Velká trolejbusová sláva. DPP zahájí zkušební provoz z Letňan, přiveze historické vozy

Trolejbus SOR TNS 12 v garážích Klíčov. Foto: Libor HinčicaTrolejbus SOR TNS 12 v garážích Klíčov. Foto: Libor Hinčica

Do programu se zapojí i Cegelec, přiveze nový trolejbus a uspořádá speciální historickou vycházku.

Prahu čeká o tomto víkendu akce, kterou by ještě před deseti lety zřejmě nikdo netipoval, že se někdy uskuteční. U příležitosti 50. výročí ukončení provozu trolejbusů v Praze a 5. výročí zahájení pilotního provozu v Prosecké ulici chystá DPP speciální program s historickými trolejbusy. Jezdit budou na nově postavené trati Letňany – Čakovice, kam DPP trolejbus poslal poprvé minulý týden.

Do programu bude nasazena také řada historických trolejbusů, a to včetně těch, které v Praze v minulosti vozily cestující a dnes jsou součástí vzácné sbírky vozidel muzea pražské MHD. Detaily o celé akci zveřejnil DPP na svých stránkách.

Do programu se zapojí také Cegelec, pražský výrobce elektrických výzbrojí pro prostředky hromadné dopravy. Ten dodává výzbroj pro první nové trolejbusy pro linku 58 z Palmovky do Miškovic. Výrobcem je SOR Libchavy.

Naše společnost je pokračovatelem tradice výroby elektrických výzbrojí ČKD. Už jeden z prvních tří pražských trolejbusů z roku 1936, vůz obchodního jména Praga TOT, byl vybaven elektrickou výzbrojí ČKD. Tehdy šlo pro výrobce prakticky o vstup do neznáma, protože v ČKD nikdy dříve žádný trolejbus nevyrobili a při konstrukci prototypu si vypomáhali například dokumentací amerického Westinghousu, s nímž tehdy ČKD udržovala čilou spolupráci v oblasti transferu technologií,“ řekl Miroslav Opa, výkonný ředitel společnosti.

Vycházka za historií trolejbusů

Protože prototyp nového trolejbusu pro Prahu ještě není ve vystavovatelném stavu, objeví se na akci v Letňanech příbuzný trolejbus standardní dvanáctimetrové délky SOR TNS 12 ze zakázky pro jihlavský dopravní podnik.

Jde o stejné vozidlo, jaké bylo nedávno k vidění na veletrhu InnoTrans v Berlíně. Do Prahy byl trolejbus převezen na silničním trajleru již v pátek 7. 10. 2022 a v současné době je deponován v garážích pražského DP na Klíčově. Na akci v Letňanech bude vůz prezentován pouze staticky, oživovací zkoušky se totiž momentálně realizují na prvním vyrobeném vozidle.

Kromě prezentace trolejbusu se Cegelec zapojí i do propagace trolejbusové dopravy a připomínky její historie v Praze. Už v pátek 14. 10. 2022 společnost zaštítí vycházku pro milovníky historie dopravy. Ta povede od bývalé vozovny trolejbusů v Libni po trase původní pražské trolejbusové linky č. 58 přes Prosek a Letňany až do Čakovic k někdejší trolejbusové smyčce u AVIE. Během této vycházky budou účastníci seznámeni s historií linky č. 58, která vozila cestující v letech 1952 až 1965, a pozůstatky, které v ulicích ještě zůstaly. Začátek je naplánován na 15:15 na zastávce Invalidovna směr Palmovka, předpokládaná délka je necelé tři hodiny.

Na sobotu si poté firma připravila drobné upomínkové předměty pro fanoušky dopravy, například jednoduchou vystřihovánku trolejbusu TNS 18, minibrožuru o historii trolejbusové dopravy a projektu elektrifikace linky č. 140 v Praze či pamětní placky. Tyto předměty budou rozdávány milovníkům trolejbusů u vystavovaného trolejbusu SOR TNS 12 v sobotu 15. 10. 2022 od 12:00 do vyčerpání zásob.

Tagy Cegelec Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp Palmovka - Miškovice
24 komentářů