Letecké společnosti Letectví

Dozvuky krachu Air Berlin. Insolvenční správce chce až dvě miliardy eur po Etihadu

Dash DHC8 Q-400 v barvách Air Berlin. Foto: Wikimedia Commons
Dash DHC8 Q-400 v barvách Air Berlin. Foto: Wikimedia Commons

Více než rok po krachu německých aerolinek Air Berlin získalo celé konkurzní řízení nečekanou zápletku. Insolvenční správce aerolinek podal žalobu na společnost Etihad Airways, v které se domáhá zaplacení až dvou miliard eur za vzniklé škody.

Informovala o tom agentura Reuters. Etihad Airways byly s 29 % největším akcionářem v Air Berlin. Ztrátovému dopravci slibovaly velké investice, financování ale krátce po zahájení zastavily. To podle insolvenčního správce vedlo k tomu, že společnost Air Berlin zkrachovala.

K financování se podle názoru správce dopravce ze Spojených arabských emirátů zavázal na rok a půl, jenže slib vydržel jen pár měsíců. Konec posílání peněz vedl k tomu, že Air Berlin začaly rychle vysychat účty, nepomohl ani úvěr od německé vlády a aerolinka v říjnu loňského roku zkrachovala.

Pro Etihad nepřichází žaloba v ideální chvíli, aerolinka bojuje s velkou ztrátou, musí rušit některé linky. Firma v prohlášení žalobu odmítla a považuje ji za nesmyslnou.

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

Insolvenční správce chce peníze i po cestujících, kteří si koupili letenky, nikam už nemohli letět a jejich banky na základě reklamačního řízení použily v těchto případech chargeback.

Lukáš F.

Turbovrtulové letadlo na fotce se jmenuje Bombardier Dash 8 Q400. Potřebujete-li k tomu mnemotechnickou pomůcku, tak „Dash 8“ se jmenuje proto, že původně tento typ vyvinul de Havilland Canada jako DHC-8.