Dopravci Železnice

Dokument: Kremlík je asi přepracovaný. A je to nesmysl. Já neřídím České dráhy, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš v družném rozhovoru se svým ministrem Kremlíkem. Pramen: Úřad vlády ČR
Premiér Andrej Babiš v družném rozhovoru se svým ministrem Kremlíkem. Pramen: Úřad vlády ČR

Předseda vlády Andrej Babiš dnes ve sněmovně mimo jiné odpovídal na interpelaci poslance Jiřího Valenty (KSČM), který se tázal na údajné premiérovy zásahy v podřízených organizacích ministerstva dopravy. Z těch Babiše nařkl bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík, který v posledních dnech poskytl sdělovacím prostředkům několik obsáhlých rozhovorů. Podle Kremlíka prý Babiš mimo jiné úkoloval přímo management Českých drah. „Já se divím, že dává tolik rozhovorů ke všemu možnému, píše knížky, zpívá a nevím, co všechno dělá, ale říkám vám, že to je nesmysl,“ reagoval dnes ve sněmovně předseda vlády. Přepis interpelace přináší deník Zdopravy.cz jako dokument. 

Poslanec Jiří Valenta: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, důvodem k odvolání ministra dopravy Vladimíra Kremlíka byl dle vašeho oficiálního vyjádření fakt, že manažersky nezvládl projekt elektronických dálničních známek. Dnes ale pan Kremlík v rozhovorech naznačuje, že jedním z důvodů jeho odvolání mohlo být i to, že jste přímo zasahoval do řízení Českých drah tím, že jste mj. úkoloval šéfa tohoto podniku a jeho to jako ministra dopravy tzv. štvalo. Dopravní expert a bývalý předseda dozorčí rady Českých drah Petr Moos říká, že pokud by to byla pravda, šlo by o velice nestandardní situaci a střet zájmů. Ani mně nejde do hlavy, z jakého titulu byste mohl vy České dráhy řídit. Je přece z logiky věci nesmyslné, a osobně se domnívám, že i nezákonné, abyste o chodu a personální politice Českých drah rozhodoval vy a resortní ministr dopravy potom nesl pouze odpovědnost.

Pan Kremlík také údajně nesouhlasil s některými personálními nominacemi, a to, že některé takovéto osoby potom pronikly do Českých drah, bylo pro něj nepřijatelné. Mělo se jednat např. o člověka, který disponuje napojením na jednoho z pražských lobbistů, což vám bylo osobně sděleno stejně jako místopředsedovi vlády Havlíčkovi i s podnětem, aby toto bylo prověřeno, s tím, zda nedochází v této souvislosti k nějakým negativním jevům.

Ptám se: Bylo toto tedy skutečně prověřeno? A zejména na to, zda skutečně nějakým způsobem zasahujete jako předseda vlády do chodu a personální politiky v akciové společnosti České dráhy. Vaši odpověď samozřejmě z velké části tuším, jde mi jen o to, aby zde zazněla jasně a zřetelně na mikrofon. Děkuji.

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji a slovo má předseda vlády.

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Já jsem s panem Kremlíkem spolupracoval na Ministerstvu financí. On byl vlastně pravá ruka paní Arajmu na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. A pan Kremlík teď dává strašně moc rozhovorů. Já bych vám doporučoval ho sledovat na sociálních sítích, já to jen slyším, myslím, že si potřebuje odpočinout, že je asi přepracovaný. A samozřejmě je to nesmysl. Já neřídím České dráhy. Nikdy jsem je neřídil. Ale s dovolením, přece se můžu zeptat, když se na mě obracejí občané nebo firmy, když něco nefunguje. A to se můžu zeptat i na Českou poštu nebo zítra ráno v 7 hodin jdu na ŘSD a strávím tam dvě hodiny. A proč bych to nemohl dělat? A střet zájmů – to je samozřejmě nesmysl.

