egoe-plus
Mimořádné události Železnice

Vítr komplikuje další den provoz na železnici, vlaky omezuje na dvaceti tratích

Popadané stromy na železnici. Foto: Správa železnic
Popadané stromy na železnici. Foto: Správa železnic

Provoz na české železnici druhým dnem komplikuje silný vítr. Kvůli němu stojí provoz aktuálně na zhruba dvaceti tratích. Kromě úseků, kde vlaky nejezdily už včera, se dnes objevily v seznamu úseků bez provozu i nové. Na zhruba deseti tratích je zastaven provoz, na další desítce pak jezdí pomaleji.

„Vzhledem k dozvukům bouře a trvající nepřízni počasí máme i dnes tratě a traťové úseky se zastaveným provozem. Obnovili jsme drtivou většinu včerejších, ale máme i nějaké nové,“ uvedla Správa železnic na twitteru.

Mezi novými úseky je například trať z Ledečko – Bečváry a Ledečko – Sázava. Na řadě míst pak platí takzvané foukací rozkazy, podle kterých musí jet strojvedoucí pomaleji, například na trati Turnov – Hradec Králové nebo Kladno – Rakovník. Kompletní přehled je na stránkách ČD mimořádnosti.

Jen chvíli vydržel bezproblémový provoz na koridorové trati z Českých Budějovic do Tábora. Ráno před spadlým stromem zastavil Jižní Expres, provoz stojí. V Rakousku je příhraniční provoz zastaven na trati České Budějovice – Linz v úseku (Horní Dvořiště –) Summerau – Freistadt až do pátku. Dále na trati České Budějovice – Gmünd NÖ – Wien v úseku (České Budějovice –) České Velenice – Göpfritz.

Přerušený provoz od včerejška je například na trati z Klatov do Plzně, z Českých Budějovic do Českých Velenic nebo v úseku Telč – Třešť.

Stabilizuje se již provoz do Německa, vlaky Praha – Berlín již jezdí bez omezení.

Správa železnic včera přerušila provoz 132 tratí.

17 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
1a1=11

Raději jsem dnes z Norimberka do Prahy použil Flixbus N84. Patrová Setra to sice schytávala od poryvů větru, ale dojeli jsme včas. Díky..

JirkaK

Šumava:
– provoz zastaven Kájov – Černý Kříž (zavedena NAD Kájov – Volary)
– provoz zastaven Prachatice – Volary (zavedena NAD)
– provoz zastaven Vimperk – Volary (zavedena NAD)
– provoz zastaven Volary – Nové Údolí (není zavedena NAD – nelze z bezpečnostních důvodů zavést)
– provoz zastaven Rybník – Lipno nad Vltavou (zavedena NAD do 12. února)

Hanzi

Zajímavé je, že byla a je uzavřena hromada úseků silnic i dálnic. Neslyšel jsem ale nikde skuhrat jediného motoristu, že nemůže jet, nebo to trvá atp. Prostě měli volbu, bud byli doma nebo vyjeli s rizikem. Tady ,,rádobydrážní,, zblblíci umí jen udílet moudra co a jak by se mělo a musí a má to jízdní řád tak to tak prostě pojede. Tu dopravu zajištují také jenom lidi a kvůli pár pacientům si rozhodně nechtějí nechat namlátit hubu. Hrdinů jsou plné hřbitovy, takže mudrcové od compů mohou vyrazit směle do terénu.

svojsin

Ve spojení s počasím mělo Ředitelství silnic a dálnic nahlášené dva spadlé stromy na dálnicích D4 a D10. „Stromy jsme co nejrychleji odstranili a udrželi provoz na dálnicích bez omezení,“ uvedl mluvčí Jan Rýdl.

Aktuálně ještě řeší spadlý strom na 245. kilometru dálnice D35 ve směru na Olomouc.

Takže na těch dálnicích to většinou neí na takové čekací doby, pokud vůbec na nějaké.

Sucharda

Neslyšel jsem ale nikde skuhrat jediného motoristu zato když napadnou tři centimetry sněhu to je zpravodajství plné stesků od motoristů

A není to také tím, že většina sillnic má hned vedle nějakou další silnici. Takže autem se dá uzavřené místo poměrně jednoduše objet. To je vidět i při uzavírkách při nehodě. Silniční doprava se odloní jinudy, jeli uzavírka úplná. Źelezniční síť (hlavně ta elektrifikovaná) je o poznání řidší než síť silniční, tedy odlony jsou o podstatně delších vzdálenostích (tedy ovlivní to kapacitu železnice na více místech).

libor

No a o tom to je. Často se tady čte, jak je potřeba zachovat každou lokálku a klidně vybudovat další lokálky. Ale je vidět, jak je ten vlak v jistých ohledech nedokonalý. Stačí málo a prostě nejede, padlý strom neobjede po jiné koleji (jako třeba BUS to vezme jinudy, má sice zpoždění, ale pořád pokračuje…). A možnosti odstranit spadlý strom jsou taky jiné někde na běžné silnici a železnici. Ano, železnice má určitě význam, ale opět vidíme, jaké to je držet každou lokálku ve funkčním stavu….

Leinad

Ani možnost SŽ kácet stromy nějak nestačí. Chtělo by to rozšířit i na Šumavu, Boubín,…. a hlavně si dal nevšímát nahnilich stromů nakloněných nad kolej.

Hanzi

Že by jsme třeba vykáceli půl republiky, jen aby mašinky mohli v pohodě jezdit. Prostě je vítr a člověk se tomu přizpůsobí, ale rozhodně ne počasí nám. Autem taky pojedete jak idiot v tomhle vichru? Nebo preventivně vyřežeme všechny aleje podel cest?

Zabakovec

Orkan neni běžný větřík.. Nemuzeme kacet všechno..

nowas

Dnes žádný orkán není(ostatně nebyl ani včera, pokud jde o ten přesný výraz), jen silnější vítr. A zase se mnohde nejezdí.

Honza D.

Po včerejší vichřici byla spousta stromů načatých a dnešní silnější vítr dílo dokonal, co víc k tomu dodat.

Sucharda

U nás dnes v noci foukalo nárazově skoro stejně jako včera (z neděle na pondělí). Takře asi záleží jak kde byl (je) nárazový vítr silný.

Jaaa

Pánové, myslím, že šlo o sarkasmus…

Leinad

Chtěl jsem říct, že SŽ by mohla lépe resit okolí trati, kácet stromy hrozící pádem.

Jerry

Co je důležité? Nějaký strom nebo bezpečnost cestujících a vlak. Personálu.

Arimatejsky

Obojí. Proto má být v případě nebezpečného počasí zastaven provoz jako v Německu.

Apollo17

Tak to se i děje.Na jihu Čech vlaky stojí,stromy těsně u kolejí nestojí a jezdí NAD.Když budou koleje lemovány statným stromořadím,bude problém a nespolehlivost železnice při každé bouřce,větru,silném dešti a sněžení,na podzim zase spadaným listím.
Silniční doprava bude mnohem spolehlivější,protože problémová místa se dají jednoduše objet.