Vídeňské letiště odkládá plány na stavbu třetí ranveje

Letiště Vídeň. Pramen: Vienna AirportLetiště Vídeň. Pramen: Vienna Airport

Vídeňské letiště loni odbavilo nejméně cestujících od roku 1994.

Letiště ve Vídni kvůli velkému poklesu cestujících odkládá na neurčito své plány na stavbu třetí vzletové a přistávací dráhy. Firma to oznámila při prezentaci přepravních výsledků za uplynulý rok.

Projekt nebyl zrušen, ale odložen,“ řekl generální ředitel vídeňského letiště Günther Ofner. Původní plán počítal s tím, že se dráha začne stavět v roce 2024 nebo 2025.

Nová dráha 11R/29L má vzniknout paralelně se stávající hlavní dráhou, od sebe mají být vzdáleny 2,5 kilometru. Podle Ofnera je důvodem odkladu investice velký pokles počtu cestujících a tím pádem i výpadek příjmů. Detailně je plán na dráhu popsán na stránkách letiště.

Plán na třetí přistávací a vzletovou dráhu ve Vídni. Foto: Letiště Vídeň

Plán na třetí přistávací a vzletovou dráhu ve Vídni. Foto: Letiště Vídeň

Vídeňské letiště loni odbavilo 7,8 milionu cestujících, což znamená pokles o 75 %. Jde o nejhorší výsledek od roku 2004. Na letošní rok očekává vedení letiště nárůst počtu cestujících na zhruba 12,5 milionů lidí, což je zhruba 40 % počtu cestujících v roce 2019. Při takové úrovni očekává vedení společnosti dosažení zisku. Nákladní doprava ve Vídni klesla loni jen o 22 %.

Vedení hlavního rakouského letiště věří, že letos dojde ke sjednocení pravidel pro cestování letadly. „Očkování povede k výraznému počtu nárůstu cestujících,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

Tagy Letiště Vídeň VIE
32 komentářů