Takže České dráhy byly vždycky předmětem, že si tradiční strany tam rozdělovaly ta místa, vždycky tam byli nějací poslanci, teď tam nejsou. A já nevím, generální ředitel Českých drah, jestli je to nominace pana Kremlíka. Nebo pan Kremlík si tam dal pana Kysilku. Pan Kysilka je dneska šéf dozorčí rady. Pan Kysilka byl v České exportní bance. Renomovaný bankéř, takže můžete se ho zeptat, rozhodně do toho nezasahuju. Je to nesmysl.

A pana Kremlíka jsem odvolal z toho důvodu, že jsem se dozvěděl z médií o té zakázce na elektronický prodej dálničních známek za 401 mil. A okamžitě začala kritika. Já jsem vůbec o ní nevěděl, nikdo nás neinformoval, vláda o tom nevěděla. A já jsem čekal, že pan ministr, bývalý ministr, okamžitě odvolá pana i ty podřízené, jeho náměstka, kterého jsem vyzval, ale který tam měl nějaký vztah, nebo tu paní, která měla taky nějaký vztah. Nebo šéfku IT, která tam dala zakázku za dva miliony manželovi, kterého nakonec nám někdo dopravil jako experta. Takže to neudělal a já jsem ho několikrát k tomu vyzval, aby zkrátka tu zakázku zrušil. A on to odmítal. Takže proto nakonec tím, že vlastně si to dostatečně neprověřil tu zakázku, tak to dopadlo, jak to dopadlo. Mně je to líto. Pan Kremlík pro mne byl dobrý úředník, který na ÚZSVM vždycky mi dal odpověď, rychle, fungovali jsme. Nikdy nebyl politik, je to státní úředník, je tam dlouho ve státní správě. A v podstatě fungoval manažersky dobře, vůči němu nemám žádné výčitky. Ale zkrátka nebylo možné, nebylo možné, když ze všech stran byla ta zakázka oprávněně kritizována a on místo toho, aby vyměnil úředníky, i když to je těžké, pod státní službou, ale měl to udělat, tak zkrátka s tou zakázkou souhlasil.

(15.30 hodin)
(pokračuje Babiš)

A potom jsme vypadali jak pitomci, když tady někdo organizoval Hackathon a dneska je ta zakázka, pokud vím, znovu vypsána a vyjde to na 128 milionů, takže 400, 128, takže ušetříme 273 miliony. Ušetříme. A bylo to jasné, protože neměl být ani call centrum, ani ten eshop v režimu, a to jsme ještě zabránili další zakázce vlastně na ta distribuční místa. Takže jednoznačně úředníci pochybili a pan ministr místo toho, aby je popravil, tak je kryl. A potom jsem to musel udělat, protože zkrátka už to bylo neudržitelné.

Takže já se divím, že dává tolik rozhovorů ke všemu možnému, píše knížky, zpívá a nevím, co všechno dělá, ale říkám vám, že to je nesmysl. A České dráhy nechci řídit, nikdy jsem neřídil. Já se samozřejmě starám o ty státní podniky, protože já jsem dal na Ministerstvu financí ty podniky do pořádku. Když se z letiště ukradly 4 miliardy za pozemky, když tam generál dostal 300 milionů odměnu, ano, a když samozřejmě si z toho dělali byznys naši předchůdci, tak dneska ty státní firmy jako Mero, Čepro, Letiště nám dávají miliardové dividendy. A máme plno podniků, které nejsou v dobrém stavu jako Česká pošta a ty České dráhy taky určitě mají, kolik desítek miliard v Českých drahách se rozkradlo v minulosti? Proč se o to nezajímáte?

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji, pane předsedo. Ptám se pana poslance, zda má zájem o doplňující otázka. Je tomu tak.

Poslanec Jiří Valenta: Děkuji za odpověď. Já jenom abyste si nemyslel, pane premiére, že vařím z vody, tak vám to upřesním. Premiér Andrej Babiš přímo úkoloval šéfa Českých drah, říká v obsáhlém rozhovoru pro Radiožurnál ex ministr dopravy Vladimír Kremlík za ANO. Co to znamená, odpovídá pan Kremlík. To znamená, že jsem byl informován generálním ředitelem drah Václavem Nebeským o situaci vždy až ex post. Tedy to nebylo tak, že já bych přímo České dráhy řídil, což mě jako ministra dopravy štvalo, protože ministerstvo řídí dráhy a ministr je má řídit. Radiožurnál, nám ale pořád nejde do hlavy, z jakého titulu premiér této země řídí České dráhy. Pan Kremlík odpovídá, to není otázka na mě, nezlobte se. Takže já jsem pouze se vás zeptal, protože ta otázka je na vás, tak jsem se zeptal vás. Nic víc, nic míň.

