Liberec nakoupil v Německu další autobusy Mercedes-Benz, nahradí dosluhující SOR

Autobus Mercedes-Benz Citaro na terminálu MHD v Liberci. Foto: Petr DvorskýAutobus Mercedes-Benz Citaro na terminálu MHD v Liberci. Foto: Petr Dvorský

Dopravce potřebuje další autobusy i kvůli chystaným tramvajovým výlukám.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) rozšířil na přelomu roku svůj vozidlový park o dalších pět autobusů Mercedes Citaro 530. Jde o použité autobusy, které v minulosti jezdily hlavně v německém Frankfurtu nad Mohanem. Dopravce jedná o nákupu dalších.

Mercedesy se nám osvědčily. Potřebujeme na krátký časový horizont náhradu za dosluhující vozidla, zejména pak SOR BN12. Jde o nákup, který překlene dobu do nákupu nových autobusů,“ vysvětlil provozně technický ředitel DPMLJ Ludvík Lavička. Zakoupené mercedesy jsou z roku 2005, autobusy SOR BN12 nakupoval DPMLJ v letech 2004–2008.

První autobusy ze série pěti koupených vozů zařadil DPMLJ do provozu tento týden. Jezdit budou zatím v tyrkysové barvě původního dopravce.

Aktuálně má tak dopravce 21 autobusů značky Mercedes-Benz. K největšímu nákupu došlo před dvěma lety, když si DPMLJ přivezl autobusy ze Schwerinu jako náhradu za autobusy po konci spolupráce s BusLine. „Jezdí spolehlivě, řidiči i cestující si je oblíbili,“ dodal Lavička. V současné době jedná dopravní podnik o nákupu několika kusů ojetých nízkopodlažních kloubových autobusů na zajištění dlouhodobých výluk tramvajové dopravy. Citara budou i základem provozu MHD v sousedním Jablonci nad Nisou, kde provoz přebírá Umbrella.

DPMLJ v minulých letech neměl dostatek prostředků na nákup nových autobusů, loni došlo ale k výrazné změně. Dopravce nakoupil nové kloubové autobusy Solaris Urbino 18 na CNG, v ulicích se začaly objevovat také nové autobusy SOR NS12. Z provozu už naopak zmizely autobusy Karosa B941E koupené od DPP. Ty si dopravce pořídil hlavně kvůli výlukám tramvají. „Čeká nás letos zřejmě velká výluka tramvají u zastávky Pekárny a potřebujeme mít dostatek autobusů,“ vysvětlil další nákupy Lavička.

Tagy Citaro Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou DPMLJ Mercedes Benz
61 komentářů