím co by mělo být na tajného. Notabene, když už existuje Registr smluv (což jsou IMHO leckdy informace blížící se charakteru obchodního tajemství)… Jestli to nebude další „Faltýnek pozdravuje“ … tj. že veřejnost se budu divit proč normální, samozřejmé věci jsou utajeny… takže veřejnost snáze přehlédne nějaké zvláštnosti, obtížně vysvětlitelné… , jaké jsme za těch několik roků zažili, typu, „že nějaká otravná látka, kterou jakýsi/jacísi *x* dal… Číst vice »

Axel

Dík

Amper77

A jde o utajování? Taková ucelená tabulka prostě nikde neexistuje a musela by se vytvořit a pokud ji SŽ zatím nepotřebovala, tak ji nemá důvod dělat a tudíž ani nemá co zveřejnit. Předpokládám, že na dotaz ji prostě vytvoří a zveřejní.
Já třeba prý utajuju, kolik jsem utratil za pivo. Jenže já si to sám nepočítám…

MildaIV

Já bych předpokládal, že správce infrastruktury nechce. Ale MD by to po něm chtít mělo.

ušatá

Ale on ty údaje musí mít, neexistuje, že by nebyly. Jenže by se pak spíš mohlo stát, že vykazované údaje na jednotlivé tratě by se mohly třeba lišit od toho, co se na trati dělo.

Gwann

ja předpokládám že nechce. protože kdyby to v tabulce měl, tak by se někdo nevěřícně ptal za co, že se tam ty bambiliony roztocily…

Axel

Pro Amper77… Vy tvrdíte, že určitě neexistuje?

V tom případě by mě velmi vážně zajímalo, jak na SŽCD byly a jak sjou plněny povinnosti jednotlivých MANAŽERŮ téhle organizace dle zákona 320/2001 Sb. o finanční kontrole ve veřejné správě

… Jak bez údajů (které dle Vás neexistují) zvládají tito manažeři/manažerky kontrolovat jednotlivé platby, tak aby u každé platby z našich daní byla splněna:
a) předběžná
b) průběžná
c) následná
kontrola, že platba je zaplacena pro mj. konkrétní účel?

Peter

Ono se jim to zveřejnit nechce, protože by se ukázalo že zatím co do některých lokálek jdou stamiliony, tak jinam nejde nic. Mají prostě nějakou částku a tu vyčerpají na vybraných tratích. Další rok zase jinde. Ale průměr nákladů na km lokálky bude stejný a troufnu si tvrdit že dost nízký. Problém je věřit tomu co SŽ zveřejní, v kouzlení s čísly jsou nepřekonatelní.

ušatá

On by se pak také někdo znalý mohl ptát, za co se vlastně utratily takové částky a proč to není v praxi nějak vidět.

Jegorič

To je heslo na billboard: Volte nás, potřebujeme se naučit věci!

mgr.pavel

„Zatím jsme u vlády druhé volební období, tak toho moc neumíme“ 🙂

Axel

Nesouhlasím… Ledaže jste uvažoval nějaké „severokejské“ (=skoro furt) volební období… Jaroslav Faltýnek působí v politice už od 90.-tých let, byť pravdou je, že původně na komunální úrovni v 50-ti tisícovém Prostějově.

Jarda

ANO, je mi do pláče jaký je stát hospodář s investicemi bez přínosu. Lokálek je mi líto, ale jsem rád, ze aspoň nějaká správa ma snahu šetřit. Chudáci naši potomci, už kvůli nim toto chování ala „ANO bianko šek“ musí skončit.

MildaIV

Jak to souvisí s ANO? Tento stav je na naší železnici již desítky let.

Gwann

strašně moc bych chtěl vidět položky v té kolonce náklady na provozuschopnost….

včera jsem viděl…jak dva strejci ve vestě SZ natirali štětkou cerno-zlute šrafování na sloupy trakcniho vedení na koridoru…v prvé řadě si nemyslím, že to již bylo třeba…a v druhé…ten pohled byl božsky… pokud údržba probíhá s těmito prioritami a tempem, pak náklady mohou být opravdu nekonečně a vidět to nebude

Dominik

1) to, že to nebylo potřeba, je jen Váš, ničím nepodložený, subjektivní dojem.

2) a to, čekáte, že tam vyskáče 15 chlapů s barvou a štětcem (protože jiná údržba přeci není)? Nebo co si mám představit pod větou: …pokud údržba probíhá s těmito prioritami a tempem,…. ?

SaulGoodman

Také nechápu, kdykoliv se mění nějaký most, tak tu všichni radí, že tam radši měli poslat člověka s plechovkou barvy. No tak když pošlou, tak je to taky špatně.

Gwann

špatně je to, že onen sloup nebyl rozhodně rezavy a daně šrafování na něm bylo furt sakra dobre vidět.

a krom jiného bych čekal…že to budou stříkat.

takže…dle mého amatérského názoru dělali zbytečnou práci zbytečné pomalým zpusobem

Dominik

Tak pokud se dělá 8 z 10 sloupů, tak se natřou i ty zbývající 2 (to by musely být v jo dobrém stavu, aby se vynechaly), aby to tedy vypadalo stejně. A to máte nějak podložené, nebo to je Váš subjektivní názor, že byly sakra dobře vidět? Taky jsem si jednou říkal, proč se ty výstražné pruhy dělají, vždyť jsou dobře vidět, ale když se to dodělalo, tak jsem změnil názor, protože to hned vypadalo daleko lépe. A kdy se to má podle Vás dělat? Až ta barva napůl sleze? Tak se přihlašte na Správu železnic, že jim budete radit,… Číst vice »

Gwann

jako ničemu to fakt neublíží…ale vidět tam ty dva se štětcem na oprenych hliníkových schudcich verze lidl..no, osobně bych pro dva borce našel jinou práci…

btw ty trakcni stozary běžně rezave jak liška, to je v poho? a mimochodem, proč se ty výstražné pruhy na stozary ve stanici kreslí? to aby nejel moc široký vagonek?

Rudolf Tuček

Žluto černé pruhy označují místa kde je malo prostoru pro osoby pohybujici se v kolejisti mezi vozidly a pevnou překážkou.

Gwann

hmmm, tak proč jsou natrene sloupy trakcniho vedení i na peronu (mimo jiné třeba kralupy)…

Jiří Kocurek

Díra nedíra, furt se natírá. Co natom, že zespodu leze reznoucí výztuž. To shora vidět není, most je tím pádem v nejlepším pořádku, stavební průzkum proveden z jedné fotky.