Lidé

Kremlík náměstkem nebude, řekl Babiš. Havlíček chce výrazně posílit kontrolu nad penězi

Ministr dopravy Karel Havlíček (vpravo) a Andrej Babiš. Foto: Ministerstvo dopravy
Ministr dopravy Karel Havlíček (vpravo) a Andrej Babiš. Foto: Ministerstvo dopravy

Již bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík se nestane náměstkem nového ministra Karla Havlíčka. Premiér Andrej Babiš to dnes uvedl při představení nového ministra na tiskové konferenci. S informací o novém postu pro Kremlíka přišla včera Mladá fronta DNES.

To vyjádření nebyla moje citace. Já dostal dotaz na tvrzení, že pan Kremlík má být politický náměstek. Já reagoval, že jsem to taky slyšel, že to někteří navrhují, ale že jsem neměl možnost mluvit s panem Havlíčkem,“ uvedl. Kremlíkův nástup není možný ani z jiného důvodu: sám inicioval organizační změnu, kterou post politického náměstka zanikl.

Babiš na tiskové konferenci popřel i úvahy, že by se mohl sloučit resort průmyslu s resortem dopravy. „Žádná ministerstva se nebudou slučovat,“ uvedl Babiš. „Žádná ministerstva se neslučují, není to v plánu a není to ani možné, je to kompetenční záležitost, záležitost toho, že nemáme většinový systém,“ prohlásil Babiš. Když v pondělí oznámil, že Havlíček povede vedle průmyslu i dopravu, mluvil Babiš o tom, že Havlíčkův nástup může být základem perspektivní fúze resortů. V pozdějších vyjádřeních hovořil i o pozitivech sloučení dalších ministerstev.

Havlíček dnes uvedl, že chystá výběrové řízení na všechny náměstky. Dvě výběrová řízení přitom začala už loni na konci roku v souvislosti s novou organizační strukturou. Šéf Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica (SFDI), kterého k rezignaci vyzval Babiš, zatím zůstane. Havlíček se s ním chce setkat. Babiš Hořelicu dnes opět kritizoval, mimochodem i za personální propojení firmy, která SFDI radila s přípravou kritizované zakázky na elektronické dálniční známky. „Tento případ lze řešit pouze trestním oznámením,“ řekl k tomuto kontraktu Havlíček. Na případ jako první upozornil server Zdopravy.cz.

Babiš na dotaz, zda třetí výměna ministra během roku a půl není selháním jeho personální politiky uvedl, že ministři nerostou na stromě. „Pokud někdo nezvládne svoji funkci, tak ho vyměním,“ řekl na adresu Kremlíka. Babiš bude podle svých slov Havlíčkovi s řízením resortu pomáhat. Kam Kremlík nastoupí, Havlíček uvést nechtěl. „Udělal zde kus dobré práce a byl bych rád, abychom spolu dobře komunikovali,“ dodal.

Kremlík skončil kvůli kritizované zakázce na elektronické dálniční známky. Ta bude zrušena, stát vypíše novou otevřenou soutěž, uvedl dnes Havlíček.

Havlíček podle svých slov zásadně posílí kontrolní mechanismy. „Protáčí se tu 150 miliard korun, musí zde být odpovědná osoba na úrovni náměstka, která bude nejen kontrolovat, ale i řídit, jasné zadání cílů a úkolů,“ řekl Havlíček. „Budu chtít vidět do každé veřejné zakázky, soustředíme se i na podlimitní zakázky,“ dodal nový ministr.

 

Nový ministr Karel Havlíček se ujímá řízení ministerstva dopravy. Sledujte společně s námi, jaké jsou jeho priority.

