dpp

Heathrow přišlo o post největšího evropského letiště, předstihly ho Paříž a Amsterdam.

Letiště Schiphol v Amsterdamu. Foto: Schiphol.nlLetiště Schiphol v Amsterdamu. Foto: Schiphol.nl

Počty cestujících na evropských letištích v září klesly o 70-80 % v porovnání s loňskem.

Počty cestujících na evropských letištích v září spadly o 70–80 % v porovnání s loňským zářím. Ukazují to statistiky Eurocontrol a Airport Council International, které zveřejnil šéf Eurocontrol Eamonn Brennan na svém twitterovém účtu. Útlum letecké dopravy přinesl i nečekané změny v žebříčku největších letišť.

Ukazuje se, že letadla létají v porovnání s minulým rokem výrazně prázdnější. Počty letů za září klesly na úroveň 54 % loňského devátého měsíce, cestujících na letištích ale ubylo výrazně více.

Data Eurocontrol na jednom náhodně vybraném dni v říjnu ukazují, že velká letiště zažívají letos velmi rozdílné výkony: například v Aténách byl tento pátek provoz o 37 % nižší než stejný pátek loni, zatímco na Gatwicku výkony propadly o 77 %. Data z provozu ukazují, že více ubyl provoz nízkonákladových dopravců než tradičních.

Největší evropská letiště ztratila během září v meziročním porovnání i přes 80 % cestujících. Důvodem je především velké omezení dálkových letů. Například nejvytíženější evropské letiště Heathrow v Londýně odbavilo v září 1,26 milionu cestujících, což je meziroční propad o 81,5 %. Heathrow doplatilo především na velký úbytek transatlantických letů, meziročně o více než 95 %.

Na čelo nejvytíženějších letišť v září se tak dostalo pařížské letiště Charles de Gaulle s 1,35 miliony cestujících, jen těsně následované Amsterdamem s 1,33 miliony. Amsterdam zažil v září pokles „jen“ o 63 %, zatímco Paříž o 80 %.

Tagy ACI Europe AMS CDG Eurocontrol LHR omezení dopravy kvůli koronaviru
16 komentářů