Předseda PSP Radek Vondráček: Pane premiére, máte slovo.

Předseda vlády ČR Andrej Babiš: Ještě jednou. Pan Kremlík už není za ANO. On obsadil ministerský post za ANO. Nikdy v ANO nebyl, on skončil, my s ním nemáme nic společného. On má různá vyjádření ke všem možným záležitostem, vy to dobře víte. Já jenom apeluji na to, že generální ředitel Nebeský je bývalý náměstek paní ministryně Dostálové. Je to specialista na digitalizaci, na IT, ano a já jsem ho taky přizval na konzultaci ohledně digitalizace a rekodifikace stavebního práva, takže nevím, proč bych to nemohl udělat. A já tady nebudu dělat nějaké konfrontace. Já myslím, že těch věcí, které odzněly od pana Kremlíka, je strašně moc, které se ukázaly, že jsou zmatečné, a samozřejmě dneska kyperská firma Seznam Zprávy, majitel které tady neplatí daně, ale zaparkoval si to na Kypr, tak si ho zprivatizovala a ten kvazi úplatek já jsem se dozvěděl z médií. A potom se mě ptal ten známý reportér, který dostal paní Jourovou na základě lží do vězení, jestli jsem podal trestní oznámení. On měl podat. Ale on ho nepodal. Tak místo toho, aby kontaktoval policii, tak si hrál na kovboje. Ono si to tak dělá, ty Seznam Zprávy. To jsou do Švýcarska. Poruší švýcarské zákony, natáčejí mého syna, lžou od rán do večera, stále, i na základě různých informací od pana Kremlíka. A do Špindlu, proč tam nezavolali tu policii? A podal ten reportér trestní oznámení na ten kvazi úplatek? Takže prosím vás, těch nesmyslů, které jsou v prostoru teď je strašně moc a já vám znovu říkám, že České dráhy neřídím…

73 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ondřej

Co to zase mele?

BaBISka

Nejsem od této situace příliš daleko a leccos mám možnost sledovat z první ruky. Každý na Jiráskově nábřeží ví, že Vašek z Nebes je sice rozumný a slušný kluk, ale je to především introvertní postavička z líhně babišovské zlaté mládeže. To je celé. Jen mu neříkejte expert na digitalizaci, to tu není nikdo. Žvatlá o tom ale každý druhý včetně nově najmutých postaviček, místní kolorit. Kdo nedigitalizuje s náma, digitalizuje proti nám. A pak mohou lítat stovky milionů… Babiš opravdu ČD neřídí, jen si hlídá svoje zájmy a Václav pouze ochotně reportuje a ladí orchestr. Coby ne. Babiš je přece… Číst vice »

Gororo Tubero

Pan premiér je prostě hlava…

Daniel Mach

Jako to bylo? Řídit stát jako cirkus?

Jiří Kocurek

Aha, takže když syn poskytne rozhovor, tak je to trestný čin. A když se Babiš tak ohání hromadou tretních oznámení, které měli podat jiní, tak proč nepodal tresní oznámení na Seznam? Když jde navíc o jeho syna a pan otec je přesvědčen, že jeho syn se stal obětí trestného činu.
A jinak to má teda úroveň blekotajícího kozla.

Dáda

No dovolte! Ihned se omluvte všem kozlům, nebo budete popotahován za verbální týrání zvířat..

Přemek

Objektivně trpí nedostatkem spánku premiér. Pan Kremlík zase nedostatkem soustředění na předmětnou činnost při řízení úřadu. No, kde si teď vybrat… Asi někde mimo současnou i minulou politickou garnituru mezi skutečnými experty na řízení ve prospěch nás, většiny normálních lidí.

Guláš

Lhal Andrej Babiš včera? Ano i dnes.