Gepostet von Ministerstvo dopravy am Freitag, 24. Januar 2020

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Vlado
Host
Vlado

Jak úsměvné je zde číst komentáře nad tématem co je více méně k hovnu. Řeší se nějaký Kremlík, koho ještě před rokem skoro nikdo neznal,pak správně zalezl nejvyššímu do řiti a byl ministrem ,zde neposlechl nejvyššího a chtěl něco dělat sám za sebe ,tak skončil a dnes asi půjde k lopatě ,nebo se bude hlásit na Úřadu práce a vyplnovat formuláře .Ne ten skončí jako právník v nějaké velké firmě ,nebo v nějaké dozorčí radě ,tak co to zde řešit.Jen je zde vidět jak jsou ty papaláši duležití,klidně se obsadí jedním ministrem dva resorty a půjde to ,jasně ,že jo… Číst vice »

Mirvald
Host
Mirvald

Je to tedy binec. Napřed zůstane na ministerstvu, potom nezůstane. Tak ať se novináři domluví. Chudká pan Babiš, když jeho myšlenky pokáždé interpretují jinak. Já si ho vážím.

Generální mandatář
Host
Generální mandatář

Řekl (napsal) bych to jinak, ale toto je součást kampaně proti našemu úspěšnému a u nás i v cizině respektovanému předsedovi vlády. Kdo zatím stojí, je nasnadě.

Brzdič zániku
Host
Brzdič zániku

Doufám, že si děláte srandu a používáte ironii…

Dalibor
Host
Dalibor

Jak popsat můj dojem?
Takto:
https://youtu.be/E-qnaoEeaYY

Generální mandatář
Host
Generální mandatář

Tak jako to vlastně je. V dnešních novinách píší, že pan Kremlík bude náměstkem. Bude, nebo nebude?

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Nebude.

Generální mandatář
Host
Generální mandatář

Proč, když je to v novinách? To máte asi špatné informace.

pozorovatel
Host
pozorovatel

Ona třeba taková pozice „poradce ministra“ může být mnohem výhodnější než pozice náměstka nebo sekčního šéfa …

Rossec
Host
Rossec

Protože estébák Babiš mluví dřív, než Prchal myslí.

Mirvald
Host
Mirvald

Nebo v těch novinách mají špatné informace? Pan předseda vlády snad má jasno. Pan Prchal je někdo z ANO?

jiří
Host
jiří

V Babišových novinách mají špatné info, určitě.

Luke
Host
Luke

Rád bych viděl všechny ty místní chytráky v pozici ministra při řešení podobných krizových situacích. Babiše nevolím, tak za koho se chystáte kandidovat? Abych věděl, komu to teda mám hodit 😀

Démon
Host
Démon

ještě neusedl a … „Jelikož byly staženy námitky proti vydanému územnímu rozhodnutí na akci “D11 1109 Trutnov – st. hranice ČR/Pl”, tak má tato stavba o délce 21,2 km pravomocné územní rozhodnutí. Již jsou hotovy veškeré průzkumy pro DSP, která se již zpracovává a letos budou zahájeny výkupy pozemků“
to je fofr 🙂

Mirvald
Host
Mirvald

Je škoda zbavovat gse scvhopných lidíé. Naprostý binec.

Mirvald
Host
Mirvald

Je škoda zbavovat se schopných lidí.

súdružka Kolesárová
Host
súdružka Kolesárová

a co s těmi neschopnými a všehoschopnými? 🙂

Dalibor
Host
Dalibor

Neschpní jsou v pohodě. Ta druhá sorta, všehoschopní, to je větší problém!

Jirka
Host
Jirka

To, že Havliček chce vidět na každou zakázku mi začíná být podezřelé. Jenom aby v tom nebylo něco víc…

xyz
Host
xyz

Po 6 letech ve vládě (dříve i jako ministr financí) a po 2 letech premiérování, chce Babiš až teď „výrazně posílit kontrolu nad financemi“. 🙂

Naivka
Host
Naivka

ANO, makáme!
Sakryš – není to stejné jako za vlády všech těch co zrodili Babiše a ANO 🙂 ?

Vít Jůza
Host
Vít Jůza

To podle článku nechce Babiš, ale Havlíček.

Dushan
Host
Dushan

Vy jste zjevně ani nepřečetl nadpis, jen abyste mohl co nejrychleji přispěchat s nějakým blafem proti Babišovi. „Havlíček chce výrazně posílit kontrolu nad penězi“

Vladimír D.
Host
Vladimír D.

