Francie stopla rozšiřování největšího letiště. Chce více lidí do vlaků a alternativní pohony letadel

Letiště Roissy - Charles de Gaulle. Foto: Optronic / Flickr.comLetiště Roissy - Charles de Gaulle. Foto: Optronic / Flickr.com

Podle francouzské vlády je projekt už zastaralý.

Pařížské letiště Roissy – Charles de Gaulle (CDG) neprojde plánovaným rozšířením za devět miliard eur, které by přineslo vybudování čtvrtého terminálu. Francouzská vláda stopla přípravy kvůli svému boji proti klimatickým změnám i současné pandemii koronaviru.

Paříž je tak po Vídni během jednoho měsíce druhým velkým letištěm, které stoplo investice do velkého rozšiřování letiště. Ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová listu Le Monde řekla, že projekt je už zastaralý.

Státní společnost Aéroports de Paris nyní dostane pokyn, aby od stávajícího projektu zcela opustila. Má připravit nový, kde nebude nejdůležitější navýšení počtu cestujících. Oznámení přišlo v týdnu, kdy se evropská letiště zavázala k uhlíkové neutralitě do roku 2050 a Airbus oznámil, že by pařížské letiště udělal jednou z prvních základen letů na vodík. Právě alternativní pohony má podle ministryně provozovatel a majitel letiště více zohlednit, stejně tak i lepší napojení na železnici. Ta má umožnit přesun cestujících na kratší lety na koleje.

Původní náklady počítaly s investicí 7-9 miliard euro, měly navýšit počet cestujících až o dalších 40 milionů ročně. „Vždycky budeme potřebovat letadla, ale musí se jednat o uvážené využití vzdušného prostoru a snížení emisí skleníkových plynů v tomto odvětví,“ řekla ministryně. Letiště v Roissy bylo loni druhým největším v Evropě podle počtu cestujících.

Ve Francii vláda dokončila návrh zákona na ochranu klimatu. Ten řeší i zákaz létání na krátké vzdálenosti.

Tagy CDG francie Paříž
26 komentářů