Hen ten oný

Přepracovaný je zejména Babiš. Ranní porady se na něm podepisují. Už by mu to měl některý z jeho poradců říct.

mladý pán

A jak to souvisí s obsahem tohoto článku?

Hen ten oný

Všechno souvisí se vším. Stará pravda.

Přemek

Ad hominem přístupem, nadto poněkud netaktním, to nevyřešíme. Umíte snad řídit lépe než on? Vše je v lidech a v systému, který je řídí.

Pražák

Ano, vše je o lidech, takže jsme si zvolili člověka, který patří k těm nejhorším.

Romanero

Mně baví, jak ten šašek, když ho něco vytočí, začne mluvit tou svojí typickou hatmatilkou, což je něco mezi slovenštinou, tatarštinou a primitivštinou 😀

Přemek

Jste si jist, že nemáte na hlavě čepici s rolničkami (i) vy? Co navrhujete, obouvaje se do premiéra?

Axel

Sice mi velice vadí to vykrucování a ty (polo)pravdy – aspoň tak to vnímám já. Ale posmívat se používání slovenštiny resp. slovenských slov/gramatiky v češtině? Nepřipadáte si jako buran, smát se jinakosti?

Pražák

Nikdo se nesmějí jinakosti, ale evidentní neschopnosti člověka, který je bohužel předsedou vlády, naučit se úřední jazyk. Buranstvim by bylo smát se nějakému dělníkovi že Slovenska, na premiéra by měly být poněkud vyšší nároky.

Axel

Zopakoval bych – nevadilo by mi používání slovenských, vietnamských, ukrajinských, polských, ruských nebo německých slovíček člověka, jehož mateřským jazykem není čeština. Mě totiž mnohem víc zajímá reálný dopad než forma. V tomto případě mě extrémně vytáčí že vláda navýšila dotace pro veřejnou dopravu (více než 2 miliardy doputovaly loni do ČR), ale věřitelé neocenili, že ČD je kvalitnější dlužník svojí vyšší důvěrou (viz loňské vyjádření firmy která slouží věřitelům – Moody). A to mě štve!!!! Protože to znamená, že na úrocích (vesměs do zahraničí) se z ČR navíc zaplatí zbytečně několik desítek/stovek milionů na úrocích. A to za rok. Plus… Číst vice »

Romanero

Tak vám můžu říct jednu pravdu: když Babiš začne mluvit slovensky, tak je většinou v nekomfortní situaci. To znamená, že člověk na druhé straně se trefil do černého.

Axel

To nevím. Když si pročtete detaily ze sporů Agrofertu s vlastníky pekáren Delta, tak mi „nešikovnost“ připadá pouze jako hraná. Protože připadá mi, že ze strany Agrofertu možná šlo o dlouhodobou chladnokrevou strategii jak „levně koupit“. Tím netvrdím, že lidé původem z Agrofertu nedělají chyby … dělají, akorát bych „neskákal na špek“ té image „přitroublého strýce“… protože IMHO z velké části je to hrané (asi aby bylo překryto chladnokrevná a dlouhodobá strategie).

Romanero

Nesměju se slovenštině jako takové, směju se tomu patlání, kterému zřejmě rozumí jen jiná sorta obyvatel: „…ono si to tak dělá, ty Seznam Zprávy. To jsou do Švýcarska. Poruší švýcarské zákony, natáčejí mého syna, lžou od rán do večera, stále, i na základě různých informací od pana Kremlíka. A do Špindlu, proč tam nezavolali tu policii..“ Můžete mi zde přeložit jeho duševní pochody?

Axel

A proto jsem se ptal, jestli chápu správně, že Babiš věcně zareagoval. Jinými slovy – vyjádřil se k věci? Zasahuje člověk se spoustou aktivit (ovšemjehož den má pouze 24 hodin) do řízení firmy s desítkami miliard dluhů? Ano/Ne?

Snažím se odfiltrovat „kouřovou clonu“ a jít k věci.

Ondřej

To jsem u něj zkusil taky a dospěl jsem k názoru, že obsah chybí.

