Infrastruktura Silnice Stavebnictví

Daň za Babiše. ŘSD hrozí, že Eurovii zaplatí po premiérově tweetu miliony navíc

Stavba silnice. Ilustrační foto: ministerstvo dopravy
Stavba silnice. Ilustrační foto: ministerstvo dopravy

Odklad zahájení oprav D1 na výjezdu z Prahy, o který požádal premiér Andrej Babiš, vyjde daňové poplatníky zřejmě na několik milionů korun. Společnost Eurovia, která měla už v noci z pátku na sobotu začít s přípravou oprav, na výzvu Ředitelství silnic a dálnic začala s pracemi až o dva dny později. Na požadavky Eurovie na platbu za zpoždění upozornil server iHned.cz.

K oznámení odkladu došlo dvě hodiny před tím, než měly práce naplánované do poloviny října začít. „Bohužel to bude investora něco stát. Podle našich odhadů půjde o částky ve vyšších jednotkách milionů korun. Vše ale nyní přesně analyzujeme a s investorem projednáváme,“ řekla Hospodářským novinám mluvčí stavební firmy Iveta Štočková.

Premiér Babiš odklad prací prezentoval jako svůj úspěch, protože se podle něj podařilo zabránit kolonám přes víkend. Na twitteru uvedl, že zavolal v pátek odpoledne Radku Mátlovi, který byl nově pověřen řízením Ředitelství silnic a dálnic,  a ten mu vyhověl. Nepochlubil se ale už další částí celého příběhu: dalšími miliony korun navíc.

Podle vyjádření Štočkové pro iHned.cz způsobila změna plánů komplikace v oblasti technické a lidské. „Máme dlouhodobě nasmlouvanou speciální techniku, kterou nelze jednoduše přeobjednat a její výpadek může být citelný i na jiných stavbách. Rovněž naši lidé byli připraveni na víkendové noční směny a podle toho si plánovali své dovolené. Tyto události jim způsobily nemalé komplikace,“ dodala Štočková.

Šlo o dvě akce: kromě opravy dálnice u Prahy mělo dojít ještě k montáži nosníků na D1 u Mirošovic. Tato akce byla odsunuta na neurčito, nový termín se hledá.

Eurovia opravuje D1 mezi kilometry 2,3 až 11,2. První etapa je naplánována letos do října, pokračovat bude příští rok. Součástí zakázky za 423 milionů korun je i úprava odpočívek.

Rozmistovani dopravniho znaceni pred opravami na dalnici D1 u Chodova zacalo dnes ve 23 h. Probihat bude 3 noci. Nasledne zacnou prace.

Gepostet von Stavební skupina EUROVIA CS am Sonntag, 28. Juli 2019

 

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Majkl
Host
Majkl

Neudělal to náhodou kvůli sobě? Na Čapím hnízdě nechal zrušit zahájení stavby obchvatu v okolí a v tomhle případě je zas nápadně blízko jeho sídlo v Průhonicích u zmiňovaného úseku D1. Nebo se snaží tu kauzu s obchvatem zalepit tím, že děti do kempu v Chorvatsku dorazí dřív.

Jarda V.
Host
Jarda V.

Trochu tu zapadá poenta věci, kdo rozhodl o tom že uzavírka a rekonstrukce na nejfrekventvanější dálnici u nás začne v tom nej*****ším čase tedy o prázdninách kdy půlka Evropy táhne přes nás k moři a zpět a ještě k tomu v pátek v noci. Co třeba duben nebo říjen od pondělka do čtvrtka? ANO, chtělo by to více myslet a plánovat než to pak hasit na poslední chvíli, ale bohužel na každou robotu je nám tu třeba odborníků kteří tu buď nejsou nebo už boj s větrnými mlýny vzdali.

Jen tak
Host
Jen tak

půlka evropy teda přes nás netáhne … naopak, v tomhle rozhodně tranzitíní zemí nejsme – max pro poláky.

ta uzavírka tam bude přes rok… takže jestli začne o týden dřív nebo později je vcelku jedno.

