Letectví Letiště

Heathrow přišlo o post největšího evropského letiště, předstihly ho Paříž a Amsterdam.

Letiště Schiphol v Amsterdamu. Foto: Schiphol.nl
Letiště Schiphol v Amsterdamu. Foto: Schiphol.nl
Počty cestujících na evropských letištích v září klesly o 70-80 % v porovnání s loňskem.

Počty cestujících na evropských letištích v září spadly o 70–80 % v porovnání s loňským zářím. Ukazují to statistiky Eurocontrol a Airport Council International, které zveřejnil šéf Eurocontrol Eamonn Brennan na svém twitterovém účtu. Útlum letecké dopravy přinesl i nečekané změny v žebříčku největších letišť.

Ukazuje se, že letadla létají v porovnání s minulým rokem výrazně prázdnější. Počty letů za září klesly na úroveň 54 % loňského devátého měsíce, cestujících na letištích ale ubylo výrazně více.

Data Eurocontrol na jednom náhodně vybraném dni v říjnu ukazují, že velká letiště zažívají letos velmi rozdílné výkony: například v Aténách byl tento pátek provoz o 37 % nižší než stejný pátek loni, zatímco na Gatwicku výkony propadly o 77 %. Data z provozu ukazují, že více ubyl provoz nízkonákladových dopravců než tradičních.

Největší evropská letiště ztratila během září v meziročním porovnání i přes 80 % cestujících. Důvodem je především velké omezení dálkových letů. Například nejvytíženější evropské letiště Heathrow v Londýně odbavilo v září 1,26 milionu cestujících, což je meziroční propad o 81,5 %. Heathrow doplatilo především na velký úbytek transatlantických letů, meziročně o více než 95 %.

Na čelo nejvytíženějších letišť v září se tak dostalo pařížské letiště Charles de Gaulle s 1,35 miliony cestujících, jen těsně následované Amsterdamem s 1,33 miliony. Amsterdam zažil v září pokles „jen“ o 63 %, zatímco Paříž o 80 %.

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kulhán

Heatrow nebylo nikdy největším letištěm Evropy.
Jenom mělo největší pohyb letadel na ty dvě dráhy.

kulhán

Kdo to tak posuzuje? To čtu prvně. Takže Paříž (Charles de Gaulle) která má 4 dráhy je menší než Heatrow jenom kvůli odbaveným pax? Když si zadám vyhledávání tak narážím na dva údaje, velikost zastavěné plochy s počtem drah a potom počet odbavených cestujících.

Walt

Heathrow je dlouhodobě největším letištěm v Evropě. Pokud teda jako měřítko nebereme plochu nebo počet prstů, jak se o to snaží ten exot níže…

kulhán

To je špatně, letadlo se taky neposuzuje podle počtu pax ale podle velikosti.

Walt

Ne není. Velikost zastavěné plochy letiště fakt nikoho nezajímá. Velikost a význam se posuzují počtem odbavených cestujících, případně nákladu a pohybů.

DrFj

A co takhle srovnavat treba podle delky runway? To by pak vyhralo moje oblibene Zhukovsky!

kulhán

No rozhodne Heatrow s počtem drah se nemůže srovnávat s de Gaulle.

Pepa

To zamrzí co?

GPGP

Ale Londýn jako město se 3 letišti v poho strčí do kapsy i Paříž že? 🙂

Walker

Zalezi jak to kdo pocita, ale lze i argumentovat, ze Paris mas 2 mezinarodni letiste a Londyn 6. I tak by ale na pocet letist Londyn vyhral 🙂

Tomáš

Divný článek. Nadpis jednoznačně indikuje, že na Schipholu už otevřeli ty prst A, v Paříži nejspíš něco podobného. A on je článek o něčem úplně jiném….

Tomáš

Indikuje to, že buď na Heathrow zbourali kus nějakého terminálu, nebo na Schipholu (který navíc neleží v Amsterdamu) něco přistavěli. Už dlouhou dobu tam stavěli prst A. O bourání v Londýně pochybuji. V Paříži to tolik neznám, tak se nevyjadřuju.
Pokud by se článek týkal celé plochy letiště, tak Schiphol s 5 drahami by nejspíš byl vždy větší, než Londýn.
Ani o jednom článek není. Zdá se, že je o vytíženosti měřené počtem odbavených cestujících.