Letectví

Auf Wiedersehen. Air Berlin skončí 28. října. Hledejte si novou práci, napsal lidem.

Boeing 737, foto: airBerlin
Boeing 737, foto: airBerlin

Po již dříve oznámeném konci dálkových letů utlumí zkrachovalá společnost Air Berlin do konce října i lety do evropských destinací. Firma přestane létat 28. října.

„Poté, co došlo k dohodě o prodeji letadel, společnost musí ukončit postupně vlastní provoz,“ citovala agentura Reuters prohlášení firmy. Konec se netýká dceřiných firem Niki a LG Walter, které nejsou v insolvenci.

Letadla mají získat hlavně Lufthansa a easyJet, transakce musí schvalovat ještě ale antimonopolní úřady. Do té doby může Air Berlin ještě létat, ale jen na takzvaný ACMI pronájem, kdy jinému dopravci půjčí letadlo i s posádkou. Ne pod vlastními komerčními lety, na které by prodával své letenky. Air Berlin už vyzval zaměstnance, aby si začali hledat novou práci.

Zájem o flotilu Air Berlin mají Lufthansa a easyJet. O něm se ale mluví, že nakonec od nabídky couvá, protože ho začínají zajímat spíše uvolněná letadla a letištní sloty po zkrachovalém britském dopravci Monarch Airlines.

Součástí nákupu letadel, respektive převzetí jejich leasingu, bude i prodej letištních slotů v Berlíně – Tegelu a Düsseldorfu.  Lufthansa nedávno oznámila plán investovat až miliardu eur do letadel pro svoji dceřinou firmu Eurowings, počítá se s tím, že půjde o letadla právě po Air Berlin. Dálková flotila už se vrátila částečně k leasingovým firmám, nejčastěji se mluví o přesunu Airbusů A330 k Malaysia Airlines.

Air Berlin už dříve oznámil konec dálkových letů k 15. říjnu. Konec dopravce postihne nepříjemně i stovky českých klientů, kteří si u dopravce koupili dříve letenku. Firma oznámila, že ti, co si ji koupili letenku před 15. srpnem, mohou žádat o vracení peněz jen jako věřitelé v insolvenčním řízení. Šanci na vrácení mají ještě ti, co ji platili kartou. „Pokud letenku zakoupenou do 14. srpna 2017 hradil spotřebitel platební kartou, pak může požádat svoji banku o provedení tzv. chargebacku, kdy banka spotřebitele může obrazně řečeno stáhnout peníze za neposkytnutou službu zpět od banky podnikatele,“ řekl Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra. Na vrácení ceny letenky touto formou není v režimu českého práva ale právní nárok

 

2 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martina Lock

Pred 2 lety jsem letela na pohreb meho bratra touto společností, a to do Vidne….muj kufr nedosel mně a dalsim 6 lidema navic pri odletu bylo spozdeni 4 hod. Ve Vidni jsem vyplnila papiry o ztrate kufru,po4 dnech jsem odlitala zpet do USA,ale kufr jsem neměla …jak jsem přiletěla domu vse jsem napsala na FB….,odpověděla mi pani ktera dělala pro jinou společnost a po 1hod. mi zavolala avrekla kde je muj kufr….jela jsem si ho vyzvednout. Pak jsem psala na Air Berlin stížnost, vubec mi neodpovedeli na email…a tel…nebylo možné…pov3 tydnech mi volali z Tampy (USA),ze si mam kufr vyzvednout….ja… Číst vice »

Lkprak

„Na vrácení ceny letenky touto formou není v režimu českého práva ale právní nárok“, ale znám spoustu lidí, co peníze tímto způsobem dostali zpět. Koneckonců i mně se to letos na jaře podařilo v případě zkrachovalé britské společnosti City Wings (pravda, při první návštěvě na pobočce nejmenované banky na mně koukali jako na úplného idiota, co po nich chci a až argumentace ve smyslu „mí přátelé to tak dělají“ je přesvědčila, že spíš než ochranku, aby mně vyvedla ven, by měli zavolat svým nadřízeným a poptat se).