Jiří
Host
Jiří

Konstatoval zase člověk, který na té dálnici vůbec nebyl a neví, jak to tam aktuálně vypadá…

Dushan
Host
Dushan

Pro Eurovii je to sice komplikace, nějaké náklady to zřejmě vyvolá, ale nevěřím tomu, že bude tyto náklady vůči státu/ŘSD, jako štědrému investorovi, požadovat. Žádný dodavatel nemá zájem si to se státem „rozházet“ a tím se prakticky diskvalifikovat při dalších soutěžích. Každý rozumně uvažující dojde k závěru, že na takové „truc akci“ by nakonec jen prodělal a to řádově více, než by získal.

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Nic si rozhazet nemůže, v soutěžích na cenu, kterých je drtivá většina, nemají členové komisí možnost ani zájem ovlivnit pořadí kvůli sporu firmy se státem. Jako člen komise se nenechám zavřít proto že premiér něco zmatlal. Firma Eurovia již absolvovala desítky soudních sporů a arbitráží se státem a přesto vyhrává státní zakázky i dnes. Holt bude státní kasu to akční rozhodování stát 10 mega nejmíň.

Jiří
Host
Jiří

A co třeba tam zahrnout i jiný parametr než jen cenu, aby se problematická firma nemohla přihlásit nebo nevyhrála s nejnižší cenou (která mimochodem ve výsledku nejnižší není)? Každý rozumný člověk by už téhle firmě nedal opravit ani kanalizaci v horní dolní a tady se vesele zadávají dál miliardové zakázky, jako by se nic nestalo.

Jaroslav
Host
Jaroslav

Selský rozum na princip výběrového řízení směřovaného na cenu nestačí. Jeden příklad za všechny – Škoda 380.

Petr
Host
Petr

Tak samozřejmě, že to bude stát nemalé peníze. Samozřejmě, že tohle eurovii vůbec nevadilo, protože ví, že hned bude uvádět, co všechno ji přerušení stalo. Stroje, lidi, zařízení staveniště, režie, atd. A už se těší, až pošlou na ŘSD svůj nárok. ŘSD bude mít těžkou hlavu, jak nárokované náklady srazit a hlavně, jak to také, v budoucnu, obhájit před kontrolami… Tak asi řeknou, že volal premiér…

VRT
Host
VRT

Už je líp?

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Ne

ythomas_ct
Host
ythomas_ct

…obávám se, že dle preferencí stále ještě ANO… :-/

VRT
Host
VRT

Připomnělo mi to jeden starej: Proč budejeme socialismus? No pro naše děti! Proč? Ti parchanti si nic jiného nezaslouží!

Gambleraalkac
Host
Gambleraalkac

Diky panu Babisovi zaplati miliony lidi par korun za to ze tisice lidi s detmi dorazily k mori driv. To mi za moji petikorunu stoji, pokud nekomu ne, naklady mu proplatim.

Ulafme
Host
Ulafme

Ta vaše adorace toho neschopného StBáka už je fakt trapná.
Více než pět let má pod sebou všechna ministerstva potřebná pro výstavbu dopravní infrastruktury a doposud se nezačal stavět ani kilometr dálnic, které by mějakým způsobem urychlil. Naopak, všechny stavby jsou díky neschopnosti MD a ŘSD minimálně o dva roky opožděny.
Ale to je vám naprosto jedno, protože nějaké děti dorazily k moři o deset minut dřív… Něco takového je možné jen v ČR….

Gambleraalkac
Host
Gambleraalkac

Asi neni potreba mit nejak vysoke IQ, aby clovek tusil, jestli stavbu dalnic brzdi RSD nebo ekofasisti. Ale klidne dal plivej na stavare a tleskej Vode z Tetcic…

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Voda z Tetčic je samozřejmě zrůdnost. Ale, ruku na srdce, kdyby byly stavby dopravní infrastruktury připraveny na jedničku, nezbyl by prostor pro obstrukce podobných obskurních sdružení. Neviním (většinou) stavaře.

mgr.pavel
Host
mgr.pavel

Stejně mi to nejde na rozum, jak v našem státě, tak skvěle řízeném nejlepčím premiérem a nejlepčími všemi ministry dopravy, jak v takovém státě plném odporníků z ANO může nějaký blbý dědula z Tetčic blokovat celý stát s výstavbou spousty staveb dlouhé roky?