IT zakázka zřejmě není tím hlavním důvodem odvolání pana ministra Kremlíka. Je to jen pověstná poslední kapka. Podle mého je to nezvládnutí celkové situace na železnici, což je politicky háklivé. Na drahách vznikl trvale neudržitelný chaos, kdy se vymklo z ruky vše co mohlo. Podobné se zdá být i na samotném MD. Hlavně bych ale upozornil, že státní zakázky tvorby informačních systémů jsou v podstatě tunely pro odliv peněz od státu do soukromých kapes. Je to vidět z toho, že vytvoření pomalu půlmiliardového informačního systému je schopno provést několik informatiků a programátorů během víkendu, a za hubičku. Uvidíme ještě zda… Číst vice »

Arimatejsky
Host
Arimatejsky

Na železnici byl nepořádek vždy s tím nemá Kremlik nic společného, důvodem odvolání je špatné PR které Kremlik dělal Babišovi, což si ten na začátku volební kampaně nemůže dovolit. ČD zajímají minoritu voličů.

eLKá
Host
eLKá

Ono jde spíš o to, že díky panu Vondráčkovi se tato IT zakázka stala tak profláknutou, že to premiér musel nějak viditelně řešit. A odvolání ministra je dostatečně rychlé viditelné, aby odvedlo pozornost lidu od meritu věci. Marek P. zjevně stačil před pátkem premiérovi vysvětlit, že dosazení pana Kremlíka na místo politického náměstka (stejně, jako práce na sloučení ministerstev) by nebylo vnímáno voliči ANO pozitivně, takže nic z toho, co vycházelo premiérovi z úst celý týden dnes již neplatí, ale což. Teď se jen těším na výsledky Hackathonu a držím tomu palce. Dalším počinem může být IT v MPSV a… Číst vice »

Luke
Host
Luke

No uvidíme, jak spolehlivý ten Vondráčkův software bude. Na vyprodukovaný kód, jeho bezpečnost a škálovatelnost jsem opravdu zvědavý 😀

eLKá
Host
eLKá

Tak můžete testovat 😉

Hezky česky
Host
Hezky česky

Potom co neprošel špionážní web na občany ČR s databází značek, platebních karet, automatizací pokut s názvem eshop na dálniční známky, tak se jede už x-té kolo zametání věci pod koberec. A Ti kdo se na tomto podíleli jsou likvidování, enem STB hlava zůstává – škatule, škatule, chaos, hlavně mlhu.
PS: Asi je situace státního rozpočtu vážnější než 100 mld. sekera na letošní rok, výběry daní za leden asi jsou dost slabé… Myslím, že padáky letos dostane rekordní množství státního aparátu napříč sektory – ne že by mi to jako vadilo.

Melichar
Host
Melichar

Ministr „Prostě mlask“. Minimálně 2x ve větě „prostě“, 1x mlasknutí. Se nedá poslouchat.

Démon
Host
Démon

Chtěl bych vidět vás 🙂

Alex
Host
Alex

Takovýho humbuku kvůli smlouvě za 0,4 miliardy podepsané bez výběrka. Ale že na Dopravním podniku analogicky podepisují bez výběrka smlouvu za 14 miliard nikomu žíly netrhá 😀

Honza D.
Host
Honza D.

Rozhodně netvrdím že na DPP je vše v pořádku, ale reko starých vozu z Mytišči (že kterých zbylo jen „železo“) prováděla právě Škodovka a stejně tak i výrobu tramvají 15T, kde se na starších vozech bude dosazovat klimatizace. Kdo jiný by to měl dělat když ne výrobce? Pokud by mi na dvoře stala škodovka, určitě nepojedu na servis do Renaultu ani k Fiatu.

Alex
Host
Alex

A T3jky snad u DPP taky servisuje ČKD? 😀 Jde o to, jak se to nastaví a tady se schválně přihrává kšeft „výrobci“, který ale fakticky jen osadil a pozapojoval komponenty různých svých subdodavatelů.

Honza D.
Host
Honza D.

Jenže T3 a 15T je trochu jinačí level, to je jako srovnávat Octavii že šedesátek a současnou Octavií.

