Lanovky Lidé Železnice

Režijkové memorandum bude podepsáno v pondělí, uvolní drahám ruce do soutěží

Posunovač. Autor: Zdopravy.cz/Josef Petrák
Posunovač. Autor: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Jednání o budoucnosti režijek na železnici jsou u konce, příslušné memorandum podepíší zástupci odborů, ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty a Českých drah v pondělí odpoledne.

„Bude zrušeno jízdné zdarma pro železničáře v komerčních vlacích, tyto výhody ovšem svým zaměstnancům ve formě zaměstnaneckých benefitů poskytnou přímo České dráhy a Správa železniční dopravní cesty,“ uvedlo ministerstvo v pozvánce pro novináře. Základní režijka tak bude nadále platit ve vlacích, které provozují České dráhy v závazku na základě přímého zadání. Pro nedotované vlaky, lanovku na Ještěd a vlaky, které budou v budoucnu České dráhy provozovat v závazku veřejné služby na základě úspěchu v nabídkovém řízení, budou muset dokoupit zaměstnavatelé časový kupon jako benefit. To se týká Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a jejich dcer; zavázat je k tomu má právě memorandum.

„Tento nový kombinovaný způsob zajištění jízdních výhod fakticky nijak nezhoršuje postavení jejich držitelů, ale současně také, na rozdíl od stávajícího stavu, nebude České dráhy znevýhodňovat v konkurenci s ostatními železničními dopravci,“ uvedl na stránkách Odborového sdružení železničářů předseda Martin Malý. Zaměstnanecký benefit dostanou i rodinní příslušníci a důchodci. Zatím není jasné, na kolik změna správu železnic vyjde. Server Zdopravy.cz už v srpnu informoval o jednání, na kterém SŽDC předběžně slíbila možnou platbu za režijky v hodnotě zhruba 50 milionů korun ročně.

Právě nutnost uznávání režijek uváděly České dráhy jako jeden z hlavních argumentů proti podobě soutěží o dotované spoje. Několikrát uspěly u antimonopolního úřadu. Uživatelé režijek za ně v příštích dvou letech zaplatí mírně více, memorandum určuje roční ceny pro léta 2018 a 2019 na 1100 korun (dnes 1000 korun) pro zaměstnance, 600 korun pro děti a důchodce a 1250 korun pro dospělé rodinné příslušníky.

9 komentářů

Klikni pro vložení komentáře
 • já jsem to pochopil tak, že čd budou jezdit jen na objednávku, aby režijkáři nebyli ochuzeni spoji……

 • Nějak nechápu. Co se změnilo? V čem se liší povinné uznávání režijek od dobrovolného? Tržby od nich budou (ve srovnání s konkurencí) chybět tak či tak.

  • Změnilo se to, že teď za ně dostanou ČD nasypány další peníze navíc, bez ohledu na to, jestli ty spoje využili nebo ne.

 • Jakože největší problém zavedení zcela standardních výběrových řízení na státem dotovanou drážní dopravu jsou jízdní výhody pro zaměstnance? Apríl není, Silvestr není, nějak tomu nerozumím…

 • Dobrý den.
  Mě by zajímalo. proč se neustále řeší režijní výhody pro důchodce a pro děti.
  Na Slovensku jezdí důchodci a děti zdarma a ještě mají nárok na vlak zdarma i Čeští občané – důchodci a děti.
  Tady se neustále něco řeší a na nic nejsou peníze.
  S pozdravem
  Šimek

  • Třeba proto že Slovensko je tak trochu Balkán a my jsme v dopravě podstatně dále, což se tady chce udržet..

  • A třeba taky proto, že i na Slovensku nejezdí důchodci a děti zdarma proto, že to byl primární záměr této akce… Si nedělejte iluze a kupte si lístek, za těch 50% jízdného vás to nezabije, strýcu.

 • By mně zajímalo, proč zaměstnanecké výhody řeší ministerstvo. To se akorát ukazuje nenormalnost tohoto stavu.

  • Protože nárok na „režijky“ je dán zákonem a směrnice k tomu může upravit pouze MD. Ještě bych dopnil autory, že na režijky mají nárok také zaměstnanci MD a DÚ.

Newsletter

Partneři


Konference Doprava 2018

Výběr editora