Velká důvěra investorů ve sdílenou dopravu. Přepravní služba Bolt získala přes 15 miliard korun

Elektrické koloběžky Bolt v Praze. Foto: BoltElektrické koloběžky Bolt v Praze. Foto: Bolt

Estonská firma chce pomoci městům zbavit je přetlaku aut.

Estonská přepravní služba Bolt, v Česku známá jako aplikace pro využití taxíků, koloběžek nebo rozvoz jídla, získala velkou finanční injekci na další rozvoj.

V nejnovějším úpisu akcií do firmy nalili investoři 628 milionů eur (v přepočtu 15,3 miliardy korun), který má firma použít na svoji expanzi na další trhy i do dalších služeb. Bolt to oznámil v tiskové zprávě.

Na úpisu se podíleli různé fondy v čele se Sequoia Capital, Fidelity Management a Research Co. Služba vznikla původně jako konkurence Uberu s aplikací Taxify, později se přejmenovala na Bolt. Kromě sdílení jízdy taxíky (oficiálně se často o taxi vozy nejedná) se podílí na rozvozu jídla. V Česku je známa (často ne zrovna v dobrém) s byznysem pronájmu elektrických koloběžek. Působí již ve 45 zemích a celkem 400 městech v Evropě a Africe.

Třetí investiční injekce za necelý rok

Bolt sází na to, že poptávka po vlastnictví auta bude klesat a lidé budou hledat jiné cesty, jak se zejména po městech dopravovat. Další investice má podle firmy pomoci tomu, aby bylo ve městech potřeba méně parkovišť, snížily se emise škodlivých látek a zmizely zácpy.

Desítky let se města budovala pro osobní auta namísto toho, aby se stavěla pro život lidí a práci v nich. V Boltu se domníváme, že tento přístupe je již překonán, a proto vytváříme produkty, které nabízí lepší a dostupnější alternativu k vlastnictví auta,“ říká zakladatel Boltu Markus Villig.

Investoři na to slyší: od loňského března jde už o třetí kapitálovou injekci: nejprve v březnu v hodnotě 20 milionů eur, loni v srpnu pak 600 milionů eur.

Tagy Bolt seznam
30 komentářů