Letectví

Jak ovlivní MAX náš zisk? Nevíme, řekl Boeing investorům po výsledcích za čtvrtletí

Boeing ukázal první částečně vyrobený model 777X určený pro statické testování. Foto: Boeing
Boeing ukázal první částečně vyrobený model 777X určený pro statické testování. Foto: Boeing

Výrobce letadel Boeing oznámil první hospodářské výsledky za období, do kterého už zasáhly problémy s nehodou letadla 737 MAX 8 Ethiopian Airlines a následné uzemnění všech strojů.

Podle dnes zveřejněné zprávy Boeing za první čtvrtletí Boeingu klesl zisk v prvním čtrvrtletí o 21 % na 1,956 miliardy dolarů. Tržby klesly o 2 % na 22,92 miliard dolarů, cash flow na 2,79 miliardy dolarů. Firmě čísla vylepšily její vojenská část, u které rostly tržby i zisk. Stav financí byl na konci března na účtech Boeingu je o 900 milionů dolarů nižší, narostla současně zadluženost.

Do čísel v prvním čtvrtletí přitom nehoda a uzemnění zasáhlo ještě relativně málo, k nehodě došlo první polovině března. Boeing odmítl vydat jakékoliv výhledy budoucího hospodaření. Firma pouze uvedla, že se ji zvýšily kvůli problémům s 737 MAX přímé náklady o zhruba miliardu dolarů. „Kvůli nejistotě o termínu a podmínkách návratu letadla do provozu zveřejníme nový odhad výsledků hospodaření v budoucnu,“ uvedla firma do zprávy pro investory.

Kromě ztráty tržeb čekají firmu zřejmě značné výdaje za odškodnění leteckým společnostem, kterým uzemnění nyní způsobuje značné ztráty, stejně tak ztrátu pověsti.

Boeing v prohlášení uvedl, že firma se plně soustředí na návrat 737 MAX do provozu. Agentura Reuters uvedla, že některým aerolinkám už firma uvedla odhadovaný termín opětovného povolení k letům v druhé polovině července. Akcie Boeingu po zveřejnění zprávy zatím drží zhruba stejnou hodnotu, jako včera.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pája

Není divu, že nechtějí příliš odhadovat celkový vliv na hospodaření. Zásadní ukazatel totiž bude o kolik poklesne poptávka po Maxech v nových objednávkách.

arakain

No zatím jsou odhady na burzovních webech takové, že pokud to bude do května, tak to ještě možná Boeing zaplatí sám, ale pokud do července, tak se bez intervence vlády a ochrany před věřiteli neobejde

Filip

BA má tolik hotovosti, že to zaplatí ze svého i kdyby to bylo do konce roku. Nehledě na to že to může nákou dobu jet platit z jiných projektů. Nicméně to že to bude bolet jak firmu, zaměstnance tak i akcionáře je nepochybné.