Dáda

Co se lidi čílí?
Kremlík je přepracovanej,
Europoslanci jsou valstizrádci,
Monika Hohlmeireová je pomatená,
Burešvi nikdo nerozumí a vedou proti němu kampááááááááň,
Která je účelová,
a stejně za ni může Kalousek,

Agrofert dál kasíruje….

Není nad to nadávat zástupcům toho, co rukou štědrou dotace ČR (Agrofertu) posílá.

Stejně to nevadí, tupý dav zase bude házet kartičky (ty správné) do hlasovacích uren…

Rossec

A navštěvuje Estébák Babiš svého syna ve Švýcarsku na vánoce pravidelně, nebo tam byl jen jednou, když mu ho Slonková připomněla.

Cestovatel

A co my jako stim?? Jak tenhle „článek“ pomůže opravit nádraží, vybudovat podchody a normové perony, tunely a rychlejší železnici???? Nijak. Je to uplně o ničem… Je to jen o osobní averzi autor vůči úspěšnému premiérovi, který chce výsledky a ruší zavedené pořádky – spousta zainteresovaných jedinců se kvůli tomu „staví na zadní“ – to ale neznamená, že je to špatně a že ten neskutečnej bordel jménem státní správa je potřeba provětrat. Netvrdím, že všechny jeho kroky musí být dobře a že je všechno křišťálově čisté – ale ty pozitivní výsledky jsou dlouhodobě patrné a běžný občan (drtivá většin zdejších… Číst vice »

Dáda

ten jeho projev je opravdu o ničem. nedá se to číst…

Rossec

Za sebe, estébák, lhář lhář, lhář a někdo namočený do všelijakých prasáren a s jeho minulostí, která je známa mi nebude řídit život i kdyby to bylo křišťálově nejkřišťálovější.

mladý pán

Tak proč v téhle zemi ještě žijete?

Cestovatel

Rossec: 1.) já ho nevolil – nebyl jsem v době voleb v ČR 2.) pokud víš, že je něco špatně (nebo jsi byl očitým svědkem) a máš na to konkrétní důkaz – je tvojí povinností kontaktovat policii pro zjednánání nápravy – anebo jsi jenom „vykastrovaný skot“ vybíjející si svoje frustrace a svůj životní neúspěch – způsobení svojí laxností nebo neschopností – a papouškuješ nijak nepodložený pomluvy z televize a z internetu. Jen tak mimochodem – pokud pro to, cos tu napsal, nemáš konkrétní prokazatelný důkaz – mohl by tě žalovat minimálně za 2 trestný činy – Pomluva a Poškozování dobrého… Číst vice »

Cestovatel

Děkuji všem za mínusy – taj člověk napíše komment podpořený tvrdými statistickými daty a hned (zrazu) – díky lavině mínusů – je z toho neplánovaně sociální šetření – potvrzující to o čem jsem už dlouho přesvědčený – a to, že drtivá většina zdejších čtenářů jsou jen postarší – kdekoliv jinde velmi těžko uplatnitelní – chudí ČD (státní) zaměstnanci, po kterých je požadován výkon, znalosti a dovednosti – a kteří jsou tak jako tak postupně nahrazováni technikou. Za svým názorem si stojím, někdo může nesouhlasit, ale hlavně pevně věřím, že „potrefená husa“ se hlasitě ozve a že se zde objeví spousta… Číst vice »

Pečlivý pozorovatel

Samozřejmě že pan premiér zasahuje do řízení ČD to snad už vidí každý i proč to dělá. Je třeba ČD co nejvíce oslabit ve prospěch jeho žlutého kamaráda.

mladý pán

A nebylo tomu tak vždycky? ČD nepřímo jako jediný akcionář řídí stát, takže to není nic nového.

Jiří Kocurek

Jojo, a Babiš to zamozřejmě dělá už od roku 2008, kdy „žlutej kamarád“ vyjel, ale Babiš ještě nebyl ve Vládě.
A proto musejí zaměstnanci ČD bojovat proti německému štrotu z druhé ruky supermoderní regionovou. Babiš jim totiž už 20 roků nebovolí nic nového zakoupit.
Nebo je to celé paranoidní?