Jak je možné, že jediný člověk blokuje tak dokonale fungující stát, pracující pod taktovkou super-premiéra Babiše??? (výmluvy že za to může Kalousek kdysi před dávnými lety si nechte od cesty, Babiš už úřaduje slušně dlouho)

xyz
Host
xyz

Může za to Nečas. 🙂

IGCT
Host
IGCT

Ale náš pan Božský Andrej už je v druhé vládě a měl už 5,5 roku času to změnit a ukázat, jak se to dělá. Zatím jenom kecá a kecá a výsledky nevidět…

Ondřej
Host
Ondřej

A navíc těm jeho kecům někdy ani není rozumět 😀

Jaroslav
Host
Jaroslav

A kvůli přemýšlení, které tu obhajujete bude velmi brzy hůř. Ne líp.

Martin
Host
Martin

Pockat, jako ten odklad nebyl konzultovan s investorem? To jako dva dny oznamite nekomu, kdo ma pripraven a domluven nastup na stavbu, ze ma prijit o dva dny pozdeji 😀 ?
To je jasny, ze to neco bude stat,…

W-T-F
Host
W-T-F

O jeden víkend posunul stavbu. Gratulujem. To ako nabudúci víkend nebudú kolóny alebo ako mám tomuto kroku rozumieť?

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Kolony budou, ale zrovna ten víkend bude… no podívejte se na to takhle: Za dob papalášů se stavba zastavila, aby papáláš mohl projet bez komplikací na dovolenou. A pak se pokračovalo. Otázka je, zda máme dobu papalášů.

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Už zase máme

Okoloidúci
Host
Okoloidúci

A to som Vám závidel Váš postup v železničnej a diaľničnej doprave – my sa od 1993 trápime s D1 a komunitami tváriacimi sa strašne demokraticky (v podstate to čo vy máte teraz máme my odjakživa)

Thijs
Host
Thijs

já bych to pochopil, kdyby to bylo následující víkend, kdy proběhne v Brně Velká cena moto GP. Tam by byl odklad na místě. Ale ten předchozí to byl v podstatě nesmysl. Kolik dalších víkendů budou řidiči zdrženi touto stavbou? Asi panu premiérovi přeletěly přes nos nějaké motýle, či došlo k nějakému jinému zkratu a vydal nesmyslný dekret.
Jak nemá za zadkem PR team, tak to jsou fakt perly, co z něj padají. Hned po tom nadčlověku z TV Barandov se dá označit za největšího blábolistu ve státě

Ulafme
Host
Ulafme

A to je „okurková sezóna“ a žádné volby před náma.
Jak to bude vypadat za rok na podzim nechci vidět. Ale koblihy budou zase spokojené, jak Bureš „maká“…

Gambleraalkac
Host
Gambleraalkac

Asi naivne jsem si myslel, ze jsem na apolitickem webu, kde se okopavani kotniku Babise a Zemana neprovozuje a probira se tu doprava. Ted uz si nejsem jistej….

Vašek
Host
Vašek

Tak mi prosím vysvětlete, jak to s dopravou nesouvisí. A kde vidíte okopvání Babiše? Kdyby autor naspsal, že Babiš honí politické body u voličů, tak by to teprve bylo okopování…

Gambleraalkac
Host
Gambleraalkac

Formulace dan za Babise je podle me jak politizujici, tak vecne nespravna. Kdyby autor nemel ambici vyvolavat protibabisovske nalady, stacilo napsat: Eurovia uplatni za odlozeni rekonstrukce D1 sankce.

Vašek
Host
Vašek

Technicky máte sice pravdu, že to daň v pravém slova smyslu není. Ale slovo daň může mít i více významů, než jen daň jako taková, třeba daň za stáří. Tu je to použito ve smyslu daň za Babiše a nemusí se tím nutně myslit přímo daň, kterou stát vybírá.

Ulafme
Host
Ulafme

Podle toho, co je napsáno v článku a jak to bylo (sám Babiš to potvrdil), tak za to zdržení stavby a vícenáklady může jedině on. Andrej Babiš osobně. Byla to jeho iniciativa; nic víc.
Takže podle vás jen proto, že se to týka Babiše, se to nesmí napsat přímo?

Dr.Vaclav Kulihrach
Host
Dr.Vaclav Kulihrach

To by se ten autor nesměl jmenovat Sůra

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Volal ti Babiš. Do středy máš volno a nastoupíš až ve čtvrtek na odpolední. Normálka ne?