Alex
Host
Alex

Kvůli výměně oleje v současné Octavii ale také nemusím nutně jezdit do autorizovaného servisu výrobce, ale můžu využít služeb alternativních opravců.

dopravák
Host
dopravák

Výměna oleje je ovšem spíše jen něco jako větší údržba (pro kterou má DPP vlastní ÚD), ne jako rozsáhlá rekonstrukce spojená s modernizací vozidla, nemyslíte?

Alex
Host
Alex

Smlouva je na kompletní údržbu (servis), ne na nějakou modernizaci.

XXXD
Host
XXXD

Tramvaje T3 jsou trochu jiný případ. Jednak vzniky v jiné době, navíc jsou to relativně primitivní stroje a DPP už s nimi má roky zkušeností.

Melichar
Host
Melichar

Ministr „Prostě mlask“. 2x ve větě „prostě“, 1x mlasknutí. Se nedá poslouchat.

Andrej
Host
Andrej

To sú kotrmelce. Prchal sa celkom zapotil, ale niečo nakoniec zosmolil.

Vyše 6 rokov máte ministerstvo dopravy plne pod svojou kontrolou, a až teraz sa ide posilovať kontrola nad peniazmi? Čiže doteraz bola nedostaotočná? Pod vašim dlhodobým vedením? A čo tak aj posilniť výstavbu infraštruktúry? Na to sa už rezignovalo?

Hen ten oný
Host
Hen ten oný

„Na nádraží se kradlo vždycky a bude se krást dál. Jinak to nejde.“

eLKá
Host
eLKá

Marek umí, o tom není sporu. A tento týden se moc asi nevyspal.

náhodný kolemjdoucí
Host
náhodný kolemjdoucí

Soudruzi, žádná měnová reforma nebude.
Za měsíc přijde s tím, že provizorium skončilo a že nový ministr dopravy bude Witowski. 😀

Hen ten oný
Host
Hen ten oný

Nebo poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena (Ur)Válková. 😀

Honza D.
Host
Honza D.

Burešovi pohunci sedí na netu a monitorují reakce, v tomto případě byly silně negativní. 400M že státního rozpočtu má náčelník Kampáň Účelofka někde mezi nohama a zády, tady jde hlavně o pozitivní obraz před kobliháři a hlasy do dalšího voleb. Co víc k tomu dodat.

náhodný kolemjdoucí
Host
náhodný kolemjdoucí

V tom případě asi monitorují i tuto diskuzi. Copak jim vzkážeme? Připomíná mi to četné historky, jak se nadávalo tomu, kdo zrovna odposlouchával telefon či četl cizí dopisy…

Honza D.
Host
Honza D.

Třeba že Andy je paroháč? 😀😀😀

Honza D.
Host
Honza D.

P.S. o tom si povídají i ptáci co už dávno odtáhli do teplých krajin.

Cestující LBC MHD
Host
Cestující LBC MHD

To je jak Rosalinda (Mexická telenovela). Ty dějové zvraty jsou fenomenální.

Chytrý za 2
Host
Chytrý za 2

To jsem sice řek´ ale to jsem se splet. 😃

Kubrt
Host
Kubrt

Moje malá dcera říká, když si něco rozmyslí, že se přeřekla.

Vladimír D.
Host
Vladimír D.

Doprava je resort ne pro jednoho, ale pro dva ministry. Přeju panu Havlíčkovi aby se v tom neutopil. Mám dokonce mnohdy obavu o jeho zdraví. To co všechno dělá, to je zápřah. Nedá se to tak dělat dlouho.

Hen ten oný
Host
Hen ten oný

„U radarů jsme chybovali“, přiznal ministr obrany Metnar a propustil úředníka. Otázka je, jestli „chybovat“ je synonymem pro pohou neschopnost nebo úmyslný (řízený) podvod, implikující zahájení činnosti orgánů činných v trestním řízení.

BND30
Host
BND30

To jako jeden pro směr tam a druhý pro směr zpátky ? 🙂

BND30
Host
BND30

Pan prezident pronesl, že názory nemění jen blbec…tak asi nechtěl být za blbce…

Hen ten oný
Host
Hen ten oný

No co se týče toho Peroutky, je překvapivě konzistentní….. 🙂