Petr

Kdyby jezdil Jančura s B vozy a měl je modré tak cajk . Ale co si to dovoluje! A navíc dává kávu a co hůř ? On tam nechá i uklízet . A neplatí tam režijky . A na to je zákon . Už od Marie Terezie . A má tam hnusnou klimatizaci . A nejdou mu otvírat okna. A pomlouvá ČD . No to je hnus . :):)

Pečlivý pozorovatel

Petře víte velký kulový tak raději nekomentuje 🙂 .

zdeněk

tak to je názor-hnus

mladý pán

Nevím v čem to proboha žijete… zaměstanci ČD proti ničemu nebojují. Chodí do práce, plácají otřepanosti, zanadávají si, pronesou své soudy…zkrátka jako to je dneska na většině míst. Ale mohu vás ujistit, že žádné boje doopravdy nevedou.

Rosťa

ANO bude LIP. Ptát se Vůdce na cokoliv nemá smysl. Buď si nic nepamatuje, nebo je to kampaň.

Nekdo

ještě to může být účelofka, nebo Kalúsok…

Anonymní Petr

Když si vzpomenu jak se dostal Nebeský do čela drah a co vymyslel za kraviny (zrušení zpátečních jízdenek, 1. tř pro studenty)… k tomu lobby od Jančury. Tohle bych si rád nechal vysvětlit.
A Kremlik taky není svatý… Jsem zvědavý, jestli z tohoto sporu ještě něco vyleze.

Pes

Verbalni projev AB je strasny, po strance obsahu i formy. Poslouchal jsem ho zive na MD kdyz uvadel Havlicka do funkce a musel jsem odejit. Uplne jsem se za nej stydel. Lituji novinare co musi chodit na jeho TK a poslouchat to casteji. Ale to neni zdaleka jediny problem toho pana…

Georg

mne ten prepis stylisticky pripomina cerveny hradek…

Dáda

Kůži z nás dřeli… zahrádkáři, hasiči….

libor

a nejhorší na tom je, že mnoho lidem (voličům) se toto strašně líbí a hodně mu fandí… je to obrázek naší společnosti a kultury

Chasník

Fuj,to musite tahat politiku i sem? Jen se podivejte na diskusi,opet jeji uroven klesla o nekolik pater nize…skutecne hospodske rozumy.

Jan Sůra

Je to přepis vystoupení premiéra k dopravě.

Chasník

Spíš k exministrovi Kremlíkovi. Ale především to není vůbec aktuální a informační hodnotu postrádá vůbec. Jde čistě o politický obsah.

Jan Sůra

Jde o včerejší vyjádření premiéra ve Sněmovně. Nemáme o tom, co říká, psát?

Marek Janík

„Ono si to tak dělá, ty Seznam Zprávy. To jsou do Švýcarska. “
Co by dup. Co by dup. To je takový překladatelský oříšek……

Axel

Tak ono je důležité, že lidé kolem Babiše jsou patrně chladnokrevní a profesionální „loutkovodiči voličů“ viz např. jakési „maskování chyby“ Vlády ČR https://neovlivni.cz/za-kulisy-koronavirus-a-hlavni-starost-babisova-pr-tymu/

IGCT

Takže je to pravda

Dalibor

jsou 2 možnosti.
Buď je Burěš ve sdělování informací inteligenčně hluboce nade mnou, (protože já mu úplně nerozumím)
Nebo Burše jen žvástá a tluče hubou (protože marně hlednám ve změti slov obsah a smysl)

Číst tyto jeho eskapády je opravdu docela vysilůjící – hledat v přívalu slov myšlenku…

Osoba odborně nezpůsobilá

Nemohli byste k tomuto dodávat poukazy na psychofarmaka zdarma? Raději bych luštil staroarménské texty v originále než slinty semiliterátního idiota na politickém smrtelném loži…

Princ Krason

Nevim jestli je hezke se takhle vyjadrovat o panu Valentovi

Honza H

Dobre. Akú rečú ste terazky hovorili?