Co má co politik nařizovat stavbě, aby změnila harmonogram, obzvlášť, když jeho odborná kvalifikace je pod úrovní stavbyvedoucího. Zítra bude ministr zemědělství volat na Fakultní nemocnici, aby posunuli sanitární den.

xyz
Host
xyz

„Odklad zahájení oprav D1 na výjezdu z Prahy, o který požádal premiér Andrej Babiš, vyjde daňové poplatníky zřejmě na několik milionů korun.“
Ne, státní kasu to zřejmě vyjde na několik milionů korun. Žádná „mimořádná daň za účelem vybrání těchto peněz“ pro daňové poplatníky nebude.

(Pozn. jde pouze o technickou poznámku; tímto nijak neschvaluji populismus typu „odkladem prací na poslední chvíli jsem tzv. zabránil kolonám“ (ve skutečnosti „přesunul jsem je na jindy“) + zřejmě zbytečné vícenáklady.)

Vašek
Host
Vašek

A státní kasa je prosím financována jak? Naprosto většinově z vybraných daní.

xyz
Host
xyz

„A státní kasa je prosím financována jak? Naprosto většinově z vybraných daní.“
Přečtěte si ještě jednou text v mém předchozím příspěvku. Děkuji.

(Pro jistotu zopakuji to nejdůležitější: daňoví poplatníci za to nezaplatí nic navíc oproti tomu, co tak jako tak na daních již odvedli.)

Vašek
Host
Vašek

Jak už jsem vysvětloval výše, slovo daň může mít více významů. Takové handrkování o významu jednoho slova, to je neskutečné… A dovolím si jednu věc, zaplaťte to prosim vy, ať to opravdu neplatíme…

Gambleraalkac
Host
Gambleraalkac

A vy jste odskodnili ridice za zdrzeni zpusobena povolenim presunu americkeho konvoje prvni prazdninovy den pred dvema roky?

Vašek
Host
Vašek

Jak tato otázka souvisí s naší diskuzí? Končím, nikam to nevede. Že to zaplatíme my, je evidentní, pokud to vy nevidíte, je to váš názor, který vám neberu.
A jak už tu někdo výše psal, místo jedné uzavírky budou pravděpodobně dvě, opravdu bravo…

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Kdo odškodnil (stačila by omluva) řidiče, kteří strávili hodiny v sobotní koloně na D8 před Prahou jen proto, že ačkoli oprava byla hotová, ti dva pánové v oranžovém čekali několik hodin na plánovaný okamžik, vhodný k odstranění cca dvaceti dopravních kuželů a k několika fotkám do „novin“? Nikdo. Tak sorry, ale těch 8km jsme poskakovali hodiny a nebyl k tomu jiný důvod, než oficialita ukončení opravy.

xyz
Host
xyz

„Jak už jsem vysvětloval výše, slovo daň může mít více významů“
Slovo „daň“ ano, slovní spojení „daňoví poplatníci“ (na které se na počátku této polemiky výslovně odkazuji) nikoliv.

Ulafme
Host
Ulafme

Jak to s takovou jistotou víte, že žádná daň kvůli topmu nebude?
Jediné co Bureš dokazuje je, že umí pouze schodkové rozpočty v době, kdy je ekonomika na takové výši, na jaké v historii samostatné ČR nikdy nebyla.
Co třeba takové zdanění výher? Tohle tady nikdy nebylo, vymyslel to Bureš jen proto, že ty díry už opravdu nemá z čeho lepit…

xyz
Host
xyz

„Jak to s takovou jistotou víte, že žádná daň kvůli topmu nebude?“
Nebude, protože pokud by každého z občanů zasáhla jen několika desítkami haléřů.

Prosím již nenimrat detaily a akceptovat skutečnost, že ano, státní rozpočet to zřejmě několika miliony zatíží, ne však daňové poplatníky.

(Pozn. teoreticky by se pak vzato do důsledků dalo nimrat stylem „i sám Babiš je daňovým poplatníkem a na daních odvádí X Kč, takže se to vykompenzuje „jeho“ penězi atd.; tzn. mj. Babiše samotného to bude stát nějaké peníze atd. Rovněž nesmyslné fráze.)

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

Budou to muset zaplatit na daních budoucích.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Takže je vlastně jedno, kolik státní kasa utratí, klidně může zvýšit zadlužení o 20 miliard kč. Daňovému poplatníkovi to může být jedno, nové daně se nezavedly. …. jako v Řecku.