Axel

Já té řeči pana Babiše nerozumím. Jsou tam slova, který vesměs rozumím, ale celý ten text je nad moji mozkovou kapacitu. Pochopil jsem správně, že pan premiér jednoznačně prohlásil, že on jako premiér nebyl v žádném kontaktu s šéfem firmy České dráhy a.s.? Tj. chápu správně, že pan Babiš popírá to co prý prohlásil pan Kremlík pro Český rozhlas: „Č.Rozhlas:Jak vám to vysvětlil, z jakého titulu premiér řídil České dráhy? p. Kremlík:Myslím si, že pan premiér je v dobrém slova smyslu predátor, který chce mít nad vším kontrolu a všechno chce řídit. Víc bych za tím nehledal, než že prostě… Číst vice »

IGCT

Babiš je psychopat.

Axel

A co to znamená konkrétně ve vztahu k ČD? Když shrnu fakta: Ta firma je hodně zadlužená, takže musí být férová vůči věřitelům, pokud nechce ČD platit mnohem víc na úrocích než tu miliardu Kč ročně, co platí nyní. Vás neudivuje, že se nezměnil názor nezaujatých odborníků z Moody na firmu ČD, poté co náš stát začal poskytovat slevy na jízdném pro studenty a důchodce = tj. stát „přihrál“ nové zákazníky firmě ČD (a dalším dopravcům). Pro České dráhy to bylo loni 2,5 miliardy ročně z našich daní. Přece logické by bylo, že po tom navýšení dotací by ČD měla… Číst vice »

Honza D.

Bureši, jsi už trochu nervózní a co teprve až tě začne projednávat EK a EP.
Vadí ti, že šéfka IT měla příbuzenský vztah k manažerovi firmy, která měla vykonat práci. OK. A co když jsi Agrofert odložil do svěřeneckých fondů, nemáš s ním nic společného a svěřenecký fond vede asi náhodou tvoje princezna z Lovosic? To je taky OK? Nejen zákony, ale i morálka. Jenže to je pro tebe neznámé slovo. Pokaždé když tě vidím se u mě dostavuje nevolnost….
P.S. Vykám lidem, kterých si vážím.

johny

Dalo by se to shrnout: kampaň, účelovka, Kalousek.

Pražák

Všici kradnů, Neostůpím, pametajtě si to, nikdy neodstůpím. Pokud by někdo chtěl vědět co je to za jazyk, jedná se o tzv. burešovský dialekt Husákovštiny, foneticky zapsaný za pomoci české abecedy.

Ctenar

Nad článkem je uvedena doba čtení 8 minut. Prokousat se tou hatmatilkou na konec mi trvalo dvacet…

Jan Sůra

Google Translate v tomto případě nepomáhá.

mgr.pavel

Takový jazyk ani Google Translator nedetekuje..

Pražák

Za mého ranného dětství se tomu říkalo „husákovština“. Věru mě nenapadlo, že něco podobného ještě někdy od vrcholného politika uslyším. Kdyby tak mluvil nějaký slovenský gastarbeiter, který sem přišel před pár léty a pracuje někde u pásu v továrně, neřeknu ani popel. Ale ten člověk tu žije skoro 30 let, prolhal se až k premiérskému křeslu, tak by se snad alespoň mohl naučit úřední jazyk. Ale když to koblihám nevadí….☹

Vít Jůza

Teď by se měl vrátit, odkud přišel, když tu tedy nechce ani jediného migranta.

Kubrt

On fakt mluví jak Jakeš…

Pražák

Spíš jako kombinace Husáka s Jakešem. Jakeš mlel a nevěděl o čem, Husák zase používal tu příšernou česko-slovenskou hatmatilku jako Bureš.

Kubrt

To je fakt, v tom přepisu ty stopy Slovenštiny zanikají.

Pražák

Ono se to autenticky přepsat nedá, spousta slov, které Bureš používá prostě neexistuje. Lze to pouze přeložit s maximální snahou o zachování toho podivného slovosledu.

Vít Jůza

Neurážejte, prosím, soudruha Jakeše. Ať byl a je, jaký je, tohle si ale přece nezaslouží.

Růža

Ještě ,že toho stébáka Bureše máme.On nás zachrání od všeho zlého. Sice ty jeho hatmatilce moc nerozumím,, hlavně že spoustu koblihářů mu vleze víte kam.